Διαφήμιση

œœHow to flash MIUI V8 developer ROM and change of MI account in my phone

    • RedMi Note 3

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • œœHow to flash MIUI V8 developer ROM and change of MI account in my phone

      Αγόρασα πριν από ένα μήνα στην Ελλάδα (topsystems.gr) ένα Xiaomi redmi Note 3 Octa-Core 4G, 2GB RAM, 16GB ROM με Android έκδοση 5.1.1LMY47V και επίπεδο κώδικα ασφαλείας του Android 01.08.2016.
      Αρχικά είχα μια έκδοση MIUI (7) με την ελληνική γλώσσα να υποστηρίζεται, αλλά μετά από μια ενημέρωση που έγινε όταν συνέδεσα το κινητό στον υπολογιστή -χρησιμοποιώντας τo application MIPC Suite - τώρα έχω την έκδοση MIUI MIUI 8.0 stable (V8.0.1.0.LHOCNDG) που υποστηρίζει μόνο αγγλικά και κινεζικα.
      Μετά από αυτήν την αναβάθμίση ο bootloader του κινητού τηλεφώνου είναι κλειδωμένος, όπως ήταν αναμενόμενο (το έλεγξα με το adb πρόγραμμα που προτείνετε στο site κι εντολές σε command prompt).
      Θα ήθελα να χρησιμοποιήσω μια έκδοση MIUI V8 που να μπορεί να υποστηρίξει την ελληνική γλώσσα και κατάλαβα ότι ο τρόπος για να το κάνουμε είναι να φλασάρω πρώτα μια international stable ROM για MIUI V8 και μετά την ελληνική developer ROM. (διαθέσιμη στο φόρουμ). Αλλά ποια είναι η σωστή σειρά / βήματα και πότε θα πρέπει να κάνω και πότε πρέπει να ξεκλειδώσω το bootloader;
      Πρώτα να φλασάρω την international stable V8 MIUI , στη συνέχεια να ξεκλειδώσω το bootloader (κάνοντας σχετική αίτηση στη xiaomi) και τέλος να φλασάρω την ελληνική development ROM για MIUI V8;


      Εδώ θα ήθελα να αναφέρω ένα άλλο θέμα.
      Όταν έγινε το upgade σε MIUI V8 στο τηλέφωνό μου δημιουργήθηκε κι ένας λογαριασμό ΜΙ που συνδέθηκε με το νούμερο του τηλέφωνου μου και το κινητό υποθέτω (λογαριασμός MI id: 16********15), αλλά αυτό το account δεν δημιουργήθηκε με το σωστό τρόπο (κάποιες πληροφορίες που μου ζητήθηκαν ήταν σε κινέζικα και δεν ήξερα τι να κάνω). Μέσω MIPCSUITE αργότερα δημιούργησα ένα λογαριασμό ΜΙ που συνδέεται σε ένα άλλο νούμερο κινητού τηλέφωνου – πάλι δικού μου αλλά όχι αυτό το οποιό ειναι στο Xiaomi Redmi Note 3 (λόγος : δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω τον αριθμό που είναι σε Xiaomi redmi Note 3 επειδή πήρα το μήνυμα ότι αυτός ο αριθμός κινητού συνδέεται με άλλο λογαριασμό ΜΙ –ton 16********15 ).
      Σε αυτό το νέο λογαριασμό MI που δημιούργησα στο MIPCSUITE έχω εντάξει τις σωστές προσωπικές μου πληροφορίες (λογαριασμό email, τα προσωπικά δεδομένα, κλπ) αυτό το MI account είναι 16*********19.
      Νομίζω ότι πριν προσπαθήσωε να φλασάρω οποιαδήποτε ROM πρέπει να αλλάξω το MI account που συνδέεται με το νούμερο τηλεφώνου και το κινητό.Αρα πρέπει με κάποιο τρόπο να διαγράψω το Mi account 1631169815 και να συνδέσω το κινητό τηλέφωνο με το Mi account 1631313019. Πώς μπορεί να γίνει αυτό;

      œmore information about phone follow:
      Baseband version -8976_GEN_PACK-1.60150.2.63218.1
      Kernel version 3.10.73-perf-g05a0c8a
      CPU Hexa Core Max1.8Ghz
      IMEI ****************
      Purchase 05.08.2016

      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 1 φορά, τελευταία από τον/ην NasDriver: Διαγραφή ΙΜΕΙ και στοιχεία mi account ().

