Διαφήμιση

Mi3 δεν ανοίγει καθόλου! - Boot loop - Τελείως νεκρό, ούτε fast boot , ούτε recovery! [SOLVED]

    • Διορθώθηκε

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Mi3 δεν ανοίγει καθόλου! - Boot loop - Τελείως νεκρό, ούτε fast boot , ούτε recovery! [SOLVED]

      Χαιρετώ την κοινότητα!
      Δυστυχώς από ότι καταλαβαίνεται από τον τίτλο, βρίσκομαι σε μία πάάάάρα πολύ δύσκολη κατάσταση με το Xiaomi Mi3.

      Αρχικά θέλω να αναφέρω πως επειδή καταλαβαίνω πως ο χρόνος για μερικούς είναι πολύ πιεσμένος και δε θέλω να αποθαρρύνω την προθυμία τους να με βοηθήσουν αλλά ούτε να τους κουράσω με ένα μακροσκελεί θέμα, αναλύοντας & εξιστορώντας με το πως έχω φτάσει σε αυτή την πολύ δύσκολη κατάσταση (αν και πιστεύω πως και αυτό έχει την σημασία του), θα βάλω σε sploil ιστορικά τι έχει γίνει και τι έχω κάνει και θα αναφέρω συγκεκριμένα τι συμβαίνει τώρα με το κινητό.

      Λοιπόν το κινητό μου βρίσκεται στην χειρότερη ( "νεκρή" - brick όπως λέτε - ) κατάσταση ίσος που θα μπορούσε, χοντρικά δεν ανοίγει καν και δεν μπαίνει καν στο fastboot. Όμως χάρης αυτά εδώ τα θέματα που έχω βρει στην κοινότητα :

      1. [MIUI Device Team] Unbrick Your Completely Dead Mi3 With No Fastboot/Recovery
      2. Help with MI3W Testpoints for dead usb recovery

      όπου πραγματικά είναι για την περίπτωση μου, διότι με κανέναν άλλον τρόπο δεν θα μπορούσα να μπω στο Fastboot ώστε να βάλω άλλη ROM στο κινητό μου, μέσω υπολογιστή. Έτσι άνοιξα - αποσυναρμολόγησα και εγώ το κινητό και με χίλια ζόρια κατάφερα να συνδέσω ένα καλωδιάκι πάνω σε αυτά τα δύο τετραγωνάκια που δείχνουν στις εικόνες. Έτσι με βγαλμένη την μπαταρία το σύνδεσα στον υπολογιστή και πατώντας το Volume - , μπήκε επιτέλους σε FastBoot mode!! :D
      ( Χάρηκα πραγματικά πάρα πολύ όταν το είδα αυτό έπειτα από τόσο κόπο και αναθάρρεψαν οι ελπίδες μου.)
      Έτσι ακολούθησα αυτόν εδώ τον οδηγό από την κοινότητα μας :
      Note 2: Flash την Ελληνική FASTBOOT ROM (καθαρή εγκατάσταση)

      ( Πωω.. τώρα παρατηρώ πως είναι για το Note 2, :@ - έχω βρει πολλούς οδηγούς και μπερδεύτηκα -!
      Να ακολουθήσω αυτόν εδώ : Unbrick ή Καθαρή Εγκατάσταση FastBoot Rom με το Mi Flash (SnapDragon) ;

      Αν και νομίζω πως το έκανα αυτό. Παίζει τόσο πολύ ρόλο ; Είναι τόσο διαφορετικό; )

      Πάντως και στις δύο περιπτώσεις πέρα των ρυθμίσεων εγώ φορτώνω αυτή εδώ την ROM :
      C:/mi/cancro_images_V7.2.8.0_twrp_GR

      και λέω "και στις δύο περιπτώσεις", διότι το έκανα δύο φορές. Την μια νομίζω ρύθμισα το MiFlash όπως λέει εδώ, και την άλλη από τον παραπάνω λάθος οδηγό που είδα εγώ από εδώ ο οποίος είναι για το Note 2.
      Και στις δύο λοιπόν περιπτώσεις είχα αυτό εδώ το αποτέλεσμα :


      Ναι και στις δύο περιπτώσει το MiFlash μου είπε πως όλα πήγαν καλά! Και χάρηκα. Όμως, τελικά δεν πήγαν καλά ( για αυτό και το έκανα και δύο φορές αλλά δεν είδα αποτέλεσμα ). Εφόσον τελειώνει η διαδικασία και μου λέει πως όλα πάνε καλά, βγάζω λοιπόν το κινητό από τον υπολογιστή, βγάζω και το καλωδιάκι που έβαλα και συνέδεα εκείνες τις μικρές επαφές και βάζω αμέσως την μπαταρία ίσα ίσα ( δε το κούμπωσα και όλο το κινητό ), για να το ανοίξω.
      Όμως το κινητό δεν ανοίγει.


