Διαφήμιση

Καρφιτσωμένο Ελληνικός οδηγός Flash Official Rom/Unbrick για το Redmi Note 4 (MTK)

    • Οδηγός
    • Flash Tool
    • RedMi Note 4
    • MIUI V8

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ελληνικός οδηγός Flash Official Rom/Unbrick για το Redmi Note 4 (MTK)






      Καλησπέρα σε όλη την παρέα[size]

      Σήμερα είπα να πιάσω και να φτιάξω έναν Ελληνικό οδηγό για Flash/Unbrick του Redmi Note 4 (ΜΤΚ)


      Ο Συγκεκριμένος οδηγός δουλεύει σε όλα τα Redmi Note 4 ακόμα και με κλειδωμένο Bootloader. Μπορείτε να φλασάρετε οποιαδήποτε official rom (Stable και Developer)

      Επειδή δεν έχω στην κατοχή μου το συγκεκριμένο κινητό θα παρακαλέσω όλους τους κατόχους της συσκευής διαβάζοντας τον συγκεκριμένο οδηγό να με βοηθήσουν να τον βελτιώσω στο έπακρο και να με διορθώσουν σε τυχόν λάθη που θα κάνω. Η βασική δουλειά που κάνω είναι η μετάφραση του αγγλικού οδηγού βήμα βήμα προσπαθώντας να τον παρουσιάσω όσο πιο απλά και αναλυτικά γίνεται. Μη έχοντας όμως στην κατοχή μου το συγκεκριμένο κινητό δεν έχω κάνει ο ίδιος στην πράξη αυτά τα βήματα οπότε δεν είναι παράλογο να μου ξεφύγει κάτι.


      Πρώτα από όλα (χωρίς πλάκα) κάθισε και διάβασε 3-4 φορές τον οδηγό να τον εμπεδώσεις και μετά ξεκίνα ένα ένα τα βήματα ευλαβικά και με τεράστια προσοχή. Η διαδικασία που περιγράφεται παρακάτω δεν είναι αστεία και μπορεί με ένα λάθος που θα κάνεις να brickάρει η συσκευή και να τραβάς τα μαλλιά σου.


      Ξεκινάμε λοιπόν:

      Προετοιμασία (Τι θα χρειαστούμε):


      Εάν το κινητό που θέλουμε να φλασάρουμε δεν είναι Brick τότε καλό είναι να βεβαιωθούμε ότι έχουμε πάρει backup της συσκευής γιατί θα χαθούν τα πάντα κατά τη διάρκεια του φλασαρίσματος.


      Επίσης βεβαιωνόμαστε ότι η μπαταρία στο κινητό είναι αρκετά φορτισμένη 75% και πάνω για να ξεκινήσεις τη διαδικασία.

      Θα χρειαστούμε τώρα να κατεβάσουμε τους Drivers και το Sp Flash Tools όπως το έχει τροποποιήσει ο (MrTomatico)(Τον ευχαριστούμε πολύ)


      SP Flash Tools & Drivers for Nikel_by MrRaines.rar

      Αφού λοιπόν το κατεβάσουμε κάνουμε εγκατάσταση του MTK_Driver_Installer_.1352 ext τρέχοντας το DriverInstaller.exe ως διαχειριστής (as Administrator) μέσα από τον φάκελο.


      Μετά την εγκατάσταση των Drivers κάνουμε extract το αρχείο SPFlash-v5.1632-Edited.zip στο C:\ Οπότε θα έχουμε τον παρακάτω φάκελο:


      C:\SP_Flash_Tool_exe_Windows_v5.1632.00.000

      Θα χρειαστούμε επίσης να κατεβάσουμε μία Official Fastboot ROM (China Dev, China Stable, Global - όποια επιθυμούμε) από το παρακάτω λινκ:

      en.miui.com/a-234.html

      και να την κάνουμε extract με τη χρήση του Winrar σε έναν φάκελο στο C:\ (π.χ. "C:\Nikel")


      Πρέπει επίσης να κατεβάσουμε το τροποποιημένο cust.img
      Έχει γίνει απόκρυψη περιεχομένου. Για να συνδεθείτε/εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ.
      Έχει γίνει απόκρυψη περιεχομένου. Για να συνδεθείτε/εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ.


      Και να αντικαταστήσουμε το original cust.img μέσα στον φάκελο images που έχουμε την Official fasboot ROM.
      (This image partition contains only Local info and local apps.)


      Τρέχουμε τώρα το flash_tool.exe ως διαχειριστές (Run as Administrator) μέσα από τον φάκελο C:\SP_Flash_Tool_exe_Windows_v5.1632.00.000.

      Αφού το πρόγραμμα ανοίξει πηγαίνουμε στην καρτέλα Download. Επιλέγουμε στο Download Agent το αρχείο MTK_All_In_One.bin μέσα από τον φάκελο του SP Flash Tool όπως φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία.

      Για Scatter loading File επιλέγουμε το MT6797_Android_scatter.txt από τον φάκελο που έχουμε κάνει extract την Rom που κατεβάσαμε όπως φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία.

      Αφού επιλέξουμε και τα δύο αυτά αρχεία πάμε και ξετικάρουμε το preloader όπως φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία.

      (Ο δημιουργός του original οδηγού αναφέρει ότι αυτό το ξετικάρισμα είναι προαιρετικό μιας και όπως μας λέει ο ίδιος έχει φλασάρει το κινητό με όλα τα κουτάκια τικαρισμένα)



      Τώρα πατάμε μία φορά στο κουμπί Download με το πράσινο βέλος που δείχνει προς το κάτω και μετά προχωράμε με το παρακάτω βήμα


      Τώρα έχοντας το κινητό τελείως κλειστό κρατάμε πατημένο το Volume down (-) και συνδέουμε το κινητό στο USB καλώδιο που είναι συνδεδεμένο στον υπολογιστή.

      Εμείς συνεχίζουμε να κρατάμε το Volume down μετά τη σύνδεση μέχρι να δούμε το Chip info κάτω αριστερά στο SP Flash Tool ή περιμένουμε μέχρι να εμφανιστεί η κίτρινη γραμμή όπως φαίνεται και στην φωτογραφία:


      Στην περίπτωση που σας πετάει μήνυμα ΕΡΡΟΡ τότε κάντε την ίδια διαδικασία χωρίς να πατάτε το Volume- (βασικά μην πατάτε τίποτα στο κινητό)





      Τώρα καθόμαστε πίσω αναπαυτικά και περιμένουμε να τελειώσει το φλασάρισμα και να μας πετάξει το πράσινο οκ όπως φαίνεται και στην παρακάτω φωτογραφία:





      Αφού τελειώσει το φλασάρισμα αποσυνδέουμε το USB καλώδιο και κρατάμε πατημένο το Power Button μέχρι να νοιώσουμε την δόνηση στο κινητό.

      Περιμένουμε περίπου στα 15λεπτά (μην αγχωθείτε) μέχρι να τελειώσει το φόρτωμα και είμαστε έτοιμοι.

      Συγχαρητήρια καταφέραμε να ξε-brickάρουμε το κινητό μας έχοντας την Rom ( China Dev, China Stable, Global) που επιθυμούσαμε.

      Πηγή: Original Guide
    • Δοκιμάζω μόλις την διαδικασία.Έχω ένα θέμα όμως,δεν αναγνωρίζει την συσκευή στο βήμα:
      Τώρα έχοντας το κινητό τελείως κλειστό κρατάμε πατημένο το Volume down (-) και συνδέουμε το κινητό στο USB καλώδιο που είναι συνδεδεμένο στον υπολογιστή.
      Εμείς συνεχίζουμε να κρατάμε το Volume down μετά τη σύνδεση μέχρι να δούμε το Chip info κάτω αριστερά στο SP Flash Tool ή περιμένουμε μέχρι να εμφανιστεί η κίτρινη γραμμή.

      Ξαναπέρασα τους drivers σαν διαχειριστής και δοκίμασα και διαφορετική θήρα usb.(win10 λειτουργικό 64bit)

      Edit: Υπάρχει βήμα και εδώ που πρέπει να απενεργοποιήσουμε την ψηφιακή υπογραφή από τα windows?
      Edit2:Απενεργοποίησα και την ψηφιακή υπογραφή τον drivers αλλα πάλι δεν βγάζει το Chip info.
      Με κλειστό το τηλέφωνο και κρατώντας πατημένο το Volume down ,συνδέω usb και σε 10 δευτερα μπαίνει η συσκευή σε fastboot.
    • Διαφήμιση
    • Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο μιας και δεν το έχω το κινητό. Έγραψα τα βήματα ακριβώς όπως τα γράφει και ο ξένος οδηγός. Για κάνε μία δοκιμή να κρατάει πατημενα και το Volume+ και - κατά τη σύνδεση του USB μπας και ξεκινήσει αν και πιστεύω το όλο μπέρδεμα θα γίνεται με τους drivers. Το SP flash tool το τρέχεις ως διαχειριστής? Για δοκίμασε να κάνεις εγκατάσταση και τίποτα universal adb USB drivers μπας και βοηθήσουν.

      Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ναι σαν διαχειριστής τα τρέχω όλα.Υπάρχει κάποιο link για drivers?Adb η οτιδήποτε που ίσος βοηθήσει?
      Τα port στην διαχείριση συσκευών τα βλέπω κανονικά όμως(COM 3-4-5-6)
      Επίσης υπάρχει τρόπος για check ότι όλοι οι drivers που χρειάζονται για τα xiaomi είναι περασμένοι σωστά?


      EDIT:Λοιπόν,αφού πέρασα από adb μέχρι clockworkmod drivers και δεν βρήκα αποτέλεσμα δοκίμασα αυτόν εδώ τον οδηγό.
      [MIUI DEVICE TEAM] {Nikel/MTK} Flash Any ROM with SP Flash Tools and TWRP. - Redmi Note 4 - Xiaomi MIUI Official Forum
      Παρόμοιος είναι βασικά απλά έχει διαφορετικά βήματα.Πχ πατάς download πριν το flash και δεν χρειάζεται το το τροποποιημένο cust.img
      Όλα έγιναν μέσα σε 3-4 λεπτά.
      Δεν ξέρω ,ίσος πράγματι να μην έχω σωστούς drivers στο pc μου.
      Ας περιμένουμε και κάποιον άλλο κάτοχο της συσκευής να επιβεβαίωση ότι ο οδηγός δουλεύει.
    • Τον είδα και αυτόν και θα τον ετοιμαζω σύντομα. Απλά είπα πρώτα να φτιαξω τον unbrick που θα ενδιαφέρει περισσότερο τους παθουντες :)

      Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • παιδια το δοκιμασα και γω και δεν εβλεπε τη συσκευη οπως και σενα,το αφησα πατησα το download
      δεν εκανε τιποτα και μετα το ξεχασα...οταν γυρισα ηταν ετοιμο!!
    • Διαφήμιση
    • Καλησπερα το ιδιο προβλημα και εγω σε Xiaomi Redmi Note 4 ουτε κιτρινη γραμμη ουτε εμφανιζεται το Chip info εκανα ξανα και ξανα τα βηματα και με απενεργοποιηση της υπογραφης των Windows (για Windows xp 10 64bit) κανενα αποτελεσμα.
    • Ευχαριστώ πολύ!!!! Όλα πήγαν καλά με βάση τις οδηγίες σας!!!
    • Δοκίμασα και εγώ και δεν αναγνωρίζει την συσκευή στο βήμα:
      Τώρα έχοντας το κινητό τελείως κλειστό κρατάμε πατημένο το Volume down (-) και συνδέουμε το κινητό στο USB καλώδιο που είναι συνδεδεμένο στον υπολογιστή. ...

      καμία λύση ?
    • SOS!!!!! Παιδιά, κάνω τη διαδικασία όπως ακριβώς λέει ο οδηγός, μου βγάζει την κίτρινη γραμμή και φαίνεται ότι φορτώνει αλλά μετά βγάζει το μήνυμα: ERROR : STATUS_SEC_IMG_TOO_LARGE (0xC0020005) Στη συνέχεια βγάζω το τηλέφωνο και κολλάει στο σήμα της xiaomi.


      Τέλος συναγερμού!!!! Αυτό που ΔΕΝ έκανα είναι να αντικαταστήσω το αρχείο cust.img. Μόλις το έκανα δούλεψε ρολόϊ. Τώρα έχω την 8.0.3.0 stable official και θα αρχίσω το ψάξιμο πως να το ξεκλειδώσω για να περάσω στη συνέχεια την Ελληνική ROM.
    • Διαφήμιση
    • παιδια βοηθεια εκανα αυτά που λεει ο φιλος lallasgr εβαλα αυτή τη ρομ nikel_images_6.9.29_20160805.0000.29_6.0_cn με την αντικατασταση cust.img ανοιγει το τηλ όταν παω να το ξεκλειδωσω τον bootloader μου βγαζει παλι αυτό το μήνυμα
      τι κανω λαθος και δεν μπορω να προχωρισω να βαλω την ελληνικη?
      Images
      • redmi 4.jpg

        33 kB, 819×553, viewed 401 times