Διαφήμιση

xiaomi redmi pro ή xiaomi mi5?

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • xiaomi redmi pro ή xiaomi mi5?

      Μια γνώμη θα ήθελα παιδιάΈχω σχηματίσει πολύ καλή εικόνα για την xiaomi μιας και έχω πιάσει στα χέρια μου αρκετά απο φίλους.Μιας και η τιμή του xiaomi mi5 3GB Ram 32GB(cpu snapdragon 4-core)) έχει πέσει αρκετά(250-260 euro κινεζομάγαζα) και είναι στα επίπεδα του νέου xiaomi redmi pro(3GB Ram 64GB MTK helio X25 cpu 10-core)(250-270 euro στα κινεζομάγαζα) εσείς πιο θα προτιμούσατε και γιατί?Δεν παίζω παιχνίδια,Μπαταρία αν κρατάει 1,5 μέρα με νορμάλ χρήση ιντερνετ 4g είμαι οκ.Απο εμπερία χρήσης το mi5 τι λέει?Γιατί το άλλο τώρα λογικά θα το πιάνουν οι πρώτοι στα χέρια τους.Τα καλύτερα φυσικά έχω ακούσει για snapdragon cpu's.το MAX budget είναι αυτά τα λεφτά.Θα ήθελα φυσικά να περάσω την Ελληνική ROM.Φυσικά με την βοήθεια της κοινότητας εδώ αλλά έχω και φίλο που το έχει κάνει αρκετές φορές σε περίπτωση που δεν καταλαβαίνω κάτι.Απλά θα ήθελα να το κάνω μόνος μου για να μάθω κιόλας.
      στα υπόψιν μου για παραγγελία έχω τα vickmal-geekbying-aliexpress.Τι γνώμη έχετε γι'αυτά?
      Τι άλλο να προσέξω στην αγορά?π.χ με τι ROM θα μου έρθει όποιο παραγγείλω τελικά?
    • Το Mi5 θα σε πω. Γιατί ή σειρά Mi είναι ή ναυαρχίδα της Xiaomi και θα έχεις για πολλά χρόνια τεχνική υποστήριξη (αναβαθμίσεις Miui, Android).

      Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Από εμπειρία στο Mi5 δεν μπορώ να πω πολλά το έχω 15 ημέρες αλλά σαν κατασκευή, αίσθηση, οθόνη χρώματα εντάξει είναι το κάτι άλλο. Το κυριότερο ότι και αν διαλέξεις ζήτα lock bootloader και official rom για να το ξεκλειδώσεις εύκολα και να περάσεις Ελληνική rom.

      Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Η ιστορία όντως έχει δείξει οτι η Mi σειρά είναι στις προτεραιότητες της εταιρίας.
      Βέβαια η Redmi σειρά αρχίζει και κάνε μεγάλο μπαμ με ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ πωλήσεις και ενδέχεται να αλλάξει αυτό που λέει η ιστορία.

      Όσον αφορά τις 2 συσκευές είναι όντως μεγάλο δίλημμα. Το περισσότερο ρίσκο έχει το να επιλέξεις το Redmi. Και αυτό γιατί είναι ολοκαίνουρια συσκευή. Βέβαια η δική μου εκτίμηση είναι οτι θα είσαι μια χαρά όσον αφορά υποστήριξη. Απο την άλλη το mi5 είναι αυτό που λέμε το "κλασσικό". Φοβερή συσκευή ΣΕ ΟΛΑ και κατα 99% υποστήριξη για 3+ χρόνια.

      Εγώ μάλλον θα επέλεγα το mi5. Ίσως επηρεασμένος απο το Mi3 που ακόμα και σήμερα δε ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ να το αλλάξω.. ρολλάρει τέλεια μετά απο 2 χρόνια στα χέρια μου και 3+ χρόνια στην αγορά.
      Στα + του το σχετικά μαζεμένο μέγεθος για 5.2 ίντσες. Που για μένα μετράει αρκετά.

