Διαφήμιση

Καρφιτσωμένο Ελληνικός Οδηγός Testpoint Unbrick Xiaomi Redmi Note 3 pro Snapdragon

    • Οδηγός
    • Video
    • RedMi Note 3 Pro

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ελληνικός Οδηγός Testpoint Unbrick Xiaomi Redmi Note 3 pro Snapdragon

      Η τελευταία λύση μετά από hard Brick του Redmi Note 3 Pro snapdragon είναι το testpoint. Δείτε πώς μπορείτε να το κάνετε...... ?(
      Κάποιοι φίλοι που δεν τα κατάφεραν, δοκιμασαν ταυτόχρονα με το βραχυκύκλωμα του testpoint, να πατήσουν το volum up και δούλεψε.

      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Ζωγραφίζεις βραδιάτικα... :thumbsup:

      Απίθανος όπως πάντα... :lol:
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Ήπια ένα Red Bull για να το δοκιμάσω. Δεν μου άρεσε η γεύση, αλλά τα φτερά δεν τα απέφυγα....... lol
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Διαφήμιση
    • Μπράβο @GR_Macedon , πολύ κατατοπιστικός οδηγός για την εσχάτη των περιπτώσεων. Respect!!

      proud member of xiaomi miui gr
    • Μπράβο Θανάση... Θα βοηθήσει πολύ κόσμο..


    • Τι έχεις κάνει ρε ψηλέ! Μπράβο για την υπομονή και για όλα, να είσαι σίγουρος ότι θα έρθει η ώρα πολλών να σου ανάβουν λαμπάδες!
    • Διαφήμιση
    • Ο/H lallasgr έγραψε:

      Τρομερός, μπράβο!! :D Ε τώρα δε νομίζω κανείς να παραπονεθεί για δυσκολίες!!!! :D

      Μπά όχι βέβαια peace of cake !!! ;) :D

      Στάλθηκε από το MI 3W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ένα μπράβο και από μένα. Πολύ καλό το βίντεο. :thumbup:
      Xiaomi Mi 9 (Cepheus)- MiUi 11 by Xiaomi-Miui.gr 12.5.6 Stable - TWRP : 3.3.1_25/08/2019 Android 10


      :) Γίνε και εσύ VIP μέλος και βοήθα αυτούς που σε βοηθάνε. :)

      (bell)
      Μπορεί να κάνω λάθος - δες τι λένε και οι άλλοι
      Amazfit Custom WatchFaces
    • Σήμερα είχαμε ακόμη μία περίπτωση hard bricked κατάστασης κινητού φίλου (το κάναμε σύστημα στην παρέα) την οποία και περάσαμε σχεδόν αναίμακτα. Τώρα που έχουν φτιάξει όλα και έχω ηρεμήσει θα γράψω κι εγώ το review μου για την όλη διαδικασία. Μπορεί να πω πράγματα που τα έχουν αναφερθεί ξανά, αλλά νομίζω πως είναι σημαντικά, ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά σε περίπτωση που επαναλαμβάνομαι.

      Πρώτα πρώτα, δεν υπάρχει λόγος για φόβο. Τα παιδιά και στο προηγούμενο topic μου είπαν να chillάρω και πως δεν είναι τίποτα φοβερό και τρομερό και όντως έτσι είναι, αλλά όταν δεν έχεις ανοίξει ξανά κινητό σε πιάνει ένα σύγκρυο. Κατά βάση, δεν είναι τίποτε άλλο από έναν μικρό μικρό υπολογιστή. Χρειάζεται πολύ προσεκτικές κινήσεις όπως είπε και ο @GR_Macedon, αλλά δεν είναι φτιαγμένα και από γυαλί. Το τι της έκανα εγώ της καημένης της motherboard δεν λέγεται και αν επέζησε από εμένα θα επιζήσει και από δύσκολες καταστάσεις γενικότερα.

      Το πρώτο και βασικότερο που θα έπρεπε πιστεύω κάθε χρήστης Xiaomi που θέλει να αναβαθμίζει το κινητό του και να παίζει με bootloader είναι να πάρει τα σωστά εργαλεία. Εγώ, παρά το ότι είμαι καταστροφολόγος, έλεγα θα πάρω αν χρειαστώ κάποια στιγμή. ΟΧΙ! Το μόνο που κατάφερα είναι να χάσω μερικά χρόνια από τη ζωή μου και να ασπρίσουν μερικές ακόμη τρίχες στο κεφάλι μου. Ειλικρινά, ανοίξτε τώρα το Ali, το Gearbest, το Banggood, όποιο θέλετε και παρ'τε ένα kit για να ανοίξετε το κινητό σας. Μην, πραγματικά, ΜΗΝ επιχειρήσετε να ξεβιδώσετε τις βίδες με οτιδήποτε άλλο πέρα από ένα κατσαβίδι που βλέπετε ότι κουμπώνει και λειτουργεί σωστά. Αν δείτε ότι η βίδα πιτσικάρει έστω και ελάχιστα απλά σταματήστε, όσο θολωμένοι κι αν είστε γιατί το μανίκι που θα φάτε μετά για να καταφέρετε να τις βγάλετε απλά δεν υπάρχει. Αν είστε από τα τυπάκια που λέτε όπως έλεγα κι εγώ, έλα μωρέ τώρα, νταξ, έκανα και στο Samsung μου root, σιγά τη δουλειά να το βάλεις σε edl mode και τι μπορεί να συμβεί και βρεθείτε στο σημείο που βρέθηκα εγώ στις 12 η ώρα το βράδυ χωρίς τα κατάλληλα εργαλεία, απλά κατεβάστε να δείτε λίγο Narcos ή Ray Donovan και κοιμηθείτε. Δεν θα έχετε για ένα βράδυ κινητό, τι να κάνουμε, για αυτό έχουμε και τα PC μας!

      Το πρωί που θα ξυπνήσετε πάτε σε ένα μαγαζί να πάρετε αυτά που χρειάζεστε. Αν είστε Αθήνα ή Θεσσαλονίκη τα πράγματα είναι κάπως πιο εύκολα, αν είστε σε κάποια επαρχιακή πόλη όπως κι εγώ θα περάσετε πολύ ευχάριστα. Ξεκινάτε από τα βασικά καταστήματα που έχουν ηλεκτρονικά. Εκεί θα δείτε στο σταντ το σετ με το κατσαβίδι και τις μικροσκοπικές κεφαλές που αποφασίσατε να μην πάρετε από Κίνα με 2,80$ γιατί σας φάνηκε πιο έξυπνο να πάρετε τρεις θήκες για το δεκαχίλιαρο Quickcharge PowerBank της Xiaomi, να το έχει με 12 ευρώ. Θα τα πληρώσετε γιατί πονάει το κινητό σας, το βλέπετε που αναβοσβήνει το κόκκινο φωτάκι κάθε φορά που το συνδέετε στο PC και σας καλεί από την άβυσσο του 900Ε και μαζί με αυτό πονάτε κι εσείς όπως η Winona Ryder τον γιο της στο Stranger Things. Εκεί θα βρείτε και τσιμπιδάκι. Αυτό είναι άλλη τέχνη. Φροντίστε αυτό που θα πάρετε όταν το ακουμπάτε στην άκρη του να είναι μυτερό, πολύ μυτερό, σχεδόν να σας τρυπάει το δέρμα όταν το πιέζετε με το δάχτυλό σας. Οτιδήποτε πιο χοντρό θα σας βγάλει την πίστη (τουλάχιστον από τη δική μου εμπειρία). Λύσεις τύπου συνδετήρας μακρυά από εμάς κι από εσάς το ίδιο. Επίσης, προσοχή, βεβαωθείτε πως τα bits ΟΝΤΩΣ εφαρμόζουν στις βίδες όχι μόνο εν κενώ, αλλά πάτε με το κινητό σας στο μαγαζί και προσπαθήστε να ξεβιδώσετε κάποια βίδα που είναι πάνω στο σασί. Δεν θα πάει τζάμπα το σετ μακροπρόθεσμα, αλλά τη δουλειά σας δεν θα την κάνετε επίσης.

      Στο σενάριο που δεν έχετε τέτοιο ειδικευμένο κατάστημα στην περιοχή σας ή μόλις έκλεισε ή πήγε για διακοπές αυτός που το έχει, πού μπορείτε να βρείτε αυτά τα είδη;

