Διαφήμιση

Πρόβλημα με TWRP-internal storage σε αναβάθμιση

• Mi-5

>> ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ VIP Μελών (Παρασκευή 21/01/2022) !!! <<

Έγινε η διανομή για της νέας MIUI 13 XTRV-22.1.19 ROM για 17 συσκευές (Σε Εξέλιξη).
    Θα δώσουμε και νέες ROM μόλις έχουμε Source από το Xiaomi.eu

Ενημέρωση : Λόγω των διακοπών στην Κίνα για τον εορτασμό του νέου έτους, οι επόμενες ROM θα βγουν στις 10/11 Φεβρουαρίου

Σας Ευχαριστούμε για την υποστήριξή σας !!!

• Ο/H atsarantos έγραψε:

Λοιπόν. Παίδες. Έκανα ότι μου είπε ο @spideman3 και έλυσα το θέμα του 0mb στην internal storage αλλά..... Έχω θέμα σε κάθε αναβάθμιση... Δε μου την ολοκληρώνει.. Δεν έχω Dolby atmos.. Και δεν τελειώνει απλά η εγκατάσταση... Κολλάει πάλι στο τέλος όταν πάει να φλασάρω το TWRP και κάνει reboot system μόνο του.. Μετά από αυτό μου αλλάζει το recovery (μη ρωτάτε πως) αλλά ευτυχώς δεν μου βγάζει 0mb internal storage. Οταν Έκανα το format είπα να δοκιμάσω την stable έκδοση... Την πρώτη φορά που την εγκατέστησα μου κόλλησε, μετά άλλαξα έκδοση recovery (έβαλα την πορτοκαλί By mic) και ξανά δοκίμασα και την πέρασε.. Ολε είπα.. Θα έφταιγε το recovery.. Μετά από κάθε εγκατάσταση όμως μαζί με την κάθε rom εγκαθίσταται και το recovery.. Που σημαίνει.. Στην επόμενη ενημέρωση που πέρασα πάλι μου κόλλησε στη μέση.. Ξανά περνάω την recovery by mic, ξανά φλασάρω τίποτα πάλι... (σπάω ένα τραπέζι από τα νεύρα μου)... Δοκιμάζω να φλασάρω πάλι από TWRP χωρίς να κάνω wipe cache και davilk cache.. Την περνάει κομπλέ κανονικά... Έκανα wipe cache μετά το φλασάρισμα (μου το είχε και σαν επιλογή).. Αυτά... Με λίγα λόγια πολύ ταλαιπωρία... Ευτυχώς η stable δεν έχει συχνές ενημερώσεις γιατί θα ξεμείνω από τραπέζια.
      Τι twrp στο αλλαζει γιατι η rom έχει μέσα άλλο twrp αυτό με τα κινέζικα .Αυτό που μπορείς να κάνεις για μην στο αλλάζει είναι να ανοίγεις την rom απο το pc μετο win rar ,win zip ή άλλο σχετικο πρόγραμμα και να διαγραφείς το φάκελο recovery και μετά να την κάνεις εγκατάσταση.
    • Οκ. Κατάλαβα. Θα το δοκιμάσω και αυτό. Ευχαριστώ πολύ. Κάτι τελευταίο.
      1) Αν περνάω την ρομ από το TWRP και δεν κάνω πρώτα wipe cache κτλ και το κάνω μετά (όπως το βγάζει και σαν επιλογή) πειράζει;
      2) αν περνάω την rom από το TWRP χωρίς να κάνω wipe cache κτλ καθόλου. Ούτε πριν ούτε μετά; Δεν υποτίθεται ότι τα κάνει μόνο του με script?
    • Ο/H atsarantos έγραψε:

Οκ. Κατάλαβα. Θα το δοκιμάσω και αυτό. Ευχαριστώ πολύ. Κάτι τελευταίο.
      1) Αν περνάω την ρομ από το TWRP και δεν κάνω πρώτα wipe cache κτλ και το κάνω μετά (όπως το βγάζει και σαν επιλογή) πειράζει;
      2) αν περνάω την rom από το TWRP χωρίς να κάνω wipe cache κτλ καθόλου. Ούτε πριν ούτε μετά; Δεν υποτίθεται ότι τα κάνει μόνο του με script?
      1.Δεν έχει σημασία αν το κάνεις πριν ή μετά.

2.Wipe cache δεν είναι απαραίτητο να κάνεις κάθε φορά που περνάς ρομ,το script της ρομ κάνει wipe dalvik cache.
    • Διαφήμιση