      Πάρε και ένα λινκ απο ένα thread για πρόταση συσκευής που αναφέρω την άποψη μου για αγορά Xiaomi συσκευής αυτή τη στιγμή. Μπορεί να σε μπερδέψω κιάλλο χαχ :D
    • Δύσκολη επιλογη και τα δύο κινητά δίνουν πόλλα παραπάνω απο τι θα πληρώσεις ταχύτατα και τα δύο ακόμα και αν παίζεις 'βαριά" παιχνιδια ,παρα πολλή καλές οθόνες ,καμερες κ.τ.λ.Διάφορες μικρες υπάρχουν αλλα οποίο και να πάρεις θα μένεις ευχαριστημένος,για μένα η επιλογή έχει να κάνει και με την διάσταση τις οθόνης δηλαδή αν θες 5.5" ή 5.15" όπως και με ποιο σου αρέσει περισσότερο σαν εμφάνιση. .Εξαιρετικές επιλογές και οι δύο καλητερα σε σχέση με άλλα κινητά ακριβότερα.
    • Διαφήμιση
    • Πολύ καλή ανάλυση στο thread που με παρέπεμψες!!Μάλλον για MI5 κλείνω.Είναι και οι 5,15 inch που τις θεωρώ ιδανικές!Τα 32 gb πιστεύω να με βολέψουν αν και η επέκταση μνήμης θα μου άρεσε αν υπήρχε just in case...!Δεν με παίρνει να ξεφύγω στο budget δυστυχώς και να πάω για τα 64gb.Απο μαγαζιά τι λέτε για παραγγελία?Έχω REVOLUT κάρτα και θα ήθελα να αποφύγω το paypal λόγω της προμήθειας που κρατάει.οπότε με ενδιαφέρει η αξιοπιστία ασχέτως αν φορτώνω λεφτά στην κάρτα μόνο οταν είναι να κάνω κάποια αγορά.Πρέπει να αφήσω κάποιο μήνυμα για gift όπως κάνω χρόνια στο ebay για να αποφύγω τελωνείο απο τα κινεζομάγαζα?
    • Δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Το αναλαμβάνουν οι ίδιοι πλέον και ξέρουν πως να στο στείλουν. ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ είναι να μην επιλέξεις κούριερ!! ΜΟΝΟ με απλό ταχυδρομείο! Αλλιώς μπορεί να μπλέξεις με τελωνεία.
      Και με revolut που λες σε ένα τέτοιο ποσό που θα δώσεις, γλιτώνεις σίγουρα ένα 10άρικο απο την (εκνευριστική) ταρίφα του paypal. Οπότε σύνδεσε το revolut με το paypal και κάνε την αγορά με paypal αλλά το συνάλλαγμα θα το κάνει η revolut (υπάρχει ρύθμιση ελπίζω να το ξέρεις).

      Τώρα στο mi5 έχει φοβερή τιμή το geekbuying. Επίσης έχει και την international έκδοση του mi5 που είναι βέβαια 30usd ακριβότερη και δεν ξέρω κατα πόσο αξίζει.
      Επίσης ψάξε λίγο εδώ στο φόρουμ κάπου υπάρχουν θέματα για αξιολόγηση καταστημάτων καθώς και υπάρχουν μαγαζιά με ενεργή παρουσία στο φόρουμ μας (όπως το vickmall.com και το geekbuying.com όπως και το yeso521.com).

      Θα βρείς πολλές και καλές πληροφορίες.
    • Την κάρτα την έχω συνδεδεμένη με paypal.Τώρα για την ρύθμιση δεν το ξέρω,δεν το κάνει το revolut αυτόματα?Eίδα οτι έχει και την international edition.Είναι απαραίτητο να πάρω αυτή...γιατίδεν θέλω να δώσω τα 30 δολάρια επιπλέον.Πολύ καλή η τιμή του,φθηνότερο απο vickmal
    • Η international έκδοση υποστηρίζει και την 800άρα μπάντα για το 4G (LTE band B5). Κατα τα άλλα είναι η ίδια συσκευή. Επίσης η international έχει αγγλικά χαρτιά μέσα όπως επίσης και πάνω στο κουτί και έχει περάσει τους ευρωπαικούς ελέγχους(έτσι λέει). Έχει και κανονικό φορτιστή και όχι κινέζικο με αντάπτορα. Παρέλαβα πριν λίγες μέρες ένα Redmi 3 Pro International και τα είδα αυτά. Τώρα εαν αξίζει δεν ξέρω. Ιδανικά για εμάς, καλύτερα η international αλλά είναι κοντά στα 30 ευρώ παραπάνω.
    • Διαφήμιση
    • απλά απο vickmal βλέπω οτι γράφουνε όλοι ένα copy-paste κατεβατό ζητώντας αυτά τα αυτονόητα για εμάς τους Ευρωπαίους και απο τις απαντήσεις βλέπω οτι ικανοποιείται το αίτημα..:).Όσο για την 800αρα μπορεί να κάνω λάθος αλλά νομίζω η wind την δουλεύει πολύ.Δεν είναι και το top κριτήριο επιλογής.οπότε οκ είμαι και σε αυτό.
      Η Revolut ξέρω οτι δεν κρατάει προμήθεια σε μετατροπή συναλάγματος.
      Οπότε συνοψίζοντας,Locked bootloader και official ROM.Αλλά για παράδειγμα στο vickmall σου δίνει 3 επιλογές.official stable global ROM(OTA update&No Greek Language)-Official DEV Global Rom(OTA update&Greek Language)-Official DEV CN Rom (Only Chinese&English language).