      Ναι και πάλι δεν ανοίγει! :( Δε ξέρω γιατί είτε πατάω το button να ανοίξει είτε όχι τις περισσότερες φορές πάλι δεν ανταποκρίνετε καθόλου το κινητό, ενώ άλλες εμφανίζει για λίγα δευτερόλεπτα το mi logo και έπειτα σβήνει μόνο του.
      Φφφ.... δε ξέρω τι να πω, δε ξέρω τι να κάνω πλέον.

      • Μήπως φταίνε οι ρυθμίσεις που κάνω στο MiFlash ;
      • Μήπως φταίει η ROM που βάζω ;
      • Μήπως φταίει που στο MiFlash στο Intex δείχνει το αριθμό 3 αντί για 1 που βλέπω σε όλους ;
      • Μήπως ακολούθησα και λάθος οδηγό για τις ρυθμίσεις του MiFlash ;
      • Μήπως τελικά ίσος έχει χαλάσει κάτι άλλο στο κινητό και ίσος και από hardware και δε γίνεται; Αλλά αυτό πως μπορώ να το καταλάβω κιόλας; Αφήστε που δε το πολύ πιστεύω.. αν ήταν δε θα άνοιγε καν ( αν είχε καεί η μητρική ή κάτι να είχε πάθει.. ).
      • Α! μήπως φταίει και η μπαταρία;


      Σας παρακαλώ πολύ πείτε μου, πλέον θέλω να δω τι θα κάνω με αυτό.
      Κάθε άποψη δεκτή.
      Σας ευχαριστώ πάρα πολύ ήδη για την μέχρι τώρα βοήθεια που έχω λάβει χάρης την πολύ ωραία κοινότητα (μας) της miui, αλλά ευχαριστώ και προκαταβολικά για τον χρόνο σας και την προθυμία να με βοηθήσετε μονάχα διαβάζοντας αυτό το θέμα - πρόβλημα μου ως εδώ.

      • Ιστορικά τι συνέβη.
      Display Spoiler
      Ελπίζω να βρω χρόνω να σας το γράψω..
    • Το ίδιο έπαθε και ένας φίλος μου αλλά επανήλθε με αυτό που έκανες.. Θα τον ρωτήσω τι ακριβώς έκανε και θα σε ενημερώσω μήπως σε βοηθήσει! :)
    • Ο/H Tassos έγραψε:

      Εφόσον τελειώνει η διαδικασία και μου λέει πως όλα πάνε καλά, βγάζω λοιπόν το κινητό από τον υπολογιστή, βγάζω και το καλωδιάκι που έβαλα και συνέδεα εκείνες τις μικρές επαφές και βάζω αμέσως την μπαταρία ίσα ίσα ( δε το κούμπωσα και όλο το κινητό ), για να το ανοίξω.
      Την επόμενη φορά μην το αποσυνδέσεις απο τον η/υ σου, όχι τουλάχιστον μέχρι να μπουτάρει για 1η φορά μετά το φλασάρισμα ..
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Tassos έγραψε:

      ............
      ............
      ............

