Διαφήμιση

Καρφιτσωμένο Γενική συζήτηση για το Redmi Note 4 (Nikel)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H spideman3 έγραψε:

      Μέσω του browser της συσκευής μόνο.

      Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Τέλεια!!σ Ευχαριστώ πολύ!!!το κατεβάζω κ το περνάω... χρειάζεται να κάνω κάτι για ενημερώσεις?

      Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • @BanditGR είχαμε συζητήσει παλιότερα για το magisk και τελικά καταλήξαμε οτι λόγω προβλημάτων που είχε προτίμησες το supersu, εχει αλλάξει τίποτε από τότε? εχει βελτιωθεί? προσπαθώ να κάνω την εφαραρμογή της τράπεζας Πειραιώς να δουλέψει με κάποιο τρόπο η παλιά εφαρμογή μέχρι την 1.4.5 δούλευε κανονικά αλλά τώρα εχω μήνυμα οτι θά καταργηθεί σύντομα και να κατεβάσω το νέο mobile app, κάτι διάβασα για magisk, safety net fix, AppSystemizer, magisk module,F-Droid Privileged Extension, κτλ αλλά ακρη δεν βρίσκω το τηλέφωνο δουλεύει μιά χαρά με την τελευταία xtrv beta μην το πειράξω και τρέχω......
      Εχει καταφέρει κανείς τίποτε με το νέο mobile app se rooted nikel?

    • Διαφήμιση
    • Ο/H leotzian έγραψε:

      @BanditGR είχαμε συζητήσει παλιότερα για το magisk και τελικά καταλήξαμε οτι λόγω προβλημάτων που είχε προτίμησες το supersu, εχει αλλάξει τίποτε από τότε? εχει βελτιωθεί? προσπαθώ να κάνω την εφαραρμογή της τράπεζας Πειραιώς να δουλέψει με κάποιο τρόπο η παλιά εφαρμογή μέχρι την 1.4.5 δούλευε κανονικά αλλά τώρα εχω μήνυμα οτι θά καταργηθεί σύντομα και να κατεβάσω το νέο mobile app, κάτι διάβασα για magisk, safety net fix, AppSystemizer, magisk module,F-Droid Privileged Extension, κτλ αλλά ακρη δεν βρίσκω το τηλέφωνο δουλεύει μιά χαρά με την τελευταία xtrv beta μην το πειράξω και τρέχω......
      Εχει καταφέρει κανείς τίποτε με το νέο mobile app se rooted nikel?


      Το Magisk βελτιώνεται συνέχεια και θα έλεγα ότι είναι πλέον μια χαρά root manager. Λογαριασμό στην Πειραιώς δεν έχω και επομένως δεν έχω λόγο να χρησιμοποιώ το mobile banking app της. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να εγκαταστήσεις το Magisk (μαζί με τον Manager), να προσθέσεις το app της Πειραιώς στο MagiskHide και μετά να κάνεις hide και τον Magisk Manager, με ταυτόχρονο ενδεχομένως καθαρισμό δεδομένων και cache της εφαρμογής. Αν αυτό δε δουλέψει, δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, θα πρέπει να βρεις/καταλάβεις τι είναι αυτό που εντοπίζει η εφαρμογή για να το κρύψεις, πράγμα το οποίο είναι από δύσκολο έως αδύνατο, αν δεν έχει κάποιος πρόσβαση στον κώδικα.
    • Για ενημέρωση.
      Έχω το Redmi Pro και παλιότερα αλλα κινητά της XIaomi και όλα root με SU και με την ελληνική XTRV
      Ποτέ καμία τραπεζική εφαρμογή δεν είχε προβλημα να εγκατασταθεί ή να δουλέψει ακόμα και τώρα με την νέα εφαμογή της ΠΕΙΡΑΙΩΣ με τους Μπούφους.
      Δουλεύει και η ALPHA.
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Ο/H GR_Macedon έγραψε:

      Για ενημέρωση.
      Έχω το Redmi Pro και παλιότερα αλλα κινητά της XIaomi και όλα root με SU και με την ελληνική XTRV
      Ποτέ καμία τραπεζική εφαρμογή δεν είχε προβλημα να εγκατασταθεί ή να δουλέψει ακόμα και τώρα με την νέα εφαμογή της ΠΕΙΡΑΙΩΣ με τους Μπούφους.
      Δουλεύει και η ALPHA.
      H Alpha, και Εθνική δουλεύουν κανονικά και με το fingerprint το κολλημα εχει φάει η Πειραιώς δεν ξέρω

      @BanditGR οπως είμαι τώρα xtrv 7.6.10 με supersu και xposed τι κάνω? πρέπει να καταργήσω το xposed? ( γιατί το θέλω οπωσδήποτε )

