Διαφήμιση

Πως να χαμηλώσω τoν ήχο του Speaker (Redmi Pro)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Πως να χαμηλώσω τoν ήχο του Speaker (Redmi Pro)

      Καλησπέρα,
      Έχω τη προτελευταία XRTV rom με dolby atmos ενώ θέλω υψηλό ήχο στα ακουστικά και εχω ενεργωποιημενο και το sound enhancer με καλυπτει και με το παραπάνω.Τωρα ομως οταν βαζω youtube , twitch ακόμα και στο χαμηλό κάνει αρκετό ήχο (μη λογική ένταση για ένα τικ ) .Εαν και εχω μπει στο mediatek settings για το ηχιο του τηλεφώνου δεν έχω βγάλει ακρη, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει να χαμηλώσω των ήχο του speaker χωρίς να επηρεασει τα υπόλοιπα .
    • εχεις δίκιο σε αυτό...όντως για την μικρότερη δυνατή ένταση είναι αρκετή.
      Δεν μπορώ βεβαια να σε βοηθήσω.
    • Η Ένταση είναι αυξημένη εργοστασιακά και δεν ξέρω γιατί. Η λύση που βρήκα εγώ είναι να κατεβάσω μια εφαρμογή για ρυθμισεις σε Mediatek chipsets και εκανα την δουλειά μου.
      Ψάξε στο play store για την εφαρμογή MTK Engineering Mode, κατέβασε, τρέξε, πάτα στο ΜΤΚ settings > hardware testing > audio >audio playback και διαλεξε τι θέλεις να ρυθμίσεις, ηχείο, ακουστικά ή και τα δύο.
      Στην επόμενη οθόνη και στην στήλη digital gain ρυθμιζεις τα βήματα του κουμπιού. Στο δικό μου, άρχιζε απο..88 με μέγιστο στα 200!! εγώ έβαλα 0- 20 - 48 - 75 - 92 στα πρώτα βήματα.
      Μόλις τελειώσεις τις αλλαγές, πατάς set και δοκιμάζεις αμέσως, αν δεν σου αρέσει, αλλάζεις και ξαναδοκιμάζεις.

      Ελπίζω να μην είναι πολύ μπερδερμένο αυτό που σου έγραψα και να σου δουλέψει.

      * Όταν τα πράγματα φαίνονται να είναι όπως δεν θα ήθελαν να φανούν ότι δεν είναι. *
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Alex_MLT έγραψε:

      ατέβασε, τρέξε, πάτα στο ΜΤΚ settings > hardware testing > audio >audio playback και διαλεξε τι θέλεις να ρυθμίσεις, ηχείο, ακουστικά ή και τα δύο.
      Στην επόμενη οθόνη και στην στήλη digital gain ρυθμιζεις τα βήματα του κουμπιού. Στο δικό μου, άρχιζε απο..88 με μέγιστο στα 200!! εγώ έβαλα 0- 20 - 48 - 75 - 92 στα πρώτα βήματα.
      το κανω ενω αλλαζει σε ακουστικα, εγω θελω το μεγαφωνο του κινιτου απο κατω οταν ακουω μουσικη η video ειναι σχεδον αδυνατο να εχω φωνη λογο μεγαλης εντασης ενω το αλλαζω απο system>speaker kai music>speaker δε χαμηλωνει .
    • Χρησιμοποίησε μόνο το system, εκεί κάνε αλλαγές και μήν ξεχάσεις να πατήσεις το κουμπί set στα κάτω μέρος της οθόνης. Αν ακόμα δεν σου δουλεύει, κάνε επανεκίνηση και δοκίμασε ξανά πριν ανοίξεις κάποια άλλη εφαρμογή. Επέλεξε επίσης headset+speaker και δες αν θα σου δουλέψει έτσι.

      * Όταν τα πράγματα φαίνονται να είναι όπως δεν θα ήθελαν να φανούν ότι δεν είναι. *
    • Θεώρησα ότι αυτό είναι αυτονόητο, και δεν το ανέφερα, συγνώμη. Ναι, πρέπει να είναι root η συσκευή.
      Για να πώ την αλήθεια όμως, δεν το έχω δοκιμάσει σε άλλη συσκευή που δεν είναι root. Θα το κάνω σε μια από τις επόμενες μέρες..

