Διαφήμιση

Redmi Note 3 Pro - Κάπως έτσι πήγα σε CM

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Δεν ξέρω τι κάνουν οι πολλοί, ξέρω τι έκανα εγώ.

      Δεν άλλαξα launcher, έφτιαξα μια χαρά το home screen μου, έφτιαξα όσα permissions χρειάζονταν, έδωσα auto start σε κάμποσα, έκανα πάντα ό,τι χρειάστηκε με βάση τις οδηγίες από το ελληνικό και το διεθνές forum, είχα κάθε διάθεση να περάσω σε MIUI και επί δύο μήνες έκανα τα πάντα.

      Αλλά, ειλικρινά, τι φάση είναι αυτή που πρέπει να ενεργοποιήσεις μέσω adb το tethering; (ενώ σου δείχνει μέσω μενού ότι δουλεύει, αλλά δεν ισχύει)

      Τι φάση είναι αυτή που κάνει force close το Google Inbox; (επίσης πρόβλημα γνωστό, διεθνώς χωρίς λύση)

      Και τόσα άλλα

      Οσο για το «τι έχω συνηθίσει», έχω κινητό με Android, laptop με OSX, iPad με iOS, Chromebook με Chrome OS και ένα ακόμα laptop με Windows 7. Και που επί δύο μήνες σκάλιζα τη MIUI μέχρις εξαντλήσεως. Σου μοιάζω για χρήστης κολλημμένος σε όσα έχει συνηθίσει;
      Redmi Note 3 Pro
      Lineage OS 14.1.20170503-NIGHTLY
    • Νομίζω οτι ο @michael έχει δίκιο.
      Στο είχα γράψει και παλαιότερα ...είσαι σκληρός χωρίς ουσιαστικό λόγο. Γιατί; Γιατί αυτά που σε αγανάκτησαν, είναι χαρακτηριστικά της MIUI και δεν είναι bugs. Εσένα δεν σε βόλεψε η MIUI. Σεβαστό. Αλλά δεν μπορείς να το βγάζεις σκάρτο επειδή δεν σε βόλεψε.

      Για μένα ας πούμε, είναι απολύτως φυσιολογικό να πρέπει να κλειδώσω κάτι στην μνήμη για να τρέχει συνεχόμενα. Δεν γουστάρω ΚΑΜΙΑ εφαρμογή να κάνει κάτι χωρίς την άδειά μου. Εμένα λοιπόν που μου αρέσει το αρματωμένο λειτουργικό, με βολεύει το MIUI γιατί καλύπτει περισσότερες τρύπες απο τα άλλα skins που σκεπάζουν το Android.

      Η CM σου ταίριαξε καλύτερα. Αυτό δεν σημαίνει οτι η MIUI είναι κακή και γεμάτη bugs. Εγώ θα έλεγα οτι δουλεύει ΑΡΙΣΤΑ! Άλλα τα γούστα τα δικά μου όμως ;)

      Είσαι άδικος λοιπόν...:-)
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • δεν καταλαβαινω γιατι γινεται αντιπαραθεση ενω απλα ειναι θεμα προτιμησεων;

      καποιος γουσταρει miui αλλος γουσταρει CM. Διαλεγεις λοιπον αναλογα με τις προτιμησεις σου αυτο που σου ταιριαζει καλυτερα.

      η συσκευη που εχω τωρα ειναι η 1η με miui. Στο παρελθον σε οτι ειχα εβαζα συνηθως μια παραλλαγη της CM. Και στην τωρινη συσκευη εχω δοκιμασει CM. Καλα επαιζε θα ελεγα. Ουτε απο την miui ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Καποιες φορες γινεται κουραστικη και δεν ειναι απλα θεμα πολυπλοκοτητας, αλλα ανουσιας πολυπλοκοτητας.

      τωρα θα μεινω με την miui μεχρι να δουμε CM14.

      τo καλο ειναι πως η συσκευη δεχεται διαφορες ρομ, οποτε δεν βαριεσαι ευκολα!
    • Διαφήμιση
    • Λοιπον επειδή το κουράζουμε το θεμα ο καθένας βαζει ενοειτε οτι του αρέσει δεν είναι εκεί το πρόβλημα ,σύμφωνο με τον @pavlidisc για τα δικαιώματα τον εφαρμογών, πολλοι λένε γιατί οι εφαρμογές ζητάνε πολλα δικαιώματα και δεν μπορούν να τα ελέγξουν ,σου δίνει η miui την δυνατότητα να τα ελέγξεις αν δεν θες απενεργοποίεις αυτή τιν δυνατότητα ,αυτο για μένα ειναι σημαντικό .
      Δεν θα αναλυσω τα πλεονεκτήματα τις miui ο καθένας βλέπει και κρίνει .
    • Είχα κάθε διάθεση να μείνω στη MIUI, αλλά περνούσα τον μισό μου χρόνο λύνοντας προβλήματα. Δεν την άφησα επειδή «δεν μου άρεσε», την άφησα επειδή μου έσπασε τα νεύρα.

      Δεν είναι μόνο αυτό που σωστά λέει ο @sprkrt για την ανούσια πολυπλοκότητα. Είναι και ότι οι βασικές μου εφαρμογές δεν λειτούργησαν ποτέ σωστά. Είπαμε, επί δύο μήνες προσπαθούσα με τη βοήθεια του φόρουμ να τις κάνω να λειτουργήσουν.

      Από την άλλη, μία εβδομάδα με CM13με ΜΜ και δεν χρειάστηκε να σκαλίσω τίποτα. Αν αυτό είναι θέμα προτίμησης, συνήθειας ή άλλο, ας είναι. Ως πολυάσχολος άνθρωπος που θέλει οι συσκευές του να δουλεύουν, βρήκα την ησυχία μου. Και ας έχασα την ομορφιά του MIUI. Νομίζω είναι καλό trade.
      Redmi Note 3 Pro
      Lineage OS 14.1.20170503-NIGHTLY
    • Να, κάτι τέτοια έχασα που άφησα το MIUI :D
      Images
      • Screen Shot 2016-09-11 at 18.39.51.png

        63,58 kB, 871×184, viewed 246 times
      Redmi Note 3 Pro
      Lineage OS 14.1.20170503-NIGHTLY
    • Διαφήμιση
    • @ovelikios στα προβλήματα που είχες προφανώς δεν βρήκες την βοήθεια που έπρεπε για να τα λύσεις οκ. όμως τα περισσότερα προβλήματα που είχες δεν τα έχουν άλλοι χρηστες ,τα περισσοτερα ηταν θεμα ρυθμισεων , γιατί σου δίνει την δυνατότητα η miui να ρυθμίσεις πολλές παραμέτρους μπορεί να ακούγεται περίπλοκο στον απλό χρήστη αλλά στην πράξη δεν είναι και τόσο .
    • Samsung Galaxy S5 Neo με Android 5.
      Το παίρνεις, το στήνεις, βάζεις λογαριασμό Google κλπ.
      Βγάζεις φωτογραφία. Σε λίγο ανοίγεις το Google Photos στον υπολογιστή σου και βλέπεις την φωτογραφία σου ανεβασμένη στον server της Google!!!! WTF!!! Ποιός το αποφάσισε αυτό;;; Και την εφαρμογή Google Photos δεν την έχεις καν στο κινητό σου!!!!!

      Όχι φιλε...MIUI και τα μυαλά στα κάγκελα!!! Permissions και πάλι permissions και ας μήν δουλεύει τίποτα (τρόπος του λέγειν...)

      Η Google είναι ο μεγαλύτερος απατεώνας στον πλανήτη. Μέσω του Android κάνει ότι γουστάρει...έχει μπει στο σπίτι του καθενός. Προφυλάξου όσο μπορείς. Μην απορρίπτεις τις δικλείδες ασφαλείας που σου προσφέρει η κάθε εταιρία. Δεν το κάνει τυχαία.

      Αυτά από μένα :)

      Υ.Γ MIUI και τα μυαλά στα κάγκελα...Όσον αφορά το Android ε...μην μας διαβάσει κανένας παλιός Apple-άς και μας πάρει με τις πέτρες... :D 8-)
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Ο/H pavlidisc έγραψε:

      Η Google είναι ο μεγαλύτερος απατεώνας στον πλανήτη. Μέσω του Android κάνει ότι γουστάρει...έχει μπει στο σπίτι του καθενός. Προφυλάξου όσο μπορείς. Μην απορρίπτεις τις δικλείδες ασφαλείας που σου προσφέρει η κάθε εταιρία. Δεν το κάνει τυχαία.
      κοιτα, το να εχεις στα χερια σου ενα κινεζικο κινητο στο οποιο μια κινεζικη εταιρια μπορει να εχει βαλει πραγματα τα οποια δεν προκειται ποτε να μαθεις... δεν κανει τη Google απατεωνα. :D

      αν μια εταιρια θελει να σε παρακολουθησει, δεν θα σου ζητησει να το επιλεξεις ;)

      προσωπικα, πολυ περισσοτερο (οχι απολυτα φυσικα) εμπιστευομαι την google παρα οποιαδηποτε Κινεζικη εταιρια.
    • Με πρόλαβε ο @sprkrt

      Θεωρείς τη Google μεγάλο απατεώνα και δεν την εμπιστεύεσαι, αλλά εμπιστεύεσαι μια κινεζική εταιρεία που δεν έχεις ιδέα τι πολιτική έχει (αν έχει) περί privacy, πού φυλάει και πώς τα στοιχεία σου, και τι διάολο εγκατέστησε στο κινητό σου. Αν εσύ νιώθεις ασφαλής, ΟΚ.

      Και εννοείται, αν πρέπει να επιλέξω ποιος θα με «παρακολουθεί» και σε τι βαθμό, προτιμώ τη Google από την Xiaomi.
      Redmi Note 3 Pro
      Lineage OS 14.1.20170503-NIGHTLY
    • Διαφήμιση
    • Ο/H michael έγραψε:

      @ovelikios στα προβλήματα που είχες προφανώς δεν βρήκες την βοήθεια που έπρεπε για να τα λύσεις οκ. όμως τα περισσότερα προβλήματα που είχες δεν τα έχουν άλλοι χρηστες ,τα περισσοτερα ηταν θεμα ρυθμισεων , γιατί σου δίνει την δυνατότητα η miui να ρυθμίσεις πολλές παραμέτρους μπορεί να ακούγεται περίπλοκο στον απλό χρήστη αλλά στην πράξη δεν είναι και τόσο .
      ΟΛΑ μου τα προβλήματα ήταν γνωστά και καταγεγραμμένα, τα βρήκα ως αναφορές προβλημάτων σε φόρουμ. Το ότι συνεχίζεις να με θεωρείς ανόητο που δεν ξέρει να περιηγηθεί σε ένα μενού αρχίζει να με ενοχλεί.
      Redmi Note 3 Pro
      Lineage OS 14.1.20170503-NIGHTLY