Διαφήμιση

Γενική Συζήτηση για το Redmi Note 3 Pro International Version (Kate)

>> ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ VIP Μελών (Παρασκευή 21/01/2022) !!! <<

Έγινε η διανομή για της νέας MIUI 13 XTRV-22.1.19 ROM για 17 συσκευές (Σε Εξέλιξη).
    Θα δώσουμε και νέες ROM μόλις έχουμε Source από το Xiaomi.eu

Ενημέρωση : Λόγω των διακοπών στην Κίνα για τον εορτασμό του νέου έτους, οι επόμενες ROM θα βγουν στις 10/11 Φεβρουαρίου

Σας Ευχαριστούμε για την υποστήριξή σας !!!

• Ο/H nial έγραψε:

Καλημέρα κι από μένα.

Είμαι καινούργιος στο forum και δεν έχω συσκευή αλλά ψήνομαι ...

Αν έχω καταλάβει καλά παραγγέλνουμε official international version της συσκευής ώστε να μας καλύπτει τόσο ως προς την stable εκδοση του λογισμικού (αν και μόνο αγγλική, τουλάχιστον προς το παρόν) όσο και ως προς την κάλυψη band 800 που χρησιμοποιεί ήδη η wind και θα ακολουθήσουν και οι άλλες (καθ'ότι μεγαλύτερης κάλυψης, οπότε μικρότερης ανάγκης για κεραίες. Νομίζω ότι και ανά την Ευρώπη αυτήν χρησιμοποιούν).

Οπότε αυτό Xiaomi Redmi Note 3 Pro 5.5 Inch FHD 3GB 32GB Smartphone μας καλύπτει σαν έκδοση;
      Έχει παραγγείλει άλλος από εκεί, κι αν ναι, είχε κάποιο πρόβλημα;

Ευχαριστώ.
      Ναι εχω το ιδιο ακριβως απο το ιδιο site και καλυπτει αυτα που ειπες αν δεν κανω λαθος.

Σκεφτομουν να παραγγειλω μια θηκη και ετσι ειπα να μπω στο site της xiaomi ( Xiaomi Mi ) και με εστειλε σε αυτο το site : NIS-Store . Ξερει κανεις αν ειναι αξιοπιστο ;;
    • Καλησπερα κι απο εμενα στο Forum,

Ας μοιραστω κι εγω με τη σειρα μου την (ιδιαιτερα) επιπονη εμπειρια μου με το συγκεκριμενο κινητο, μιας που μολις πληροφορηθηκα οτι υπαρχει κι αλλη εκδοση και μαλιστα αυτη κατεχω κι εγω.Η ιστορια εχει ως εξης: Κατεβασα το update που μου εβγαλε μολις το ανοιξα, δε με αφηνει να το περασω λογω χαμηλης μπαταριας, παιζω το κινητο μεχρι να σβησει απο μπαταρια, το βαζω για φορτιση και μολις ολοκληρωνει το εκκινω. Κι εδω αρχιζει το παρτυ!
      Το κινητο μπαινει σε bootloop ενω ¨περνα¨ την αναβαθμιση. Δεν πτοουμαι, ουτως ή αλλως ειχα σκοπο να περασω την ελληνικη ρομ. Και ξεκινω διαδικασιες. Μαθαινω οτι ειναι κλειδωμενος ο bootloader. Στελνω αιτηση, μου απαντανε ολα οκ. Ψαχνω το ιντερνετ βρισκω πως περναω ρομ μεσω fastboot, κατεβαζω τη Global stable (χωρις να εχω ιδεα για αλλη εκδοση, μαλιστα εκει που εχει τις ρομ βλεπω και καποιες που ελεγαν special edition και λεω ¨τι ειναι αυτες; Ασε μην τις ακουμπας και κανεις καμια ζημια¨), την ΕΓΚΑΘΙΣΤΩ και μολις ανοιγει βλεπω οτι το κιν δε συνδεεται με παροχο (Cosmote) και δεν ανοιγει η καμερα (σημειωτεον, οταν το πρωτοανοιξα απο τη συσκευασια λειτουργουσε αψογα). Στο μεταξυ τρωω ακυρο απο το mi unlock, διαβαζω οτι θελει dev ρομ για να ξεκλειδωσει το bootloader οποτε κατεβαζω οτι dev rom βρηκα (global και china φυσικα) και ξεκιναω μανιωδως να τις περναω. Να μην περναει καμια και μαλιστα καπου κανω και καποιο λαθος στο MiFlash και μπρικαρω ολοκληρωτικα το κινητο! Βλεπω στα μαλλια μου να εχουν ξεπηδουν μερικες ασπρες τριχες και οργωνοντας το ιντερνετ βλεπω οτι η μονη λυση ειναι η αποσυναρμολογηση και η χειροκινητη επαναφορα (οπως εχει περιγραψει σε καποιο νημα εδω ο Macedon). Με δακρυα στα ματια (σχεδον) περνω την αποφαση να το κανω. Και με μπολικη τυχη τα καταφερνω! Παλευω λιγο ξανα με μερικες ρομ χωρις επιτυχια μεχρι που ξαναπαιρνω τη Global Stable για να το βλεπω τουλαχιστον ¨ζωντανο¨. Κι εκει που ειμαι σχεδον απογοητευμενος βλεπω καποιος αλλος στο φορουμ να λεει για αυτο το Kate. Και με μια μικρη αναζητηση επεσα σε αυτο το νημα οπου μαλλον με εσωσε!

