Διαφήμιση

Mi-Pad 2 - Προβλήματα με την οθόνη

    • Mi-PAD 2

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Mi-Pad 2 - Προβλήματα με την οθόνη

      Γειά σας,

      εδώ και καιρό είμαι κάτοχος του mi pad2 αλλά έχω παρατηρήσει ότι οι πλευρές από το πλαίσιο γύρω από την οθόνη δεν έχουν τις ίδιες διαστάσεις και φαίνεται να στραβώνει. Δηλ. δεν είναι παραλληλόγραμμο ώστε οι απέναντι πλευρές είναι ίσες και οι απέναντι γωνίες είναι ίσες.Είναι κάπως έτσι:


      Είναι ενοχλητικό και σκέφτομαι να το παρατήσω.Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος;
    • Τι να σου πω, εμένα μια χαρά ορθογώνιο είναι

      Δεν ξέρω τι συμβαίνει

      ΥΓ- Με έβαλες και πήρα και το μέτρο :lol: :lol:
    • Ο/H ranero έγραψε:

      Γειά σας,

      εδώ και καιρό είμαι κάτοχος του mi pad2 αλλά έχω παρατηρήσει ότι οι πλευρές από το πλαίσιο γύρω από την οθόνη δεν έχουν τις ίδιες διαστάσεις και φαίνεται να στραβώνει. Δηλ. δεν είναι παραλληλόγραμμο ώστε οι απέναντι πλευρές είναι ίσες και οι απέναντι γωνίες είναι ίσες.Είναι κάπως έτσι:


      Είναι ενοχλητικό και σκέφτομαι να το παρατήσω.Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος;
      Όχι μια χαρά ορθογώνιο είναι και εμένα. Μπορείς να βάλεις καμιά φωτογραφία;
    • Διαφήμιση
    • Δε φταίει το πλαίσιο αλλά μάλλον η οθόνη, δηλ το εσωτερικό και όχι το τζάμι. Τα δύο άκρα της μίας πλευράς, το πάνω και το κάτω, φαίνονται κάπως τραβηγμένα προς τα πάνω και προς τα κάτω αντίστοιχα με συνέπεια να φαίνεται κάπως στραβή η οθόνη. Το βγάζω φωτογραφία γιά να το ανεβάσω αλλά δεν φαίνεται παρά μονάχα με γυμνό μάτι.
    • Ο/H ranero έγραψε:

      Γειά σας,

      εδώ και καιρό είμαι κάτοχος του mi pad2 αλλά έχω παρατηρήσει ότι οι πλευρές από το πλαίσιο γύρω από την οθόνη δεν έχουν τις ίδιες διαστάσεις και φαίνεται να στραβώνει. Δηλ. δεν είναι παραλληλόγραμμο ώστε οι απέναντι πλευρές είναι ίσες και οι απέναντι γωνίες είναι ίσες.Είναι κάπως έτσι:


      Είναι ενοχλητικό και σκέφτομαι να το παρατήσω.Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος;

      Είσαι σίγουρος ότι είναι γνήσια η συσκευή σου; Κάνε και ένα τεστ γνησιότητας για καλό και για κακό.
    • Πιάσε μέτρο ρε φίλο ή ρίγα και πες μας

      Το πλάτος πάνω είναι 17.2 και κάτω 17.4

      Το μήκος αριστερά είναι Χ και από δεξιά Ψ

      Να καταλάβουμε για τι ζαβό μιλάμε, μπας και είναι το μάτι σου

      Τεστ γίνεται από το κουτί, υπήρχει κάτι σαν ξυστό αλλά δεν υπάρχει στο MiPad2 (τουλάχιστο στο κουτί μου εμένα ΔΕΝ)
    • Διαφήμιση
    • Τελικά μάλλον εννοείς ότι είναι θέμα βάθους πιο πολύ, αν κατάλαβα καλά. Δηλαδή η μια πλευρά είναι πιο "βυθισμένη", κάπως;
    • Ναι billphone σωστά. Χρησιμοποίησες τη σωστή λέξη. Το περίεργο είναι ότι δεν είναι πάντα έτσι. Τη μία φαίνεται αρκετα, την άλλη λιγότερο και άλλες φορές είναι μιά χαρά. Και βυθισμένη είναι η μία πλευρά. Έχεις ιδέα ποιά μπορεί να είναι η αιτία και πως μπορεί να διορθωθεί; Με το resolution που παιδευόμουν, νομίζω πως μπορεί να το βελτίωσα.
    • Ο/H ranero έγραψε:

      ... Το περίεργο είναι ότι δεν είναι πάντα έτσι. Τη μία φαίνεται αρκετα, την άλλη λιγότερο και άλλες φορές είναι μιά χαρά. Και βυθισμένη είναι η μία πλευρά. Έχεις ιδέα ποιά μπορεί να είναι η αιτία και πως μπορεί να διορθωθεί; Με το resolution που παιδευόμουν, νομίζω πως μπορεί να το βελτίωσα.
      Αν είναι έτσι, βυθισμένη δηλαδή, είναι θέμα hardware και δεν διορθώνεται με το resolution που είπες. Προφανώς η απόσταση της lcd με το digitizer glass δεν είναι αυτή που πρέπει. Αν είναι έτσι είναι παράξενο γιατί το MiPad 2 είναι πολύ καλοφτιαγμένο. Μίλα με τον πωλητή για αλλαγή ή επιστροφή τάμπλετ ή χρημάτων, αν δεν είναι αργά πλέον.
    • Διαφήμιση
    • Είναι αργά πλέον. Πάντως στις αρχές το πρόβλημα ήταν μόνιμο. Τώρα έχει βελτιωθεί σημαντικά. Δεν ξέρω πως έγινε. Αν το πήγαινα σε τεχνικό;