Διαφήμιση

Γενική Συζήτηση για το MI5 (Gemini)

    • Mi-5

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H spideman3 έγραψε:

      Από την μέρα που έγινε η αναβάθμιση σε nougat τα διάφορα apk για cpu βλεπουν την συσκευή μας με 2πυρίνες λόγου ασυμβατότητας με nougat. Οι κάτοχοι των Mi5s μας δούλευαν για αυτό το γεγονός. Λέγοντας ότι ψόφησαν οι άλλοι δυο, είναι τεμπέλιδες κτλπ. Όσο αφορά την κάμερα καλή είναι του Mi5 αλλά του Mi5s κλάσης ανώτερη. @GogoF εδώ θα δεις την διαφορά

      Το ξέρω δεν την έχω δει την κάμερα του mi5s αλλά πριν είχα redmi note 3 pro (kenzo) και μετά MI Max τώρα πήρα mi5 και σε θέμα κάμερας παίρνει 10 σε σχέση με τα άλλα.
      Δηλαδή είναι θέμα ρομ?
      Γιατί σαν κινητό πετάει για 2 πυρήνο που γράφει χαχα

      Υ. Γ Έδωσα το iPhone 6 για να πάρω το mi5
      Και η αλήθεια δεν το μετάνιωσα!
      Χωρίς jailbreak δεν αξίζει το iPhone και η κάμερα παίρνει κάτω του μετρίου.
      Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Αυριο θα περάσω την 8.5.2.0 και θα γράψω εντυπώσεις. Περισσότερο με ενδιαφέρει να σταματήσει το πρόβλημα της υπερθέρμανσης. Ειναι και η ζέστη αυτές τις μερες εδω Κέρκυρα ζεσταίνεται και το τηλέφωνο και δε μπορείς να το λειτουργήσεις οταν το χρειάζεσαι και καταντάει πολύ σπαστικό το ολο θέμα.

      Ειδομεν

      ΥΓ 39C battery
      50-60 τα υπόλοιπα
      Χαχαχ καλα πάμε
      Άντε μήπως και γίνει κανένα θαυμα. Στη τελική αντε μου φαίνεται θα δοκιμασω downclock στα 1ghz
    • Διαφήμιση
    • Ο/H eptanhsios έγραψε:

      Αυριο θα περάσω την 8.5.2.0 και θα γράψω εντυπώσεις. Περισσότερο με ενδιαφέρει να σταματήσει το πρόβλημα της υπερθέρμανσης. Ειναι και η ζέστη αυτές τις μερες εδω Κέρκυρα ζεσταίνεται και το τηλέφωνο και δε μπορείς να το λειτουργήσεις οταν το χρειάζεσαι και καταντάει πολύ σπαστικό το ολο θέμα.

      Ειδομεν

      ΥΓ 39C battery
      50-60 τα υπόλοιπα
      Χαχαχ καλα πάμε
      Άντε μήπως και γίνει κανένα θαυμα. Στη τελική αντε μου φαίνεται θα δοκιμασω downclock στα 1ghz



      Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Images
      • Screenshot_2017-06-11-03-04-27-770_com.cpuid.cpu_z.png

        67,86 kB, 540×960, viewed 74 times
    • Ο/H GogoF έγραψε:

      Ο/H eptanhsios έγραψε:

      Αυριο θα περάσω την 8.5.2.0 και θα γράψω εντυπώσεις. Περισσότερο με ενδιαφέρει να σταματήσει το πρόβλημα της υπερθέρμανσης. Ειναι και η ζέστη αυτές τις μερες εδω Κέρκυρα ζεσταίνεται και το τηλέφωνο και δε μπορείς να το λειτουργήσεις οταν το χρειάζεσαι και καταντάει πολύ σπαστικό το ολο θέμα.

      Ειδομεν

      ΥΓ 39C battery
      50-60 τα υπόλοιπα
      Χαχαχ καλα πάμε
      Άντε μήπως και γίνει κανένα θαυμα. Στη τελική αντε μου φαίνεται θα δοκιμασω downclock στα 1ghz

      Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Images
      • aaphoto_2017-06-11_06-05-05.jpg

        104,12 kB, 720×1.280, viewed 70 times
    • Νομιζω η κάμερα του mi5 με τις τελευταίες nougat έχει βελτιωθεί σε σύγκριση με το mi6 την ημέρα,δεν ξέρω όμως εαν έχει διαφορά η κάμερα του mi6 με Κινέζικη ρομ , Φοράει global.
      Mi 11i 8/256
    • Ο/H GogoF έγραψε:

      Ο/H eptanhsios έγραψε:

      Αυριο θα περάσω την 8.5.2.0 και θα γράψω εντυπώσεις. Περισσότερο με ενδιαφέρει να σταματήσει το πρόβλημα της υπερθέρμανσης. Ειναι και η ζέστη αυτές τις μερες εδω Κέρκυρα ζεσταίνεται και το τηλέφωνο και δε μπορείς να το λειτουργήσεις οταν το χρειάζεσαι και καταντάει πολύ σπαστικό το ολο θέμα.