Μολις περασα τη dev Kate και ολα φαινεται να λειτουργουν αψογα!

Υ.Γ. Συγγνωμη αν κουρασα με το κατεβατο, αλλα επρεπε να το βγαλω απο μεσα μου. Οσοι εχουν αντιμετωπισει καταστασεις brick θα με καταλαβουν..
    • Όλα εντάξει με τη διαδικασία παραγγελίας domenicus?
      Συμφέρει μέσω paypal ή πιστωτικής?
      Και, παρεπιπτόντως, πόσο χρυσό ειναι το χρυσό? Εννοώ πολύ προς το κιτς ή πιο διακριτικό προς το μπρονζε? (ειναι και το αισθητικό ένα θέμα!!!)
      Thanks!
    • Διαφήμιση
    • Ο/H nial έγραψε:

Όλα εντάξει με τη διαδικασία παραγγελίας domenicus?
      Συμφέρει μέσω paypal ή πιστωτικής?
      Και, παρεπιπτόντως, πόσο χρυσό ειναι το χρυσό? Εννοώ πολύ προς το κιτς ή πιο διακριτικό προς το μπρονζε? (ειναι και το αισθητικό ένα θέμα!!!)
      Thanks!
      Ολα μια χαρα με τη διαδικασια! Paypal καλου κακου . Το μπρονζε ειναι οποτε μην ανησυχεις :P
    • Ο/H Christian27 έγραψε:

Μολις περασα τη dev Kate και ολα φαινεται να λειτουργουν αψογα!
      Εμείς πολλά θα πάθουμε αλλά τα Xiaomi δεν παίρνουν χαμπάρι :lol:

Ότι χρειαστείς εδώ ήμαστε, υπάρχουν και οδηγοί για όλα μέσα στο φόρουμ...Γενικό ευρετήριο οδηγών για κάθε συσκευή
    • Βρηκα πως να αναπαραγω το bug με τα εμαιλ. Πηγα στην stock εφαρμογη της xiaomi, οταν προσθεσα 1 μαιλ δουλευε σωστα (hotmail). Οταν προσθεσα ενα δευτερο εμαιλ (exchange) σταματησα να λαμαβανω ειδοποιησεις.
    • Ο/H dominicus έγραψε:

Ο/H nial έγραψε:

Καλημέρα κι από μένα.

Είμαι καινούργιος στο forum και δεν έχω συσκευή αλλά ψήνομαι ...

Αν έχω καταλάβει καλά παραγγέλνουμε official international version της συσκευής ώστε να μας καλύπτει τόσο ως προς την stable εκδοση του λογισμικού (αν και μόνο αγγλική, τουλάχιστον προς το παρόν) όσο και ως προς την κάλυψη band 800 που χρησιμοποιεί ήδη η wind και θα ακολουθήσουν και οι άλλες (καθ'ότι μεγαλύτερης κάλυψης, οπότε μικρότερης ανάγκης για κεραίες. Νομίζω ότι και ανά την Ευρώπη αυτήν χρησιμοποιούν).

Οπότε αυτό "Xiaomi Redmi Note 3 Pro 5.5 Inch FHD 3GB 32GB Smartphone" μας καλύπτει σαν έκδοση;
      Έχει παραγγείλει άλλος από εκεί, κι αν ναι, είχε κάποιο πρόβλημα;

Ευχαριστώ.
      Ναι εχω το ιδιο ακριβως απο το ιδιο site και καλυπτει αυτα που ειπες αν δεν κανω λαθος.

Σκεφτομουν να παραγγειλω μια θηκη και ετσι ειπα να μπω στο site της xiaomi ( Xiaomi Mi ) και με εστειλε σε αυτο το site : "NIS-Store" . Ξερει κανεις αν ειναι αξιοπιστο ;;
      Για να αναζητάς θήκη dominicus, υποθέτω ότι το "πακετάκι" στο geekbuying με tempered glass / soft case είναι ολίγον άκυρο, εφόσον δεν κάνει στις ελαφρώς αυξημένες διαστάσεις της international edition?

Το μήνυμα επεξεργάστηκε 3 φοράs, τελευταία από τον/ην NasDriver: Διαγραφή συνδέσμου από παράθεση ().

