Διαφήμιση

Προβλήματα Μπαταρίας

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • @stefa667 δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά

      Για αρχή δοκίμασε να βρεις εκείνο το κουμπάκι που λέω (πάντα ξεχνώ το όνομα του) @Bodai εσύ που το είχες βρει τότε θυμάσαι που ήταν? (εκείνο που έκλεινε την μπαταρία στο 20-30% όταν δεχόταν κλήση)

      Τώρα για το θέμα μπαταρία με τις 2 τελευταίες Ρομ έχω δει άνοδο ΑΛΛΑ μου κάνουν συχνά αποσύνδεση από το wifi και ξανασύνδεση
    • Έκανα "καλιμπράρισμα" την μπαταρία με ΑΥΤΟΝ τον τρόπο (μέσω TWRP γιατί η συσκευή μου δνε είναι root).

      Στις 4 επόμενες φορτίσεις η μπαταρία τα πήγε καλά. Έφτασε σε επίπεδα 15%-3%-4%-1% χωρίς να κλείσει. Μάλιστα κάτω από 10%, έκανα και κλήση, τράβηξα και βίντεο, έβγαλα φωτογραφία...όλα καλά. Και το SOT πήγες καλά γιατί απότι διαβάζω οι 4-5 ώρες είναι το μάξιμουμ για αυτήν την συσκευή. Τις ενδιάμεσες φορτίσεις τις έκανα με φορτιστή 1Α για να δώσω στην μπαταρία τον χρόνο που χρειάζεται να φορτίσει σωστά, με σταθερό φορτίο.


      Mi4c SOT


      Φαντάστηκα οτι λύθηκε το θέμα.

      Εχθές, ενώ έγραφα στο viber, με 28% μπαταρία, έκλεισε χωρίς να μπορεί να εκκινήσει. Άνοιγε, έβγαινε το λογότυπο, ξεκινούσαν να αναβοσβήνουν οι 3 τελείες και έκλεινε. Το άφησα έτσι για 7-8 ώρες. Δοκίμασα να το ανοίξω. Πάλι τα ίδια.
      Το βάζω για φόρτιση κλειστό. Με το που ανάβει η οθόνη δείχνει την μεγάλη μπαταρία στην μέση με ποσοστό 0%. Πατάω να ανοίξει. Ανοίγει κανονικά σε ποσοστό 67%!

      Σίγουρα κάτι δεν πάει καλά. :thumbdown:
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Αρχιζω και πιστεύω ότι είναι θέμα ρομ ή οτιδήποτε αφορά σε θέμα software , δηλαδή το θεωρώ αδιανόητο να συνεβει το ίδιο σε όλους σε σχετικά ίδιο χρονικό διάστημα
    • Διαφήμιση
    • Να πώ και κάτι ακόμα που διαπίστωσα μόλις τώρα.

      Και τις 3 φορές που μου έκλεισε η συσκευή με 25-30% μπαταρία ήμουν με 3G-4G. Δεν έτυχε (μέχρι στιγμής) να κλείσει όταν ήταν σε wifi. Οι φορές δηλαδή που αναφέρω ποιό πάνω με τα ποσοστά των 15%-3%-4%-1% στις οποίες δεν έκλεισε (ενώ την σκάλιζα κιόλας) ήταν σε wifi.

      Ωστόσο, έχει τύχει μία φορά να πέσει στο 3% με 3G-4G και να μην κλείσει (εκεί όμως ήταν σε αναμονή...δεν το σκάλιζα).

      Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σημαντικό αυτό, πάντως τα μέχρι τώρα στατιστικά μου (που είναι λίγα) αυτό έγραψαν. Τώρα ας πούμε είμαι με 22%, σε wifi και η συσκευή είναι ανοιχτή και συνεχίζει να βαράει ...
      Γενικά, προς το παρόν, η συσκευή ΔΕΝ μου έχει κλείσει όταν είναι σε WiFi... ?(
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Ο/H pavlidisc έγραψε:

      Το βάζω για φόρτιση κλειστό. Με το που ανάβει η οθόνη δείχνει την μεγάλη μπαταρία στην μέση με ποσοστό 0%. Πατάω να ανοίξει. Ανοίγει κανονικά σε ποσοστό 67%!
      στο mi4c έχουν παρατηρηθεί φαινόμενα με περίεργες εκκινήσεις..
      Δεν πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει περισσότερο η βαθμονόμηση δείκτη μπαταρίας.
      Είναι πιο βαθύ το πρόβλημα....
      Η βαθμονόμηση απλά διορθώνει την ένδειξη της μπαταρίας, όχι την ίδια την μπαταρία
      Redmi Note 8T (Willow)
      Official Global stable 11.0.7.0 (PCXEUXM)
    • Ο/H pechr έγραψε:

      Είναι πιο βαθύ το πρόβλημα....
      Μας gMσeς την ψυχολογία τώρα...:-(

      Έχω διαβάσει ότι υπάρχει στο διαδίκτυο για το θέμα αυτό (ότι μου έβγαλε ο Γούγλης δηλαδή). Το πρόβλημα το πήρα χαμπάρι αφού αγόρασα την συσκευή...δυστυχώς.
      Υπάρχουν περιπτώσεις που το πρόβλημα λύθηκε με αλλαγή μπαταρίας...υπάρχουν όμως και αυτές που η μπαταρία άλλαξε αλλά το πρόβλημα παρέμεινε.

      Είναι τόσο αστεράτη η συσκευή (μιλάμε για πραγματικό διαμαντάκι) που θα το παλέψω μέχρι τέλους. Το μόνο πρόβλημα είναι οτι όταν είσαι κάτω απο 30-40%, δεν μπορείς να της έχεις εμπιστοσύνη. Big problem αλλά...
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Θύμησε με αν του πέρασες Fastboot rom ή το πήρες φτιαγμένο?

      Να δοκιμάσουμε πρώτα τα software και μετά αγοράζεις μπαταρία.
    • Διαφήμιση
    • Το πήρα με dev Ελληνική Μιχάλη. Έκανα foul wipe και πέρασα XTVR.
      Fastboot εγώ προσωπικά δεν του πέρασα.

      From my RN3 Pro
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Ξαναπάρε του τη διαδικασία από την αρχή

      MiFlash - Fastboot Rom
      Ξεκλείδωμα (λογικά θα κλειδώσει)
      MiFlash - Twrp
      Ελληνική Ρομ

      Καλύτερα να κάτσεις να το κάνεις ένα Σαββάτο 2-3 ώρες το πολύ (μη σου πω 40 λεπτά αν δεν πάει κάτι στραβά)
    • γεια σας παιδια.. εχω το xiaomi mi4c.. τις τελευταίες μερες μου έκλεινε περιπου στο 20 με 30 % μπαταρίας.. σημερα εκλεισε παλι και δεν ξανα ανοιξε..τωρα το φορτισα και στο ανοιγμα σταματαει στο λογότυπο της εταιρειας.. ΜΙ mi.com... δεν βγάζει ουτε το android (σαν να χάθηκε το λογισμικό)

      ειχα βαλει παλιότερα μια ελληνική ρομ.. τωρα τι μπορω να κανω??



      ευχαριστω πολυ..
    • Ο/H Pro23 έγραψε:

      ειχα βαλει παλιότερα μια ελληνική ρομ.. τωρα τι μπορω να κανω??
      Με τα κουμπιά power & volume +
      και
      power & volume -

      μας λες αν μπαίνει recovery (αν ναι σε ποιο) και φαστμπουτ
    • Διαφήμιση