Διαφήμιση

Flash την Ελληνική ROM στο Xiaomi Mi5s (Capricorn) (Για πρώτη φορά)

    • Οδηγός
    • Mi-5S/Plus

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H manwlis77 έγραψε:

      δοκιμασες να έχεις το καλώδιο και να πατάς Power button αρκετή ώρα ;
      Ναι.Απλως αναβει και σβηνει το Μι
    • Ο/H geoanto555 έγραψε:

      Θα μας κάνει ταινία ο Φωσκολος με αυτό το καλώδιο... Σιγά τα Α-ΟΥ-ΓΑ την δυσκολία που έχει.
      Μην το λες αυτό. Για μένα είναι παιχνιδάκι να το φτιάξω, γιατί "πιάνουν τα χέρια μου". Ξέρω όμως φίλο μου που είναι έτη φωτός μπροστά στα περι τεχνολογίας, φλασαρίσματος κλπ, αλλά μου στέλνει ένα καλώδιο να το κόψω και να το "ματίσω" με κάποιο άλλο σε μένα....

      Ο/H demakhs έγραψε:

      Το πιάσατε απ τα μούτρα το παιδί και ξεκίνησε ο κακομοίρης δηλώνοντάς το...φοβάμαι έγραψε..... 8|

      Ούτε εγώ έχω ακουμπήσει ποτέ και ούτε και νομίζω να ακουμπήσω αυτό το παλιο-edl mode..... :fie:

      Ίσως στη θέση του, την ίδια τρομάρα να χα πάρει... :monster:

      Προσωπικά, δεν είδα να απαίτησε κάτι με άσχημο τρόπο, μάλλον ούτε καν απαίτησε...."αν προσπαθούσε" έγραψε "για να του φύγει ο καημός"........ :sad:

      Αν παρεξηγήθηκε, παρεξηγήθηκε για το φόβο του και είμαι σίγουρος πως έγινε μέσα στην απελπισία του... :pardon:

      Ζήτησε 1, 2 φορές συγγνώμη και 1, 2 φορές έγραψε ευχαριστώ... :S

      Φυσικά και όλοι προσφέρουν ότι μπορούν εθελοντικά σε αυτό το φόρουμ και φυσικά δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να δώσει βοήθεια με το στανιό, εάν δε θέλει ή εάν δε μπορεί και κανείς δεν είπε βέβαια, ότι δεν έχουν όλοι εδώ μέσα την πρόθεση να βοηθήσουν.....για να είμαστε εδώ και να ασχολούμαστε τόσο πολύ, πάει να πει ότι θέλουμε... :thumbup:

      Αν δε θέλουμε ή δεν μπορούμε απλά δεν μπλεκόμαστε... :nono: ...έτσι τουλάχιστον θα πρεπε.....

      Κρίμα πάντως που έμεινε με τη.....συσκευή στο χέρι το παιδί, κρίμα......μακάρι να ξυπνήσει με άλλη διάθεση αύριο το πρωί το παιδί, να εξετάσει τις εναλλακτικές του και να δράσει "διαφορετικά" για το καλό της συσκευής του ρε γαμ@τ@!!!!! :lol:

      Αυτά, from my point of view.... :spiteful:
      Πολύ σωστά (έστω και αν είναι από τις λιγοστές φορές που μιλάς σοβαρά). Μόνο όποιος (απλός χρήστης και όχι κάποιος εχπερτ του είδους) έχει ζήσει ζωντανά την εικόνα του μπρικαρίσματος του δικού του καινούργιου κινητού μπορεί να το καταλάβει απόλυτα!!!

      Ο/H NasDriver έγραψε:

      @demakhs μαζέψου κι εσύ...7 ώρες του λέμε να φτιάξει καλώδιο και αδιαφορεί και στο τέλος ζητάει και τα ρέστα ότι δεν βοηθάμε...καλή η πλάκα σου αλλά φρόντισε να καταλαβαίνεις πότε ξεπερνάς τα ανεκτά όρια και ειδικά τα δικά μου... :banned:
      ....
      Σας αξίζουν πολλά-πολλά συγχαρητήρια για την εξαιρετική δουλειά που κάνετε, για τους εξαιρετικούς και πάμπολλους οδηγούς που έχετε φτιάξει, για την πολύτιμη και άμεση βοήθεια που προσφέρετε σε όλους.
      Όμως εδώ θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι εδώ είσαι άδικος. Ο @demakhs είναι από τις λίγες φορές που γράφει σοβαρά (εννοώ χωρίς χιούμορ), εκφράζοντας την άποψή του (με την οποία εγώ συμφωνώ, αλλά δεν έχει σημασία αυτό) και τον βουτάς από τον λαιμό..."μαζέψου εσύ"..."καλή η πλάκα σου αλλά φρόντισε να καταλαβαίνεις πότε ξεπερνάς τα ανεκτά όρια και ειδικά τα δικά μου".

