Διαφήμιση

Καρφιτσωμένο Ελληνικός οδηγός με σωστά βήματα στην περίπτωση που παραλάβουμε κινητό με ξεκλείδωτο Bootloader

    • Οδηγός
    • Xiaomi

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ελληνικός οδηγός με σωστά βήματα στην περίπτωση που παραλάβουμε κινητό με ξεκλείδωτο Bootloader



      Καλησπέρα σε όλη την παρέα! Τελευταία όλο και περισσότερα κινητά φτάνουν στους κατόχους τους με ξεκλείδωτο Bootloader και συνήθως με unofficial rom που έχει πολλά προβλήματα. Εδώ λοιπόν θα σας δείξω τα σωστά βήματα που πρέπει να ακολουθήσει κάποιος ώστε 1ον να μην brickάρει την συσκευή του και 2ον να καταφέρει να περάσει μια official rom ή και να προχωρήσει για να περάσει την Ελληνική ρομ! Αν δεν έχει κάνει ακόμα το check του Bootloader πήγαινε και ακολούθα αυτόν τον οδηγό -> Πως τσεκάρουμε αν ο bootloader είναι κλειδωμένος ή ξεκλείδωτος


      Πάμε να ξεκινήσουμε λοιπόν:

      Καταρχήν να σας πω δυο λόγια για τους bootloaders. Όταν λοιπόν παραλαμβάνουμε ένα κινητό με ξεκλείδωτο bootloader υπάρχουν δύο περιπτώσεις του τι έχει συμβεί.


      1) Η πρώτη περίπτωση και πιο συνηθισμένη είναι από το μαγαζί που το πήραμε να έχουν ξεκλειδώσει τον bootloader με Unofficial τρόπο για να μπορέσουν να περάσουν την Unofficial/Custom Rom στο κινητό.


      2) Η δεύτερη περίπτωση και πιο σπάνια είναι να έχουν ξεκλειδώσει τον bootloader με official τρόπο οπότε και δεν έχουμε καμία επικινδυνότητα.


      Πάραυτα, ανεξαρτήτως με ποιο τρόπο έχει ξεκλειδωθεί ο bootloader από το μαγαζί μιας και δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε εμείς πρέπει να ακολουθήσουμε τα ίδια βήματα και στις δύο περιπτώσεις.


      Βήμα 1ο:

      Αφού λοιπόν έχουμε αντιληφθεί ότι το κινητό ήρθε με ξεκλείδωτο Bootloader το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να φλασάρουμε μια Official Developer Rom για να κλειδώσει σωστά ο Bootloader και μετά να μπορέσουμε να προχωρήσουμε σε Unlock με τον official τρόπο.


      Για να το κάνουμε αυτό ακολουθούμε τον παρακάτω οδηγό:


      Σημείωση: Κάπου εδώ θα ήθελα να σας προτείνω να επιλέξετε να περάσετε με το φλας αυτό μία εκ των developer rom και όχι stable. Αυτό για τον απλό λόγο ότι με developer rom το κινητό θα ξεκλειδώσει 100% σε αντίθεση με stable που μπορεί να σκαλώσει και να μην ξεκλειδώνει. Μπορείτε να επιλέξετε και Global Dev Rom και China Dev Rom μιας και δεν υπάρχει καμία επικινδυνότητα με τον συγκεκριμένο τρόπο Flash. Αν δεν έχετε την έγκριση στα χέρια σας, προτείνω να προχωρήσετε με Global Dev Rom ώστε να είναι αρκετά πιο λειτουργικό το κινητό σε σχέση με την China Dev Rom που δεν έχει Play Store και έχει πολλές κινεζιές μέσα. Αυτό βέβαια έχει να κάνει και με το πιο κινητό έχετε. Σε μερικά μοντέλα δεν υπάρχει διαθέσιμη Global Rom οπότε αναγκαστικά προχωράμε με China!



      Γιατί να ακολουθήσω αυτόν τον οδηγό και όχι τον οδηγό της κάθε συσκευής για Unbrick/Flash Official?