• Διαφήμιση
    • Ο/H nial έγραψε:

Ο/H dominicus έγραψε:

Σκεφτομουν να παραγγειλω μια θηκη και ετσι ειπα να μπω στο site της xiaomi ( Xiaomi Mi ) και με εστειλε σε αυτο το site : NIS-Store . Ξερει κανεις αν ειναι αξιοπιστο ;;
      Για να αναζητάς θήκη dominicus, υποθέτω ότι το "πακετάκι" στο geekbuying με tempered glass / soft case είναι ολίγον άκυρο, εφόσον δεν κάνει στις ελαφρώς αυξημένες διαστάσεις της international edition?

Η θηκη με λιγη πιεση ειναι just . Μεχρι να ερθει η αλλη ειναι οκ :D . Ειναι κακης κοπης καθως η τρυπα για τον φορτιστη δεν ειναι καλα κομμενη . Παρηγγειλα αυτη "Hard Armour Stand Shockproof Protective Case Skin Cover for Xiaomi Redmi Note 3 | eBay" εχθες .

Το μήνυμα επεξεργάστηκε 1 φορά, τελευταία από τον/ην NasDriver: Διαγραφή συνδέσμου ().

• Ο/H dominicus έγραψε:

Ο/H nial έγραψε:

Ο/H dominicus έγραψε:

Η θηκη με λιγη πιεση ειναι just . Μεχρι να ερθει η αλλη ειναι οκ :D . Ειναι κακης κοπης καθως η τρυπα για τον φορτιστη δεν ειναι καλα κομμενη . Παρηγγειλα αυτη "Hard Armour Stand Shockproof Protective Case Skin Cover for Xiaomi Redmi Note 3 | eBay" εχθες .
      Ρε παιδιά μιας και το έθιξε ο dominicus, θήκες για Redmi note 3 pro Kate έχει βρει κανείς; Έχω παραγγείλει μία Nillkin για Redmi note 3 pro και δε ταιριάζει με τη καμία στο Kate μου(παρεπιμπτόντως την πουλάω, είναι καινούρια-αχρησιμοποίητη)!!!

Dominicus έριξα μια ματιά στην θήκη που παρήγγειλες εχθές και μου φαίνεται ότι δε ταιριάζει στο Kate. ρώτησες τον πωλητή και σου είπε ότι ταιριάζει;

Όποιος ξέρει κάτι για θήκες σε kate ας σφυρίξει τπτ...

Το μήνυμα επεξεργάστηκε 1 φορά, τελευταία από τον/ην NasDriver: Διαγραφή συνδέσμου από παράθεση ().

• Nick Choul τωρα του εστειλα e-mail για να τον ρωτησω . Οταν μου απαντησει θα σου πω . Λογικα δεν πρεπει να ταιριαζει . Παντως γι' αυτο ζοριστηκε να μπει η θηκη που ειχε μαζι το κινητο ( η οποια ειναι σιλικονης αρα εν τελει μπηκε :D ) .
    • Γενική Συζήτηση για το Redmi Note 3 Pro Inernational Version (Kate)

Καλησπερα και παλι.. εγω που εχω θεμα με το μικροφωνο των ακουστικων και δεν με ακουει κανεις οταν μιλαω λυνεται η πρεπει να δωσω πισω το κινητο για σερβις.? Εχω δοκιμασει 3 4 διαφορετικα ακουστικα και τζιφος.. κανεις δεν με ακουει η με ακουνε απο πολυ βαθια

εχθες που μιλουσα μεσο whats up με εναν φιλο και τπυ εστελνα ηχητικα μνμ φαινοταν να με ακουει μια χαρα με τα ακουστικα. Μηπως υπαρχει καποιο app για να αντικαταστησω το app κλησεων του κιν.? Ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Παίδες να ρωτήσω κάποια πράγματα επειδή είμαι λίγο άσχετος.

1) Από ότι κατάλαβα διαβάζοντας την συζήτηση, αν το kate σου έρθει με την dev rom και πας να κάνεις automatic update από την εφαρμογή του κινητού τότε πάει αυτόματα στην stable. Ισχύει αυτό? Σωστά κατάλαβα?

2) Αν ναι, τότε πως παίρνεις update κρατώντας την dev rom?

3) Είναι και η dev και η stable βασισμένες στο android 6?

4) Εγώ το κινητό θέλω να το χρησιμοποιήσω στα πορτογαλικά. Απ ότι είδα στην συζήτηση για τα ελληνικά, υπάρχουν στην dev αλλά όχι στην stable. Ισχύει το ίδιο και με τα πορτογαλικά? Η μπορώ να τα έχω και στην stable?

5) Ισχύει ότι μόνο η stable παίρνει αυτόματες ενημερώσεις?

Ευχαριστώ!