Διαφήμιση

Μαύρα στίγματα όταν τραβάω φωτογραφίες

    • Mi-4

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Μαύρα στίγματα όταν τραβάω φωτογραφίες

      Καλησπέρα σε όλους!


      Απο το πουθενά μου εμφανίστηκαν 2 μαύρες κουκίδες στην κάμερα, είτε όταν τραβάω με την κάμερα του τηλεφώνου είτε Snapchat κτλπ.


      Κάπου διάβασα ότι μπορεί να είναι σκόνη που κάπως μπήκε μεσα (μεσω του 3.5mm audio jack??), το κινητό το είχα πάντα σε θήκη και έχω καθαρίσει εξωτερικά την κάμερα άπειρες φορές χωρίς αποτέλεσμα.


      Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια λύση, ευχαριστώ προκαταβολικά τους Xiaomakides!!!
    • RE: Μαύρα στίγματα όταν τραβάω φωτογραφίες

      Ο/H Vik έγραψε:

      Καλησπέρα σε όλους!


      Απο το πουθενά μου εμφανίστηκαν 2 μαύρες κουκίδες στην κάμερα, είτε όταν τραβάω με την κάμερα του τηλεφώνου είτε Snapchat κτλπ.


      Κάπου διάβασα ότι μπορεί να είναι σκόνη που κάπως μπήκε μεσα (μεσω του 3.5mm audio jack??), το κινητό το είχα πάντα σε θήκη και έχω καθαρίσει εξωτερικά την κάμερα άπειρες φορές χωρίς αποτέλεσμα.


      Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια λύση, ευχαριστώ προκαταβολικά τους Xiaomakides!!!

      Οι κουκιδες είναι μόνο οταν ανοίγεις κάμερα? Πάντα στο ίδιο σημείο? Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτο σαν δείγμα?

      Στάλθηκε από το Redmi Note 3 Pro μου, χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ναι μόνο όταν ανοιγω κάμερα ή snapchat και είναι στο ίδιο σημείο παντα (μια πάνω αριστερα και μια κατω αριστερα), ήθελα να ανεβάσω φωτό όταν έφτιαξα το post αλλα δεν με αφήνει γιατι το αρχείο πρέπει να είναι μέχρι 1 ΜΒ και η φωτο είναι κάπου στα 3 :/
    • Διαφήμιση
    • Ο/H Vik έγραψε:

      Ναι μόνο όταν ανοιγω κάμερα ή snapchat και είναι στο ίδιο σημείο παντα (μια πάνω αριστερα και μια κατω αριστερα), ήθελα να ανεβάσω φωτό όταν έφτιαξα το post αλλα δεν με αφήνει γιατι το αρχείο πρέπει να είναι μέχρι 1 ΜΒ και η φωτο είναι κάπου στα 3 :/
      Αφού είναι μόνο όταν χρησιμοποιείται ο φακός της κάμερας, μικρό το κακό...φοβήθηκα για καμένα πίξελς αλλά από ότι λες αποκλείεται.
      Αν μπορέσεις να ανεβάσεις φώτο θα διευκόλυνες το φόρουμ ως προς τη "διάγνωση" .
      Λογικά σκουπιδάκια θα είναι
    • Αν πιάνουν τα χέρια σου και δεν φοβάσαι, ψαξε στο YouTube πως λύνεται το κινητό μήπως και μπορέσεις να το καθαρίσεις... Αν όχι, ας σου προτείνει κάποιος που να το πας. Για σκουπιδάκια μου φαίνονται εμένα...

      Στάλθηκε από το Redmi Note 3 Pro μου, χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση
    • Το έλυσα μέχρι ατυο το σημείο, δεν αφαίρεσα και την πλακέτα. καθάρισα τα πάντα και παραμένει. Να ρισκάρω να λύσω περαιτέρω? Γίνεται κάπως να φτάσω κάτω απο τον φακό της κάμερας; Το έχω πάρει απο Κίνα οπότε δεν έχω εγγύηση, κανα μέρος να το πάω να μου το φτιάξουνε Πειραιά-Αθήνα? Ευχαριστώ και πάλι!!
      Images
      • Xiaomi-Mi-4-Disassembly-7.jpg

        195,16 kB, 825×550, viewed 159 times
    • Να φανταστώ ότι επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και τέτοια "φλώρικα" κόλπα έχεις κάνει ε; Έχουν τύχει 2 φορές εδώ μέσα να βγάλουν προβλήματα κάμερες, με θολές φώτο και με γραμμές στα πλάγια. Και τις 2 φορές έκανε μπαμ για hardware problem και τελικά με επαναφορά λύθηκαν... και τα 2!!!!!

      from my RN3 pro
      Η Τεχνητή Νοημοσύνη έρχεται αλλά η Φυσική Βλακεία δεν φεύγει.
    • Το έκανα και αυτό, ακόμα εκεί!!! Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο μέρος να το πάω να μου το φτιάξουν; Δεν ξέρω αν μπορώ να ξεκολλήσω την κάμερα απο την πλακέτα και να καθαρίσω κάπως το μέσα μέρος του φακού, την κούναγα λίγο μετά το καθαρίσμα αλλα τα στίγματα παραμένουν στο ίδιο σημείο τι είδους κολλώδες σκόνη μπορει να είναι αυτο;;;
    • Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω μπορεί να είναι γρατσουνιές στο φακό της κάμερας. Σκουπίδια και σκόνες σπάνια περνάν μέσα στο φακό καθώς κατασκευάζονται αεροστεγός.

      Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Διαφήμιση