      Ειδομεν

      ΥΓ 39C battery
      50-60 τα υπόλοιπα
      Χαχαχ καλα πάμε
      Άντε μήπως και γίνει κανένα θαυμα. Στη τελική αντε μου φαίνεται θα δοκιμασω downclock στα 1ghz
      Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

      What the h#ll. Με στείλατε . Με τι ρομ ειναι αυτα βρε παιδιά, και με τη χρήση, μόλις άνοιξε το κινητό , σε αδράνεια τι ;

      Δεν ειμαι γκρινιάρης αλλά μια λύση στο θέμα που αντιμετωπίζω ψάχνω και δε θα ησυχάσω αν δε το βρω :P

      Το μήνυμα επεξεργάστηκε 1 φορά, τελευταία από τον/ην NasDriver: Διαγραφή διπλών παραθέσεων ().

    • Διαφήμιση
    • @eptanhsios νομιζω με την 7.3.16 δεν ειχε θερμοκρασιες,την εχω στον υπολογιστη ειναι fastboot + 7.4.25 recovery .
      Mi 11i 8/256
    • Γενική Συζήτηση για το MI5 (Gemini)

      Είμαι με την 7.6.8 global beta και εδώ θερμοκρασίες καύσωνα. Μάλλον η μόνη μας ελπίδα είναι το Miui9.

      Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Βρήκα την υγεια μου όπως σας ειπα εχθες εβαλα Android 6.0.1 την 8.1.2.0 και το κινητό πεταει τωρα που σας γραφω ειμαι εξω στην αυλη μου με 50% φωτεινότητα και 35 βαθμοι το κινητακι.. Ωσο για τους πυρηνες πείραν μπρος... Αμα ρύθμισουν και λιγο την ραμ θα είμαστε κομπλε....
      Images
      • Screenshot_2017-06-11-08-43-24-471_com.primatelabs.geekbench.png

        471,32 kB, 1.080×5.041, viewed 78 times
      • Screenshot_2017-06-11-08-52-09-559_com.antutu.ABenchMark.png

        235,66 kB, 1.080×4.086, viewed 72 times
      • Screenshot_2017-06-11-08-53-07-304_com.cpuid.cpu_z.png

        96,24 kB, 1.080×1.920, viewed 76 times
      • Screenshot_2017-06-11-08-52-34-432_com.cpuid.cpu_z.png

        252,66 kB, 1.080×2.060, viewed 69 times
      • Screenshot_2017-06-11-08-53-14-541_com.cpuid.cpu_z.png

        286,09 kB, 1.080×2.670, viewed 75 times
    • Καλα με android 6 το δειχνει οτι δουλευουν ολοι... Δεν νομιζω οτι με nougat δουλευουν οι δυο... Απλα ετσι φαινεται... Παντως εγω με την τελευταια xtrv δεν εχω καποιο θεμα με θερμοκρασιες...
      Mi 11 pro
    • Διαφήμιση
    • @spideman3 Έψαξα λίγο το θέμα των "κοιμισμένων" πυρήνων. Αρχικά το προσέγγυσα με την πιθανότητα bug στο cpuz και τη nougat. Δεν ήταν ο σωστός τρόπος και άλλαξα τακτική. Συνεχίζοντας να ψάχνω έφτασα εδώ.

      Με λίγα λόγια οι snapdragon επεξεργαστές έχουν μια δυνατότητα που λέγεται mpdecision.
      Με το feature αυτό όταν κάνουμε απλά tasks στο τηλέφωνό μας (μηνύματα, browsing, μουσική κλπ.) οι μονοί cpu πυρήνες κλείνουν εντελώς, για να μην έχουμε τσάμπα κατανάλωση μπαταρίας.
      Αν αρχίσουμε να παίζουμε απαιτητικά παιχνίδια ή εργασίες που θέλουν δύναμη, ενεργοποιούνται.

      Το service αυτό η xiaomi δεν το είχε εκμεταλλευτεί αρχικά και υπήρχαν οδηγοί με ειδικά φλασαρίσματα για να ενεργοποιηθεί.
      Προφανώς στην nougat "ξύπνησε" και το εκμεταλλεύτηκε.

      Οπότε οι 2 πυρήνες δεν είναι bug, είναι feature :D