Διαφήμιση

Τηλεσκοπική λήψη φωτογραφιών με το Universal 10x40 Hiking Concert Camera Lens Monocular στο RedmiNote 2 Prime

    • Review

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Τηλεσκοπική λήψη φωτογραφιών με το Universal 10x40 Hiking Concert Camera Lens Monocular στο RedmiNote 2 Prime

      Έτσι όπως κοίταζα στο site του banggood τα snap deals του, είδα κάτι που μου τράβηξε το μάτι... Ήταν το Universal 10x40 Hiking Concert Camera Lens Monocular+Phone Holder For Smartphone. Έγραφε οτι είχε τη δυνατότητα να τραβήξει φωτογραφίες σε πολύ μακρινές αποστάσεις και σου έδινε μαζί και μια βάση για το κινητό, μιας και το ίδιο είναι πολύ βαρή για να σταθεί σωστά με το μανταλάκι. Όλα αυτα με 15$. Ας το πάρω να το δοκιμασω είπα. Στη συνέχεια είδα οτι και ο @maddoctor πήρε κάτι αντίστοιχο και μάλιστα έφτιαξε ενα πολύ ωραίο review, για το οποίο ενδιαφέρθηκαν αρκετοί. Οπότε με οδηγό το review του doc μας είπα να φτιάξω και εγω κάτι αντίστοιχο για το δικό μου.


      Λοιπόν αυτη ήταν η συσκευασία όταν μου ήρθε. Η κάμερα στα αριστερά, σε χοντρό ωραίο κουτί και δεξιά η βάση του κινητού η οποία είναι αυτή.







      Για τη βάση μόνο να πω οτι είναι λίγο περίεργη στη χρήση μιας και πρέπει να έχεις σταθερό χέρι για να πετύχεις ο φακός να μπει ακριβώς μπροστά απο την κάμερα και δημιουργεί ενα κενό ανάμεσα σε φακό και κάμερα κινητού. Τέλος να πω οτι καλό είναι να την βάλετε χωρίς τη χρήση θήκης στο κινητό(μιας και δημιουργεί ακόμα μεγαλύτερο κενό και κάνει πιο "παχύ" το κινητό). Επειδή έφραψα μόνο τα αρνητικά της βάσης να πω οτι κατα τα άλλα κάνει μια χαρά τη δουλειά της(απαξ και μπει δεν έχεις πρόβλημα) και δεν μπορώ να σκεφτώ πως θα έπρεπε να τη φτιάξουν ωστε να λειτουργεί καλύτερα, οπότε νομίζω οτι είναι μια χαρά.



      Ας δούμε τώρα την κάμερα. Μέσα στο κουτί υπάρχει το manual(Αγγλικά-Κινέζικα) και μια θήκη μεταφοράς η οποία περιλαμβάνει τυλιγμένο προσεκτικά το φακό.Επίσης υπήρχε και πανάκι καθαρισμού το οποίο πέταξα μιας και έχω δικά μου καλύτερα(λόγο δουλειάς)...


      Η κάμερα μπροστά και πίσω έχει προστατευτικά καπάκια στους φακούς, επίσης στο πίσω μέρος έχει λουράκι για να μπορούμε να την κρεμάμε απο το χέρι μας αν θέλουμε. Στο πάνω μέρος της κάμερας είναι ο μοχλός εστίασης ο οποίος ξεκινάει απο 10x και φτάνει μέχρι 40x.


      Στο κάτω μέρος έχει μια υποδοχή για να βιδώσεις κάτι το οποίο πιστεύω οτι είναι για τρίποδο ή κάτι τέτοιο(δεν το έχω δοκιμάσει)...





      Η τοποθέτησή του δεν είναι πολύ εύκολη όπως έγραψα και παραπάνω και επίσης οταν τοποθετηθεί πρέπει να ζουμάρουμε με την κάμερα του κινητού(τουλάχιστον στο δικό μου, μια και έχω παρατηρήσει οτι έχει μεγαλύτερο εύρος γωνίας σε σχέση με άλλα) έτσι ώστε να μην σχηματίζετε μια τρύπα που δείχνει την φωτογραφία και γύρω γύρω ενα μαύρο backround...Κάτι σημαντικό όπως και στην περίπτωση του review του @maddoctor πρέπει να έχουμε πολύ σταθερό χέρι όσο πιο μεγάλη απόσταση τόσο πιο σταθερό πρέπει να είναι. Εγω γενικά δεν έχω πολύ σταθερό χέρι(άσε που είναι και λίγο βαρής ο φακός) οπότε δεν μου βγαίνουν πολύ καθαρές οι φωτογραφίες... Η αλήθεια είναι οτι είχα τραβήξει 3 ζεύγη φωτογραφιών(με φακό και χωρίς) αλλά με κάποιον απίστευτα ανόητο τρόπο που ομολογουμένως δεν κατάλαβα κατάφερα να διαγράψω τα 2 ζεύγη... ?( ?( οπότε θα σας δείξω προς το παρόν το 1... Θα τραβήξω και άλλες για να δείτε, όπου θα τις προσθέσω στη συνέχεια.


      Στο συγκεκριμένο ζεύγος η απόσταση που τραβάω είναι περίπου 170 μέτρα και αυτο που τραβάω είναι ενα πράσινο πατζούρι στο Πολυτεχνείο

      Χωρίς Φακό





      Με Φακό





      Γενικά η άποψή μου είναι οτι χαλάει λίγο η εικόνα. Όχι οτι είχα απαιτήσεις απο τέτοιου κόστους φακό, επίσης βέβαια μπορεί να φταίω και εγω(ίσως έπρεπε να είναι πιο σταθερό το χέρι μου). Παρόλα αυτα εαν δεν έχεις υψηλές απαιτήσεις και θες να τραβάς κάτι απο αρκετά μακριά Π.Χ ενα ζώο για να μην το τρομάξεις όπως είπε ο φίλτατος @mixaliscy νομίζω οτι κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.


      Επειδή είναι το πρώτο review που γράφω εαν καπου τα έχω κάνει θάλασσα παρακαλώ πείτε μου :P :D
      Stay away from dx.com


      Redmi Note 2 2/32 | Xiaomi Piston 3 Redot | MiKey | MiBand 1.1 | Xiaomi Router Mini | Mi Power Strip | Xiaomi Touch Gloves | Xiaomi PowerBank 10000mAh | Xiaomi Yi | MiBand 1s | Mi WiFi Amplifier | Roidmi | Xiaomi Yi | Mi Capsule | Mi Rabbit 16GB
    • Μια χαρά είσαι :beer:

      Σε ευχαριστούμε...

      Τώρα με ψήσατε πολύ... Να το ξέρετε πως εσείς φταίτε που θα πάρω κάτι τέτοιο :lol:
    • Διαφήμιση
    • Ωραιο θεματακι ψαχνομουνα καιρό τώρα για κάτι τέτοιο πραγματικά μου λύθηκαν πολλές απορίες.Τωρα σχετικά να βοηθήσω αν μπορώ να σου πω ότι ή θολούρα γύρω γύρω προέρχεται από την μη καλή εφαρμογή του φακού με την κάμερα και το πρόβλημα το λύνεις κανοντας από το τηλέφωνο ένα ελαφρό ζουμ, θα δεις θα σβήσει το θόλωμα.Οπσδηποτε τρίποδο που όντως κούμπωνει στο μονοκυαλο σου για φωτό ωραίες.θα σε παρακαλουσα εάν γίνεται να τραβήξει δύο φωτογραφίες νύχτα μία ένα φωτεινό αντικείμενο παράδειγμα την σελήνη και μία μέσα στην πόλη θα ήθελα να δω πως δουλεύει ή ανταπόκριση του κατόπτρου του φακού σε ευχαριστώ....
    • Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

      Ok θα τραβήξω και θα τις ανεβάσω!
      Stay away from dx.com


      Redmi Note 2 2/32 | Xiaomi Piston 3 Redot | MiKey | MiBand 1.1 | Xiaomi Router Mini | Mi Power Strip | Xiaomi Touch Gloves | Xiaomi PowerBank 10000mAh | Xiaomi Yi | MiBand 1s | Mi WiFi Amplifier | Roidmi | Xiaomi Yi | Mi Capsule | Mi Rabbit 16GB
    • Σε 1 μέρα και 15 ώρες θα έχει κόστος 9,9$ μαζί με τη βάση στο banggood

      Όποιος προλάβει 15 κομμάτια είναι!!!
      Stay away from dx.com


      Redmi Note 2 2/32 | Xiaomi Piston 3 Redot | MiKey | MiBand 1.1 | Xiaomi Router Mini | Mi Power Strip | Xiaomi Touch Gloves | Xiaomi PowerBank 10000mAh | Xiaomi Yi | MiBand 1s | Mi WiFi Amplifier | Roidmi | Xiaomi Yi | Mi Capsule | Mi Rabbit 16GB
    • Διαφήμιση
    • Ο/H mixaskostantinos έγραψε:

      μηπως το εχεις δοκιμασει τον φακο σε φωτο 360??
      Όχι δεν τον έχω δοκιμάσει, αλλά θα είναι δύσκολο γιατί θα θέλει οπωσδήποτε τρίποδα ή πάρα πολύ σταθερό χέρι.
    • Ο/H mixaskostantinos έγραψε:

      μηπως το εχεις δοκιμασει τον φακο σε φωτο 360??
      Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση... Δεν το έχω δοκιμάσει και θα συμφωνήσω με το γιατρό...
      Stay away from dx.com


      Redmi Note 2 2/32 | Xiaomi Piston 3 Redot | MiKey | MiBand 1.1 | Xiaomi Router Mini | Mi Power Strip | Xiaomi Touch Gloves | Xiaomi PowerBank 10000mAh | Xiaomi Yi | MiBand 1s | Mi WiFi Amplifier | Roidmi | Xiaomi Yi | Mi Capsule | Mi Rabbit 16GB
    • Διαφήμιση
    • Τηλεσκοπική λήψη φωτογραφιών με το Universal 10x40 Hiking Concert Camera Lens Monocular στο RedmiNote 2 Prime

      Ήρθε λοιπόν μετά από 15 μέρες περίπου!! Φώτο 360 πολύ δύσκολα θα γίνει αλλά σε ζουμ εντυπωσιάζει πολύ.. Οι φωτογραφίες από κάτω είναι με φακό και τρίποδο για σταθερότητα και χωρίς φακό

      Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk