Διαφήμιση

Καρφιτσωμένο Γενική συζήτηση για το Redmi Note 4 (Nikel)

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H zougla έγραψε:

      Έχω το ιδιο πρόβλημα από εχθές μετά από ενημέρωση εφαρμογών στο play stor. Έχω την xtrv/aroma 9.3.21. Έκανα factory reset και μόλις εγκαταστάθηκε αυτόματα το τελευταίο backap λειτούργησε κανονικά αλλά σήμερα το πρωί παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα. Δεν σκέφτηκα να απενεργοποιήσω τις αυτόματες ενημερώσεις του play stor και μόλις άνοιξα το wifi μάλλον έκανε αυτόματη ενημέρωση.
      Και εγώ xtrv, aroma , V9_XTRV, V10_XTRV, την Global_V10.2.1, μια άλλη από το xda αλλά τα ίδια πράγματα όλες. Περισσότερο το εντoπίζω σε ενημέρωση το play store ή στην ενημέρωση υπηρεσιών Google παρά σε κάποια εφαρμογή.

      Τι κάνουμε τώρα; Τα πετάμε;;;;;;
    • Προς το παρόν δεν μπορείτε να κάνετε κάτι παραπάνω από το να αποκλείσετε τις ενημερώσεις από το google play store, μέχρι να βγει fix από την google.
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Διαφήμιση
    • Μόλις έκανα format data και το καταχώρησα ως νεα συσκευή. Αφού έγιναν όλα τα βήματα για ενεργοποίηση του mi και του google λογαριασμοί απενεργοποίησα το wifi και πήγα στο play stor και απενεργοποίησα τις αυτόματες ενημερώσεις. τώρα πήγα στο mi λογαριασμό, βρήκα το αντίγραφο ασφαλείας που είναι προ 7 ήμερων και το κάνει instull. για να δούμε τι θα δούμε. Πάντως τώρα δεν σβήνει. Ποτέ δεν είχα την επιλογή αυτόματων ενημερώσεων ενεργοποιημένη αλλά εχθές που έκανα factory reset ξέχασα να τις απενεργοποιήσω. Μακακία.
    • Άντε να δούμε... :thumbsup:
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Ο/H zougla έγραψε:

      Μόλις έκανα format data και το καταχώρησα ως νεα συσκευή. Αφού έγιναν όλα τα βήματα για ενεργοποίηση του mi και του google λογαριασμοί απενεργοποίησα το wifi και πήγα στο play stor και απενεργοποίησα τις αυτόματες ενημερώσεις. τώρα πήγα στο mi λογαριασμό, βρήκα το αντίγραφο ασφαλείας που είναι προ 7 ήμερων και το κάνει instull. για να δούμε τι θα δούμε. Πάντως τώρα δεν σβήνει. Ποτέ δεν είχα την επιλογή αυτόματων ενημερώσεων ενεργοποιημένη αλλά εχθές που έκανα factory reset ξέχασα να τις απενεργοποιήσω. Μακακία.
      Αν δεν κάνω λάθος παρατήρησα ότι και να έχεις τις αυτόματες ενημερώσεις απενεργοποιημένες το ''ενημέρωση υπηρεσιών google''ενημερώνεται μόνο του κάποια στιγμή. Νομίζω ότι από εκεί και πέρα αρχίζει το κακό. Επίσης είχα κάποιες ώρες και εγώ τις αυτόματες ενημερώσεις απενεργοποιημένες αλλά μετά από επανεκκίνηση πάλι τα ίδια.


