Διαφήμιση

Mi5 Gemini - Hardbrick - Επίλυση μηνύματος λάθους 0x80070026: Receiving Hello Packet στο Miflash

    • Οδηγός
    • Flash Tool
    • Mi-5
    • MIUI

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Mi5 Gemini - Hardbrick - Επίλυση μηνύματος λάθους 0x80070026: Receiving Hello Packet στο Miflash

      Καλημέρα σε όλους !! Μιας και βλέπω ( δυστυχώς ) ότι τελευταία είναι αρκετά τα κρούσματα αρκετών φίλων που έχουν fake rom και κολλάνε τα κινητά τους στην προσπάθεια τους να πάνε από fake rom σε official θα σας πω τον δικό μου μίνι τρόπο - οδηγό με τον οποίο εγώ έφτιαξα το κινητό μου !!!

      Εννοείτε προς αποφυγή παρεξηγήσεων ότι τα παρακάτω είναι με δική σας ευθύνη για το οτιδήποτε αν πάθει το κινητό !!!


      1) Βάζουμε το κινητό σε fastboot mode , Αφού μπει το αφήνουμε χωρίς καλώδιο τίποτα ούτε να πατάμε κάποιο κουμπί και από μόνο του θα σβήσει μετά από λίγο εντελώς.

      2) Βάζουμε να φορτώσει στο 100% η μπαταριά να έχει αρκετή ενέργεια είναι πολύ σημαντικό αυτό .

      3) Ανοίγουμε από τον υπολογιστή την διαχείριση συσκευών για να βλέπουμε της συνδέσεις κλπ συν το flash tool με την Fastboot Rom μας φορτωμένη.

      4) Και αφού είναι κλειστό συνδέουμε πρώτα το καλώδιο deep flash με το type c στο κινητό κρατάμε τα 2 καλώδια
      ( του βραχυκυκλώματος ) ενωμένα και μετά κουμπώνουμε το usb του καλωδίου στην θύρα usb του πύργου .Το κρατάμε 3-4 δευτερόλεπτα ( δεν χρειάζεται παραπάνω ) το αφήνουμε και αν έχουμε βάλει τους σωστούς drivers θα μας μπει σε Quallcom 9008 και τότε θα ξέρουμε ότι είμαστε σε λειτουργία EDL.

      5) Βγάζουμε το deep καλώδιο και του βάζουμε το κανονικό καλώδιο (δεν χάνετε το EDL έτσι) και μετά το συνδέουμε ξανά στο pc. Θα δούμε ότι το 9008 δεν θα έχει αλλάξει. Αφού βάλουμε την FastBoot Rom μας στο miflashtool και φορτώσει και κάνουμε και το Rerfese θα δούμε ότι βλέπει το tool το κινητό μας σε νέα PORT. Τότε πάμε αριστερά επάνω εκεί που λέει browse πατάμε το βελάκι και μετά το μενού advanced όπου εκεί επιλέγουμε να βάλουμε εμείς χειροκίνητα στα πινακάκια με την σειρά 3,6,7 ανοίγοντας τα από το browse δεξιά και επιλέγοντας την αντίστοιχη επιλογή μέσα από την rom που θα βάλουμε στο κινητό όπως δείχνουν οι φώτο ποιο κάτω και μετά πατάμε το flash για να ξεκινήσει η διαδικασία και κανονικά πρέπει να τρέξει και να φορτώσει η rom !! Καλή Επιτυχία σε όλους !!!


      Η λύση:



      Το πρόβλημα:



      Στο spoiler μπορείτε να διαβάσετε πως ξεκίνησε το πρόβλημά μου.
      Display Spoiler

      Καλημερα σε ολους του φιλους. Νεος κατοχος ενος Mi5 αλλα δυστυχως οχι ευτυχης λογο αποτυχημενης προσπαθειας να βαλω official rom λογο fake rom.
      Θα σας γραψω παρακατω τι εχω κανει απο εχτες ολη μερα βημα βημα για να δουμε τι περιθωρια υπαρχουν ωστε να το σωσουμε γιατι ειναι σε bootloop. :/ :S

      Ειχα την fake 7.2.8.0.0 και δεν προλαβα να ξεκελειδωσω παρολλο που εχω εγκρισει και τωρα το mi unlock tool κολλαει στο 50% δεν με αφηνει..
      Αρxικα τα αγγλικα pc suite δεν διαβαζαν το κινητο με τιποτα ουτε με r.flash. Εχω μονημα απενεργοποιηση την ψηφιακη υπογραφη μου στα win 10 64 bit.
      Εχω βαλει (πιστευω) ολους τους οδηγους και adb drivers που ευπαρχουν και εχω κατεβασει πολλες ρομ ετοιμες για εγκατασταση.

      Αφου δοκιμασα πολλες φορες με την κινεζικη διαδικασια και ενο 2-3 φορες η μπαρα του κινητου εφτασε στο τερμα στο 100% δηλαδη βγηκε απο μονο του απο το
      recovery και δεν ανοιγει... Μπαινει σε fast boot και recovey αλλα δεν μπαινει σε EDL εγω δεν τα καταφερα an kai dοκιμασα 5-6 τροπους να μπω σε edl αλλα δεν μπορω με τιποτα... ουτε κανει unloclk bootloader στο tool... Το εχω τωρα συνδεσει στην πισω θυρα usb στην motherboard που ειναι usb2.0 με το μαμα καλωδιο του κινητου !!!

      Εχει κανεις σας το Engineering Cable να κανουμε δουλεια η καμια ιδεα πως να μπω EDL ??

      Οποια βοηθεια ευπροσδεκτη αλλωστε οτι ξεχασα που εχω κανει θα σας το πω και ολη μερα στο pc θα την βγαλω ... Ελπιζω να το σωθει!!
      Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...


      Xiaomi Redmi note 12 Pro :thumbsup: s21u Γιώργος






    • Με την face rom δεν ξεκλειδώνει .Τωρα ποια ρομ φορά; Πως το βλέπει το κινητό μεσα απο την διαχείριση συσκευών του pc σε fastboot/recovery;
      Mi 11i 8/256
    • Ελα φιλε. τελευταια ρομ που φορουσε ηταν η 7.2.8.0.0 δεν ειχα περασει καμια αλλη. αφου τα αγγλικα suite δεν το διαβαζαν αρχικα εβαλα το τελευατιο
      κινεζικο και αφου εκανα αρκετες προσπαθεις για φλας 2-3 φορες η μπαρα του κινητου ειχε τερματησει αλλα μετα δεν εκανε τιποτα με χρι που τωρα δεν ανοιγει.
      Μισο γιατι εκανα unistall το κινεζικο και μετα απο clean uninstall restart και θα το ξαναβαλω να δω πως το διαβαζει και τι μηνυμα μου γραφει...!!

      Λοιπον απο την διαχείριση συσκευών του pc σε recovery λεει: θηρες com : Marshall London HS-USB Diagnostics 901D (COM4). σε fastboot λεει: Android Bootloader Interface. Αυτα.
      Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...


      Xiaomi Redmi note 12 Pro :thumbsup: s21u Γιώργος






    • Διαφήμιση
    • Τιποτα εκανα clean install ξανα το κινεζικο και μου βγαζει στο recovery το κοκκινο μυνημα (τσιν τσαν τσον) που η μεταφραση λεει οτι εχω κανει πολλες προσπαθεις
      και πρεπει να το ξανα κανω... (Failed to get device iformation. Please try to retrieve it again.try to restart the device... Μπορω να κανω off το κινητο με καποιον τροπο ??
      Παιδια εχω σκασει με την βλακεια ξερει καποιος να το φτιαξουμε με καποιον τροπο ?? Μηπως σε αλλο pc (που δεν εχω) δουλεψει ??
      Απο κοντα οποιος ξερει κερναω καφε κρουασαν σουβλακια κλπ κλπ χαχα Ελεος τα νευρα μου... !!! ;( ;(


      Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...


      Xiaomi Redmi note 12 Pro :thumbsup: s21u Γιώργος






    • Ανέβασε και μία φώτο από την διαχείριση συσκευών όταν το έχεις σε recovery mode και όταν το έχεις σε fastboot mode...
    • Διαφήμιση
    • Έχει φάει κόλλημα, σε recovery το βλέπει σαν 901D αν θυμάμαι καλά στις θύρες COM
      Σε fastboot mode το βλέπει κανονικά, σαν bootloader interface
    • Παντως στο παρακατω αρθρο εδώ λεει να το ξανα κανω ξανα και ξανα ... !!!

      RECOVERY :

      FASTBOOT :
      Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...


      Xiaomi Redmi note 12 Pro :thumbsup: s21u Γιώργος






    • Ο/H NasDriver έγραψε:

      Έχει φάει κόλλημα, σε recovery το βλέπει σαν 901D αν θυμάμαι καλά στις θύρες COM
      Σε fastboot mode το βλέπει κανονικά, σαν bootloader interface
      ναι και το δικό μου το βλέπει ετσι χωρις το 901D
      Mi 11i 8/256
    • Παιδια η οθονη του κινητου μου ειναι στο MI απο κατω εχει της τελειτσες και το android και καπου καπου εμφανιζει μια μικρη μπαρα που παει να γεμισει..
      Αυτο το κανει πανω απο 2-3 ωρες και αρχισε να μου το κανει αφου ειχα φλασαρει μια ρομ με το κινεζικο και εχει φτασει η μπαρα του κινητου στο τερμα ενο στο pc
      εδειχνε 0% και κανει reboot μονο του και απο τοτε δεν επανειλθε στην παλια ρομ και απο χθες ειναι ετσι.... ;( ;(

      Λεω να προχωρησω να φτιαξω ενα καλωδιο engeeniring για να μπει σε EDL και μετα μεσο flash tool να περασω μια fastboot rom παρολλο που ειναι κλειδωμενο !!
      Τι λετε να το κανω υπαρχει αλλη λυση ??????? ?( ?( Το εφτιαξα το καλωδιο οπως βλεπετε απο κατω.. Βρηκα τελικα καλωδιο με 4 χρωματα , ασπρο, κοκκινο, μαυρο, πρασινο, Τα 2 ασπρο-κοκκινο τα αφησα οπως ειναι και ξεγυμνωσα μονο το μαυρο με το πρασινο.. το μαυρο ειχε ποιο χοντρο καλυμμα και μου κοπηκε αλλα το ξανα ενωσα.. λετε να εχω θεμα εφοσον μπει στο EDL με την μεταφορα της ρομ ?? Το οποιο καλωδιο και σε fastboot αλλα και σε recovery ετσι οπως το εχω κανει δουλευει σωστα οπως και πριν μου δειχνει τα ιδια android bootloader interface και 901D (COM4) !! Τι λετε να το προχωρησω σε EDL και εφοσον μπει flash rom με το tool ??? :o :S


      Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...


      Xiaomi Redmi note 12 Pro :thumbsup: s21u Γιώργος






    • Διαφήμιση