      =======================
      Edit
      Κατέβασα το MagiskManager-v5.3.0.apk το εγκατέστησα και προσπάθησα μετά να περάσω μέσω TWRP το Magisk-v14.0.zip και παίρνω σφάλμα κατά την διάρκεια της εγκατάστασης

      ! Boot image patched by other programs

      ! Please restore stock boot image

      και δεν γίνεται τίποτε

      Τί θέλει να πεί ο ποιητής??
    • Ο/H leotzian έγραψε:

      Ο/H GR_Macedon έγραψε:

      Για ενημέρωση.
      Έχω το Redmi Pro και παλιότερα αλλα κινητά της XIaomi και όλα root με SU και με την ελληνική XTRV
      Ποτέ καμία τραπεζική εφαρμογή δεν είχε προβλημα να εγκατασταθεί ή να δουλέψει ακόμα και τώρα με την νέα εφαμογή της ΠΕΙΡΑΙΩΣ με τους Μπούφους.
      Δουλεύει και η ALPHA.
      H Alpha, και Εθνική δουλεύουν κανονικά και με το fingerprint το κολλημα εχει φάει η Πειραιώς δεν ξέρω
      @BanditGR οπως είμαι τώρα xtrv 7.6.10 με supersu και xposed τι κάνω? πρέπει να καταργήσω το xposed? ( γιατί το θέλω οπωσδήποτε )

      =======================
      Edit
      Κατέβασα το MagiskManager-v5.3.0.apk το εγκατέστησα και προσπάθησα μετά να περάσω μέσω TWRP το Magisk-v14.0.zip και παίρνω σφάλμα κατά την διάρκεια της εγκατάστασης

      ! Boot image patched by other programs

      ! Please restore stock boot image

      και δεν γίνεται τίποτε

      Τί θέλει να πεί ο ποιητής??
      Θέλει να πει ότι δεν παίζει έτσι το Magisk. Για να το φλασάρεις σωστά θα πρέπει να γίνει σε "παρθένο" boot image που δεν έχει πειραχτεί από άλλον root manager. Μια λύση θα ήταν να κάνεις unroot το supersu μέσω της εφαρμογής του, αφού πρώτα έχεις αφαιρέσει το xposed φλασάροντας τον δικό του uninstaller και επιβεβαιώνοντας ότι μπουτάρει το σύστημα. Λογικά αυτή η διαδικασία θα κάνει restore το boot image της ROM. Μετά θα σε αφήσει να φλασάρεις Magisk και μπορείς να δοκιμάσεις ότι θέλεις (αν θες να ξαναβάλεις xposed θα πρέπει να επιλέξεις την έκδοση για Magisk αυτή τη φορά).

      Αν αυτό δεν παίξει, η άλλη μόνη λύση είναι φλασάρισμα πάλι τη ROM (χωρίς factory reset προφανώς, μόνο με wipe τις caches), ώστε να ξαναφλασαριστεί το boot image και μετά άνετα εγκατάσταση Magisk.
    • Διαφήμιση
    • Redmi note 4 κ η μπαταρία τα έπαιξε τελείως....το φορτίζω κ σε ούτε 2 ώρες αδειάζει ..Τι κάνω?

      Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Γενική συζήτηση για το Redmi Note 4 (Nikel)

      Πόσο καιρό την έχεις την συσκευή ? Εάν γινόταν σωστά η φόρτιση θα έπρεπε να σου κρατήσει άνετα δύο χρόνια τουλάχιστον , εκτός και εάν είναι αστοχία υλικού , τώρα δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο από το να αλλάξεις μπαταρία .

      Στάλθηκε από το MI 5s Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • ερωτηση, τωρα εχω τη global 8.5.3.0

      για να βαλω την ελληνικη xiaomi-miui-hellas-6.0_nikel_V8_XTRV_7.6.10.zip

      τι κανω? τι βαζω απο πανω οπως λεει εδω ? Οδηγός Αναβάθμισης Υλικολογισμικού (MIUI ROM) - 1ος Τρόπος (μέσω της ROM)

      δηλαδη, κατεβαζω το αρχειο, το βαζω στο κινητο και το διαλεγω μεσα απο το update?

      αν ειναι ετσι, σβηνεται τιποτα?
    • Λοιπόν @BanditGR εχω μπερδευτεί δώσε λίγο τα φώτα σου η αν κάποιος αλλος εχει βάλει σε Nikel, και xtrv beta το magisk μαζί με xposed και δουλεύει κανονικά. εκανα τα παρακάτω βήματα, τα εκανα 2 φορές αλλά το αποτέλεσμα ακριβώς το ιδιο την μία φλάσαρα το xposed-v87.3-sdk23-topjohnwu.zip αλλά μετά κατάλαβα οτι το miui ηθελε αλλο xposed και νόμισα οτι αυτό ηταν το πρόβλημα καί στην δεύτερη προσπάθεια φλάσαρα το xposed-v87.1-sdk23-Magisk-MIUI-edition-by-SolarWarez-20170612.zip.

      Η εγκατάσταση του magisk πήγε μιά χαρά και στίς 2 περιπτώσεις με αυτά που μου ανέφερες και ο manager εδεινε root access στίς εφαρμογές μιά χαρά, το πρόβλημα δημιουργήθηκε με το φλασάρισμα του xposed και στίς 2 περιπτώσεις.

      Το nikel κατέληξε να βγάζει το android και οταν μπούταρε κανονικά ανάβανε μόνο τα function keys και μετά από λίγο σβήνανε μαύρη οθόνη δεν εβλεπα τίποτε το παράξενο ητανε οτι μόλις πάταγα και κράταγα το power button εβλεπα κανονικά το menu για fastboot recovery reboot κτλ. ετσι εμπαινα στο recovery και εκανα restore σε ενα backup που ειχα κάνει 1 ωρα πρίν.

      Σε ολες τις περιπτωσεις εκανα clear cache + dalvik cache. Εκανα τα εξείς βήματα

      Απο twrp ετρεξα το xposed unistaller ( ok ) μπούταρα κανονικά.

      Μέσα από το supersu κατάργηση root, επαναφορά stock boot image, και παραμονή του recovery.

      Ξανά μπούταρα κανονικά ολα οκ , πάλι twrp φλασάρισμα το Magisk-v14.0.zip, μπουτάρισμα οκ εγκατάσταση του MagiskManager-v5.3.0.apk, ολα οκ μέ πρόσβαση root μιά χαρά.

      Την πρώτη φορά μέσα από το magisk download and install xposed μου εβγαζε σφάλμα οτι δεν μπορούσε να τελειώσει την εγκατάσταση ( αφού το εκανε download κανονικά ) μετά πήγα modules μετά + είχα κατεβάσει το xposed-v87.3-sdk23-topjohnwu.zip πήγα εκεί εκανε εγκατάσταση κανονικά χωρίς σφάλματα, και στην επανεκίνηση το πρόβλημα που ανέφερα παραπάνω.

      Την δεύτερη κατέβασα το xposed-v87.1-sdk23-Magisk-MIUI-edition-by-SolarWarez-20170612.zip, πήγα να το βάλω μέσα από το modules + πάλι, αλλά μου εβγαζε κάτι σαν url not found η κάτι παρόμοιο, ετσι το φλάσαρα μέσω TWRP,

      χωρίς σφάλματα, αλλά το αποτέλεσμα το ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ με την πρώτη περίπτωση.

      Τι γίνεται μήπως το version 14 δεν είναι συμβατό με το xposed-v87.1-sdk23-Magisk-MIUI-edition-by-SolarWarez-20170612 ?

      Σηκώνω τα χέρια ψηλά........

      Sorry για το μακροσκελές μήνυμα αλλά ηθελα να γίνω οσο γίνεται ποιό κατανοητός

      ( Ευτυχώς που υπάρχει το Twrp και το Restore ) αλλιώς πηγαίναμε χαμένοι.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H aledjo έγραψε:

      ερωτηση, τωρα εχω τη global 8.5.3.0

      για να βαλω την ελληνικη xiaomi-miui-hellas-6.0_nikel_V8_XTRV_7.6.10.zip

      τι κανω? τι βαζω απο πανω οπως λεει εδω ? Οδηγός Αναβάθμισης Υλικολογισμικού (MIUI ROM) - 1ος Τρόπος (μέσω της ROM)

      δηλαδη, κατεβαζω το αρχειο, το βαζω στο κινητο και το διαλεγω μεσα απο το update?

      αν ειναι ετσι, σβηνεται τιποτα?

      Όχι δες δεν μπορείς να φλασάρεις από τον updater custom rom όπως είναι η xtrv.
      Η διαδικασία είναι η εξής:
      Πέρασμα driver στον υπολογιστή για mediatek.
      Δημιουργία λογαριασμού mi.
      Αίτηση για δικαίωμα ξεκλειδώματος.
      Μετά από έγκριση ξεκλειδώνεις με το mi unlock tool.
      Πέρασμα twrp στο κινητό.
      Φλασάρισμα μέσα από αυτό μετά από factory reset την xtrv ρομ που αναφέρεις.