Διαφήμιση

Viber και Πολυμέσα σε Κρυφές Συνομιλίες

    • Viber και Πολυμέσα σε Κρυφές Συνομιλίες

      Καλημέρα παιδιά!
      Έχω ένα Xiaomi Mi2S και έχω κάποιες συνομιλίες κρυφές στο Viber. Αυτο που έχω παρατηρήσει είναι ότι μετά από κάποιες μέρες, ο,τι πολυμεσα μου έχουν στείλει (φωτογραφίες, βίντεο, ηχητικά μηνύματα) διαγραφονται αυτοματα, και όταν τα αναζητώ από τη γκαλερί κάθε συνομιλίας βγαίνει μήνυμα "Αρχείο δεν βρεθηκε". Αυτά που έχω στείλει εγω είναι όλα εκεί. Έψαξα στο site του Viber, αλλά δε βρήκα άκρη.

      Θέλω λοιπόν να ρωτήσω δυο πραγματάκια:
      1. Ξέρει κάποιος κάποια ρύθμιση ώστε να μη σβήνονται αυτόματα τα Πολυμεσα από τις συνομιλίες;
      2. Πού μπορώ να τα βρω μέσα στο file system του κινητου, ώστε να παίρνω backup αυτών που με ενδιαφέρουν;

      Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
      Anyone can be a cynic. Dare to be an optimist.
    • Μέσα στο Αλμπουμ φωτογραφίων, στην επιλογή πάνω πάνω "Αλμπουμ" υπάρχει επιλογή "other albums". Εκεί υπάρχει συνήθως ένα κίτρινος φάκελος, που μέσα εκεί περιέχει άλλους φακέλους, που ένας απο αυτούς ονομάζεται "Viber images". Ίσως μέσα εκεί βρεις τις φώτο που χρειάζεσαι και δεν τις εμφανίζει έξω.
      Η διαδρομή για να τις βρείς με έναν file explorer απο το κινητό είναι ...storage/emulated/0/viber/media/Viber Images
      Η διαδρομή για να τις βρεις απο το PC είναι ...\Εσωτερική μνήμη\viber\media\Viber Images
    • Καλημέρα! Έχω ψάξει εκεί, δεν υπάρχουν.. Η λύση που έχω βρει προς το παρόν είναι να τις στέλνω μια- μια απ' ευθείας στο σύννεφο μέσα από την ίδια την εφαρμογή του Viber. Αλλά δεν είναι και πολύ πρακτικό αυτό...
      Anyone can be a cynic. Dare to be an optimist.
    • Διαφήμιση
    • Ο/H ronin13 έγραψε:

      Καλημέρα! Έχω ψάξει εκεί, δεν υπάρχουν.. Η λύση που έχω βρει προς το παρόν είναι να τις στέλνω μια- μια απ' ευθείας στο σύννεφο μέσα από την ίδια την εφαρμογή του Viber. Αλλά δεν είναι και πολύ πρακτικό αυτό...
      Η αλήθεια είναι ότι το Viber έχει "παραξενιές" που είναι ενοχλητικές για το χρήστη... Έχει δυσλειτουργίες όσο αφορά τα back ups και των φωτογραφιών, αλλά και των συνομιλιών... (άλλες λειτουργίες κάνει η εφαρμογή στο κινητό και άλλες στο PC κ.λ.π.). Ο συγχρονισμός δεν είναι σωστός και αν χρειαστεί να κάνεις κάποιο φορμάτ κλπ πρέπει να στήνεις απο την αρχή και το back up που πιθανόν έχεις κρατήσει δεν ενημερώνει και τις δύο συσκευές... κ.λ.π.