      Σας παρακαλώ πολύ πείτε μου, πλέον θέλω να δω τι θα κάνω με αυτό.
      Κάθε άποψη δεκτή.
      Σας ευχαριστώ πάρα πολύ ήδη για την μέχρι τώρα βοήθεια που έχω λάβει χάρης την πολύ ωραία κοινότητα (μας) της miui, αλλά ευχαριστώ και προκαταβολικά για τον χρόνο σας και την προθυμία να με βοηθήσετε μονάχα διαβάζοντας αυτό το θέμα - πρόβλημα μου ως εδώ.
      Απο ότι βλέπω έχεις το πρόβλημα από τα μέσα Οκτωβρίου. Πιθανότατα λοιπόν, άδειασε εντελώς η μπαταρία σου. Η διαδικασία που έκανες είναι σωστή άσε τι βλέπεις στο index... Βάλε το κινητό σε φορτιστή τοίχου, δες αν έχεις ένδειξη φόρτισης από το led και άστο 10 λεπτάκια. Φυσιολογικά μετά, θα ανάψει ;)
    • Ο/H kostakislarisa έγραψε:

      Το ίδιο έπαθε και ένας φίλος μου αλλά επανήλθε με αυτό που έκανες.. Θα τον ρωτήσω τι ακριβώς έκανε και θα σε ενημερώσω μήπως σε βοηθήσει! :)
      Κρέμομαι από τα "χέρια" ( χείλη ) σου τότε φίλε.. Να δω τι θα μου πεις και αν θα πιάσει σε εμένα... :/

      Ο/H Bodai έγραψε:

      Την επόμενη φορά μην το αποσυνδέσεις απο τον η/υ σου, όχι τουλάχιστον μέχρι να μπουτάρει για 1η φορά μετά το φλασάρισμα ..
      Νομίζω πω το δοκίμασα και αυτό, αλλά δεν έκανε κάτι..

      Ο/H dnomikos έγραψε:

      Απο ότι βλέπω έχεις το πρόβλημα από τα μέσα Οκτωβρίου. Πιθανότατα λοιπόν, άδειασε εντελώς η μπαταρία σου. Η διαδικασία που έκανες είναι σωστή άσε τι βλέπεις στο index... Βάλε το κινητό σε φορτιστή τοίχου, δες αν έχεις ένδειξη φόρτισης από το led και άστο 10 λεπτάκια. Φυσιολογικά μετά, θα ανάψει ;)
      Όντως έχω το πρόβλημα πολύ καιρό ( θέλω να γράψω το spoil αλλά δε προλαβαίνω και εγώ ) πάντως ναι το έχω από καιρό και όταν το είχα γράψει στο chat ο φίλος @Powerdimis αμέσως πήγε και μου έγραψε στο profile μου κάποια πράγματα. ( Τον οποίο και ευχαριστώ ιδιαίτερα! Ήταν απίστευτα πρόθυμος να βοηθήσει, δεν έχω λόγια ). Εγώ όμως τότε και γενικά τον τελευταίο καιρό δεν έχω πολύ χρόνο και έτσι το άφησα για λίγο... Τώρα όμως πήρα την απόφαση να ασχοληθώ πραγματικά με το Mi3 και να το λύσω επιτέλους αυτό το πρόβλημα, διότι το χρειάζομαι.

      Πάντως όσον αφορά το θέμα μας τώρα και αυτό που είπες, για την μπαταρία, δεν πρέπει να υπάρχει θέμα, ένα πρόσφατο βράδυ, το άφησα όλο το βράδυ στην πρίζα.. Έτσι να δω τι θα κάνει..
      Όμως δοκίμασα αυτό που μου είπες και το έβαλα στην πρίζα..

      Με το που το έβαλα λοιπόν, αναβόσβησε δύο φορές το mi logo και έπειτα απλώς αναβοσβήνει το κόκκινο led πάνω ανά τακτά χρονικά διαστήματα ( μου κάνει λίγο εντύπωσε πως αναβοσβήνει σχετικά γρήγορα )
      Α! βασικά παρατηρώντας το λίγο ακόμη είδα πως οκ αναβοσβήνει το κόκκινο led αλλά και το mi logo.....
      Ωχ! Παιδιά τρελάθηκα!! Εκεί που το κοίταγα για να σας πω στο περίπου την συχνότητα που αναβοσβήνει το κόκκινο led ( χοντρικά ανά 1 δευτερόλεπτο ) και κάθε πότε επίσης αναβοσβήνει το mi logo.. τότε εκεί που είχε αναβοσβήσει μερικές φορές ανάβει και μου δείχνει την μπαταρία!! Και μου την έδειχνε στο 53% και το led έγινε εκείνο το κίτρινο - πορτοκαλί ( ξέρετε καταλαβαίνετε πιο σας λέω ) εκεί αναθάρρεψαν για ακόμη μια φορά οι ελπίδες μου! Και από την τόση χαρά μου ίσος έκανα ακόμη ένα λάθος.. ο πειρασμός με έβαλε να σκεφτώ το λογικό, εφόσον είναι στο 53% ( αν και το ήξερα πως έχει μπαταρία, μου το λέει κιόλας ) λέω οκ ας πατήσω ξανά το button να το ανοίξω... Ε.. και το πάτησα, έσβησε και δε θυμάμαι τώρα αν έβγαλε μια φορά το mi logo ή όχι, πάντως τώρα πάλι τα ίδια αναβοσβήνει κόκκινο το led και πλέον το mi logo ούτε καν φαίνεται!!


