Διαφήμιση

Redmi Note 3 Pro - Κάπως έτσι πήγα σε CM

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H iakoboss7 έγραψε:

      ευχαριστω για τα καλα σου λογια, αυτο λογικα εγινε διοτι αναβαθμιστηκε το αρχειο που εχει να κανει με το fingerprint sensor αλλα και με την σιμ (πχ το modem) οποτε κολλησε/μπερδευτικε, δεν αναβαθμιζονται αναγκαστικα ολα τα αρχεια σε καθε εκδοση που βγαζω (η βγαζει η xiaomi γιατι απο εκει τα παιρνω).

      οταν περασω και εγω σε cm14.1 θα φτιαχνω για αυτην τοτε ;)
      προς το παρον ειναι πολυ νωρις... θα περιμενω να ξεκινησουν οι nightly's και αφου δω οτι δεν εχουν προβληματα (δηλαδη κανα μηνα μετα αφου ξεκινησουν μαλλον).
      επισης κοιταω και την RR (resurrection remix) μηπως και βγει καλη η νεα εκδοση... γιατι η προηγουμενη ηταν χαλια, ειχε ενα καρο bugs οπου επρεπε να περασεις αλλο κερνελ (οπου δεν συμπαθω τον συγκεκριμενο) για να φτιαξουν καποια αλλα και παλι μερικα πραγματα ηταν καπως... φυσικα και η RR θελει το firmware αρχειο...

      εχεις kenzo? εχεις καποιο προβλημα με το recent apps κουμπι? (το αριστερο απο τα 3), διοτι καποιος το ανεφερε στο xda αλλα μαλλον κατι θα εκανε λαθος... δες εδω [ROM][OFFICIAL][kenzo][6.0.1] CyanogenMod 13… - Pg. 390 | Xiaomi Redmi Note 3 οπως και το ακριβως απο πανω ποστ...

      εδω ενα "τεστ" με wifi [ROM][OFFICIAL][kenzo][6.0.1] CyanogenMod 13.0 - Post #3901
      φαινεται να κανουν (η xiaomi) αλλαγες (προς το χειρότερο προς το παρον).
      Ναι kenzo εχω, οπου ηταν απο τις "πρώτες " κατασκευαστικά συσκευές, μια και ιδιαίτερα θέματα δεν είχα κατα την μετάβαση μου στην Cm απο τις αρχές Αυγούστου που την έχω πανω.
      Πριν για κάνα μήνα είχα Mokee οπου και κει δεν είχα κάτι τρελλό,εκτός τα led.
      Όσο για RR ,ενω την είχα δουλέψει σε αλλη συσκευή εδώ δεν το επιχειρησα για τον λογο που ανεφερες.Λογο μεγαλης αστάθειας κατα την λειτουργία της.Λιγες RR έχουν πετύχει μια και συνδυασμός aosp/cm+ διαφόρων έξτρα στοιχείων.
      Για το σφάλμα που αναφέρει δεν έχει παραπονεθεί κανένας επι αυτού σε διπλανό ελληνικό φόρουμ του kenzo,αρκεί η εγκατάσταση να περιλαμβάνει τα απαιτούμενα αρχεία και στην κατάλληλη σειρα,κάτι που παρουσιασα λιγες μέρες εκεί για την cm.Έτσι το θέμα αυτό του σφάλματος ίσως ξεκινά απο εκεί, για αρχή.
      Για την 14.1 είναι νωρίς μια και ακόμα unofficial υπάρχει, θα έλεγα όταν βγει snapshot και μετα θα υπάρχουν πιο σωστα αποτελεσματα και στις μετέπειτα nightly's ROM.
      Παρακολουθώ και τις δυο ενότητες εκεί ώστε να έχω μια πιο καθαρή άποψη.
      Εν αναμονή λοιπόν.
    • Καλημέρα και από εμένα! Δε είμαι και πολύ ενεργός στο forum, κυρίως στο myphone. Έχω CM13 την τελευταία snapshot και όλα καλά, εκτός από 1-2 πραγματάκια που με χαλάνε όταν συμβαίνουν (σπάνια βέβαια) όπως το αναβόσβησμα της οθόνης (συνεχόμενο) όταν κάποιος με καλεί ή όταν χτυπάει ξυπνητήρι, αλλά το σώζω με πάτημε στο Power button. Έχω ψωνίσει για τη σύζηγο ένα πρόσφατα το οποίο είχε κλασσικά θέμα με FP και κάμερα όταν πρωτοέβαλα CM13, αλλά με τον Radon, έστρωσε. Βέβαια για κάποιο λόγο το FP δε μπορώ με τπτ να το κάνω να λειτουργήσει, οπότε μιας που σαν γυναίκα θα ασχοληθεί περισσότερο με την κάμερα μιας που θέλει να βγάζει το παιδί καμιά φωτογραφία παραπάνω, και μιας που δεν ασχολείται με ROM updates / flashes / κλπ, σκέφτομαι να της περάσω MIUI και να μείνει εκεί. Το ερώτημά μου είναι λοιπόν, ΠΩΣ επιστρέφω σε MIUI από CM μιας που δεν έχω τπτ από backup ?

      Κάνετε πολύ καλή δουλειά οι περισσότεροι εδώ μέσα και μπράβο για την υπομονή κ το χρόνο που σπαταλάτε :)
    • Ο/H akkis έγραψε:

      Καλημέρα και από εμένα! Δε είμαι και πολύ ενεργός στο forum, κυρίως στο myphone. Έχω CM13 την τελευταία snapshot και όλα καλά, εκτός από 1-2 πραγματάκια που με χαλάνε όταν συμβαίνουν (σπάνια βέβαια) όπως το αναβόσβησμα της οθόνης (συνεχόμενο) όταν κάποιος με καλεί ή όταν χτυπάει ξυπνητήρι, αλλά το σώζω με πάτημε στο Power button. Έχω ψωνίσει για τη σύζηγο ένα πρόσφατα το οποίο είχε κλασσικά θέμα με FP και κάμερα όταν πρωτοέβαλα CM13, αλλά με τον Radon, έστρωσε. Βέβαια για κάποιο λόγο το FP δε μπορώ με τπτ να το κάνω να λειτουργήσει, οπότε μιας που σαν γυναίκα θα ασχοληθεί περισσότερο με την κάμερα μιας που θέλει να βγάζει το παιδί καμιά φωτογραφία παραπάνω, και μιας που δεν ασχολείται με ROM updates / flashes / κλπ, σκέφτομαι να της περάσω MIUI και να μείνει εκεί. Το ερώτημά μου είναι λοιπόν, ΠΩΣ επιστρέφω σε MIUI από CM μιας που δεν έχω τπτ από backup ?

      Κάνετε πολύ καλή δουλειά οι περισσότεροι εδώ μέσα και μπράβο για την υπομονή κ το χρόνο που σπαταλάτε :)
      Καλημερα,μια και δεν το έχω πράξει αυτό ακόμα θα σου απαντήσω σύμφωνα με τα όσα έχω διαβάσει κατα καιρους περί επιστροφής.
      Όσο είσαι ξεκλειδωτος παίζεις με miflash.Απο την στιγμή που κλειδώσει ο bootloader δουλευεις με download mode.
      Μια και εγώ έχω χάσει τα backup απο καταστροφή κάρτας για επιστροφή αν κάνω θα σκεφτώ την πρώτη επιλογή. Η δεύτερη είναι για πιο hard καταστάσεις. ;(
    • Διαφήμιση
    • Ο/H filosofos77 έγραψε:

      Ο/H akkis έγραψε:

      Καλημέρα και από εμένα! Δε είμαι και πολύ ενεργός στο forum, κυρίως στο myphone. Έχω CM13 την τελευταία snapshot και όλα καλά, εκτός από 1-2 πραγματάκια που με χαλάνε όταν συμβαίνουν (σπάνια βέβαια) όπως το αναβόσβησμα της οθόνης (συνεχόμενο) όταν κάποιος με καλεί ή όταν χτυπάει ξυπνητήρι, αλλά το σώζω με πάτημε στο Power button. Έχω ψωνίσει για τη σύζηγο ένα πρόσφατα το οποίο είχε κλασσικά θέμα με FP και κάμερα όταν πρωτοέβαλα CM13, αλλά με τον Radon, έστρωσε. Βέβαια για κάποιο λόγο το FP δε μπορώ με τπτ να το κάνω να λειτουργήσει, οπότε μιας που σαν γυναίκα θα ασχοληθεί περισσότερο με την κάμερα μιας που θέλει να βγάζει το παιδί καμιά φωτογραφία παραπάνω, και μιας που δεν ασχολείται με ROM updates / flashes / κλπ, σκέφτομαι να της περάσω MIUI και να μείνει εκεί. Το ερώτημά μου είναι λοιπόν, ΠΩΣ επιστρέφω σε MIUI από CM μιας που δεν έχω τπτ από backup ?

      Κάνετε πολύ καλή δουλειά οι περισσότεροι εδώ μέσα και μπράβο για την υπομονή κ το χρόνο που σπαταλάτε :)
      Καλημερα,μια και δεν το έχω πράξει αυτό ακόμα θα σου απαντήσω σύμφωνα με τα όσα έχω διαβάσει κατα καιρους περί επιστροφής.Όσο είσαι ξεκλειδωτος παίζεις με miflash.Απο την στιγμή που κλειδώσει ο bootloader δουλευεις με download mode.
      Μια και εγώ έχω χάσει τα backup απο καταστροφή κάρτας για επιστροφή αν κάνω θα σκεφτώ την πρώτη επιλογή. Η δεύτερη είναι για πιο hard καταστάσεις. ;(
      μμμ... Σε ευχαριστώ που μου έδωσες μια αρχή :) θα ενηνερώσω όταν δοκιμάσω.
    • @iakoboss7
      Καλησπέρα, διαβάζω τις τελευταίες εξελίξεις για την cm14.1 και πιο συγκεκριμένα για το firmware που έδωσε ο dev [ROM][OFFICIAL][7.1][kenzo] CyanogenMod 14.1 - Post #2109
      και μου ήρθες αμέσως στο νου σχετικά με το τελευταίο update που έκανες παρμένο απο την 8.11.24 ,είναι το ίδιο που αναφέρει και ο ίδιος.
      Βέβαια έχω να κοιτάξω για bootloader απο την πρώτη μετάβαση μου σε cm αλλά και μετα την αλλαγή του firmware με το δικό σου δεν είχα θέμα εκτός αυτό που είχα αναφέρει.
      Δεν έχω κάνει αλλαγή ακόμα στην 14.1 αλλά αν θες δες λίγο αυτό και αν είναι απλα λόγο αλλαγής έκδοσης ή κάτι άλλο.
      • Αυτό που φαντάζομαι είναι γιατί το τωρινό firmware είναι απο miui βασισμένη σε 6 ενω το παλαιό απο 5.
    • CM 13 Σε RN3 PRO