      Φιλικότατα
      Ὦ ξεῖν᾿, ἀγγέλλειν πατράσι ὅτι τῇδε κοιμόμεθα τοῖς κείνων χρήμασι τρεφόμενοι.
    • Παιδια εχουμε κανα νεο;

      =============== Δεκ 6th 2016, 11:42pm ===============
      Σε αλλο καλωδιο που ανοιξα (type-c) εχει μεσα....ασπρο-πρασινο-γκρι-ροζ.Γεφυρωνω ασπρο πρασινο ή γκρι πρασινο;
    • Διαφήμιση
    • Σε κάποιο video που έτυχε να δω βραχυκύκλωνε το άσπρο με το πράσινο.
      Δεν ξέρω όμως αν ήταν type-c
      Ὦ ξεῖν᾿, ἀγγέλλειν πατράσι ὅτι τῇδε κοιμόμεθα τοῖς κείνων χρήμασι τρεφόμενοι.
    • Ο/H sso έγραψε:

      Σε κάποιο video που έτυχε να δω βραχυκύκλωνε το άσπρο με το πράσινο.
      Δεν ξέρω όμως αν ήταν type-c
      Αλλος κανεις;
    • @johnjor υπάρχει περίπτωση να υπάρχει θέμα με τους drivers και τα pc σου. Τα USB που συνδέεις το κινητό είναι usb2? Δεν πρέπει να είναι usb3. Βάλτο όλο το βράδυ να φορτίζει και δες το πρωί πάλι πώς το αναγνωρίζει ο υπολογιστής

      Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ο/H lallasgr έγραψε:

      @johnjor υπάρχει περίπτωση να υπάρχει θέμα με τους drivers και τα pc σου. Τα USB που συνδέεις το κινητό είναι usb2? Δεν πρέπει να είναι usb3. Βάλτο όλο το βράδυ να φορτίζει και δες το πρωί πάλι πώς το αναγνωρίζει ο υπολογιστής
      @lallasgr απο αυτο το pc εχω περασει Ρομ σε αρκετα τηλεφωνα και δεν ειχα θεμα.Ηθυρα ειναι usb2.Ξεκιναω παλι.......

      =============== Δεκ 7th 2016, 11:04am ===============
      Εφτιαξα δευτερο καλωδιο........Τωρα το τηλ.κρατωντας πατημενο το power απο fastboot γυρναει σε μαυρη οθονη αλλα στην διαχειριση δεν το βλεπει στις θυρες.Μολις αφηνω τα καλωδια λεει αγνωστη συσκευη usb.
    • Διαφήμιση
    • @johnjor EDL Mode ή αλλιώς Emergency Download Mode είναι μία ειδική λειτουργία στις συσκευές με SnapDragon επεξεργαστές, με την οποία μπορούμε:
      1. Να επαναφέρουμε συσκευές που έχουν υποστεί Hardbrick με την χρήση officialfastboot rom και του Miflash.
      2. Να εγκαταστήσουμε μία official fastboot romμε το Miflash όταν έχουμε κλειδωμένο Bootloader.

      Μπορούμε να βάλουμε την συσκευή μας σε EDLMode με τους παρακάτω τρόπους:

      1. Fastboot mode (Κλειστή συσκευή)
      Κλείνουμε την συσκευή μας, πατάμε volume don & power μέχρι να μπει η συσκευή σεfastboot mode.
      Συνδέουμε την συσκευή μας στον υπολογιστή σε θύρα USB 2.
      Πάμε στον φάκελο adb που έχουμε χύμα στον σκληρό δίσκο C, κρατάμε πατημένο το shift και κάνουμε δεξί κλικ οπουδήποτε μέσα στον φάκελο, επιλέγουμε το "Άνοιγμα παραθύρου εντολών εδώ".
      Πληκτρολογούμε την εντολή fastboot oem edl

      2. Με την χρήση ADB (Ανοικτή συσκευή)
      Η συσκευή μας πρέπει να είναι ανοικτή.
      Συνδέουμε την συσκευή μας στον υπολογιστή σε θύρα USB 2.
      Πάμε στον φάκελο adb που έχουμε χύμα στον σκληρό δίσκο C, κρατάμε πατημένο το shift και κάνουμε δεξί κλικ οπουδήποτε μέσα στον φάκελο, επιλέγουμε το "Άνοιγμα παραθύρου εντολών εδώ".
      Πληκτρολογούμε την εντολή adb reboot edl

      3. Με την χρήση των πλήκτρων volume down & volume up (Κλειστή συσκευή)
      Συνδέουμε ένα καλώδιο σε θύρα usb 2 στον υπολογιστή μας χωρίς να το συνδέσουμε στο κινητό μας.
      Πατάμε και κρατάμε πατημένα τα πλήκτρα volume down & volume up
      Συνδέουμε την άλλη άκρη στη συσκευή μας.

      Οποιοδήποτε τρόπο και εάν χρησιμοποιήσουμε η συσκευή μας θα πρέπει να εμφανιστεί στη διαχείριση συσκευών και συγκεκριμένα στις θύρες COM ως Qualcomm HS-USB QDLoader 9008
    • Ο/H johnjor έγραψε:

      Μολις αφηνω τα καλωδια λεει αγνωστη συσκευη usb.
      δοκίμασε στην άγνωστη συσκευη να κάνεις ενημέρωση-χειροκίνητη και να παρεις τον οδηγο 9008 απο το miflash


    • Δεξί κλικ στο άγνωστη συσκευή/ενημέρωση προγράμματος οδήγησης/αναζητηση ...υπολογιστη/επιλογή απο λίστα/επόμενο/απο δισκο/αναζητηση και πας στην διαδρομη του miflash/qualcomm/drivers //
      Δοκιμασε μπας και ξεκολλήσει.


    • Διαφήμιση
    • Με λίγα λόγια και με πολλές εικόνες κάνεις το παρακάτω μπας και το δει σωστά όπως λέει και ο Γιώργος



      Αν δεν βρίσκει τίποτα μόνο του τότε εσύ στην τρίτη εικόνα θα επιλέξεις το απο κάτω "Let me pick****" και θα ψάξεις να του βρεις εσύ τον Driver και να το αναγκάσεις να τον εγκαταστήσει!!

      =============== Δεκ 7th 2016, 10:33am ===============
      @johnjor αν δεν δουλεύει τίποτα από τα παραπάνω δες και τον παρακάτω οδηγό:

      Cara Unbrick Xiaomi Mi5 Stuck Logo dan Bootloop – Doki Gadget Store Blog Indonesia