Διαφήμιση

Πρόβλημα με TWRP-internal storage σε αναβάθμιση

    • Mi-5

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Χαιρετισμούς σε όλα τα παιδιά του forum και πολλές ευχαριστίες. Χωρίς την πολύτιμη βοήθεια σας θα ειμασταν φτωχοτεροι (και σίγουρα με άλλο κινητό χρυσοπληρωμένο). Είμαι κάτοχος του Xiaomi Mi5 εδώ και 1 μήνα. Έχω κάνει όλες τις διαδικασίες για να έχω την τελευταία developer έκδοση. Το θέμα μου είναι ότι σε κάθε εβδομαδιαία αναβάθμιση που κάνω έχω θέμα με το TWRP. Αν κάνω την αναβάθμιση μέσω της Rom (εφαρμογή αναβάθμιση, επιλογή πακέτου εγκατάστασης) δεν μου κάνει wipe cache (βγάζει κάποιο μήνυμα με κόκκινα γράμματα couldn't mount data κτλ πριν flasharei τη νέα rom). Αν κάνω αναβάθμιση μέσω TWRP (και αν μπω στο TWRP οποιαδήποτε στιγμή) δεν έχω πρόσβαση στο internal storage. Βγάζει χωρητικότητα 0mb. Η μόνη λύση για flash μέσω TWRP είναι να ξαναπερναω το TWRP είτε μέσω pc (fastboot) είτε μεσω rom ( flashify). Τότε μου εμφανίζεται η internal storage, κάνω wipe cache κτλ αλλα η αναβάθμιση δεν ολοκληρώνεται γιατί κολλάει πριν flasharei το supersu και κάνει reboot system μόνο του. (αποτέλεσμα να δουλεύει η rom αλλά χωρίς root, Dolby atmos κ. α). Υπάρχει περίπτωση να βοηθήσει κάποιος; ευχαριστώ προκαταβολικά.

      Edit by Miui_Art

      Θα σε παρακαλέσω να μην γεμίζεις το φόρουμ με την ίδια ερώτηση σε διάφορα νήματα γιατί χάνεις τις απαντήσεις που σου δίνουν, αλλά και απαγορεύεται (SPAM). :!:
    • @atsarantos
      Ενημέρωσε το προφίλ σου ποια συσκευή έχεις, γράφει RN. Θα πας στο κινητό και θα βρεις τον φάκελο TWRP και θα τον διαγράψεις.
      Μετά πατώντας το power buton+ volume up θα μπεις στο TWRP.
      Θα γράφει κάτω από τα κόκκινα γράμματα "Never show this screen during boot again" θα τσεκάρεις το κουτάκι.
      Μετά θα σύρεις το κίτρινο βελάκι που γράφει "Swipe to Allow Modifications" και τελειώσαμε.
      Τώρα θα ξανά μπεις σε recovery mode TWRP ελπίζω να δουλέψει γιατί το πρωί άλλος με τέτοιο θέμα οι συντονιστές του πρότειναν άλλο.


