Διαφήμιση

Redmi Note 3 Pro - Κάπως έτσι πήγα σε CM

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Redmi Note 3 Pro - Κάπως έτσι πήγα σε CM

      Και κάπως έτσι πήγα σε CM13

      Μετά από πολλή υπομονή και πολλές δοκιμές, αποφάσισα ότι το MIUI απλώς δεν αξίζει τον κόπο και το χρόνο.

      (ακολουθεί μεγάλο ποστ, όποιος δεν έχει όρεξη μπορεί απλώς να προσπεράσει)

      Η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι ήταν όταν εντελώς ανεξήγητα και απροειδοποίητα το λειτουργικό έσβηνε τα κατεβασμένα/αποθηκευμένα τραγούδια στο Spotify. Δύο φορές στην ίδια εβδομάδα. Προηγήθηκε η εντελώς γελοία κατάσταση στην οποία το Spotify απλώς κλείνει όταν ακούς με την οθόνη κλειστή. Υποψιάζομαι ότι γίνεται για οικονομία μπαταρίας/μνήμης, αλλά τι άλλο πρέπει να κάνει ο χρήστης για να καταλάβει το λειτουργικό ότι θέλω να ακούσω μουσική από το Spotify? Αφού ήδη ακούω! Η «λύση» που βρήκα ήταν να κλειδώσω το πρόγραμμα στη μνήμη, πολύ genius, ειλικρινά...

      Επειδή στο MIUI φαίνεται ότι πρέπει να πειράζεις όλη την ώρα τις ρυθμίσεις ασφάλειας και τα permissions μόνο και μόνο για δουλέψει π.χ. το ξυπνητήρι, επειδή δεν μπορώ δύο φορές την εβδομάδα να ξανακατεβάζω τις offline λίστες μου, επειδή όσο και αν προσπάθησα δεν κατάφερα να κάνω το Google Fit να δουλέψει όπως σε ΟΛΑ τα προηγούμενά μου κινητά, επειδή η live μετάφραση μέσω κάμερας του Google Translate σταματά να λειτουργεί τυχαία και δουλεύει ξανά μόνο μετά από επανεγκατάσταση (με τσάκισε αυτό στο πρόσφατο ταξίδι στη Γερμανία), επειδή το λειτουργικό με κάνει logout από μόνο του στο Twitter, στο Flipboard, στο Spotify και αλλού, επειδή το ξεκλείδωμα με το δακτ. αποτύπωμα τέσσερις στις 10 φορές δεν δουλεύει, επειδή το Google Inbox κάνει force close ΚΑΘΕ φορά που στέλνεις, διαγράφεις ή κάνεις snooze μήνυμα, επειδή όταν βλέπεις βίντεο και για κάποιο λόγο επιστρέψεις στην αρχική οθόνη το MIUI 8 κλείνει την εφαρμογή και πρέπει να την ξανανοίξεις από την αρχή, επειδή το Greek Caller ID πότε δουλεύει και πότε όχι, επειδή στο 8 ΔΕΝ μπορείς να κάνεις disable τις εφαρμογές που δεν γουστάρεις, επειδή, επειδή, επειδή...

      Τα περισσότερα από τα παραπάνω συνέβησαν με stable rom, με dev rom, ακόμα και με του gkalen (δεν φταίει εκείνος, το MIUI 8 κουβαλά πολλά από τα λάθη του 7), αλλά τα χειρότερα ήταν με την 8.

      Σχεδόν όλα τα παραπάνω είχαν ήδη επισημανθεί από χρήστες, δεν ήμουν μόνο εγώ ο άτυχος, και τα έβρισκα αμέσως ψάχνοντας απαντήσεις στο φόρουμ (και στο επίσημο αγγλόφωνο). Ωστόσο, από όλη την εμπειρία συμπέρανα ότι τελικά έκανα λάθος που επέλεξα ένα κινητό που θέλει συνεχές σκάλισμα, συνεχείς αλλαγές στη ρομ και στα settings, συνεχείς ερωτήσεις στο φόρουμ όπου συχνά η απάντηση είναι «πέρασέ τα όλα από την αρχή με clean install/άλλαξε καλώδιο/USB port/PC και ΙΣΩΣ φτιάξει» ενώ έμαθα επίσης ότι μπορεί να μου έλαχε συσκευή από το «κακό» εργοστάσιο και απλά να είμαι άτυχος. Ισχύει; Πού να ξέρω;

      Είκοσι χρόνια έχω κινητά, ούτε που θυμάμαι πόσες συσκευές, είναι η πρώτη φορά που το κινητό μου θυμίζει συναρμολογούμενο PC με Windows95. Ακατανόητες δυσλειτουργίες με μόνη λύση το format.

      Τα κινητά μας είναι πια εργαλεία που κουβαλούν την καθημερινότητά μας, γιατί τα δικά μας πρέπει να είναι αναξιόπιστα λες και είμαστε στην ανώριμή τους εποχή;

      Από χθες αργά το Note 3 Pro μου φοράει CM13 και -ω, τι έκπληξη!- δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα, όλα δουλεύουν όπως πρέπει, εγκατάσταση και ρουτάρισμα έγιναν χωρίς χρήση PC, το fingerprint ξεκλειδώνει 10 στις 10 φορές, η μουσική μου παίζει αδιάκοπα, το ξυπνητήρι χτύπησε χωρίς να πρέπει να ορίσω autostart στο security και no restrictions στη μπαταρία, οι εφαρμογές που δεν θέλω έγιναν disable από τα settings (και όχι από κάποιο άλλο πρόγραμμα που απαιτεί root), το Google Fit κατέγραψε κανονικά την πρωινή βόλτα με το σκύλο χωρίς να πρέπει να το ανοίξω και να το κλειδώσω πρώτα στη μνήμη, στις πρόσφατες εφαρμογές εμφανίζονται καμιά 20ριά και όχι μία ή δύο όπως στο MIUI 8 (που τις σκότωνε σε ένα λεπτό), τα προφίλ αλλάζουν αυτόματα ανοίγοντας και κλείνοντας data/GPS/wifi ανάλογα με το πού βρίσκομαι χωρίς να χρειάζομαι το tasker και τα όμοιά του, με λίγα λόγια τα αυτονόητα είναι εδώ και δουλεύουν.

      Ειλικρινά, δεν μπορώ να εξηγήσω πώς μια ομάδα developers φτιάχνουν το CM και δουλεύει, ενώ ολόκληρη εταιρεία αξίας δισ. $ δεν μπορεί να φτιάξει ένα λειτουργικό στο οποίο να χτυπά το ξυπνητήρι χωρίς ο χρήστης να πρέπει να μπει τέσσερα επίπεδα μέσα στα settings. Τι να πω...

      Τιμώ και σέβομαι τις προσπάθειες και τη βοήθεια από κάθε μέλος του φόρουμ, με έχουν βοηθήσει αφάνταστα και τους ευχαριστώ για άλλη μια φορά πολύ θερμά. Ελπίζω οι συζητήσεις μας γρήγορα να είναι λιγότερο για προβλήματα και περισσότερο για ωραίες εφαρμογές.
      Redmi Note 3 Pro
      Lineage OS 14.1.20170503-NIGHTLY
    • @ovelikios
      Αφού είχες 4G μη μιλάς καθόλου!!! :lol:

      Πέραν την πλάκας, οκ, δεν λέω οτι έχεις άδικο, αλλά νομίζω οτι είσαι λίγο σκληρός. Το MIUI έχει έρωτα με την ασφάλεια. ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ! Ίσως σε μερικά σημεία να το παρατραβάει το θέμα βέβαια...προσωπικά δεν με έχει ζορίσει πουθενά πάντως (προς το παρόν).

      Και να σου πω... ΚΑΡΑΓΟΥΣΤΑΡΩ που καμία εφαρμογή δεν μπορεί να κάνει από μόνη της ότι θέλει χωρίς να πάρει άδεια. Γιατί αυτό το κακό με την Google και το Android (σε συνδυασμό με τις social εφαρμογές) που έκανες εγκατάσταση μία εφαρμογή και μετά από μία ώρα έβλεπες το βρακί σου εκτεθειμένο παντού είχε παραπάει!!! Εάν δεν δώσεις άδεια...δεν γίνεται τίποτα! Έτσι πρέπει!!! Έτσι έπρεπε να συμβαίνει εξ'αρχής. Νομίζω οτι η MIUI έχει καταφέρει σε αρκετά καλό βαθμό να σου δώσει την αίσθηση την ασφάλειας (γιατί για αίσθηση μιλάμε έτσι κι αλλιώς).

      Η CM είναι πολύ δυνατή ομάδα και κανείς δεν μπορεί να την αμφισβητήσει. Και μόνο που ασχολείται με την συσκευή μας λέει πολλά. Είναι μία πρόσθετη επιλογή που και εγώ θα δοκιμάσω κάποια στιγμή.
      Η MIUI είναι λίγο ιδιότροπη. Εγώ που ήρθα απο iOS ... την ιδιοτροπία του λειτουργικού την έχω νιώσει καλά στο πετσί μου... :mrgreen:
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Redmi Note 3 Pro - Κάπως έτσι πήγα σε CM 13

    • Διαφήμιση
    • @ovelikios με την εμπρία μου εδω και τέσσερα χρονια πάνω στης cyanogenmod rom θα διαφωνησω με αυτό που λες ,η cm δεν είναι η τέλεια ρομ όπως την παρουσιαζεις έχει αρκετά bug εξού και οι καθημερινές αναβαθμίσεις που δίνει , εγω κάνω αρχικό compile σε cm το οποίο είναι ενα ανοιχτό project, η cm είναι ένα καθαρό android όπως το δινει google με ελάχιστες τροποποιησεις ,για να γίνει όμως μία ολοκληρωμένη ρομ χρειάζεται το device tree της συσκευης δηλαδή τον αρχικό kernel ο οποίος προέρχεται από miui αποκλειστικά και τον δημιουργούν κάποιος/οι devs.
      Οπότε είναι αντικρουόμενα μεταξη τους αυτά λες πχ με τον fingerprint sensor δεν γινεται να δουλεύει σωστά σε cm και να μην δουλεύει σε miui διότι αυτό προέρχεται από το device tree δηλαδή από miui. Τα υπόλοιπα προβλήματα που είχες ήταν θέμα ρυθμίσεων απλά πχ Αν δεν θες τα permisions μπορείς απλα να τα απενεργοποίησεις,κ.τ.λ

      Η miui ειναι πολυ flexble ρομ .Οι περισσότεροι που δοκίμασαν cm rom ξαναγύρισαν στην miui.

      Όλα τα υπόλοιπα που γράφεις είναι υπερβολές χωρίς επαφή με την πραγματικότητα κυριολεκτικά.
    • Αρνητική Απάντηση
      Δηλαδή τα φαντάστηκα όλα;
      Redmi Note 3 Pro
      Lineage OS 14.1.20170503-NIGHTLY

      Αυτό το μήνυμα σημειώθηκε ως αρνητικό από τον/ην michael ()
      Αιτία: Φαντασμενος χρηστης

    • εγω θελω να ρωτησω πως βρίσκεις την καταναλωση μπαταριας στην cm13 σε σχεση με miui που ησουν πριν! θα σε παρακαλουσα να απαντησεις οσο πιο αντικειμενικά μπορει, θα με βοηθουσε πολυ! ευχαριστω.
    • Ο/H ovelikios έγραψε:

      Δηλαδή τα φαντάστηκα όλα;
      Κανείς δεν είπε τέτοιο πράγμα, απλά οι ανάγκες και τα θέλω είναι διαφορετικά σε κάθε χρήστη, από την στιγμή που εσένα σε ικανοποιεί η συσκευή με την ρομ που έχεις τώρα και κάνει όλα όσα θέλεις φυσικά και είναι η τέλεια ρομ...
    • Διαφήμιση
    • Οταν λες ότι για να ενεργοποιήσεις το ξυπνητήρι πρέπει να μπεις τέσσερα επίπεδα μέσα στα settings έχει αυτό σχέση με την πραγματικότητα; Όταν δεν μπορείς να βρεις και να απενεργοποίησεις τα permisions δείχνει χρήστη με εμπειρία 20 ετών;
      όταν δεν μπορείς να απενεργοποίησεις την διαχείριση ενέργειας εφαρμογών για να μην έχεις τυχων προβλήματα με ειδοποιήσεις καποιων εφαρμογών κ.τ.λ .
      Όταν αναγάγεις σε πρόβλημα ότι πρέπει να κλειδώσεις την εφαρμογή για να την κρατάει στην μνήμη .
      Και το κορυφαίο συγκρινεις το κινητό με pc με windows 95 ,πάλι καλα που δεν ειπες ότι έχει και cpu intel 386dx.
      Αν ολα αυτά δεν είναι υπερβολες τοτε τι είναι;
    • Ο/H iakoboss7 έγραψε:

      εγω θελω να ρωτησω πως βρίσκεις την καταναλωση μπαταριας στην cm13 σε σχεση με miui που ησουν πριν! θα σε παρακαλουσα να απαντησεις οσο πιο αντικειμενικά μπορει, θα με βοηθουσε πολυ! ευχαριστω.
      Δεν μπορώ να πω αντικειμενικά γιατί το τηλέφωνο με MIUI ήταν συνεχώς σε φάση δοκιμών, αλλαγής rom, φλασαρίσματα, updates κλπ. Συνεπώς, δεν μπορώ να κάνω σύγκριση.
      Redmi Note 3 Pro
      Lineage OS 14.1.20170503-NIGHTLY
    • @michael

      Δεν είπα ότι δεν μπορώ, είπα ότι είναι σπαστικό.

      Για πρώτη φορά στα 20 χρόνια έπρεπε να βουτήξω στα permissions για να δουλέψει το ξυπνητήρι. Σε κάθε άλλη συσκευή απλώς δουλεύει. Γιατί;

      Για πρώτη φορά (και σε αντίθεση με όλες τις άλλες μου συσκευές) το Spotify έκλεινε μόνο του στη διάρκεια της ακρόασης. Πρόβλημα γνωστό διεθνώς, με "λύση" το lock στη μνήμη. Γιατί; Δεν αρκεί το ότι ακούω;

      Για πρώτη φορά δεν μπορώ να κάνω disable τις εφαρμογές που δεν θέλω

      Κορυφαίο πρόβλημα, φίλε μου, είναι αυτό που σου τη σπάει περισσότερο. Και ναι, για μένα, είναι κορυφαίο το να πρέπει να ρυθμίζω εκεί όπου δεν ρύθμιζα, και να ααποφασίζει το λειτουργικό πότε θα ακούω μουσική και πότε όχι.

      Όπως δοκίμασα για δύο μήνες διάφορες MIUI, έτσι δοκίμασα και τη CM. Και η εμπειρία μου είναι αυτή που περιγράφω. Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο.
      Redmi Note 3 Pro
      Lineage OS 14.1.20170503-NIGHTLY
    • @ovelikios φίλε μου το κάθε interface που ενσωματώνει η κάθε εταιρία έχει τα δικά του χαρακτηριστικά και "ιδιοτροποιες" άλλοι είναι δεκτικοι στο να το μάθουν και άλλοι όχι ,σε κάθε περίπτωση τα πλεονεκτήματα τις miui είναι πολύ περισσότερα απο την cm.Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι καποιοι δύσκολα ξεφεύγουν από αυτό που έχουν συνηθίσει, δηλαδή είχαν πριν πχ samsung και περνούν πχ xiaomi βάζουν άλλων launcher και το κάνουν όπως ήταν το samsung ,γιατί απλά αυτό έχουν συνηθίσει να βλέπουν στο μάτι.
    • Διαφήμιση