      Ο λόγος που σας προτείνω/κατευθύνω να ακολουθήσετε αυτόν τον οδηγό είναι επειδή έχετε ήδη ξεκλείδωτο bootloader (ανεξάρτητα με το πως έχει ξεκλειδωθεί). Από τη στιγμή λοιπόν που είναι ξεκλείδωτος ο Bootloader μπορούμε άνετα και χωρίς κανένα πρόβλημα να κάνουμε Flash μέσω Fastboot mode και όχι edl mode. Το edl mode αν δεν το γνωρίζετε ήδη είναι μια πολύ επικίνδυνη διαδικασία flashαρίσματος που μπορεί αν κάτι πάει πολύ στραβά να αχρηστέψει τελείως το κινητό(αρκετά σπάνιο). Με το flash μέσω fastboot λοιπόν η επικινδυνότητα για να γίνει ζημιά κατεβαίνει σε πολύ χαμηλά επίπεδα. Αν έχουμε επιλέξει τη σωστή ρομ για το μοντέλο του κινητού μας είναι σχεδόν απίθανο να γίνει η οποιαδήποτε ζημιά.

      ΥΣ: Αν για οποιοδήποτε λόγο το φλασάρισμα δεν ολοκληρωθεί ή σταματήσει ή το διακόψετε από λάθος κλπ τότε προχωράτε άμεσα στο Βήμα 2 να δείτε σε τι φάση είναι ο bootloader (αν κλείδωσε ή όχι) και μετά γράφετε εδώ σε τι κατάσταση είναι το κινητό σας για να σας κατευθύνουμε κατάλληλα ώστε να το επαναφέρετε!

      Βήμα 2ο:

      Αφού τελειώσουμε με επιτυχία το φλασάρισμα από το βήμα 1 τότε προχωράμε άμεσα σε check του Bootloader για να δούμε σε τι φάση βρίσκεται (αν κλείδωσε ή όχι). Για να το κάνουμε αυτό ακολουθούμε τον παρακάτω οδηγό:

      Πως τσεκάρουμε αν ο bootloader είναι κλειδωμένος ή ξεκλείδωτος

      Τώρα στην περίπτωση που δούμε ότι ο bootloader κλείδωσε τότε καταλαβαίνουμε ότι είχε ξεκλειδώσει με Unofficial τρόπο. Οπότε προχωράμε στην διαδικασία ξεκλειδώματος με τον Official τρόπο ακολουθώντας έναν από τους παρακάτω οδηγούς:

      Αν έχουμε ήδη κάνει αίτηση και έχουμε πάρει έγκριση τότε ακολουθούμε αυτό τον οδηγό:



      Αν δεν έχουμε κάνει αίτηση για να πάρουμε έγκριση τότε ακολουθούμε αυτόν τον οδηγό:



      Βήμα 3ο:

      Αφού έχουμε ολοκληρώσει και το 2ο βήμα και έχουμε ξεκλειδώσει με τον Official τρόπο το κινητό μας μπορούμε να προχωρήσουμε με την εγκατάσταση της Ελληνική ρομ. Για να το κάνουμε αυτό πηγαίνουμε στην κατηγορία του κινητού μας στους HowTo/Οδηγοί και εκεί θα βρούμε τον οδηγό για την εγκατάσταση/Flash της Ελληνικής ρομ για το μοντέλο μας.