    • @spideman3 Φίλε δεν δουλεύει.. Εκτός του ότι μου βγάζει πάντα προεπιλογή την κινεζική γλώσσα, κάθε φορά που επιλέγω never show this again Και κάνω επανεκκίνηση σε recovery πάλι μου εμφανίζει κινέζικα και επιλογή για allow modifications.. Και φυσικά δεν υπάρχει internal storage... Δε βρίσκω κανένα αρχείο.. Και δεν μπορώ εννοείται να φλασάρω τίποτα πάρα μόνο αν ξανά περάσω recovery πάλι.. Μπορείς να μου πεις που βρίσκεται η άλλη λύση που έδωσαν;
    • Διαφήμιση
    • Το ίδιο έπαθα και εγώ και φρίκαρα με τον φόβο του brick αλλά με την βοήθεια του Pechr όλα καλά.
      1. Ξανά πέρνα το TWRP σύμφωνα με τον οδηγό από εδώ TWRP 3.0.x by mic για Xiaomi συσκευές. 3ος τρόπος.
      2. Και για σιγουριά μετά τον 2ο τρόπο.
      Διάβασε καλά τις οδηγίες είναι απλό.
    • @spideman3 Έκανα ότι είπες (διαγραφή φακέλου TWRP+ never show this again ΚΤΛ) και μετά ξανά πέρασα και το TWRP και έκανα και σε αυτό never show this again ΚΤΛ.. Έκανα ένα Backup ώστε να δημιουργήσει πάλι τον (νέο) φάκελο TWRP στην εσωτερική μνήμη και πλέον μένει να δοκιμάσω με την επόμενη αναβάθμιση το φλασάρισμα για να είμαι σίγουρος.. Οπότε αναμένω την καινούργια DEV έκδοση.. Ευχαριστώ για τη βοήθεια.. Ελπίζω να έχει αποτέλεσμα.
    • Οταν ξανά κανείς αναβάθμιση και σου βγάζει internal storage 0mb θέλει wipe/Format Data/Type yes to continue.Πριν γίνει όλη αυτή η διαδικασία πρέπει να έχεις αντιγράψει στον υπολογιστή οτι έχεις στον εσωτερικό χωρο του κινητού μαζι και την ρομ που θα κάνεις αναβάθμιση γιατί στα διαγράφει όλα,κανει διαμόρφωση χώρου.
      Mi 11i 8/256
    • Θετική Απάντηση
      atsarantos
      Αν ξανά έχεις θέμα με την internal storage 0mb (μακριά από εδώ) θα κάνεις ότι λέει ο trifos προτείνεται και από τον lallasgr TWRP 3.0.x by mic για Xiaomi συσκευές. post 91

      Με το που μπεις TWRP κάνεις τα παρακάτω βήματα:
      1) Swipe to allow modifictaion
      2) Wipe->Format->type yes
      3) Back->Back->Back
      4) Reboot->recovery (αν δεν μπει μόνο του κρατάς πατημένα τα Volume+ και Power για να μπει πάλι χειροκίνητα)
      5) Wipe->Advacned Wipe->dalvik/data/cache->swipe to wipe
      6) Back->Back->Back
      7a) Αν έχεις τη ρομ σε sd card -> Install->Instal rom->επιλέγεις το zip της ρομ και προχωράς
      7b) Αν δεν έχεις sd card-> Advanced->adb sideload-> και κάνεις εγκατάσταση τη ρομ μέσω adb sideload με τον σχετικό οδηγό στο φόρουμ!

      Αυτό το μήνυμα σημειώθηκε ως θετικό από τον/ην NasDriver ()
      Αιτία: Αναλυτικές οδηγίες

    • Διαφήμιση
    • Ο/H spideman3 έγραψε:

      atsarantos
      Αν ξανά έχεις θέμα με την internal storage 0mb (μακριά από εδώ) θα κάνεις ότι λέει ο trifos προτείνεται και από τον lallasgr TWRP 3.0.x by mic για Xiaomi συσκευές. post 91

      Με το που μπεις TWRP κάνεις τα παρακάτω βήματα:
      1) Swipe to allow modifictaion
      2) Wipe->Format->type yes
      3) Back->Back->Back
      4) Reboot->recovery (αν δεν μπει μόνο του κρατάς πατημένα τα Volume+ και Power για να μπει πάλι χειροκίνητα)
      5) Wipe->Advacned Wipe->dalvik/data/cache->swipe to wipe
      6) Back->Back->Back
      7a) Αν έχεις τη ρομ σε sd card -> Install->Instal rom->επιλέγεις το zip της ρομ και προχωράς
      7b) Αν δεν έχεις sd card-> Advanced->adb sideload-> και κάνεις εγκατάσταση τη ρομ μέσω adb sideload με τον σχετικό οδηγό στο φόρουμ!
      Αναλυτικη περιγραφή τέλεια,αυτο με το adb sideload εχει σώσει πολύ κόσμο. :thumbsup:
      Mi 11i 8/256
    • Παιδια κ εγω το ιδιο θεμα εχω ακριβως.... Την ιντερναλ δεν την διαβαζει καθολου...δεν ειμαι κ πολυ γνωστης κ φοβαμαι να ξαναπερασω παλι twrp κτλ...
      Mi 11 pro
    • Λοιπόν. Παίδες. Έκανα ότι μου είπε ο @spideman3 και έλυσα το θέμα του 0mb στην internal storage αλλά..... Έχω θέμα σε κάθε αναβάθμιση... Δε μου την ολοκληρώνει.. Δεν έχω Dolby atmos.. Και δεν τελειώνει απλά η εγκατάσταση... Κολλάει πάλι στο τέλος όταν πάει να φλασάρω το TWRP και κάνει reboot system μόνο του.. Μετά από αυτό μου αλλάζει το recovery (μη ρωτάτε πως) αλλά ευτυχώς δεν μου βγάζει 0mb internal storage. Οταν Έκανα το format είπα να δοκιμάσω την stable έκδοση... Την πρώτη φορά που την εγκατέστησα μου κόλλησε, μετά άλλαξα έκδοση recovery (έβαλα την πορτοκαλί By mic) και ξανά δοκίμασα και την πέρασε.. Ολε είπα.. Θα έφταιγε το recovery.. Μετά από κάθε εγκατάσταση όμως μαζί με την κάθε rom εγκαθίσταται και το recovery.. Που σημαίνει.. Στην επόμενη ενημέρωση που πέρασα πάλι μου κόλλησε στη μέση.. Ξανά περνάω την recovery by mic, ξανά φλασάρω τίποτα πάλι... (σπάω ένα τραπέζι από τα νεύρα μου)... Δοκιμάζω να φλασάρω πάλι από TWRP χωρίς να κάνω wipe cache και davilk cache.. Την περνάει κομπλέ κανονικά... Έκανα wipe cache μετά το φλασάρισμα (μου το είχε και σαν επιλογή).. Αυτά... Με λίγα λόγια πολύ ταλαιπωρία... Ευτυχώς η stable δεν έχει συχνές ενημερώσεις γιατί θα ξεμείνω από τραπέζια.
    • Κοιτα εγω το θεμα με το internal storage το ελυσα με format κ με τους οδηγους εγκατεστησα την νεα ρομ stable του kalen... Μαλλον πρεπει να περασεις ξανα το twrp απο mic κανε παλι ολα τα βηματα....
      Mi 11 pro
    • Διαφήμιση
    • Ο/H atsarantos έγραψε:

      Λοιπόν. Παίδες. Έκανα ότι μου είπε ο @spideman3 και έλυσα το θέμα του 0mb στην internal storage αλλά..... Έχω θέμα σε κάθε αναβάθμιση... Δε μου την ολοκληρώνει.. Δεν έχω Dolby atmos.. Και δεν τελειώνει απλά η εγκατάσταση... Κολλάει πάλι στο τέλος όταν πάει να φλασάρω το TWRP και κάνει reboot system μόνο του.. Μετά από αυτό μου αλλάζει το recovery (μη ρωτάτε πως) αλλά ευτυχώς δεν μου βγάζει 0mb internal storage. Οταν Έκανα το format είπα να δοκιμάσω την stable έκδοση... Την πρώτη φορά που την εγκατέστησα μου κόλλησε, μετά άλλαξα έκδοση recovery (έβαλα την πορτοκαλί By mic) και ξανά δοκίμασα και την πέρασε.. Ολε είπα.. Θα έφταιγε το recovery.. Μετά από κάθε εγκατάσταση όμως μαζί με την κάθε rom εγκαθίσταται και το recovery.. Που σημαίνει.. Στην επόμενη ενημέρωση που πέρασα πάλι μου κόλλησε στη μέση.. Ξανά περνάω την recovery by mic, ξανά φλασάρω τίποτα πάλι... (σπάω ένα τραπέζι από τα νεύρα μου)... Δοκιμάζω να φλασάρω πάλι από TWRP χωρίς να κάνω wipe cache και davilk cache.. Την περνάει κομπλέ κανονικά... Έκανα wipe cache μετά το φλασάρισμα (μου το είχε και σαν επιλογή).. Αυτά... Με λίγα λόγια πολύ ταλαιπωρία... Ευτυχώς η stable δεν έχει συχνές ενημερώσεις γιατί θα ξεμείνω από τραπέζια.
      Σε ευχαριστώ αλλά αυτά ήταν οδηγίες του lallasgr και επειδή τους διαβάζω να παρέκαμψα εκεί.