Διαφήμιση

Καρφιτσωμένο Επίσημη διαδικασία διαγραφής παλιού mi account από συσκευή [SOLVED]

    • Tips&Tricks
    • Σε εξέλιξη
    • MIUI

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Και εμείς θα βοηθήσουμε όσο μπορούμε για να λύσουμε το θέμα που έχει προκύψει.
    • Μου απαντησαν απο το support. "Για την συγκεκριμενη περιπτωση σας δεν γινεται τιποτε. Λυπουμαστε"!
      Και μου εδειξαν τον δρομο για τον saler μου.
      Βεβαια αυτο το ειχα ηδη κανει γιατι μετα απο τοσες προσπαθεις 3 συνεχομενων ημερων (δοκιμασα απειρα πραγματα), ειχα πειστει και ο ιδιος οτι
      μαλλον απο μαιλ δεν γινεται τιποτε, και φυσικα μου το επιβεβαιωσες και εσυ.

      Απλα για να ξερουν και οι συμφορουμιτες φιλοι, οτι η διαδικασια πλεον ειναι: πελατης (στελνει το κινητο) ->πωλητης - >κινεζικο service -> πωλητης -> πελατης. Η διαδικασια θα παρει καπου 2 εβδομαδες μεχρι να ξαναρθει στα χερια μου.
      Αν η συσκευη ειναι σε εγγυηση δεν υπαρχει κοστος, αν οχι, ειναι περιπου 20 eu (για το συγκεκριμενο προβλημα)
      Για να το δεχτει το κινεζικο service πιθανον να χρειαστει order number ή/και invoice number (του πωλητη ή του προμηθευτη του πωλητη και γενικα οποιου εκανε την παραγγελια απο την κινα)

      Στο τεχνικο μερος: Αυτο για το οποιο πειστικα μετα απο παμπολλες προσπαθειες ειναι οτι αν το bootloader ειναι κλειδωμενο, δεν υπαρχει περιπτωση να μπει TWRP, τουλαχιστο στη δικια μου συσκευη. (Πιθανον γιατι ακριβως οτι γραφει το TWRP το γραφει στην bootloader area, η οποια αν ειναι locked απλα δεν επιτρεπει write.)
      Παντως ROM μπορεσα και εβαλα/δοκιμασα αφθονες χωρις κανενα προβλημα (εφικτο μονο μεσω edl mode).

      @NasDriver: Σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον που εδειξες. Να εισαι καλα!

      john
    • Διαφήμιση
    • Κατ αρχην να ζητησω συγνωμη για την μη δυνατοτητα να απαντησω νωριτερα(αλλα δεν θα ειχε ουσια κατι τετοιο καθως η συσκευη παρεληφθη μολις εχτες!). Επισης να ευχαριστησω ολους σας, γιατι παρόλη τη δυσκολια της περιπτωσης μου, ενδιαφερθηκατε υπερ του δεοντος.
      Το προβλημα λυθηκε απο το official support της xiaomi (Χονκ Κονγκ), μεσω του seller μου ο οποιος διαχειριστηκε την ολη υποθεση, ομολογω με τον καλυτερο δυνατο τροπο, παρολες τις μεγαλες δυσκολιες που ανεκυψαν. Παρελαβα εχτες την συσκευη, ξεκλειδωμενη και καταχωρησα το ηδη υπαρχον ID μου, οποτε και το θεμα εληξε. Εδω προσεξτε κατι ενδιαφερον: Χρεωση μηδεν, παρότι ειχα ανοιξει την συσκευη και εβγαλα την κολα της μπαταριας, προκειμενου να δοκιμασω καποια απο τις πολλες προτεινομενες στο web "λυσεις". (προφανως ισως για την αποκατασταση της συσκευης, δεν χρειαστηκε μαλλον να ανοιξουν την συσκευη και ετσι απεφυγα - υποθετω - την χρεωση).

      Συμπερασμα? Οπως λεγαμε και πριν, στην συγκεκριμενη περιπτωση, δεν υπαρχει αλλη λυση παρα το συγκεκριμενο path: Πωλητης -> αποστολη σε xiaomi official support->πωλητης (και φυσικα επιστροφη της συσκευης σε εμας). Ας μην σπαταλαει λοιπον κανεις καθολου χρονο σε οποιαδηποτε αλλη λυση, ωστε να γινει η αποκατασταση εκ του ασφαλους και να αποφυγει μεγαλυτερες περιπετειες!

      Και παλι ευχαριστω θερμα. Καλα και ευλογημενα Χριστουγεννα σε ολους σας!


      (@chrdes: ευχαριστω για το link)
    • Μεταφέρθηκε στην κατηγορία Tips & Tricks για να μην χαθεί σε μία συσκευή.

      Θα πρέπει να ομολογήσουμε ότι ο πωλητής σου έκανε πολύ καλό after sale support.

      Χαίρομαι που διορθώθηκε το πρόβλημα και μπορείς επιτέλους να χαρείς την συσκευή σου...σίγουρα ήταν ένα πολύ καλό Χριστουγεννιάτικο δώρο :thumbsup: