Διαφήμιση

Γενική Συζήτηση για το Redmi Note 3 Pro International Version (Kate)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ήθελες να μας κάνεις τον μάγκα... :growup:
      Είναι επικίνδυνο να έχεις δίκιο, όταν η εξουσία έχει άδικο!!

    • Ο/H mitsogrande έγραψε:

      Μπορεί κάποιος σας παρακαλώ να μου πει πως μπορώ να γυρίσω στην 8.1 έκδοση?
      η 8.2 μου έχει καταστρέψει το τηλεφωνο.
      Το 9 με ολη αυτη την διαδικασία έτσι και αλλιώς δεν θα το βάλω ποτε
      Τι σου έχει κάνει?
      Και εγώ την 8.1.1.0 έχω κρατήσει, και διαβάζω να δώ αν αξίζει τον κόπο να αναβαθμίσω σε κάποια.
    • Ο/H demakhs έγραψε:

      Ήθελες να μας κάνεις τον μάγκα... :growup:
      Δεν κάνω τον μάγκα.....Είμαι :lol: :mrgreen: :lol: :whistling:
      Ὦ ξεῖν᾿, ἀγγέλλειν πατράσι ὅτι τῇδε κοιμόμεθα τοῖς κείνων χρήμασι τρεφόμενοι.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H sso έγραψε:

      Τέλος στην περιπλάνηση στις Orees AOSP & LineageOS.............

      Εκεί που πίστεψα ότι με την τελευταία LineageOS όλα πάνε καλά, χθες το βράδυ πήγα να κάνω μια κλήση, δεν απαντούσε και πήγα να το κλείσω, αλλά η οθόνη δεν ξύπναγε με τίποτα (πρόβλημα με το proximity sensor?).

      Ε δεν χρειαζόταν κάτι άλλο για να αποφασίσω να την αποχαιρετήσω. Μπαίνω λοιπόν TWRP να επαναφέρω το Backup που είχα κρατήσει, αλλά εκεί με περίμενε μια δυσάρεστη έκπληξη. Το restore στο τέλος έβγαλε error.

      "extractTarFork() process ended with error 255" :twisted:

      Δοκίμασα δυο-τρεις φορές με το ίδιο αποτέλεσμα. Γκουγκλάροντας βρήκα αυτό [Tutorial] How to fix extractTarFork() process ended with ERROR: 255 in TWRP, που λέει να ξετικάρεις το data από το Mount. Το δοκίμασα αλλά είχα το ίδιο αποτέλεσμα.

      Πάτησα rebbot system, μπούταρε κανονικά, αλλά για κάποιο ανεξήγητο λόγο δεν δεχόταν τον κωδικό ξεκλειδώματος. Ξαναμπήκα TWRP, έκανα wipe data και ξαναστήνω το κινητό από την αρχή!!! :(

      κανε υπομονη 10 λεπτα και θα σου πω πως θα το φτιαξεις. δε μπορω τωρα!!
      μπες μεσω TWRP στο file explorer, πήγαινε στο φάκελο data/system και σβησε όλα τα αρχεία *.key και είσαι good to go!
      (computerrage)
    • Ο/H sso έγραψε:

      Τέλος στην περιπλάνηση στις Orees AOSP & LineageOS.............

      Εκεί που πίστεψα ότι με την τελευταία LineageOS όλα πάνε καλά, χθες το βράδυ πήγα να κάνω μια κλήση, δεν απαντούσε και πήγα να το κλείσω, αλλά η οθόνη δεν ξύπναγε με τίποτα (πρόβλημα με το proximity sensor?).

      Ε δεν χρειαζόταν κάτι άλλο για να αποφασίσω να την αποχαιρετήσω. Μπαίνω λοιπόν TWRP να επαναφέρω το Backup που είχα κρατήσει, αλλά εκεί με περίμενε μια δυσάρεστη έκπληξη. Το restore στο τέλος έβγαλε error.

      "extractTarFork() process ended with error 255" :twisted:

      Δοκίμασα δυο-τρεις φορές με το ίδιο αποτέλεσμα. Γκουγκλάροντας βρήκα αυτό [Tutorial] How to fix extractTarFork() process ended with ERROR: 255 in TWRP, που λέει να ξετικάρεις το data από το Mount. Το δοκίμασα αλλά είχα το ίδιο αποτέλεσμα.

      Πάτησα rebbot system, μπούταρε κανονικά, αλλά για κάποιο ανεξήγητο λόγο δεν δεχόταν τον κωδικό ξεκλειδώματος. Ξαναμπήκα TWRP, έκανα wipe data και ξαναστήνω το κινητό από την αρχή!!! :(
      Μολις πριν μερικα λεπτα που ημουν ετοιμος να βαλω καποια απο τις παραπανω ROM (ετσι για δοκιμη), διαβασα το ποστ σου, και με απετρεψε να προχωρησω..
      Τα παραπανω "περιεργα" - bugs τα εχουν και οι AOSP & LineageOS ROMS με εκδοση 7.0 (Nougat)? Ειναι δηλαδη κι εκει τα πραγματα ακομη ρευστα στο θεμα σταθεροτητας οσον αφορα για μια ROM καθημερινης χρησης? ή υπαρχει κατι το σταθερο που αξιζει αναβαθμισης? Ολα αυτα τα λεω γιατι δεν βλεπω ακομη να παιρνει το κινητο μας την εκδοση 7.0 "καθαρη" (και δεν ξερω αν θα την παρει ποτε κιολας)..
    • Καλημερα παιδια! Θα σας πω και την δικη μου εμπειρια αφου εδω και αρκετο καιρο εχω αλλαξει ρομ και εχω καταληξει στην RR 5.8.4 nougat 7.1.2 . Ειμαι απολυτα ικανοποιημενος σε ολα τα επιπεδα αφου δεν εχω αντιμετωπισει ποτε προβλημα με bug, lug και ολα τα συναφη! Βεβαια κατεληξα στην εν λογω ρομ μετα απο δοκιμες σε διαφορες που βρηκα στο xda οπως lineage, mokee, pixel rom, viper και αλλες!!Οπως καταλαβαινετε το εργαλειο περασε απο 40 κυματα και βγηκε παληκαρι!!!
      Με την εκδοση του AOSP oreo και LOS 15 μου μπηκαν ιδεες αμεσως να αλλαξω αλλα διαβαζοντας τα σχολια στο xda μου κοπηκε η φορα.Βεβαια περιμενω και την αντιστοιχη εκδοση της RR και εννοειται οτι θα την περασω χωρις δευτερη σκεψη!!!

      Απο την αλλη.....Αν δεν παθεις δεν θα μαθεις!!!!χαχαχαχαχαχαχαχαχα!!! Οποτε καντε λιγο υπομονη να βγουν οι stable εκδοσεις και ολα θα γινουν οπως πρεπει!
    • Οι nougat-based custom ROMs θεωρούνται πλέον stable. Γενικά από σχόλια που έχω διαβάσει, η Resurrection RemixOS (RR OS) θεωρείται η πιο stable από τις υπόλοιπες.
      Όσο για τις Oreo-based ROMs είναι under development, so this means that there are a lot of bugs!!!!!
      Όποιος θέλει full σταθερή ROM, παραμένει στη MIUI.
      Όποιος αποφασίσει να δοκιμάσει κάποια custom ROM, απλά πρέπει να πάρει backup της τελυταίας MIUI που τρέχει.
      Αν κατά την επαναφορά του backup εμφανιστεί error τύπου 255, θα λειτουργήσει κανονικά το κινητό, αλλά δε θα αναγνωρίζει το pass-code/PIN για ξεκλείδωμα της αρχικής οθόνης. Οπότε σε αυτή την περίπτωση, μπαίνουμε στο TWRP και επιλέγουμε περιηγητή αρχείων / file explorer, πάμε στο φάκελο data/system και σβήνουμε όλα τα αρχεία που έχουν κατάληξη .key. Μετά κάνουμε reboot και πάμε να δηλώσουμε καινούρια δακτυλικά αποτυπώματα και PIN/pass-code.