      * Όταν τα πράγματα φαίνονται να είναι όπως δεν θα ήθελαν να φανούν ότι δεν είναι. *
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Alex_MLT έγραψε:

      Χρησιμοποίησε μόνο το system, εκεί κάνε αλλαγές και μήν ξεχάσεις να πατήσεις το κουμπί set στα κάτω μέρος της οθόνης. Αν ακόμα δεν σου δουλεύει, κάνε επανεκίνηση και δοκίμασε ξανά πριν ανοίξεις κάποια άλλη εφαρμογή. Επέλεξε επίσης headset+speaker και δες αν θα σου δουλέψει έτσι
      Κατάφερα και το χαμηλωσα. τωρα μου βγάζει πολυ παραμαρφεμενο backround noise ενω ο main ηχος απο το video ειναι καθαρός ακούγετε από πίσω ενα backround noise ενοχλητικό (πολύ υψηλό ήχο treble) . Ειναι απο το dolby atmos υποψιάζομαι ? ρε γμτ :(

      απενεργωποιησα και το dolby atmos ακομα εχει distortion sto speaker.
    • To παρατήρησα και εγώ αυτό εχθές, φαίνεται σαν αν είναι ανοικτό το mic σε loop ή κάτι τέτοιο, δεν έχω ενεργοποιήσει το Atmos άρα δεν μπορεί να έιναι από αυτό, λογικά (αν και ποτέ δεν ξέρεις).
      Δεν έχω την συσκευή μαζί μου αυτή την στιγμή, θα το κοιτάξω το βράδυ.
      Τι να κάνουμε, όπως λέει και μια άλλη ψυχή στο Φόρουμ: τα xiaomi θέλουν "χέρι" ... ;) 8)

      * Όταν τα πράγματα φαίνονται να είναι όπως δεν θα ήθελαν να φανούν ότι δεν είναι. *
    • Ο/H Alex_MLT έγραψε:

      To παρατήρησα και εγώ αυτό εχθές,
      χαχα, ναι. τα ανέβαζα πάλι τα volume lvl και δεν έχει distortion άλλα ειναι πολυ δυνατός ο ήχος. Ουσιαστικά αμα θελω να δω video πρεπει να ενοχλώ τους άλλους γύρο μου αυτο ειναι το προβλημα, η ενταση πολυ πιο πανω απο το normal.
    • Εγω παλι εχω παει σε όλες τις κατηγοριες και εχω ρυθμισει την ενταση να αυξανεται αναλογικα (απο το 20 με αυξηση ανα 15 με 20 μοναδες) , παρολαυτα κι ενω σε ολες τις λειτουργιες δουλευει πλεον οπως πρεπει δλδ σε ηχο κλησεις, ειδοποιησεων, youtube κτλ, οταν βαζω μουσικη ειναι σαν να μην εχουν αλλαξει οι ρυθμισεις. Δλδ ακομα κι απο την πρωτη σκαλα η ενταση ειναι ακομα πολυ δυνατή.
      Το προβλημα παντως ειναι οτι απο εξαρχής η κλιμακα ειναι εντελως λαθος διαβαθμισμενη δλδ ξεκιναει απο 88 αν θυμαμαι καλα και δεν ανεβαινει αναλογικα. Μου κανει εντυπωση που δεν υπαρχει καποιο ετοιμο fix για αυτο το ενοχλητικο προβλημα.

      Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Αν και δεν φαίνεται να είναι θέμα Rom, θα μπορούσαν ίσως οι developers εδώ που ξέρουν πολύ καλύτερα τι παίζει με τις συσκευές να μας δώσουν μια γνώμη για το "πρόβλημα", όποτε έχουν λίγο χρόνο να ρίξουν μια ματιά.
      Δεν είναι κάτι σημαντικό και από ότι φαίνεται υπάρχει μόνο στο Redmi pro, αλλά καλά θα ήταν να το κοιτάξουμε λίγο πιο προσεκτικά αν δούμε αν μπορεί να γίνει και κάτι άλλο.
      Πάντως, έχω ποστάρει και στο "μεγάλο" miui φόρουμ αλλά δεν απάντησε κανένας σχετικά..

      * Όταν τα πράγματα φαίνονται να είναι όπως δεν θα ήθελαν να φανούν ότι δεν είναι. *