    • Καλωσήρθες. Ποιά συσκευή έχεις τελικά;
      Στην αρχή λες octa core (απλό Note 3 - Hennessy) και μετά κάτω κάτω Hexa core (Note 3 Pro - Kenzo).
    • Διαφήμιση
    • H αρχική περιγραφή που είχα βάλει (Xiaomi redmi Note 3 Octa-Core 4G) ήταν από την περιγραφή του κινητού στην παραγγελία (απο topsystems.gr).

      Ομως όπως φαίνεται στο “About phone” τα REAL χαρακτηρηστικά του τηλεφώνου μου
      είναι:
      Device name: Redmi
      Model number: Note 3
      Android version: 5.1.1LMY47V
      Android security patch level: 2016-08-01
      MIUI version MIUI 8.0 stable (V8.0.1.0.LHOCNDG)
      Baseband version: -8976_GEN_PACK-1.6 0150.2.63218.1
      Kernel version: 3.10.73-perf-g05a0c8a
      RAM: 2 GB
      Internl memory: 16GB
      CPU Hexa Core Max1.8Ghz
      IMEI ****************
    • Ο/H nikpsar έγραψε:

      CPU Hexa Core Max1.8Ghz
      Έχεις το Redmi Note 3 Pro...με Qualcomm/ snapdragon επεξεργαστή ή αλλιώς το κινητό με την κωδική ονομασία Kenzo :)
    • Τελικά έχω το Redmi Note 3 Pro με Qualcomm/ snapdragon επεξεργαστή ή αλλιώς το κινητό με την κωδική ονομασία Kenzo αγορασμένο πριν από ένα μήνα στην Ελλάδα (topsystems.gr).

      Υπόλοιπα χαρακτηρηστικά:

      2GB RAM,

      16GB ROM με Android έκδοση 5.1.1LMY47V

      επίπεδο κώδικα ασφαλείας του Android 01.08.2016.
      Baseband version -8976_GEN_PACK-1.60150.2.63218.1
      Kernel version 3.10.73-perf-g05a0c8a
      CPU Hexa Core Max1.8Ghz



      Εχω εγκατεστημένη την έκδοση MIUI MIUI 8.0 stable (V8.0.1.0.LHOCNDG) που υποστηρίζει μόνο αγγλικά και κινεζικα με κλειδωμένο τον bootloader.
      Για να έχω μια έκδοση MIUI V8 που να μπορεί να υποστηρίξει την ελληνική γλώσσα κατάλαβα ότι ο τρόπος για να το κάνουμε είναι να φλασάρω πρώτα μια international stable ROM για MIUI V8 και μετά την ελληνική developer ROM (διαθέσιμη στο φόρουμ). Είναι η σωστή σειρά / βήματα και πότε θα πρέπει να κάνω και πότε πρέπει να ξεκλειδώσω το bootloader;Πρώτα να φλασάρω την international stable V8 MIUI , στη συνέχεια να ξεκλειδώσω το bootloader (κάνοντας σχετική αίτηση στη xiaomi) και τέλος να φλασάρω την ελληνική development ROM για MIUI V8;


      Εδώ θα ήθελα να αναφέρω ένα άλλο θέμα.
      Επειδή ‘εχω δημιουργήσει 2 λογαριασμούς Μi account (έναν στο κινητό κι ένα μέσω MIPCSUITE) μπορώ να διαγράψω Mi account;