Διαφήμιση

Brickαρισμένο Redmi 2

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Brickαρισμένο Redmi 2

      Το Redmi 2 μου που κρατάει μια μικρή του οικογενειακού μου κύκλου πριν 2-3 μέρες της έπεσε κάτω και ενώ έσκυψε να το σηκώσει το κλώτσησε και χτύπησε άλλη μία στον τοίχο και ... δεν δουλεύει :shock:

      Την ρώτησα πως συμπεριφέρεται και επειδή μου είπε πως ανοίγει και δείχνει και το Mi της είπα να το φέρει να το δω

      Όντως το κινητό ανοίγει (φτάνει μέχρι εκεί που φορτώνει το android με τις 3 τελείες) αλλά μένει εκεί για πάντα, έτσι δοκίμασα και ευτυχώς μπαίνει και στο twrp και fastboot και έχει και περασμένη Ρομ μέσα στον αποθηκευτικό της χώρο. Άρα μέχρι εδώ έχουμε κάτι να δουλέψουμε πάνω του.

      Το πρώτο πράγμα που έκανα μόλις το πήρα ήταν να ξανατρέξω την Ρομ από πάνω μπας και τα σώσουμε όλα (και αρχεία αλλά και κόπο) και άρχισαν τα errros.
      Μετά το πήγα σε Factory Reset (συνεχίστηκαν τα errors).
      Δοκίμασα απλά wipes πχ cache & dalvik και πάλι βγάζει errors.

      Τα errors τα φωτογράφισα και σας τα παραθέτω αν αναγνωρίζει κάποιος κάτι.

      Η απορία μου είναι να δοκιμάσω αύριο και σε Fastboot ή πιστεύετε ότι λόγο του κτυπήματος το πιο σωστό θα ήταν να πάει σε κατάστημα να φτιαχτεί ή τουλάχιστο να βρούνε τί έχει και αν φτιάχνεται (που λογικά είναι και το πιο σωστό) ή να ξεκινήσω τις δοκιμασίες μιας και ανοίγει (άσχετο αν δεν ανοίγει εντελώς)

      Περιμένω απόψεις (ιδέες) ή πληροφορίες για τα errors (δεν μιλάω για το error 7- αυτό εννοείται το προσπερνάμε)





      Μιας και διαβάσατε ως εδώ πάρτε και ένα bonus

    • Ο/H mixaliscy έγραψε:

      Περιμένω απόψεις (ιδέες) ή πληροφορίες για τα errors (δεν μιλάω για το error 7- αυτό εννοείται το προσπερνάμε)
      Βάζεις λάθος ROM... πρόσεξε την πρώτη εικόνα "This package is for wt8807 devices; This is a wt86047" :) Κατέβασε μια ROM για το Redmi 2 TD/(HM20140813 / wt86047) ;)
    • Ναι Δημήτρη μου το είδαμε αυτό

      Βασικά δεν κατέβασα, ήταν μέσα και υπέθεσα πως ήταν του td ενώ ήταν του άλλου redmi 2.

      Πήγαμε με την επιλογή του Format Data και φαίνεται να έφτιαξε (μέχρι εδώ)
      Μας έμεινε το install

      Κατεβαίνει η Ρομ, την περνάω στην sd από το Note 3 pro και μετά τη μεταφέρνω στο redmi 2 και ενημερώνω

      Αυτάααααααααααααααα
    • Διαφήμιση
    • Όλα καλά παιδιά

      Με τη μέθοδο του Format Data δούλεψε και δέχτηκε να κάνει τα wipes κανονικά και να περαστεί η νέα Ρομ πάνω

      Τελικά άνοιξε και τώρα το φτιάχνω για να το παραδώσω αύριο

      Αυτάααααααααααααα
      Σας ευχαριστώ όλους
      @geoanto555 , @dnomikos και @Bodai (με τη σειρά που απαντήσατε)
    • Συνέχεια της ίδιας ιστορίας

      Το κινητό πήγε σπίτι του κανονικά, ενώθηκε micloud κλπ, μάλιστα της έφερε και το αντίγραφο αλλάααααααααααααααα




      Δοκίμασε η μικρή, δοκίμασα και εγώ και μήνυμα δεν έρχεται

      Το ξανάκανα Factory Reset και ξανά από την αρχή και πάλι μήνυμα δεν έρχεται.

      Στην ουσία δουλεύει το κινητό αλλά δεν την αφήνει να περάσει την sim και μαζί με τη sim πολλές εφαρμογές (viber κλπ)

      Καμιά ιδέα?????
      Το ξανασυνάντησε κάποιος?

      Πατώ το activating sim card και τίποτα δεν κάνει
      Είδα ένα "οδηγό" που έλεγε πως μπορείς να το κάνεις και μέσα από το micloud της. Ενώνομαι κανονικά ζητάω μήνυμα και πάλι τα ίδια. Καμιά ανταπόκριση.
    • Μιχάλη, αυτό είναι για το mi message, δεν έχει να κάνει με την SIM και τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας.

      Δες στο : Μηνύματα > πατάς συνέχεια στο Ξ να μπεις ρυθμίσεις > Mi message > απενεργοποίηση

      Επίσης από την φώτο φαίνεται ότι δεν έχει δίκτυο η SIM, κάνε έλεγχο στα ΙΜΕΙ
    • Διαφήμιση
    • Ναι μα το θέμα μου αυτό είναι

      Πως δεν δέχεται τη sim ούτε στο slot 1 ούτε στο 2 ενώ τη δοκίμασα στο δικό μου και δουλεύει κανονικά

      Επίσης η δική μου δεν ενώνεται εκεί

      Το imei το τσέκαρα με το * #06# και μου το δείχνει κανονικά

      Να θεωρήσω δηλαδή πως έπαθε ζημία κάπου?
      Από το κτύπημα που είχαμε πει στην αρχή? (δες πρώτο ποστ)
    • Ο/H mixaliscy έγραψε:

      Να θεωρήσω δηλαδή πως έπαθε ζημία κάπου?
      Μιχάλη ποια ρομ έβαλες..??
      Μου έχει τύχει και μένα στο hermes αυτο..
      Σκάλωμα της ρομ... Την άλλαξα και ησύχασα.


    • Όταν το πρωτοέφτιαξα ήταν η προπερασμένη βδομάδα ρομ και μετά έβαλα της περασμένης

      Λες να πάω σε καμιά πιο παλιά να είμαι σίγουρος πως μιλάμε για hardware?
    • Ο/H mixaliscy έγραψε:

      Ναι μα το θέμα μου αυτό είναι

      Πως δεν δέχεται τη sim ούτε στο slot 1 ούτε στο 2 ενώ τη δοκίμασα στο δικό μου και δουλεύει κανονικά

      Επίσης η δική μου δεν ενώνεται εκεί

      Το imei το τσέκαρα με το * #06# και μου το δείχνει κανονικά

      Να θεωρήσω δηλαδή πως έπαθε ζημία κάπου?
      Από το κτύπημα που είχαμε πει στην αρχή? (δες πρώτο ποστ)
      Καλημέρα παιδιά,

      Μιχάλη...Δες μήπως έχει βάλει η μικρή ανάποδα τις SIM και δες το έχεις προσέξει. Επίσης δες στο Σχετικά με το τηλέφωνο αν σου δείχνει την έκδοση modem. Αν δεν βγάζεις άκρη, πέρασε την τελευταία fastboot και βλέπεις...
    • Διαφήμιση
    • Ο/H dnomikos έγραψε:

      Καλημέρα Μιχάλη...Δες μήπως έχει βάλει η μικρή ανάποδα τις SIM και δες το έχεις προσέξει. Επίσης δες στο Σχετικά με το τηλέφωνο αν σου δείχνει την έκδοση modem.
      Καλημέρα

      Έβαλα και τη δική μου ξανά και ξανά. Δεν μπορεί να μπει ανάποδα στο redmi 2. Η σιμ είναι όπως παλιά, δίπλα από τη μπαταρία και πρέπει να βγει η μπαταρία και να μπει συρτή και μόνο με ένα τρόπο τη δέχεται.

      Δείχνει έκδοση. Τώρα αν είναι σωστή δεν ξέρω.
      =============== Νοε 20th 2016, 11:39am ===============

      Ο/H dnomikos έγραψε:

      Αν δεν βγάζεις άκρη, πέρασε την τελευταία fastboot και βλέπεις...
      Άρα λες πως είναι software το πιο πιθανό

      Θα τη βγάλουμε τσάμπα :D