Διαφήμιση

Προβλήματα Μπαταρίας

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • φαση έχουν τα σχόλια από χρήστες στις κριτικές αυτων των εφαρμογών.
      "Κάνει αυτό που λέει"
      "Απλά φανταστικό" κλπ

      Φάση έχει που οι εφαρμογές δείχνουν δήθεν κατεστραμμένα κελια της μπαταρίας να τα διορθώνουν, λες κι έχει κανένα χειρουργικό πάγκο η εφαρμογή εγκατεστημένο στην μπαταρία.

      Είπαμε έχουμε smartphome αλλά ακόμη δεν έφτασε η τεχνολογία σε τόσο smart επίπεδο..

      Μην τα πιστεύετε αυτά...

      Αν ήταν πραγματικά όλα αυτά τότε να είστε σίγουροι πως οι developers του forum μας θα μας είχαν δώσει έναν επιτυχημένο οδηγό.
      Αυτοί που δημιουργούν αυτές τις εφαρμογές εξαπατούν τον κόσμο και κερδίζουν λεφτά από Google με τον αριθμο των downloads.
      Redmi Note 8T (Willow)
      Official Global stable 11.0.7.0 (PCXEUXM)
    • Καλημέρα. :)

      Νομίζω ότι είμαι από τους μεγαλύτερος "πολέμιους" της Google εδώ μέσα (αλλά και παντού) και ειδικά του PlayStore.
      Δεν χάνω την ευκαιρία να τους βρίζω (γουστάρω κάργα!!!) ούτε και κρύβομαι, γιατί απλά η εταιρία και το μαγαζί με της εφαρμογές της είναι για τα μπάζα!
      Η εξαπάτηση στην οικογένεια της Google θεωρείται δεδομένη για μένα, το έχω διαπιστώσει πάμπολλες φορές και το ξέρω πολύ πολύ πολύ καλά.
      Για μένα είναι ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ η εταιρία της "αρπαχτής", ΤΙΠΟΤΕ άλλο.
      Ξεκάθαρη η άποψη μου νομίζω. 8)

      Δεν μπορώ όμως να μην δώσω σημασία στο post ενός ανθρώπου που είναι ο μοναδικός (από την στιγμή που μπήκα εγώ σε αυτό το topic) που έχει να προτείνει κάτι.
      Έχω γράψει 2-3-4-5 κατεβατά για το τί-πώς-που-πότε γιατί, και δεν έδωσε κανένας κάτι σαν "πάτημα". Προφανώς ή δεν θέλουν να ασχοληθούν, αποδεκτό, ή έχουν πετάξει ήδη την συσκευή και πάνε για άλλα.

      Εγώ επειδή είμαι νέος κάτοχος, προσπαθώ και το παλεύω όσο μπορώ. Απ'ότι φαίνεται...Γιάννης κερνάει Γιάννης πίνει αλλά ΟΚ, μερικές φορές παίζει και αυτό το σενάριο. Εάν κάποιος έχει διαπιστώσει κάτι ουσιαστικό (όχι θεωρητικό) το οποίο να κάνει ξεκάθαρο ότι υπάρχει κατασκευαστικό πρόβλημα με την συγκεκριμένη συσκευή και δεν αξίζει να ασχοληθούμε, ας μας το πεί να μήν παιδευόμαστε ντζάμπα.

      Στο θέμα μας τώρα:
      Απο την ώρα που έβαλα την Ελληνική 8.1.3 η συσκευή δεν έκλεισε. Και επαναλαμβάνοντας να πώ ότι (στην δική μου περίπτωση τουλάχιστον) μιλάω και τεστάρω μόνο καταστάσεις που η συσκευή είναι εκτός Wi-Fi. Συνεχίζει να μην έχει κλείσει ΠΟΤΕ όσο είναι σε Wi-Fi και να φτάνει στο 1%.
      Με την 8.1.3 δεν την κατέβασα κάτω από 10%, αλλά με 20-30-40% βρέθηκα αρκετές φορές εκτός σπιτιού και δείχνει να δουλεύει σωστά.
      Δεν ξέρω εάν ευθύνεται η 8.1.3 ή τα Wipe που έκανα πρίν και κατά το πέρασμά της ή που άλλαξα ξέση τις SIM (Data-Voive) ή που η Αφροδίτη έχει ανάδρομο Ερμής ή που του ξηγήθηκα οτι εάν με κρεμάσει 1-2 φορές ακόμα θα έρθει αντιμέτωπο με τον τοίχο... Ίδωμεν...

