Διαφήμιση

Απόψεις για πατέντα με Micro SD και καρτών SIM

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Απόψεις για πατέντα με Micro SD και καρτών SIM

      Καλησπέρα

      Δεν ήξερα εάν έχει ειπωθεί ήδη ή εαν υπάρχει αντίστοιχο θέμα αλλά θα ήθελα να συζητήσουμε για μια πατέντα που είδα στο internet και μου προκάλεσε εντύπωση αλλά και σκεπτικισμό ως προς την λειτουργικότητα της. Αφόρα ένα πατεντάρισμα για την ταυτόχρονη λειτουργία 2 καρτών SIM και κάρτας Micro SD.

      Σχετικό βίντεο


      Yπάρχει κάποιος που το έχει δοκιμάσει να μας πεί τις εντυπώσεις του ?
      Γνωρίζετε έαν υπάρχει κάποιο κατάστημα που να κάνει κάτι αντίστοιχο ?

      Προσωπικά θεωρώ λίγο άπατη το να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις όλα τα χαρακτηριστηκά του κινήτου σου ταυτόχρονα, καθώς πληρώσαμε το Νοte 3 PRO ως Dual SIM με επεκτάσιμη μνήμη.
    • Το είχα δει πριν ακόμα φτάσει το redmi note 3 pro στα χέρια μου (το παρέλαβα προ μιας εβδομάδας). Σκέφτομαι να το δοκιμάσω να το κάνω με μία δεύτερη sim που δε πολυχρησιμοποιώ και να δώ αν όντως λειτουργεί, χωράει στο συρταρακι κανονικά κλπ. πάντως από 3-4 τέτοια βίντεο βλέπουμε ότι όλα πάνε μια χαρά...
    • Eγώ την έχω κάνει την πατέντα θέλει λίγο προσοχή στο ξύσιμο στην sim έξυσα και λίγο και την microsd από την μεριά που μπαίνει στην θήκη και κόλλησα την sim με ταινία διπλής όψης μπαίνει βγαίνει στο κινητό με ευκολία
    • Διαφήμιση
    • Μήπως αυτό το κόλπο είναι πιο καλή λύσει

      hwtools.net/ExtenderBoard/B18.html
    • Ο/H vardeos έγραψε:

      Μήπως αυτό το κόλπο είναι πιο καλή λύσει

      hwtools.net/ExtenderBoard/B18.html
      προέκταση είναι αυτό και δεν αλλάζει κάτι όσον αφορά το θέμα sd+sim και θα έχεις μια χαζομάρα να κρέμεται (αν μπορείς βέβαια να κλήσεις το tray)

      κι εγώ είχα μείνει στο ξεκόλλημα της sim από το πλαστικό , αλλά ποτέ δεν πήγα να αγοράσω λεπτή ταινία 2ης οψεως :))))
    • Έλεγα μήπως με καμιά πατέντα κρυβόταν εντός του κινητού. Ίσως γνώστες του λύσε δέσε να μας που την γνώμη τους.
    • Παντως θελει προσοχη γιατι καποιοι αναφερουν οτι τους μπλοκαρε το πορτακι και δεν εβγαινε το tray με τις sim..
    • Διαφήμιση
    • Υπάρχει και το αντίστοιχο να μην ξεκολλήσετε με αναπτήρα την sim αλλά με ένα γυαλόχαρτο να τρίψετε μόνο το πίσω μέρος της sim αλλά και τις 2 πλευρές στην SD κάρτα. Παίρνει περισσότερο χρόνο και θέλει περισσότερη προσοχή ώστε να μην φτάσεις στα σωθικά της sim και κυρίως της SD κάρτας. Μετά κολλάτε με ταινία διπλής όψης την sim πάνω στην SD και μετά και τις 2 πάνω στο slot. Προσοχή δεν χρησιμοποιούμε κόλλα. Κάποιες λιώνουν κάποια μικροχιλιοστά πλαστικού και ενδεχομένως να καταστρέψει τις κάρτες. Γενικότερα είμαι εναντίων της κόλλας σε τέτοιες πατέντες αφού έχεις το ίδιο αποτέλεσμα και με την ταινιούλα διπλής όψης, Επίσης έχεις το πλεονέκτημα ότι αν για κάποιο λόγο θες να αλλάξεις κάρτα απλά την βγάζεις και τελείωσες. Δεν χρειάζεται αντικατάσταση όπως με super κόλλα που είναι μόνιμη. Τέλος θέλει προσοχή το πως θα βάλετε το slot μέσα στην συσκευή αν δεν μπαίνει σχετικά με λίγη δύναμη μην το πιέσετε γιατί έχουν κάνει αναφορές ότι φρακάρει και μετά θέλει άνοιγμα η συσκευή για να τις βγάλεις.
      Προσωπικά είμαι εναντίων οποιασδήποτε τέτοιας πατέντας. Μόνο χρήση των δυο καρτών και απλά θα κάνεις κάθε εβδομάδα ή όποτε θεωρείτε εσείς ότι χρειάζεται αντιγραφή φωτογραφιών και βίντεο στον υπολογιστή σας και σβήσιμο από την συσκευή.