      Είτε πατάω και το button, είτε όχι, είτε το έχω στην πρίζα, είτε όχι, το κινητό δε κάνει τίποτα.. :/

      Μονάχα στην φόρτιση αναβοσβήνει το κόκκινο led.


      Ε.. δε το πιστεύω πλέων... λες και παίζει μαζί μου αυτό το κινητό..!!


      Βλέπω στο youtube ( αν γράψεις "xiaomi mi red light blinking" ), διάφορους με το ίδιο πρόβλημα και πως και καλά το διορθώνουν κιόλας....


      Μήπως φταίει η μπαταρία παιδιά;
    • Ασε το κινητό στον φορτιστή σήμερα όλο το βράδυ. Το 53% που είδες ήταν πλασματικό!! Είναι δυνατόν να έχει υποστεί βαθεία αποφόρτιση, να βλέπεις το ενδεικτικό led και να πιστεύεις ότι άνοιξε με 53% ??

      Αφησε χωρίς να το πειράξεις καθόλου, και αυριο αν μπορείς να βρείς φορτιστή τοίχου με έξοδο > 2.0Α βάλτο για κάνα 2ωρο και μετά κάνε την όποια προσπάθεια να το ανοίξεις ..
    • Ο/H Bodai έγραψε:

      Ασε το κινητό στον φορτιστή σήμερα όλο το βράδυ. Το 53% που είδες ήταν πλασματικό!! Είναι δυνατόν να έχει υποστεί βαθεία αποφόρτιση, να βλέπεις το ενδεικτικό led και να πιστεύεις ότι άνοιξε με 53% ??

      Αφησε χωρίς να το πειράξεις καθόλου, και αυριο αν μπορείς να βρείς φορτιστή τοίχου με έξοδο > 2.0Α βάλτο για κάνα 2ωρο και μετά κάνε την όποια προσπάθεια να το ανοίξεις ..
      Οκ αυτό μου είπε και ο @iAmLiakos, να το κάνω έτσι.. θα το κάνω λοιπόν και για να δούμε.. μακάρι να φτιάξει!!

      Πάντως αν χρειαστώ και μπαταρία ο @iAmLiakos, μου πρότεινε από αυτό εδώ το site :
      Original 3050mAh BM31 battery for Xiaomi Mi3 :

      Source Code

      1. http://www.dragon-tt.com/xx.aspx?id=1162



      και αν είναι όντως και αυθεντική είμαι οκ. Έχει κανένας άλλος όμως να προτείνει κάτι άλλο;
    • Διαφήμιση
    • Παιδιά σας έχω τελευταία νέα με την κατάσταση της συσκευής!

      Εχθές ενώ είχα πει οκ να το αφήσω όλη την νύχτα να φορτίσει και να δω το πρωί τι θα γίνει.. ΠΡΙΝ το κάνω αυτό, είπα ( εφόσον ακόμη το έχω ανοιχτό - δεν έχω κλείσει από πίσω το καπάκι ούτε το έχω βιδώσει ακόμη ), λέω δεν αποσυνδέω το κλιπς της μπαταρίας και να το βάλω στην πρίζα να δω τι θα γίνει. Και βουαλά!! ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ!! άνοιξε τα "μάτια" του! Επιτέλους το είδα ζωντανό παιδιά!!
      Έπειτα από αρκετές και πολύ συχνές επανεκκινήσεις ( σε μια φάση είπα να το βγάλω από το ρεύμα να το αφήσω, φοβήθηκα μη τα έπαιξε τελείως και καεί.. :P ) τέλος πάντων μετά από αρκετές επανεκκινήσεις άρχισε να φορτώνει και έπειτα άνοιξε κανονικότατα έκανα τις πρώτες ρυθμίσεις και τα λοιπά.. όλα κομπλέ! Και τώρα ακόμη ( για ακόμη μια επαλήθευση ), το ξανά άνοιξα απλώς αποσυνδέω την επαφή της μπαταρία με την μητρική και παίρνει κανονικά μπρος.