      =============== Σεπ 21st 2017, 11:02am ===============

      Ο/H paparounas81 έγραψε:

      Καλημερα παιδια! Θα σας πω και την δικη μου εμπειρια αφου εδω και αρκετο καιρο εχω αλλαξει ρομ και εχω καταληξει στην RR 5.8.4 nougat 7.1.2 . Ειμαι απολυτα ικανοποιημενος σε ολα τα επιπεδα αφου δεν εχω αντιμετωπισει ποτε προβλημα με bug, lug και ολα τα συναφη! Βεβαια κατεληξα στην εν λογω ρομ μετα απο δοκιμες σε διαφορες που βρηκα στο xda οπως lineage, mokee, pixel rom, viper και αλλες!!Οπως καταλαβαινετε το εργαλειο περασε απο 40 κυματα και βγηκε παληκαρι!!!
      Με την εκδοση του AOSP oreo και LOS 15 μου μπηκαν ιδεες αμεσως να αλλαξω αλλα διαβαζοντας τα σχολια στο xda μου κοπηκε η φορα.Βεβαια περιμενω και την αντιστοιχη εκδοση της RR και εννοειται οτι θα την περασω χωρις δευτερη σκεψη!!!

      Απο την αλλη.....Αν δεν παθεις δεν θα μαθεις!!!!χαχαχαχαχαχαχαχαχα!!! Οποτε καντε λιγο υπομονη να βγουν οι stable εκδοσεις και ολα θα γινουν οπως πρεπει!
      και η Oreo-based RROS να βγει, θα έχει τα ίδια σφάλματα, αν βγει σχετικά άμεσα. Τα προβλήματα που υπάρχουν σε αυτές τις ROM (Oreo), σχετίζονται με τα:
      device tree, proprietary blobs και kernel (κώδικας που είτε τον δίνει η εταιρεία κατασκευής είτε τον γράφει ο developer). Οπότε σε αυτή τη φάση όλες οι Oreo δεν είναι stable!
      (computerrage)
    • Διαφήμιση
    • Ο/H aeriko7475 έγραψε:

      Τα παραπανω "περιεργα" - bugs τα εχουν και οι AOSP & LineageOS ROMS με εκδοση 7.0 (Nougat)?
      Πήγα κατ' ευθείαν στην Orea :lol: ....την nougat την "πήδηξα" :mrgreen: , οπότε δεν ξέρω να σου απαντήσω από δική μου εμπειρία.
      Γενικά συμφωνώ με όσα έγραψε ο φίλος @redSparrow! :thumbsup:
      Ὦ ξεῖν᾿, ἀγγέλλειν πατράσι ὅτι τῇδε κοιμόμεθα τοῖς κείνων χρήμασι τρεφόμενοι.
    • Πολύ πηδηχτούλης μας προέκυψες, θείο...
      Είναι επικίνδυνο να έχεις δίκιο, όταν η εξουσία έχει άδικο!!

    • Ο/H redSparrow έγραψε:

      κανε υπομονη 10 λεπτα και θα σου πω πως θα το φτιαξεις. δε μπορω τωρα!!μπες μεσω TWRP στο file explorer, πήγαινε στο φάκελο data/system και σβησε όλα τα αρχεία *.key και είσαι good to go!
      Τώρα που το λες θυμήθηκα ότι κι εγώ το είχα δει κάπου αυτό, αλλά χθες το βράδυ αργάμισι :lol: που έγινε το νταβαντούρι δεν το θυμήθηκα! :mrgreen:

      =============== Σεπ 21st 2017, 4:08pm ===============

      Ο/H demakhs έγραψε:

      Πολύ πηδηχτούλης μας προέκυψες, θείο...
      Αυτό το ξέρεις εσύ από πολύ παλιά!!! :mrgreen:
      Ὦ ξεῖν᾿, ἀγγέλλειν πατράσι ὅτι τῇδε κοιμόμεθα τοῖς κείνων χρήμασι τρεφόμενοι.
    • Καλησπέρα, εγώ έχω την 8.2.3.0 stable και μου εμφανίζει ειδοποίηση για να εγκαταστήσω την 8.2.4.0.
      Δίχως να εγκαταστήσω την 8.2.4.0, θα μου έρθει ειδοποίηση για την 8.5.2.0. ή όχι;

      Επιπλέον, αξίζει να πάω στην 8.5.2.0.;
      Ευχαριστώ.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H polfan έγραψε:

      Επιπλέον, αξίζει να πάω στην 8.5.2.0.;
      Ευχαριστώ.
      Δεν έχει βγει ακόμη 8.5.2.0 για το kate. Είσαι σίγουρος ότι έχεις αυτό και όχι το kenzo; Το επισημαίνω γιατί το παρόν topic είναι για το kate...