Διαφήμιση

redmi 1s

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • καλησπέρα σας

      σε όλες τις ROM που έχω εγκαταστήσει μέχρι και την GTV 6.9.29 όταν βγαίνω από κάποια εφαρμογή μου βγάζει μαύρη οθόνη γράφοντας "Μισό Λεπτό..."

      Είναι φυσιολογικό αυτό ή διορθώνεται με κάποιον τρόπο ?


      Φιλικά Δημήτρης
    • Ο/H dmeint έγραψε:

      καλησπέρα σας
      σε όλες τις ROM που έχω εγκαταστήσει μέχρι και την GTV 6.9.29 όταν βγαίνω από κάποια εφαρμογή μου βγάζει μαύρη οθόνη γράφοντας "Μισό Λεπτό..."
      Είναι φυσιολογικό αυτό ή διορθώνεται με κάποιον τρόπο ?
      Φιλικά Δημήτρης
      Όχι δεν είναι φυσιολογικό αυτό.
      Φαντάζομαι έχεις TWRP, αφου έχεις την GTV 6.9.29. Αν θέλεις κάνε ένα καθαρισμό στη cache και την Dalvik cache και να δεις εάν θα υπάρξει κάποια βελτίωση.
      Έχεις κάνει ποτέ καθαρή εγκατάσταση στη συσκευή σου?
    • Ο/H caeser έγραψε:

      Ο/H dmeint έγραψε:

      καλησπέρα σας
      σε όλες τις ROM που έχω εγκαταστήσει μέχρι και την GTV 6.9.29 όταν βγαίνω από κάποια εφαρμογή μου βγάζει μαύρη οθόνη γράφοντας "Μισό Λεπτό..."
      Είναι φυσιολογικό αυτό ή διορθώνεται με κάποιον τρόπο ?
      Φιλικά Δημήτρης
      Όχι δεν είναι φυσιολογικό αυτό.Φαντάζομαι έχεις TWRP, αφου έχεις την GTV 6.9.29. Αν θέλεις κάνε ένα καθαρισμό στη cache και την Dalvik cache και να δεις εάν θα υπάρξει κάποια βελτίωση.
      Έχεις κάνει ποτέ καθαρή εγκατάσταση στη συσκευή σου?
      Ναι έχω TWRP , κάνω την ROM save στην SD σαν update.rar μετά με το TWRP κάνω install και αφού τελειώσει REBOOT.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H dmeint έγραψε:

      Ναι έχω TWRP , κάνω την ROM save στην SD σαν update.rar μετά με το TWRP κάνω install και αφού τελειώσει REBOOT.
      Πληροφοριακά να σου πω ότι εφ'όσον έχεις TWRP, ΔΕΝ χρειάζεται να μετονομάζεις τη ρομ σε "update" (όχι ότι είναι λάθος, αλλά απλά δεν χρειάζεται... Αυτό είναι απαραίτητο ΜΟΝΟ εάν είχες Mi-Recovery). Μπορείς απλά να την περνάς στο κινητό σου (ή στην SD,όπως είπες) και να φλασάρεις χωρίς κανένα πρόβλημα μέσα απο την TWRP.

      Αυτό που σου είπα όμως, είναι να μπεις στην TWRP και να κάνεις καθαρισμό στις 2 μνήμες (cache και Dalvik Cache). Αν δεν γνωρίζεις το τρόπο, παρακολούθησε το ΒΗΜΑ 1 αυτού ΕΔΩ του βίντεο.
      Επίσης αν θέλεις απάντησέ μου, στην ερώτηση, εάν έχεις κάνει ποτέ καθαρή εγκατάσταση στη συσκευή σου ή εάν όχι, ΠΩΣ (με ποιό τρόπο) έχεις εγκαταστήσει την Ελληνική ρομ?
    • Οταν είχα πάρει το κινητό είχε περασμένη μέσα κάποια Multirom οπότε είχα Ελληνικά .
      Απο εκεί και πέρα εγκατέστησα Ελληνικά ROM με κάποιον άλλο τρόπο και όχι από το TWRP , το οποίο προφανώς μπήκε με κάποια από τις τελευταίες ROM .

      Καθαρή εγκατάσταση , εάν σημαίνει ότι χάνεις όλες τις εφαρμογές που έχεις εγκαταστήσει , τότε δεν έχω κάνει ποτέ.



      ( ευχαριστώ για την άμεση βοήθεια )


      Μολις έκανα καθαρισμό στις 2 μνήμες (cache και Dalvik Cache) αλλά το θεματάκι με το "Μισό λεπτό...." συνεχίζει .
    • Ο/H dmeint έγραψε:

      Οταν είχα πάρει το κινητό είχε περασμένη μέσα κάποια Multirom οπότε είχα Ελληνικά .
      Απο εκεί και πέρα εγκατέστησα Ελληνικά ROM με κάποιον άλλο τρόπο και όχι από το TWRP , το οποίο προφανώς μπήκε με κάποια από τις τελευταίες ROM .
      Καθαρή εγκατάσταση , εάν σημαίνει ότι χάνεις όλες τις εφαρμογές που έχεις εγκαταστήσει , τότε δεν έχω κάνει ποτέ.
      ( ευχαριστώ για την άμεση βοήθεια )
      Οκαυ... κατάλαβα.
      Αν θέλεις προχώρα στο καθαρισμό των 2 μνημών που σου είπα παραπάνω (ΔΕΝ χάνεις απολύτως τίποτα με αυτό!!) να δούμε μήπως στρώσει και δεν έχεις πια πρόβλημα με την ένδειξη "μισό λεπτό" και εάν δεν βελτιωθεί, τότε πρέπει κάποια στιγμή να προσανατολιστείς να κάνεις μια "καθαρή εγκατάσταση" για να απαλλαγείς οριστικά απο τέτοια προβλήματα...
    • Οπως εγραψα και παραπάνω μόλις έκανα καθαρισμό των 2 μνημών αλλά το θεμα παραμένει .

      Καθαρή εγκατάσταση σημαίνει χάνω ότι εφαρμογή έχω στο κινητό μέχρι τώρα ?

      Και εάν ΝΑΙ , μετά χρειάζεται εγκατάσταση μια μια στις εφαρμογές που είχα ?

      ( επίσης τι γίνεται με τις εφαρμογές που έχουν καταχωρηθεί δεδομένα ( π.χ. MiFit , Runkeeper ) ή είναι αγορασμένες ( π.χ. GPS ROUTE 66 )
    • Διαφήμιση
    • Ο/H dmeint έγραψε:

      Οπως εγραψα και παραπάνω μόλις έκανα καθαρισμό των 2 μνημών αλλά το θεμα παραμένει .
      Καθαρή εγκατάσταση σημαίνει χάνω ότι εφαρμογή έχω στο κινητό μέχρι τώρα ?
      Και εάν ΝΑΙ , μετά χρειάζεται εγκατάσταση μια μια στις εφαρμογές που είχα ?
      ( επίσης τι γίνεται με τις εφαρμογές που έχουν καταχωρηθεί δεδομένα ( π.χ. MiFit , Runkeeper ) ή είναι αγορασμένες ( π.χ. GPS ROUTE 66 )
      Τιτανοτεράστιε, έκανες edit στο μήνυμά σου 11 λεπτά μετά το αρχικό σου μήνυμα, οπότε γι'αυτό δεν το είδα... Σου είχα απαντήσει ΗΔΗ! :D :D :D

      Λοιπόν, στο ερωτημά σου τώρα:

      1. Εάν έχεις MiAccount και τα έχεις φυλάξει εκεί, δεν χάνεις ΤΙΠΟΤΑ! Ένα απλό restore κάνεις και έρχονται όλα στη συσκευή σου πάλι.
      2. ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΑ: Εάν πας, Ρυθμίσεις-->Προσθετες Ρυθμίσεις-->Αντίγραφα & Επαναφορά-->Τοπικά Αντίγραφα και κρατήσεις αντίγραφο ΟΛΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ, επίσης δεν θα χάσεις τίποτα (αρκεί φυσικά το αντίγραφο να το μεταφέρεις στο PC και μετά το ολικό φορματ να το ξαναφέρεις στο κινητό)
      3. Απο το TWRP επίσης μπορείς να κρατήσεις αντίγραφο, αλλά αυτό, εάν το επαναφέρεις "Ατοφιο θα σου επαναφέρει τη συσκευή όπως είναι ΤΩΡΑ, οπότε δεν συνιστάται, για το λόγο που το θέλεις το back up.

      Υ.Γ. Τις εφαρμογές ΠΟΤΕ δεν τις βάζουμε μια-μια, ακόμα και όταν δεν έχουμε κρατήσει back up... Απο το Google Play υπάρχει τρόπος μαζικής επαναφοράς, των εφαρμογών μας.