      Όσο με την μπαταρία, και όλη την νύχτα το άφησα και τώρα επίσης το έχω στην πρίζα, όσες ώρες όμως και να το έχω, δε βλέπω να γίνεται κάτι, πλέον κιόλας όχι μόνο δεν βλέπω την παραμικρή βελτίωση, αλλά μόνο αναβοσβήνει το κόκκινο LED τίποτε άλλο ( ούτε αυτό που έκανε δύο φορές, που έγινε κίτρινο το LED και έδειξε την μπαταρία στο 50% ).

      Οπότε παιδιά, έπειτα από αυτή την συμπεριφορά είναι προφανές πλέον πως φταίει η μπαταρία του μονάχα;
    • Αυτά είναι καλά νέα. Δοκίμασες να το φορτίσεις με ανοιχτή τη συσκευή ; Δεν άλλαζε το ποσοστό της μπαταρίας;
    • Ο/H iAmLiakos έγραψε:

      Αυτά είναι καλά νέα. Δοκίμασες να το φορτίσεις με ανοιχτή τη συσκευή ; Δεν άλλαζε το ποσοστό της μπαταρίας;

      Δηλαδή τι, εκεί που θα το ανοίξω χωρίς να έχω συνδεδεμένο το chip της μπαταρίας με τη μητρική ( η μητρική νομίζω είναι εκεί ), για να είμαι περισσότερο κατανοητός όταν αναφέρομαι σε αυτό το "κλιπς" ( δε ξέρω πως λέγετε (?) ) , αυτό τέλος πάντων που συνδέει την μπαταρία με την μητρική, εννοώ αυτό εδώ που αποσυνδέει αυτός :


      Αυτό λοιπόν, δεν υπάρχει πρόβλημα να το συνδέσω καθώς το κινητό είναι ανοιχτό;

      Update 15-11-2016:
      Τελικά πήρα το ρίσκο και ενώ το είχα ανοίξει χωρίς να έχω συνδεδεμένη την μπαταρία, την σύνδεσα και μόλις το έκανα είδα πάνω δεξιά την μπαταρία σαν να γέμισε μάλλον ( τέλος πάντων έγινε πράσινο το εικονίδιο ), αλλά αμέσως μετά το κινητό έκλεισε.

      Οπότε.. μπαταριούλα μου μυρίζει.. Εσείς τι λέτε ;


      Update 3-1-2017:
      =============== Ιαν 3rd 2017, 6:43pm ===============
      Παιδιά είμαι πάρα πολύ χαρούμενος!! Τελικά έφτιαξα το κινητό!! Πέρα από το λογισμικό τελικά το τελευταίο πρόβλημα που είχα ήταν η μπαταρία! Την οποία μόλις έβαλα και φαίνεται να λειτουργεί άψογα!! :D :D :D :D
      Ότι και να πω είναι λίγο, σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την υποστήριξη σας!!
      Μερικές πληροφορίες για την μπαταρία, της αναφέρω εδώ, στο θέμα που έχω ανοίξει.

      Όπως καταλαβαίνεται είμαι πολύ χαρούμενος για αυτή την εξέλιξη! Που εν τέλει θα μπορώ να έχω λειτουργικό το κινητό μου! :)
      Τώρα φορτίζω την νέα μπαταρία, διότι θέλω να της βάλω την τελευταία ROM που σήμερα κιόλας είδα πως η κοινότητα έχει ενημερώσει.

      Επειδή πλέον φοβάμαι μην κάνω καμία βλακεία ( και θέλω πλέον να χρησιμοποιήσω το κινητό - νομίζω με καταλαβαίνεται ), αν μπορείτε απαντήστε μου σε αυτό εδώ το post, ώστε να μην κάνω κανένα λάθος!

      Σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!! :)
    • Εγώ θα έλεγα να περάσεις την τελευταία official fastboot πρωτα (με το MiFlash) και μετα να περασεις την ελληνικη για να γινει καθαρή εγκατάσταση.

      Μη φοβασαι παντως. Και βλακεια να γίνει, τα προβλήματα με το software λυνονται. Εδώ θα είμαστε.

      Μπράβο που βρήκες λύση στο πρόβλημα ;)
      Καλή χρονιά να έχεις φίλε μου.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H iAmLiakos έγραψε:

      Εγώ θα έλεγα να περάσεις την τελευταία official fastboot πρωτα (με το MiFlash) και μετα να περασεις την ελληνικη για να γινει καθαρή εγκατάσταση.

      Μη φοβασαι παντως. Και βλακεια να γίνει, τα προβλήματα με το software λυνονται. Εδώ θα είμαστε.

      Μπράβο που βρήκες λύση στο πρόβλημα ;)
      Καλή χρονιά να έχεις φίλε μου.
      Φφ.. πάλι με το Mi Flash.. ( το έχω συνδέσει με κακές αναμνήσεις.. :P ).
      Όταν λες πάντως να περάσω την τελευταία official fastboot , μπορείς να μου δώσεις έναν σύνδεσμο;
      Επίσης και ένας σύνδεσμος προς κάποιον οδηγό ( αν υπάρχει ), πάλι θα βοηθούσε.

      Εγώ πάντως είχα κατά νου, πως θα ήταν όπως κάποτε απλό. Που έβαζα απλώς το αρχείο στο κινητό, το έκανα update.zip και το φόρτωνα έπειτα και ήμουν κομπλέ. Τώρα βλέπω πως έχουν γίνει πολλές αλλαγές και έχουν αλλάξει τα πράγματα..



      Update 4-1-2017:
      Λοιπόν κατέβασα την :
      Xiaomi Mi 3 CDMA/WCDMA **Latest** Global Stable Version Fastboot rom , από εδώ.

      Συγκεκριμένα κατέβασα την : "cancro_global_images_V8.1.4.0.MXDMIDI_20161201.0000.00_6.0_global_fcd6394ed1.tgz".

      Έπειτα άνοιξα το Mi Flash tool και την φόρτωσα από εκεί :




      Ευτυχώς όλα πήγαν καλός. :)

      Μετά την επανεκκίνηση άργησε λιγάκι, αλλά του έδωσα τον χρόνο του και άνοιξε κανονικά.. έκανα και τις πρώτες ρυθμίσεις και όλα καλά ( εντύπωση και χαρά μου έδωσε που είδα πως είχε ως επιλογή και την Ελληνική γλώσσα ). Τέλος πάντων πάει και αυτό.







      Τώρα νομίζω είμαι έτοιμος να βάλω και την τελευταία ελληνική, έτσι δεν είναι;


      Update 5-1-2017:

      Τελικά έβαλα την τελευταία Stable V8.1 της κοινότητας ( xiaomi-miui-hellas-6.0_cancro_V8_XTRVbeta1-1.3.0.zip ).
      Αρχικά όμως έπρεπε να κάνω τα νέα κόλπα ( επειδή άλλαξε η ελληνική ROM ) και να βάλω και το TWRP recovery πρώτα.
      Εδώ εξηγώ αναλυτικά τι έκανα. Δεν ήταν και τόσο ταλαιπωρία εν τέλει αυτό, διότι εδώ η κινητήρα μου ( :P χαχααχ ) το Xiaomi Mi3 δεν ξέρει από Bootloaders και τέτοια.. :P


      Σας ευχαριστώ όλους από καρδιάς! Με βοηθήσατε πάρα πολύ και τελικά τα καταφέραμε! Έφτασα σε αυτό εδώ το σημείο.

      Να έχω ένα πλήρως λειτουργικό Xioami Mi3 με την τελευταία ROM πάνω του να πετάει!!

      Είμαι σχεδόν συγκινημένος :P που ανέστησα το κινητό! Και πάλι
      @iAmLiakos , @Bodai , @dnomikos , @kostakislarisa , @kostakislarisa και πολλούς ακόμη όπου μίλησα ενδιάμεσα.., αλλά και σε όλη την κοινότητα, σας

      ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ!