Διαφήμιση

Sos! Το κινητό φορτώνει το Android με την 3η ή 4η εκκίνηση

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Χθες, δοκίμασα wipe dalvik cache, μέσω του Titanium Backup pro, έκανε επανεκκίνηση και μπούταρε κανονικά. Επειτα αφού κράτησα μπακαπ, αποφάσισα να κάνω reset. Μου εμφάνισε και πάλι το ίδιο πρόβλημα στην εκκίνηση, δηλαδή κόλλησε στο λογότυπο. Μετά το έκλεισα, πάτησα volume up και Power και μπήκα σε recovery mode. Μου εμφάνισε τις επιλογές στα Αγγλικά αλλά όταν επέλεγα το recovery mode δεν συνεχιζόταν η διαδικασία.

      Σήμερα ακολούθησα τον οδηγό για Unbrick χρησιμοποιώντας το Sp Flash tool που προτείνεται στον οδηγό καθώς και την ROM. Δοκίμασα τόσο χωρίς μπαταρία πρώτα όσο και με μπαταρία να το φλασάρω σε win 7 32bit, με επιλογή "download only" στο SP flash tool. Η διαδικασία δεν ξεκινάει καν.

      Πριν βεβαιωθώ ότι είναι έγινε πλέον τούβλο το κινητό μπορώ να δοκιμάσω κάτι άλλο ή κάποιον άλλο οδηγό μήπως αυτός που ακολούθησα δεν είναι για το κινητό μου ;

      Σημειωτέον ότι έχω το μοντέλο Redmi Hongmi Note 1W, που δεν βλέπω να είναι καταχωρημένο στο σάιτ και αντιλαμβάνομαι ότι είμαι στους άτυχους και απογοητευμένους, διότι έχω ένα κινητό που τα παίζει μετά από 2 χρόνια κι ενώ υποθέτω ότι γινόταν καλή συντήρηση, με καθημερινό καθάρισμα και δεν είχε και κάποια πτώση μέχρι στιγμής.

      Ποιά μπορεί να είναι η αιτία της βλάβης της μνήμης του ;

      Μπορείτε να μου προτείνετε ένα από τα καλά και φθηνά dual sim(WCDMA και στις 2) σημερινά μοντέλα που να αποδίδουν και καλό σήμα κινητής τηλεφωνίας και το ηλεκτρονικό κατάστημα από το οποίο να το πάρω(το μοντέλο που έχω τώρα το πήρα από το Minideal.net) ;
    • @vigor08
      Κατέβασε από εδώ μια από τις 2 Ελληνικές fastboot ROM ( developer ή stable) ανάλογα με τι ROM θέλεις να έχεις και χρησιμοποίησε την έκδοση του sp flash tool που υπάρχει μέσα για να την περάσεις. Επίσης υπάρχουν και προτεινόμενες οδηγίες που μπορείς να συμβουλευτείς αν δεν το έχεις ξανακάνει. Αν το κινητό δεν έχει hardware πρόβλημα, θα λυθούν όλα τα προβλήματα και θα ανοίξει κανονικά με την Ελληνική ROM, θα έχεις twrp recovery κλπ... Μετά, μπορείς να περάσεις την τελευταία διαθέσιμη ROM developer ή stable (ανάλογα με πια fastboot θα έχεις βάλει).
    • @dnomikos Σ' ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και την διάθεσή σου :o
      Τελικά αναστήθηκε το τούβλο μου :p
      Ακολούθησα τον unbrick οδηγό: "Βήμα προς βήμα ή διαδικασία του Unbrick για το Redmi Note WCDMA" και κατάφερα να bootαρω κανονικά και να να βάλω την τελευταία developer ROM (6.9.29).

      Προειδοποίηση !!!!
      Για να βοηθήσω και τους φίλους που έχουν το κινητό και μονο αν θα βρεθούν σε παρόμοια περίπτωση, όπως την περιγραφω παρακατω, να αναφέρω ότι στο 5ο στάδιο του παραπάνω οδηγού δεν ξεκινούσε ή διαδικασία του φλασαρισματος(έχοντας ήδη πατήσει το download στο SP Flash Tool) μέχρι που αποφάσισα να αποσυνδεσω και να επανασυνδεσω το USB με το κινητό(χωρίς να πατήσω το Stop στο SP Flash Tool) ώστε να κατάφερει να επικοινωνήσει το κινητό με τον φορητό υπολογιστή (Win7, 32bit).

      Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Πάλι τα ίδια νερά μου κάνει το τηλ. με την νέα ρομ μετά από 2 εβδομάδες. Κολλάει στο λογότυπο το οποίο αναβοσβήνει για 10 δευτερόλεπτα πριν φορτώσει την home screen.
      Εχω κάνει wipe την cache και την dalvik.
      Τι κάνουμε ;
      Επιπλέον ερώτηση, μπορώ μέσω του recovery(volume up + πλήκτρο εκκίνησης) να κρατήσω μπακαπ όλον τον εσωτερικό χώρο και σε περίπτωση που δεν ξεκινήσει να επαναφέρω μέσω του recovery το τηλ με χρήση του μπακαπ αρχείου ;
      Αρχίζω και απογοητεύομαι με το τηλ. μετά από 2 χρόνια που το έχω. Τέτοια ημερομηνία λήξης έχουν τα παλιά Xiaomi ;
    • Ο/H vigor08 έγραψε:

      Πάλι τα ίδια νερά μου κάνει το τηλ. με την νέα ρομ μετά από 2 εβδομάδες. Κολλάει στο λογότυπο το οποίο αναβοσβήνει για 10 δευτερόλεπτα πριν φορτώσει την home screen.
      Εχω κάνει wipe την cache και την dalvik.
      Τι κάνουμε ;
      Επιπλέον ερώτηση, μπορώ μέσω του recovery(volume up + πλήκτρο εκκίνησης) να κρατήσω μπακαπ όλον τον εσωτερικό χώρο και σε περίπτωση που δεν ξεκινήσει να επαναφέρω μέσω του recovery το τηλ με χρήση του μπακαπ αρχείου ;
      Αρχίζω και απογοητεύομαι με το τηλ. μετά από 2 χρόνια που το έχω. Τέτοια ημερομηνία λήξης έχουν τα παλιά Xiaomi ;
      Ακόμα το ρυζάκι αντέχει και θα αντέχει για πολύ ακόμα :) Αν αυτή η συμπεριφορά της συσκευής σου δεν οφείλεται σε κάποια ιδιαίτερη εφαρμογή, τότε το κινητό σου είναι έτοιμο να τα παίξει με hardware πρόβλημα. Υπάρχει περίπτωση τα προβλήματα να οφείλονται στην κάρτα SD. Δοκίμασε μια άλλη ή άστο χωρίς κάρτα SD να δεις πως συμπεριφέρεται. Και ναι, μπορείς να κάνεις full backup από το twrp στη κάρτα SD.
    • Ο/H dnomikos έγραψε:

      Ακόμα το ρυζάκι αντέχει και θα αντέχει για πολύ ακόμα :) Αν αυτή η συμπεριφορά της συσκευής σου δεν οφείλεται σε κάποια ιδιαίτερη εφαρμογή, τότε το κινητό σου είναι έτοιμο να τα παίξει με hardware πρόβλημα. Υπάρχει περίπτωση τα προβλήματα να οφείλονται στην κάρτα SD. Δοκίμασε μια άλλη ή άστο χωρίς κάρτα SD να δεις πως συμπεριφέρεται. Και ναι, μπορείς να κάνεις full backup από το twrp στη κάρτα SD.
      Απ' ότι φαίνεται ακόμη κρατιέται ζωντανό. Του έκανα factory reset μέσω του twrp. Backup δεν κατάφερα να κάνω. Κάτι δεν έκανα σωστά. Πήγαινα στην επιλογή backup, μου εμφάνισε αφού επέλεξα το τρίτο από τα 3 κουμπιά στο κάτω μέρος και αφού μου εμφάνισε 3 γραμμές(updating κλπ) μετά όταν πήγα στο restore δεν γνώριζα που είναι αποθηκευμένο το backup για να το επαναφέρω. Υπάρχει κάποιος οδηγός να με βοηθήσει να το κάνω σωστά ;
      Πάντως στην προηγούμενα κατάσταση, όταν και έβαλα την τελευταία Ελληνική DEV ROM, πριν το 2ο κόλλημα στην εκκίνηση και στο λογότυπο, πρέπει να είχε γίνει ένας αχταρμάς των ρομ. Γιατί το λέω αυτό ; Διότι είχα βάλει πρώτα μια παλιότερη ROM, μέσω της update διαδικασίας και μετά έκανα upgrade στην τελευταία DEV ROM.
      Θα δοκιμάσω κάποια στιγμή, αν δω πάλι κολλήματα στις εφαρμογές, να βγάλω την κάρτα sd και να δω την συμπεριφορά του.