      ΚΑΤΣΑΒΙΔΙΑ
      Εγώ βρήκα ένα εξαιρετικό σετ με το οποίο και εν τέλει έκανα τη δουλειά μου σε ένα μαγαζί με χρώματα και σιδηρικά τα οποία ήταν ακριβώς για την περίπτωσή μου. Δεν ήταν με bits που έμπαιναν και έβγαιναν απλά ένα σετ με 6 κατσαβίδια στο εύρος μεγέθους που θέλουμε. Ένα καλό που είχε αυτό για εμένα είναι το γεγονός πως ήταν "χτισμένο" και πολύ σταθερό και στην άκρη της λαβής του είχε ένα δακτύλιο το οποίο περιστρεφόταν για να μπορείς να το γυρνάς με το ένα χέρι, σωτήριο για όταν θες να κρατήσεις σταθερές τις μοίρες του κατσαβιδιού και να ασκήσεις μια κάποια πίεση.
      Αν δεν έχετε και από αυτό το μαγαζί στην περιοχή σας πάτε σε κάποιον οπτικό ή ωρολογοποιό να του ζητήσετε να σας τις ξεβιδώσει και μετά να σας τις ξαναβιδώσει. Xiaomi τέχνας κατεργάζεται.

      ΤΣΙΜΠΙΔΑΚΙ
      Το θέμα δεν είναι να βρείτε τσιμπιδάκι, προφανώς, αλλά να βρείτε ΤΟ τσιμπιδάκι. Κυρτό τσιμπιδάκι όπως είχε ο φίλος μας από Ανατολάς που έκανε το πρώτο βίντεο για τα test points και τόσο καλής ποιότητας και μυτερό μάλλον θα δυσκολευτείτε να βρείτε αν δεν είστε σε μεγαλούπολη και ξέρετε που να απευθυνθείτε και φυσικά δεν το πήρατε από Ali γιατί κι αυτό σας φάνηκε ακριβό. Παρόλα αυτά, πραγματάκια γίνονται και υπάρχουν λύσεις. Διαλέξτε ένα τσιμπιδάκι όπως προείπα πολύ μυτερό και κατά το δυνατόν πιο μεγάλο για να μπορείτε να το ελέγχετε καλύτερα

      1) Hondos Center: Είχα εναποθέσει πολλές ελπίδες, αλλά απογοητεύτηκα τελικά. Ίσως σε κάποιο μεγαλύτερο να έχει μεγαλύτερη ποικιλία.
      2) Κάποιο μεγάλο φαρμακείο.
      3) Μαγαζιά με είδη κομμωτηρίου.
      4) Μαγαζί που κάνει νύχια.
      5) Μαγαζιά τύπου "Όλα 0,25 ΕΥΡΩ", ζητήστε τσιμπιδάκι για στρασάκια.
      6) Το πιο legit που βρήκα από ποιότητα και μέγεθος (και το πιο ακριβό, βέβαια) ήταν σε μαγαζί που είχε ιατρικά είδη.

      ΒΙΔΕΣ
      Αν είστε τόσο τυπάκια σαν εμένα και ξεσκίσετε μερικές βίδες, το καλύτερο όλων είναι να τις βάλετε χαλαρά -όχι πολύ, τόσο όσο για να μπορείτε να τις βγάλετε μετά- μέσα στο κινητό και να παραγγείλετε άλλες από Κίνα ή όπου αλλού είναι εφικτό. Αν κάτι τέτοιο δεν παίζει γιατί πρέπει να κλείσετε με αυτή τη βίδα τον αισθητήρα της δόνησης, τα μαγαζιά με οπτικά θα σας σώσουν και πάλι. Ζητήστε να σας δώσουν 5-6 βίδες διαφορετικού μεγέθους και βρείτε αυτήν που ταιριάζει, θα τη βρείτε στο τέλος. Τα μαγαζιά τύπου Γερμανός με κοιτούσαν σαν να ήμουν εξωγήινος όταν τους είπα τι ήθελα. Αν είστε τυχεροί και έχετε κατάστημα εξειδικευμένο για service κινητών, there you go.

      Αυτά για την προετοιμασία. Που πιστέψτε με όμως, είναι κάτι παραπάνω από το μισό της όλης προσπάθειας. Τα εργαλεία είναι μεγάλο must στην όλη φάση.

      Για την ίδια τη διαδικασία τώρα μερικά πράγματα. Είδα ότι άλλοι κατάφεραν να ανοίξουν το καπάκι με πολύ μεγάλη ευκολία και όντως στο κινητό του φίλου μου έτσι έγινε, αλλά σε μένα μου έβγαλε την πίστη. Αυτό σε συνθήκες που δεν θες να το βγάλεις είναι καλό, αλλά στην προκειμένη περίπτωση δεν ήταν! Για αυτό μία είναι η λύση: νύχι! Αν τα κόψατε το προηγούμενο βράδυ ετοιμαστείτε να πονέσετε. Όταν καταφέρετε κάποια πλευρά λίγο να την ανοίξετε τότε μπορείτε να χρησιμοποίησετε κάποια πένα για κιθάρα, αρκετά λεπτή και όσο πιο γερή γίνεται. Καλύτερο είναι να το ανοίξετε σιγά-σιγά από όλες τις πλευρές και πολύ επιφυλακτικά, στη συνέχεια από τη μία πλευρά και μετά από την απέναντι κ.ο.κ.

      Η συμβουλή του @GR_Macedon να βγάλετε τις βίδες και να τις αφήσετε πάνω στο τραπέζι στη θέση που ήταν είναι η πιο σωστή. Αν θέλετε βάλτε ένα μεγάλο βιβλίο στην αρχή και κατόπιν μετακινηθείτε σε άλλο χώρο και επανέρχεστε στο τέλος. Σε κάθε περίπτωση στο μαύρο πλαίσιο είναι οι μαύρες βίδες και στην τρίτη από αριστερά (πάλι στο πλαίσιο επάνω) είναι μία γαλβανιζέ πιο ψηλή από όλες τις άλλες. Οι άλλες βίδες είναι οι κλασσικές γαλβανιζέ.

      Όταν πάτε να "σηκώσετε" τη motherboard να είστε προσεκτικοί και να βλέπετε από τη χαραμάδα. Κάτω ακριβώς από την κάμερα έχει μία ταινία χαλκού που είναι συνδεδεμένη με το υπόλοιπο σασί. Αυτή η καημένη θα αποκολληθεί είτε το θέλετε είτε όχι. Από αρκετά έως πολύ δύσκολα θα πάθει ζημία τύπου να "σκιστεί", αλλά όσο πιο προσεκτικά το κάνετε τόσο το καλύτερο. Μία σημείωση εδώ είναι ότι και στα δύο κινητά που είδα εγώ ο ίδιος να βγαίνει αυτή η ταινία, όταν επέστρεψα στο κινητό το ίδιο και έκλεινα την εφαρμογή της κάμερας ή άλλαζα την πίσω κάμερα με την μπροστινή ακουγόταν και συνεχίζει να ακούγεται ένα πολύ ανεπαίσθητο "τσακ" το οποίο αν δεν το ξέρεις δεν το καταλαβαίνεις κιόλας. Δεν επηρεάζει κάπως την λειτουργία της κάμερας, απλά ξέρεις πως όλα οφείλονται σε αυτό που του έκανες.

      Για τα test points. Είπαμε, το μεγάλο τσιμπιδάκι βοηθάει πολύ στην κατάσταση γιατί μπορείτε να το "στηρίζετε" πάνω στο σασί ενώ στοχεύετε τα δύο points. Μην ασκείτε πίεση, δεν χρειάζεται. Όταν ακουμπήσουν τα δύο σημεία σωστά θα το καταλάβετε από το φωτάκι. Αν ακουμπήσουν το παίρνετε αμέσως από εκεί και βλέπετε αν πετύχατε το 9008. Αν όχι, ξανά το ίδιο. Κάποια στιγμή θα το καταφέρετε. Κι όταν συμβεί αυτό, ναι, δικαιούστε να το πανηγυρίσετε with a little dance for you αλά Τσάντλερ.

      Αφού φλασάρετε τη ROM και όλα είναι καλά προσέξτε πολύ καλά την κάτω δεξιά γωνία που τελειώνει η motherboard. Έχει μια πολύ μικρή και ανεπαίσθητη υποδοχή που μπορείς πολύ εύκολα να μην τη δεις ποτέ και να την καλύψει η μητρική από πάνω καθώς τη βιδώνεις. Προσοχή, να μπει σωστά γιατί μπορεί να γίνει γερή ζημιά εκεί.

      Τώρα, που πατήσατε το power button για μερικά δευτερόλεπτα και νοιώσατε την καλύτερη δόνηση που έχει υπάρξει ποτέ, τελειώσατε. Μην το κάνετε ξανά το καημένο hard brick, δεν υπάρχει λόγος αν και η δεύτερη φορά είναι πολύ μα πολύ πιο εύκολη από την πρώτη από τη στιγμή που θα καταλάβει κανείς τη λογική. Ελπίζω το παραπάνω ιδιαίτερα μακροσκελές μήνυμα να βοηθήσει κάποιον αγχωμένο που βλέπει το 900Ε red light of death να του λέει try me. Αν μπορώ εγώ μπορεί και ο καθένας εδώ μέσα, so go for it.

      Αυτά τα "ολίγα" από μένα!
    • Διαφήμιση