      Μακάρι σε σένα να μην συμβεί. Μόνο με κλειστό το wifi και τα δεδομένα κρατιέται. ....
    • Προς το παρών λειτουργεί κανονικά. Δεν έκανα root ξανά και δεν ενεργοποίησα την επιλογή για προγραμματιστές.
    • Διαφήμιση
    • Καποια στιγμη εγκατεστησα το cam scaner αφου απο το backup ειχε ηδη εγκατασταθει το foul version τις εφαρμογης και μολις εγινε η εγκατασταση μου εβγαλε μηνυμα για προσβαση στην τοποθεσια με το που πατησα συμφωνω σε 2 δετερολεπτα εκανε το ιδιο κολημα.
    • Η μόνη λύση που βρήκα μέχρι στιγμής για να επανέλθει όταν ξεκινήσει να αναβοσβήνει είναι να κλείσει το wifi από την κουρτίνα (γρήγορα για να προλάβουμε την εναλλαγή). Όσο είναι κλειστό δεν θα το ξανακάνει αλλά με το που θα ξανανοίξει θα αρχίσει πάλι. Με δεδομένα δεν υπάρχει πρόβλημα.
      Αλλά και να έχουμε μόνιμα το wifi κλειστό δεν είναι λύση.
    • καποια ενημερωση εφαρμογης το προκαλει στις συγκεκριμενη συσκευη μετα το wipe απο recovery, μην κανετε επαναφορα απο αντιγραφο ασφαλεις και κλειστε αυτοματες ενημερωσεις απο play store τουλαχιστον για μερικες μερες καμια βδομαδα,

      μπας και βγαλουν καποια ενημερωση καποιας εφαρμογης και στρωσει..!! σε 2 συσκευες nikel mtk τα ιδια με ενα φιλο εχει το ιδιο προβλημα
    • Καλησπέρα.

      Σχετίζεται με την υπηρεσία τοποθεσίας των υπηρεσιών Google Play

      Για να λυθεί το πρόβλημα πρέπει να μεταβείτε στις ρυθμίσεις τηλεφώνου - εγκατεστημένες εφαρμογές ή Διαχείριση Εφαρμογών ή Εφαρμογές (όπως γράφεται σε κάθε rom) - στη συνέχεια, στο μενού (τρεις τελίτσες), βεβαιωθείτε ότι εμφανίζονται όλες οι εφαρμογές - Μεταβείτε στις ‘’υπηρεσίες Google Play’’ -Δικαιώματα εφαρμογής ή Άδειες εφαρμογής (όπως γράφεται σε κάθε rom) - Πατήστε στην τοποθεσία - Στο παράθυρο διαλόγου κλικ στις ρυθμίσεις τοποθεσίας - Ορίστε την λειτουργία τοποθεσίας σε ‘’Μόνο στη συσκευή’’

      Η λύση αυτή κάνει το nikel πάλι λειτουργικό. (δεν είμαι 100% σίγουρος ότι δεν θα εμφανιστεί το πρόβλημα ξανά, το λειτουργώ έτσι πάνω από 8 ώρες και όλα καλά)

      Επειδή πιθανώς να είναι πρόβλημα μετά το τελευταίο update των υπηρεσιών Google Play και πιστεύω θα διορθωθεί σύντομα, μην ξεχάσετε να το ελέγχετε συχνά και να το επαναφέρετε στην αρχική επιλογή όταν το διορθώσουν.

      Ελπίζω να σας βοήθησα.
    • Διαφήμιση
    • Μετά το τρίτο factory reset απενεργοποίησα το Google Play Protect και δεν το ξαναέκανε, μετά κατέβασα το backup που είχα, έκανα και ρουτ και τώρα λειτουργεί κανονικά εδώ και τρεις μέρες, Ίσως όμως να μη φταίει αυτό, γιατί όταν κολλούσε Με το που άναβε η συσκευή ενεργοποιούσε το wi-fi αυτόματα, δεν προλάβαινα όμως να δω αν ενεργοποιούσε αυτόματα και την πρόσβαση στις τοποθεσίες γιατί πάντα το είχα απενεργοποιημένο. Πάντως για καλό και για κακό το έβαλα όπως είπες μόνο συσκευή. Ευχαριστώ.