      Καλησπέρα.
      Το σκέφτομαι εδώ και μερικές μέρες να δοκιμάσω το CM13 στο Redmi μου. Έχω ψάξει στο ίντερνετ για διαφορές με την MIUI και συγκρίσεις στην ταχύτητα κτλπ, παρ'όλα αυτά δεν είμαι ακόμα σίγουρος αν όντως αξίζει αντί της MIUI. Δεν έχω κάποιο θέμα με την MIUI μου, απλά νομίζω ότι προτιμώ την εμπειρία του ωμού Android περισσότερο. Υπάρχει κάποιος που έχει καταφέρει να flash-άρει την CM13 στο RN3 του ? Λειτουργεί κομπλέ ? Αυτό θέλω να μάθω πριν μπώ στην όλη διαδικασία. Δεν έχω επιχειρήσει κάτι τέτοιο ξανά κάτι τέτοιο οπότε θέλω να είμαι σίγουρος πριν κάνω οτιδήποτε.
      Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

      (Το κινητό μου έχει MIUI 8.0.6 Global Stable πάνω σε 5.1.1.)
    • Διαφήμιση
    • Εγώ μόνο με factory reset είχα δοκιμάσει κ Όλα πήγαν ρολόι.Όλα δούλευαν κανονικά.Από miui σε cm 13. Απο cm σε miui μετά που γύρισα Κλείδωσε ο bootloader, τον ξεκλείδωσα κ έβαλα του Θεού @gkalen τη rom thunder 6.10.13 και έχω ηρεμήσει. Μου αρέσει πιο πολύ το miui γενικά. CM φυσικά είναι εγγύηση ετών!!!

      Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
    • Μια χαρά είναι σαν ROM για οτι θα θες να κανεις χωρίς προβλήματα.
      Απλα η εξέλιξη της cm13 έχει πλέον σταματήσει,όπως και τα συνοδευτικά που προοριζόταν για αυτήν.
      Λίγο υπομονή να περπατήσει η cm14, αν και βλέπω έχουν στρώσει αρκετά θέματα που είχε.
    • Ο/H filosofos77 έγραψε:

      @iakoboss7
      Καλησπέρα, διαβάζω τις τελευταίες εξελίξεις για την cm14.1 και πιο συγκεκριμένα για το firmware που έδωσε ο dev [ROM][OFFICIAL][7.1][kenzo] CyanogenMod 14.1 - Post #2109
      και μου ήρθες αμέσως στο νου σχετικά με το τελευταίο update που έκανες παρμένο απο την 8.11.24 ,είναι το ίδιο που αναφέρει και ο ίδιος.
      Βέβαια έχω να κοιτάξω για bootloader απο την πρώτη μετάβαση μου σε cm αλλά και μετα την αλλαγή του firmware με το δικό σου δεν είχα θέμα εκτός αυτό που είχα αναφέρει.
      Δεν έχω κάνει αλλαγή ακόμα στην 14.1 αλλά αν θες δες λίγο αυτό και αν είναι απλα λόγο αλλαγής έκδοσης ή κάτι άλλο.
      • Αυτό που φαντάζομαι είναι γιατί το τωρινό firmware είναι απο miui βασισμένη σε 6 ενω το παλαιό απο 5.

      το firmware μου δεν κανει για cm 14.1, παντως και το δικο μου ειναι βασισμενο σε 6.0.1 ΜΜ.

      θεωρω οτι ειναι ακομα πολυ νωρις για αναβαθμιση σε 14.1, εχει ακομα θεματακια με μπαταρια bugs κλπ...
    • Διαφήμιση
    • Απλα σε είχα ρωτήσει μια και ο dev είχε πει οτι το firmware ηταν απο αυτήν την εκδοση ή απο την αλλη να βαζαμε αυτήν την miui και μετά απλα μέσω twrp εγκατασταση cm rom+gapps.
      Βέβαια να σου πω τίποτα απο όλα αυτά δεν εκανα.
      Απλα το δικο του που προτείνει firmware + ROM.
      Καπάκι ξεκλειδωμα και μετά παλι απο twrp ξανά Ρομ+gapps+radon και όλα καλά.
      Οκ,θέματα υπάρχουν αλλά διάφορες μεγάλες απο την 13 δεν έχει.