      Σημείωση για Mi4c: Αγαπητοί κάτοχοι του Mi4C μοντέλου. Δυστυχώς το θέμα με το Official ξεκλείδωμα του συγκεκριμένου κινητού είναι λίγο θέμα τύχης. Εδώ και καιρό έχουμε δει ότι τα συγκεκριμένα κινητά δεν ξεκλειδώνουν σίγουρα με τον official τρόπο και μπορεί να ταλαιπωρήστε χωρίς αποτέλεσμα. Έχουν προταθεί κάποια βήματα τα οποία θα πρέπει να κάνετε ώστε να έχετε μεγαλύτερη πιθανότητα στο να ξεκλειδώσετε με τον official τρόπο εδώ αλλά δεν μπορούμε να σας εγγυηθούμε τίποτα. Όπως και με αρκετά κινητά έτσι και με το mi4c υπάρχει ο unofficial τρόπος ξεκλειδώματος ο οποίος όμως διαφέρει από τα άλλα κινητά μιας και δεν έχει παρουσιάσει προβλήματα μετά το unlock. Δηλαδή όποιος ξεκλειδώσει τον bootloader με τον Unofficial τρόπο μπορεί μετά να περάσει την Ελληνική ή οποιαδήποτε άλλη custom rom χωρίς να brickάρει το κινητό. Εγώ βέβαια πάντα προτείνω να το κυνηγήσετε και να προσπαθήσετε να ξεκλειδώσετε με τον official τρόπο αλλά επειδή βλέπω πολλά παιδιά να ταλαιπωρούνται μπορείτε να ακολουθήσετε τον οδηγό εδώ για να ξεκλειδώσετε με τον unofficial τρόπο και να συνεχίσετε στην εγκατάσταση της Ελληνικής αν αυτό επιθυμείτε. Να ξέρετε βέβαια πάντα ότι αυτή είναι μια επιλογή καθαρά προσωπική και αν αποφασίσετε να προχωρήσετε έτσι είναι καθαρά δική σας ευθύνη!


      Καλή επιτυχία σε όλους λοιπόν και ότι καλύτερο για τις συσκευές σας





    • Πάλι έγραψες!!!!!!!
      Alea Jacta Est
      Redmi Note 11S
      Miui Global14.0.3.0(TKEEUXM)

      14.0.3 StableBeta

      by xiaomi-hellas.gr
    • Διαφήμιση
    • Ο/H chrdes έγραψε:

      @lallasgr τέλος οι διακοπές; Καιρό είχαμε να δούμε οδηγό σου!!!

      Redmi Note 2 Rom 8.0.1.0
      Κάπως έτσι! Είδα να γίνεται μάστιγα το θέμα με τους unlock bootloaders κατά την παραλαβή και είπα ότι πρέπει να δώσουμε κατευθύνσεις!! :)
    • Διαφήμιση
    • Σε ευχαριστώ.
      Πρώτο μου post σε αυτό το forum,
      αλλά ένοιωσα την ανάγκη να σας συγχαίρω όλους για την προσφορά σας.

      Ακολούθησα τον οδηγό σου και όλα πήγαν καλά, ξεφορτώθηκα την unofficial και έχω πλέον global dev rom.
      Σε αναμονή μόνο για την έγκριση του unlock request για να προχωρήσω στην ελληνική.
    • καλησπέρα παιδιά νέος εδώ, μόλις παρέλαβα redmi note 3 pro και ακολουθώντας τους οδηγούς βλέπω οτι έχω ξεκλείδωτο bootloader
      unlocked : true
      charger screen enabled: false
      kαι rom : global 8,0 stable 8.0.1.0.0. μπορείται να μου πείται ποιά είναι τα παρακάτω βήματα για να βάλω Ελληνική developer? επίσης δεν μπορώ να κάνω εγκατάσταση το miflash μάλλον επειδή έχω 32 bit system υπάρχει λύση σε αυτό? ευχαριστώ
      Images
      • Screenshot_2016-09-16-09-55-04-320_com.android.settings.png

        148,82 kB, 1.080×1.920, viewed 222 times
      • Screenshot_2016-09-16-09-55-04-320_com.android.settings.png

        148,82 kB, 1.080×1.920, viewed 227 times
    • Καλησπέρα,
      Μόλις παρέλαβα το πρώτο μου Xiaomi και μου έβγαλε την ψυχή μέχρι να το φέρω σε developer έκδοση, τι ΟΤΑ τι EDL, το MIFlash να μην δουλεύει, ήμουν έτοιμος να παρακαλέσω για team viewer... :P
      Πολύ καλός οδηγός μαζί με τους οδηγούς στα link! Ευχαριστώ πολύ!
      Κάνετε πολύ καλή δουλειά από ότι είδα, συνεχίστε έτσι!
    • Διαφήμιση
    • εμενα ήρθε με ξεκλειδωτο bootloader το redmi note 4
      Έχω βάλει twrp και την ελληνική ρομ
      Τι θέμα μπορεί να έχω ;