Διαφήμιση

Νεο MI4C...και τωρα τι κανω? μια βοηθεια

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • λοιπον
      Πηγα να ξεκλειδωσω τον bootlader αλλα μου κολλαει στο 50% και μου λεει "could not verify device"
      Μαλλον εχω και εγω το θεμα με τις αδειες στους σερβερ της xiaomi και πρεπει να στειλω το μαιλ να τις περασουν.

      Η απορια μου ομως ειναι αλλη...

      Αφου εχω ηδη το TWRP περασμενο στη συσκευη, αμα εγω βαλω το τελευταιο αρχειο GTV ROM ή XTRV ROM στην SD του κινητου, τοτε δεν θα το φλασαρει κανονικα ακομα και με κλειδωμενο bootloader?
    • Καλησπερα
      Μια απορια

      Εχω την ελληνικη ρομ miui 8 by xiaomi-miui.gr GTV 6.7.21 developer μαζι με TWRP 3.0.2-0. Ετσι ηρθε το κινητο απο το κινεζομαγαζο.
      Εκανα το τεστ να δω εαν ο bootloader ειναι κλεδωμενος και οντως ειναι κλειδωμενος.
      Εκανα την διαδικασια να παρω ο μηνυμα απο την xiaomi και το πηρα...
      Στην διαδικασια του ξεκλειδωματος ομως μου κολλαει στο 50% και λεει couldn't verify phone.
      Μαλλον προβλημα των σερβερ της xiaomi, ξαναεστειλα μαιλ για να ανεβασουν την αδεια.

      Η απορια μου ειναι οτι απο την στιγμη που εχω ηδη το TWRP, εαν πεταξω στην SD του κινητου μια GTV ή μια XTRV δεν θα μου αναβαθμισει κανονικα, αν και εχω κλειδωμενο bootloader?? Ή θα μπρικαρει??
    • Καλησπέρα, μην το επιχειρίσεις διότι θα "μπρικάρει" το τηλέφωνο, σου γράφει ένας παθών (μετά θα μπεις σε περιπέτειες που δε χρειάζεται).

      Περίμενε λίγο για να ξεκλειδώσεις και μετά κάνε ότι τραβάει η ψυχή σου.
    • Διαφήμιση
    • Σου έγραψα στο άλλο topik, αλλά να ξέρεις ότι δε χρειάζεται να γράφεις το ίδιο θέμα σε διάφορες πλευρές του site διότι έτσι δυσκολεύεις αυτούς που θέλουν να σε βοηθήσουν. Λίγο υπομονή να έχουμε και θα παίρνουμε τις απαντήσεις που θέτουμε στα ερωτήματά μας.
    • Σας ευχαριστω για τις απαντησεις αν και την δευτερη απαντηση στο αλλο θεμα δεν την ειδα λογω της μεταφορας των posts

      Τωρα αν ειναι τοσο σοβαρο το οτι ανοιξα και δευτερο ποστ σε παραπλησιο θεμα και παραβιασα τυχον κανονες του forum και χρειαζοταν τετοιες υποδειξεις, τοτε τι να πω, συγγνωμη...

      Απλα ειχα την αγωνια μου για να μην μπρικαρει το ξενο κινητο απο καποιο λαθος,
      ειχα και τα bags της xiaomi απο την αλλη,
      την πιεση του χρονου γιατι επρεπε να παραδωσω το κινητο που δεν ηταν δικο μου,
      δεν ετυχε να παρω καποια απαντηση εκεινη την χρονικη περιοδο, οποτε λεω μηπως το δει το προβλημα μου και καποιο αλλο παλικαρι...

      Για την ιστορια, την διαδικασια την παρατησα, δεν ασχοληθηκα περαιτερω γιατι εδωσα το κινητο ως ειχε,
      και μαλλον δεν θα δωσω αλλη σημασια πλεον τουλαχιστον αμεσα...

      Ευχαριστω για την βοηθεια...
    • @xrele, δεν ήταν "μάλωμα", έχει συμβεί πολλές φορές όταν συζητάμε τέτοιες περιπτώσεις σε 2-3 ακόμα και 4 διαφορετικά σημεία να γίνεται μπέρδεμα με τα βήματα-διαδικασίες που προτείνονται με τελικό αποτέλεσμα brick στις συσκευές.

      Για να σε προστατέψουμε ακριβώς από αυτό που φοβόσουν έγινε η αναφορά για τα διπλά θέματα :)
    • Διαφήμιση
    • Μη το εκλαμβάνεις ως μάλωμα ούτε ως παρατήρηση, ότι έγραψα το έγραψα μόνο και μόνο για να σου διευκρινίσω ότι και μία φορά να γραφεί κάποιο ερώτημα, απάντηση θα δοθεί από τα παιδιά που θα το διαβάσουν.
    • Για να μην ανοίγω και εγώ νέο θέμα, ας ρωτήσω εδώ.

      Αύριο παραλαμβάνω ένα Mi4C 3/32. Πρώην κάτοχος Henessy και για λίγο Land (Redmi 3S).

      Έχω accounts για ξεκλείδωμα BL, και θα γίνει αυτό στο πρώτο boot.

      Στη συνέχεια, τι μου προτείνετε να περάσω; Μου αρέσει η XRTV αλλά βλέπω είμαστε ακόμα σε 5.1.
      Να δοκιμάσω κάποια από xiaomi.eu που λένε ότι παίζει σε Nougat ή να κινηθώ προς εντελώς custom; Υπάρχει official υποστήριξη από resurrection remix και θα ήθελα να την δω κάποια στιγμή.

      Αλλά το βασικότερο, υπάρχει global stable ή dev ή μόνο china για το libra; Αν ναι, γίνεται να μπει global μέσω TWRP και superSU από πάνω για root, ή οι global μπαίνουν μόνο σε κλειδωμένο BL;

      Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες διευκρινίσεις.
    • Δοκίμασε τη τελευταία stable ή dev... Ναι έχει επίσημη υποστήριξη η RR αλλά πίστεψε με αν μάθεις με miui και ας είσαι κολλημένος όπως εγώ με το vanilla android θα θες το miui...

      Sent from my Mi-4c using Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Λοιπόν, τις δοκίμασα και τις δύο και έχω να πω ότι η RR πάει καλύτερα.
      Θα προτιμούσα MiUI γιατί έχω καιρό να ασχοληθώ, αλλά στα χέρια μου την ένιωθα βαρίδι μπροστά στην RR.
      Μιλάω για την 8.1.3 Stable, και οι δύο ROM στημένες πλήρως για την χρήση μου, με ίδιο setup.

      Το κινητό πραγματικά πετάει με την RR, και είναι ROM που δεν της λείπει πραγματικά τίποτα.

      Η απορία μου τώρα, ξεκλείδωσα τον BL μέσω fastboot OEM unlock, χωρίς χρήση Mi Account (είχε μπει βέβαια dev νωρίτερα, αλλά δεν χρησιμοποίησα το Mi Unlock Tool).
      Θα έχω πρόβλημα στο μέλλον με αυτή την τακτική και θα πρέπει να ξεκλειδώσω με την "δύσκολη" διαδικασία, ή είμαι ΟΚ αν το αφήσω έτσι;