Διαφήμιση

Mi4 Downgrade απο Marshmallow σε KitKat

    • Σημαντικό
    • Mi-4

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Mi4 Downgrade απο Marshmallow σε KitKat

      Καλησπερα παιδια... Ειμαι καινουριος στο φορουμ αλλα το παρακολουθω κανα μηνα τωρα, και εχω πειραματιστει αρκετα λογω ενος προβληματος που εχω με το Mi4 2GB LTE... Κανει συχνα restart μονο του, και επειτα απο ωρες σε φορουμ και ψαξιμο, πρεπει να φταιει το MM και το kernel... Καποια διαχειρηση κανει στραβα και το βαζει σε reboot... Σε KitKat δεν υπηρχε αυτο το θεμα (συμφωνα με τριτους, εγω το Mi4 το πηρα σε Μarshmallow MIUI7)...
      Για να μη μακρυγορω, μπορει καποιος να με βοηθησει να κανω σωστα το downgrade? Ξερω πως παιζει θεμα με τα partition και δε θελω να κανω κατι λαθος...

      Y.Γ : Ο μονος τροπος να μην κανει random reboot σε MM ειναι να βαλω την εφαρμογη WakeLock για να κραταει τους πυρηνες active, πραγμα το οποιο ριχνει την μπαταρια και σε κανει να εξαρτασαι αναγκαστικα απο ενα δευτερευον προγραμμα που θα τρεχει διαρκως στο backround...

      Τρεχω Stable 7.5.3 MIUI7 και εχω δοκιμασει και Dev/Stable ΜIUI8

      Eυχαριστω εκ των προτερων !
    • Πρώτον είσαι όπως λες σε Miui V7, Android 6.0.1. Εγώ θα σε πρότεινα να περάσεις μια από τις τελευταίες Miui V8 Ελληνικές rom οι οποίες είναι με 100% Source από την Κινέζικη Developer. Και αυτό έγινε αν θυμάμαι καλά για τις επανεκκινήσεις σε Mi4, προβλήματα συγχρονισμού σε Mi3, δικαιώματα σε κάποιες εφαρμογές.

      - Να είναι φορτισμένο πάνω από το 80%
      - Κατέβασε από εδώ μια fastboot rom china developer
      http://bigota.d.miui.com/6.9.15/cancro_images_6.9.15_20160805.0000.29_6.0_
      - Κατέβασε επίσης και την Ελληνική rom xiaomi-miui-hellas-6.0.1_cancro_v8_GTV-6.9.15.zip
      - Τώρα κάνε ένα factory reset την συσκευή.
      - Μπες σε fastboot λειτουργία πατάς ταυτόχρονα power+volume down.
      - Τρέξε το MiFlash και κάνε εγκατάσταση την rom. Οδηγός εδώ Οδηγός Αναβάθμισης Υλικολογισμικού (MIUI ROM) στο Xiaomi Mi3 με τον τρίτο τρόπο
      - Όταν ανοίξει το κινητό μπες σε recovery λειτουργία τώρα θα πατήσεις power+volume up θα μπεις στο MiRecovery θα επιλέξεις wipe & reset - wipe all και θα περιμένεις να ανοίξει πάλι.
      - Τώρα θα βάλεις την Ελληνική rom χύμα στο κινητό.
      - Θα βρεις την εφαρμογή update πατάς επάνω. Στο νέο περιβάλλον εσύ θα πας τέρμα επάνω στις τρεις τελείες - choose pakage update θα σε πάει στα αρχεία θα βρεις την rom την επιλέγεις - τέρμα κάτω τώρα τσεκάρεις τον κύκλο (Έβαλα και φωτογραφίες). Τελείωσες.
      Δεν σε προτείνω επιστροφή σε kitkat υπάρχει κίνδυνος σοβαρός για Brick Hard.
      Και φυσικά υπάρχει η λύση της Global Rom με προ εγκατεστημένο το play store & Ελληνικά στο 60%


    • Φιλε μου σε ευχαριστω πάρα πολυ για την αμεση και αναλυτική απάντηση...
      Θα δοκιμάσω να κανω clean install με τα βηματα που μου έδωσες και θα βαλω την developer 6.9.1 που εχω ακουσει καλα λογια... Ελπιζω να λυθει ετσι το θεμα γιατι το Mi4 φυσαει και δυστυχως χανει την αξιοπιστια του με τα random restart...

      Θα παραθεσω στο ιδιο post τα αποτελεσματα και τυχόν απορίες...

      Ευχαριστω και παλι!
    • Διαφήμιση
    • Ειχα κ εγω προβληματα με reboot κ αποφάσισα να ακολουθησω την παραπανω διαδικασια. Εχω το Mi4 2GB LTE οπως κ ο φιλος κ δεν μου δουλευει καμια fastboot ROM. Σε ολες μου βγαζει error. Τι κανω λαθος?