      Εφόσον μου κλείσει και με αυτήν την rom, τότε θα δοκιμάσω και την "μαϊμού" εφαρμογή που λέει ο φίλος. Και για μένα, θα έπρεπε να την δοκιμάσουν και άλλοι που έχουν το ίδιο πρόβλημα και να μας πούν το αποτέλεσμα. θετικό ή αρνητικό. :mrgreen:
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • την δοκιμασα εγώ...μου εβγαλε 4 απο τα 100 κελια π.χ κοκκινα και τα επιδιόρθωσε ....αμεσως εκανα uninstall και reinstall και την ξαναετρεξα....
      μαντεψε τι έγινε...;;;;
      μου εβγαλε 5 κελια κοκκινα και 3 πορτοκαλι απο τα 100....(εννοω ειναι καραμαιμου του κερατα)

      ελπιζω και πιστευω οτι το θέμα σου ειναι καθαρά rom....δε παιζει η μπαταρία να ειναι κομπλε με wifi και να σε πουλαει με data και να φταίει αυτη,,,,
      απλα ρε παιδια πιστευω το κινητο ειναι σαν το αυτοκινητο.
      Σου ερχετε μια μαζεράτι τουμπανο με πιστόνια μαιμου(κινεζορομ)....ε βαραει το πιστονι και σου μαμαει όλη τη μηχανη....κάνεις εσυ ρεκτιφιε περνώντας μια stable....αλλα παίζει να παρει μπρος παίζει και όχι...το ιδιο αποτέλεσμα θεωρω ότι φέρνει και η συνεχής αλαγή ρομ stable ...δε ξέρω
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Krasdimi έγραψε:

      ελπιζω και πιστευω οτι το θέμα σου ειναι καθαρά rom....δε παιζει η μπαταρία να ειναι κομπλε με wifi και να σε πουλαει με data και να φταίει αυτη,,,,
      Το θέμα είναι ότι το έχω αναφέρει τόσες φορές (βαρέθηκα να το γράφω...) και δεν βρέθηκε ένας να πει οτι

      - ΝΑΙ ρε πτσ...έτσι είναι...και σε μένα το ίδιο συμβαίνει...
      ή
      - π@π@ριές...εμένα κλείνει και σε wifi...

      Υ.Γ Είμαι σίγουρος οτι η εφαρμογή του PlayStore για το calibration είναι για τ' ανάθεμα :wink:
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • ε πάντα ρε συ υπάρχει ενα πρόβλημα που το έχει ο 1 στους 1.000.000 ...μην τρελαινεσαι....σταυρωσε τα δάκτυλα σου και ευχήσου να εχει στρωσει τωρα με την 8.1.3.0.(και να γράψεις ενα ωραιοτατο solved)
    • οι συσκευές μας μας δείχνουν την ένδειξη μπαταρίας σύμφωνα με την τάση της μπαταρίας.
      Όταν κλείνει απροσδόκητα μία συσκευή ενώ γράφει πχ 30% σημαίνει ότι υπάρχει κάποια αστάθεια στην τάση της μπαταρίας ή κάποιο στιγμιαίο pick ζήτησης ενέργειας της συσκευής δεν είναι δυνατό να συγκράτηση τη συσκευή ανοιχτή.

      Σκεφτείτε ότι...
      Όταν έχετε κλειστή την συσκευή σας ποιο μερος της συσκευής σας είναι αυτό που αντιλαμβάνεται την ένδειξη της μπαταρίας και σας δείχνει ποσοστό μπαταρίας ενώ το φορτίζεται κλειστό...
      Σίγουρα δεν είναι ούτε το system, ούτε το data αφού δεν είναι ενεργά εκείνη τη στιγμή.

      Το σημείο κλειδί είναι οτι:
      Ένδειξη μπαταρίας έχετε ακόμη και στο recovery (twrp) ακόμη κι όταν δεν εχετε OS εγκατεστημένο μετά από ένα full wipe. ;)
      Redmi Note 8T (Willow)
      Official Global stable 11.0.7.0 (PCXEUXM)
    • Ο/H pechr έγραψε:

      Όταν κλείνει απροσδόκητα μία συσκευή ενώ γράφει πχ 30% σημαίνει ότι υπάρχει κάποια αστάθεια στην τάση της μπαταρίας ή κάποιο στιγμιαίο pick ζήτησης ενέργειας της συσκευής δεν είναι δυνατό να συγκράτηση τη συσκευή ανοιχτή.
      Κάπου εκεί νομίζω οτι είναι το "θέμα" σύμφωνα με αυτά που βλέπω μέχρι τώρα.
      ΔΕΝ πιστεύω ότι είναι λάθος η ένδειξη. Μιά χαρά τα λέει. Και αυτό γιατί όταν κλείσει με 30-40% π.χ, το βάζω πρίζα, το ανοίγω, βγάζω πρίζα και τραβάει κουπί για ακόμα μισή μέρα.
      Την αστάθεια στην τάση της μπαταρίας την βάζω προς το παρόν στην άκρη γιατί δεν μου έχει κλείσει ποτέ όταν είναι σε Wi-Fi. Και το ποσοστό πέφτει σωστά χωρίς βουτιές και ανωμαλίες.

      Στο στιγμιαίο pick συγκλίνω και εγώ και αναζητάω τί μπορεί να το προκαλεί.

      Αναφέρω επίσης οτι υπάρχουν περιπτώσεις που η μπαταρία αλλάχτηκε και το πρόβλημα παρέμεινε. Όπως υπάρχουν περιπτώσεις που το πρόβλημα λύθηκε με αλλαγή rom χωρίς αλλαγή μπαταρίας. Όπως υπάρχει και περίπτωση που το πρόβλημα λύθηκε απλά με αλλαγή μπαταρίας χωρίς αλλαγή rom!! Ότι διαβάζω σας μεταφέρω.
      Συμπέρασμα....ξυσ' τ' @rkιDi@ σ' με γκαΖμα!
      :beer:
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H pechr έγραψε:

      Σκεφτείτε ότι...

      Όταν έχετε κλειστή την συσκευή σας ποιο μερος της συσκευής σας είναι αυτό που αντιλαμβάνεται την ένδειξη της μπαταρίας και σας δείχνει ποσοστό μπαταρίας ενώ το φορτίζεται κλειστό...
      Σίγουρα δεν είναι ούτε το system, ούτε το data αφού δεν είναι ενεργά εκείνη τη στιγμή.
      Για τις MTK συσκευές είναι το preloader binary. Αυτό είναι υπεύθυνο για την αρχικοποίηση κάποιων απαραίτητων μεταβλητών που καθορίζουν την κατάσταση της συσκευής, πριν παραδώσει τον έλεγχο στον bootloader. Γι' αυτό άλλωστε πολλοί επιμένουν ότι θα πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί με αυτό το αρχείο, να αποφεύγουμε να το φλασάρουμε μέσω spflash (παρά μόνο όταν είναι απολύτως απαραίτητο και είμαστε 1000% σίγουροι ότι έχουμε τη σωστή ROM), καθώς αν γίνει corrupt ή φλασαριστεί λάθος αρχείο (από λάθος ROM) μετά το κινητό είναι πλέον hard bricked καθώς δεν θα ανάβει, δεν θα φορτίζει και είναι εξαιρετικά αμφίβολο αν θα γίνεται detect σωστά ως VCOM port.

      Για τις Qualcomm συσκευές τα πράγματα είναι πιο σύνθετα, πρόκειται για ένα συνδυασμό του PBL (primary bootloader) και RPM (resource and power management) και ενδεχομένως του LK.
    • Ωχ... αρχίσαμε τα Κινέζικα!!! Τώρα μάλιστα... έτσι... δεν κατάλαβα τίποτα... χαχααχαχαχχααχχαχ!!!!!
      :)

      From my RN3 Pro
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Ο/H pavlidisc έγραψε:

      Ωχ... αρχίσαμε τα Κινέζικα!!! Τώρα μάλιστα... έτσι... δεν κατάλαβα τίποτα... χαχααχαχαχχααχχαχ!!!!!
      :)

      From my RN3 Pro
      Το μόνο που χρειάζεται να καταλάβεις είναι ότι όσο η συσκευή σου είναι συνδεδεμένη στην μπαταρία, ακόμα και κλειστή να είναι, υπάρχει λογισμικό (κώδικας δηλαδή) που συνεχίζει να τρέχει, όχι απαραίτητα για λόγους μπαταρίας.
    • Διαφήμιση
    • @pavlidisc Επειδή με πιάνει και εμένα το κολάνι... με το συγκεκριμένο κινητό

      Πως να βοηθήσω σε κάτι που δεν εμφανίστηκε ποτέ στο κινητό μου?
      Καταλαμβαίνεις τι εννοώ

      Πέρασα τρισχειρότερα όταν είχα πρώτος (ανάφερα πρώτος τουλάχιστον) εδώ μέσα το θέμα με τον Μπούλη της μπαταρίας το Shell.

      Ευτυχώς (όχι ποτέ δεν φτιάχτηκε) μάθαμε τρόπους να μην εμφανίζεται. Αλλά όλα αυτά με μήνες προσπαθειών και πολλούς συμπάσχων.

      Κατανοώ τι λες αλλά δεν μπορώ να μπω σε τεστ μαζί σου από ένα κινητό που δεν μου κάνει τα ίδια...