Διαφήμιση

Flash την Ελληνική ROM στο Xiaomi Mi5s Plus (Natrium) (Για πρώτη φορά)

    • Οδηγός
    • Δεν επιβεβαιώθηκε
    • Mi-5S/Plus

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Flash την Ελληνική ROM στο Xiaomi Mi5s Plus (Natrium) (Για πρώτη φορά)

      Αυτός ο οδηγός είναι απόκλειστικά για το Xiaomi Mi5s Plus (Natrium).


      Επειδή ο οδηγός και το TWRP δεν έχουν ακόμη δοκιμαστεί θα έλεγα να μην βιαστείτε και να περιμένετε κάποιον έμπειρο χρήστη που έχει στην κατοχή του το κινητό να επιβεβαιώσει ότι όλα δουλεύουν κομπλε




      Αν ήδη έχουμε Ελληνική ROM στην συσκευή μας, τότε απλά κάνουμε αναβάθμιση ακολουθώντας τον παρακάτω οδηγό

      Αναβάθμιση της Ελληνικής ROM



      ΠΡΟΣΟΧΗ !!! πρέπει να έχετε ξεκλειδώσει τον Bootloader ROM για να δουλέψει
      O Bootloader της συγκεκριμένης συσκευής ξεκλειδώνει και με Stable και με Developer rom οπότε αρκεί να έχετε Official rom εγκατεστημένη και προχωράτε...

      Σε περίπτωση πάντως που έχετε Official Stable Rom και δεν ξεκλειδώνει τότε προχωρήστε σε πέρασμα της Official Developer Rom για 100% επιτυία.

      Για να το κάνετε αυτό ακολουθείτε τις οδηγίες που βρίσκονται Παρακάτω
      => Διαδικασία αίτησης και ξεκλειδώματος του Bootloader - Mi Flash Unlock Tool

      => Ξεκλείδωμα του Bootloader.
      Επειδή ακόμη μέχρι τώρα είναι κλειδωμένη η ROM με Private Keys από την Xiaomi, είναι αδύνατον να γίνει το Flash της ROM, με το Recovery που συνοδεύει την συσκευή σας.
      Ο μόνος τρόπος είναι να κάνετε Flash με Custom Recovery (TWRP).
      • Θα πρέπει να κατεβάσετε την τελευταία Ελληνική ROM
      Έχει γίνει απόκρυψη περιεχομένου. Για να συνδεθείτε/εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ.
      • Κατεβάστε το TWRP Recovery
      Έχει γίνει απόκρυψη περιεχομένου. Για να συνδεθείτε/εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ.
      • Κατεβάστε το ADB
      Έχει γίνει απόκρυψη περιεχομένου. Για να συνδεθείτε/εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ.


      Θα πρέπει πρώτα να έχετε εγκαταστήσει τους Drivers της συσκευής σας ώστε να μπορέσετε να κάνετε το Flash του Recovery μέσα από FastBoot.
      Αυτό μπορεί να γίνει σχετικά εύκολα απλά αν κάνουμε εγκατάσταση το MiPhone που σας δίνουμε κάτω.

      Έχει γίνει απόκρυψη περιεχομένου. Για να συνδεθείτε/εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ.


      Θα το κάνετε εγκατάσταση.
      Κάνοντας εγκατάσταση της εφαρμογής, θα σας βάλει και όλους τους απαραίτητους Drivers που χρειαζόμαστε για την διαδικασία.

      Κάνουμε Setup δηλαδή για να προχωρήσει στην εγκατάσταση...

      Κάνουμε extract από το adb.zip τα περιεχόμενά του σε κάποιο δίσκο του υπολογιστή μας.

      Μεταφέρουμε σε αυτό το φάκελο το twrp.img που θα το βρούμε στον φάκελο που κάναμε νωρίτερα extract (μην δίνετε σημασία στο όνομα που βλέπετε στην παρακάτω εικόνα)

      Κάνουμε και ένα τσεκ ότι μέσα στον φάκελο C:\adb υπάρχουν τα αρχεία που φαίνονται παρακάτω και όχι ένας φάκελος adb.

      • Τοποθετούμε την Ελληνική ROM που κατεβάσαμε μέσα στην συσκευή μας.<-- Μην το ξεχάσετε
      Πρέπει να πάμε στην συσκευή μας και να την προετοιμάσουμε για το ADB. Settings (Ρυθμίσεις) => Additional Settings (Πρόσθετες ρυθμίσεις) => Developer options (Επιλ. για προγραμματιστές) και να ενεργοποιήσουμε το USB Debugging (Εντοπισμός σφαλμάτων USB)


      Αν δεν υπάρχει αυτή η επιλογή στην συσκευή σας, τότε θα πρέπει να την ενεργοποιήσετε.

      Ρυθμίσεις (Settings) => Σχετικά με το τηλέφωνο (About Phone) και χτυπήστε πολλές φορές πάνω στο MIUI Version ώστε να σας ενεργοποιήσει τα Developer Options.



      Τώρα θα πρέπει να ανοίξουμε ένα Command Windows (το παλιό DOS)

      Βρίσκουμε που είναι ο φάκελος ADB

      Κρατώντας πατημένο το Shift πλήκτρο, πατάμε πάνω στον φάκελο ADB και επιλέγουμε open command window Here


      ή εναλλακτικά κάνουμε τα παρακάτω...

      Πηγαίνουμε στην εύρεση των Windows και γράφουμε cmd ώστε να επιλέξουμε το Command Prompt με το δεξί πλήκτρο ώστε να το τρέξουμε ως διαχειριστές..



      Τώρα πρέπει να πάμε στον φάκελο που είναι το ADB.

      Πληκτρολογούμε λοιπόν την διαδρομή του φακέλου που στην δική μου περίπτωση είναι στο C:\adb.

      Έτσι λοιπόν γράφουμε cd C:\adb και δίνουμε enter.
      • Τώρα συνδέουμε την συσκευή μας στο PC μέσω του USB.
      Πληκτρολογούμε το παρακάτω....

      adb devices


      Αν η συσκευή μας έχει τους σωστούς Drivers θα μας εμφανίσει την συσκευή μας ως μορφή ενός κωδικού.
      • Τώρα που βλέπουμε την συσκευή μας συνδεμένη μπορούμε να προχωρήσουμε στο επόμενο βήμα.
      Πληκτρολογούμε adb reboot bootloader

      Η συσκευή μας τώρα θα κάνει Reboot σε FastBoot Mode

      Σε περίπτωση που πάρουμε το μήνυμα ότι ο Bootloader είναι απενεργοποιημένος και δεν επανεκκινεί η συσκευή τότε την βάζουμε εμείς σε fastboot κρατώντας πατημένα τα πλήκτρα Volume- (κάτω) και Power μέχρι να δούμε το λαγουδάκι στην οθόνη μας.
      • Πληκτρολογούμε fastboot flash recovery twrp.img
      • Μετά θα κρατήσετε πατημένο το πλήκτρο Volume UP (παρατεταμένα) και θα δώσετε την εντολή fastboot reboot και έντερ.
      • Όσο κρατάτε πατημένο το Volume UP το τηλέφωνο θα μπει κατευθείαν στο TWRP Recovery.
      • Σε περίπτωση που το TWRP φορτώσει στα Κινέζικα ακολουθούμε τις φωτογραφίες στο παρακάτω spoiler για να γυρίσουμε την γλώσσα στα Αγγλικα:
      Display Spoiler
      Εννοείται ότι εμείς θα βλέπουμε Κινέζικα στην πρώτη φωτογραφία οπότε προσέχουμε να επιλέξουμε το δεξί κουμπί από τα δύο, και στην δεύτερη εικόνα επιλέγουμε το English
      • Τώρα αποσυνδέουμε το τηλέφωνο από το USB και προχωράμε μετά στο παρακάτω βήμα.
      • Στην αρχική οθόνη του TWRP σέρνουμε τα βελάκια δεξιά εκεί που γράφει "Swipe to Allow Modifications"
      • Προχωράμε ΑΜΕΣΩΣ σε Factory Reset! Πάμε Wipe->Advanced Wipe και τικάρουμε ΜΟΝΟ (Dalvik / Art Cache + Data + Cache) όπως βλέπουμε και στο παρακάτω spoiler, για να αποφύγετε το BootLoop.
      • Μετά αφού τελειώσουν τα Wipe πατάμε Back και πάμε πίσω με το κάτω αριστερά τριγωνάκι (βελάκι) για να βγούμε στο κεντρικό μενού και επιλέγουμε το Install, βρίσκουμε το zip αρχείο της Ελληνική ρομ και κάνουμε flash (Install) ακολουθώντας τα βήματα του παρακάτω spoiler.

      Σε περίπτωση που εδώ αντιληφθείς ότι ξέχασες να περάσεις την ρομ στο κινητό τότε πας σε αυτόν εδώ τον οδηγό -> Ξεχασιάρης
      • Όταν τελειώσει το Flash, κάνουμε Reboot στο System. Θα μας ζητήσει να κάνει εγκατάσταση το superuser και εμείς ΠΡΕΠΕΙ να επιλέξουμε DO NOT INSTALL και θα συνεχίσει η επανεκκίνηση στο σύστημα.
      • Κατά την πρώτη είσοδό σας στην MIUI είναι απαραίτητο να επιλέξετε τα Αγγλικά ως γλώσσα για να κάνετε τις αρχικές ρυθμίσεις της συσκευής σας.
      • Στο τέλος των αρχικών ρυθμίσεων μπορείτε να επιστρέψετε στα Ελληνικά.
      Θα πρέπει να γνωρίζετε πως η συσκευή θα μείνει κολλημένη για αρκετή ώρα στο 99% και ΔΕΝ θα πρέπει να την κλείσετε προτού σας βγάλει ειδοποίηση για ολοκλήρωση του UPDATE.Επίσης κατά την επανεκκίνηση θα αργήσει 5-10 λεπτά - ίσως και παραπάνω για να μπεί στην MIUI.


      Σε περίπτωση που όταν ανοίξει το TWRP σας ζητάει να δώσετε password ή στην περίπτωση που τα WIPES δεν ολοκληρώνονται σωστά και βγάζουν failed τότε ακολουθείτε τα παρακάτω βήματα:


      Έχει γίνει απόκρυψη περιεχομένου. Για να συνδεθείτε/εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ.


    • Μπράβο Αλέξη πάνω στην ώρα φίλε μια χαρά πίστευω να μην είμαι ο πρώτος που θα τον δοκιμάσω ,αν και εχω δει οτι το έχουν πάρει και άλλα παιδιά το συγκεκριμένο κινητό χαχαχα !!!! ευχαριστούμε !!
      :D
    • Έρχεται και ή σειρά μου να χρησιμοποιησω τον οδηγό και μιας και δεν γράφει κανείς κάτι διαφορετικό φαντάζομαι όλα καλά με όσους τον ακολούθησαν. Κανένα θέμα με το twrp?

      Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Ο/H adekastos έγραψε:

      Έρχεται και ή σειρά μου να χρησιμοποιησω τον οδηγό και μιας και δεν γράφει κανείς κάτι διαφορετικό φαντάζομαι όλα καλά με όσους τον ακολούθησαν. Κανένα θέμα με το twrp?

      Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

      Όλα καλά προχώρησε !! :)

      Στάλθηκε από το MI 5s Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Εντάξει τα προβλήματά παρά άρχισαν νωρίς έχω συνδέσει τον λογαριασμό mi στο κινητό μπαίνω σε fastboot mode αλλά μωλις συνδεω το κινητό με usb με πετάει και μου βγάζει ότι φορτίζει τι κάνω λάθος;
      Για ξεκλειδωμα bootloader μιλαω
      Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ο/H lallasgr έγραψε:

      Τώρα που βλέπουμε την συσκευή μας συνδεμένη μπορούμε να προχωρήσουμε στο επόμενο βήμα.
      Πληκτρολογούμε adb reboot bootloader

      Η συσκευή μας τώρα θα κάνει Reboot σε FastBoot Mode

      Σε περίπτωση που πάρουμε το μήνυμα ότι ο Bootloader είναι απενεργοποιημένος και δεν επανεκκινεί η συσκευή τότε την βάζουμε εμείς σε fastboot κρατώντας πατημένα τα πλήκτρα Volume- (κάτω) και Power μέχρι να δούμε το λαγουδάκι στην οθόνη μας.

      @adekastos, Με κανέναν από τους 2 τρόπους που έχει ο οδηγός ? Δοκίμασες με συνδεδεμένο το κινητό στον υπολογιστή να μπεις σε fastboot mode και δεν μπαίνει ?
    • Δεν υπάρχει λόγος να το ψαξω παραπάνω προς το παρόν γτ ή αίτηση μου για ξεκλειδωμα του bootloader απορρίφθηκε

      Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Εντάξει πήρα έγκριση για ξεκλειδωμα, τώρα ας πει κάποιος τους drivers στο αρχείο miphone20151028.exe τους κάνω εγκατάσταση αφού απενεργοποιησω την ψηφιακή υπογραφή για win10? Εχω πελαγωσει λίγο και τα βλέπω θολά οπότε σορρυ για τις ερωτήσεις...θα ακολουθήσουν κι άλλες...

      Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Παιδιά ξεκλειδωσα επόμενο θέμα τώρα στην γραμμή εντολών γράφω adb devices μου εμφανίζει έναν κωδικό αλλά διπλα γράφει unathorized

      Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Ευχαριστώ πολύ όλους όσους με βοήθησαν να περάσω την ελληνική ρομ, πραγματικά απίστευτο το κινητό...

      Στάλθηκε από το MI 5s Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk