Διαφήμιση

Redmi Note 3 Pro - Κάπως έτσι πήγα σε CM

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • E ok! Αφού την εμπιστεύεσαι...βάζεις μία rom με πλήρη ελευθερία και τελείωσε. :smile:

      Εγώ πάλι, δεν την εμπιστεύομαι καθόλου...και ούτε φυσικά (όπως πολύ σωστά είπες) τον Κινέζο που μπορεί να κρύψει μέσα στην rom ότι θέλει χωρίς να το μάθεις ποτέ!
      Γενικά...δεν εμπιστεύομαι κανέναν πλέον. Προσπαθώ να επιλέξω αυτό που θεωρώ περισσότερο ασφαλές.
      Αυτό για μένα είναι η Apple η οποία δυστυχώς έχει κάνει την ασφάλεια πολυτέλεια. Έγινε απλησίαστη. Επέλεξα την miui γιατί ακολουθεί (τί ακολουθεί δηλαδή...αντιγράφει κανονικά) τα πρότυπα της Apple, ελπίζοντας οτι θα το κάνει και στην ασφάλεια. Δείχνει να το κάνει, τυπικά και θεωρητικά...ουσιαστικά, θα δείξει.

      Αλλά έχω ξεφύγει τελείως από το θέμα.
      Σταματάω εδώ.
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Τώρα τι συζητάτε;
      Είχε προβλήματα ο ένας που λύθηκαν.
      Case closed.
      Τι ψάχνετε να βρειτε τώρα;
      Ποιος, τι, που, πότε και γιατί;


      Even dead i will fight.
    • Το να λέτε γενικα για κινέζικα κινητά και να τα βαζεται ολα στο ίδιο τσουβαλι δείχνει ότι είστε εκτός πραγματικότητας ,πχ άλλο oppo και άλλο zopo αν δεν έχεται την δυνατότητα να τα ξεχωρισεται είναι δικό σας πρόβλημα αμαθιας και κουτοπόνηριας .
    • Διαφήμιση
    • ΕΙΡΗΝΗ ΥΜΙΝ!

      @ovelikios την καλησπέρα μου.


      Η CM13 είναι πολύ αξιόλογη ROM και αν είσαι απο τους τυχερούς με πλήρη συμβατότητα HW τότε θα την ευχαριστηθείς. Προσωπικά στην MIUI μου έτυχαν 1-2 θεματάκια απο αυτά που αναφέρεις (fingerprint + τερματισμός google fit στο παρασκήνιο) που το 1ο το έλυσα με λίγο πιο προσεκτικό fingerprint setting κ το δεύτερο κλειδώνοντας την εφαρμογή στο παρασκήνιο. Κάποια άκυρα logout που είχα στην MIUI7 από εφαρμογές ανακάλυψα οτι συνέβαιναν μετά απο το ενσωματωμένο backup (οπότε το απενεργοποίησα) κ δεν εμφανίστηκαν ξανά ποτέ.
      Ίσως για κάποια απο τα θέματα σου να έβρισκες λύση αν επέμενες λίγο περισσότερο αλλά απο την άλλη κιόλας δεν είναι πάντα αυτό που περιμένεις όταν θες κάτι χρηστικό χωρίς πολύ σκάλισμα. ;)

      Συγκρίνοντας τις δύο ρομ είναι σαν να συγκρίνουμε μια Ferrari 488 (η CM13) και μια Bugatti Chiron (MIUI8). Η μία, μια ελαφριά σπαρτιάτικη AOSP ROM με τα απολύτως απαραίτητα, η άλλη μια consumer's ROM φορτωμένη με άπειρες εφαρμογές κ ρυθμίσεις ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΥΕΛΙΞΙΑ ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΥ. Γρήγορες κ οι δύο αλλά με διαφορετικό Orientation.

      Τέλος μην εκπλαγείς αν ο αριθμός των ατόμων που φτιάχνει την CM είναι μεγαλύτερος απο αυτών που φτιάχνει την MIUI >>> wiki.cyanogenmod.org/w/Devs#General_Developers
      ==Redmi Note 5 4Gb/64Gb==
      ==ROM: 10.0.1.0 Global Stable ==
    • @michael συνεχίζεις να μιλάς προσβλητικά. Σε παρακαλώ, αν δεν μπορείς να απαντήσεις (όπως όλοι οι άλλοι) πολιτισμένα, μην ξαναπαντήσεις σε δικό μου ποστ.
      Redmi Note 3 Pro
      Lineage OS 14.1.20170503-NIGHTLY
    • Ο/H DaRk_dOg έγραψε:

      Τέλος μην εκπλαγείς αν ο αριθμός των ατόμων που φτιάχνει την CM είναι μεγαλύτερος απο αυτών που φτιάχνει την MIUI >>> wiki.cyanogenmod.org/w/Devs#General_Developers
      Πολύ λαό ρε!!! :shock:
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Ο/H pavlidisc έγραψε:

      Πολύ λαό ρε!!! :shock:
      Και αυτοί είναι μόνο οι Official αναγνωρισμένοι όχι όλοι όσοι κάνουν push κώδικα στο gerrit! Ένα απο τα καλά του ανοιχτού λογισμικού είναι οτι τον κώδικα τον βλέπουν όλοι, δεν μπορεί κάποιος να περάσει μέσα κάτι ύποπτο. ;)
      ==Redmi Note 5 4Gb/64Gb==
      ==ROM: 10.0.1.0 Global Stable ==
    • Διαφήμιση
    • Ο/H DaRk_dOg έγραψε:

      Και αυτοί είναι μόνο οι Official αναγνωρισμένοι όχι όλοι όσοι κάνουν push κώδικα στο gerrit! Ένα απο τα καλά του ανοιχτού λογισμικού είναι οτι τον κώδικα τον βλέπουν όλοι, δεν μπορεί κάποιος να περάσει μέσα κάτι ύποπτο. ;)
      ΣΩΣΤΟΤΑΤΟ αυτό που είπες Γιώργη...να σου πώ, δεν το είχα δεί ποτέ έτσι!

      @ovelikios
      Και τώρα που φάγαμε τα μουστάκια μας...μπορείς να μας κάνεις ένα ουσιαστικό συγκριτικό CM13-MIUI 8; Και κάνα screenshot να δούμε πώς είναι εμφανισιακά αυτή η rom; Αφού τα έχεις δεί και τα 2 "λειτουργικά" (και έχεις και μεγάλη προηγούμενη εμπειρία σε Android) ρίξε λίγο φώς και σε εμάς να δούμε τα + και - :)
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Ο/H pavlidisc έγραψε:


      @ovelikios
      Και τώρα που φάγαμε τα μουστάκια μας...μπορείς να μας κάνεις ένα ουσιαστικό συγκριτικό CM13-MIUI 8; Και κάνα screenshot να δούμε πώς είναι εμφανισιακά αυτή η rom; Αφού τα έχεις δεί και τα 2 "λειτουργικά" (και έχεις και μεγάλη προηγούμενη εμπειρία σε Android) ρίξε λίγο φώς και σε εμάς να δούμε τα + και - :)
      Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Αντί να μετατραπεί το Thread σε VS μπορεί κάλλιστα να εξελιχθεί σε ένα συγκριτικό ανάμεσα σε AOSP (CM13) κ MIUI ώστε ο καθένας να ξέρει στο περίπου τις διαφορές μεταξύ των 2.

      ΥΓ αν θες screenshot απο MIUI8 global stable pm me ;)
      ==Redmi Note 5 4Gb/64Gb==
      ==ROM: 10.0.1.0 Global Stable ==
    • Εχω cm 13 μπορώ να σας παρέχω ότι screenshots θα σας ενδιέφεραν, επίσης σήμερα ειδα πως ανέβηκε cm 14 για rn3 αν γίνει stable σε λίγες μέρες θα δοκιμάσω και αυτήν και βλέπουμε.. Η αλήθεια είναι πως σκεφτόμουν την επιστροφή σε miui αλλά σήμερα που είδα το cm14 αποφάσισα να το καθυστερήσω λιγάκι

      Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Νομίζω ότι μία κατάληξη σε συγκριτικό με τα υπέρ της CM και τα κατά έναντι της MIUI θα ήταν μία ιδανική εξέλιξη αυτού του θέματος :D
    • Διαφήμιση
    • Πλήρες συγκριτικό δεν μπορώ να κάνω αφού είχα διάφορες εκδόσεις MIUI (7.3, 7.5, 8.0.1.0 και ενδιάμεσες, άλλοτε stable και άλλοτε dev, ακόμα και του gkalen) για δύο μήνες, αλλά ουσιαστικά δεν δούλεψε ποτέ το τηλέφωνο «ήσυχο» για αρκετές μέρες ώστε να βγάλω συμπέρασμα από καθημερινή χρήση. Συνεχώς έπρεπε κάτι να διορθώνω, κάτι να φλασάρω, κάτι να σετάρω.

      Τη CM 13 την έχω σχεδόν μία εβδομάδα και ακόμα είναι νωρίς για συμπεράσματα. Από τη μέχρι τώρα χρήση φαίνονται όλα να δουλεύουν σωστά, δεν χρειάστηκε να επανεγκαταστήσω/φλασάρω τίποτα, δεν έχω εντοπίσει κάτι που να μου τη σπάει ή που να μου φαίνεται ακατανόητα δυσλειτουργικό ή πολύπλοκο. Η καθημερινή χρήση είναι απροβλημάτιστη.
      Redmi Note 3 Pro
      Lineage OS 14.1.20170503-NIGHTLY