Διαφήμιση

Recovery

    • RedMi Note 3

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • γεια σας και από μένα,καλώς σας βρήκα.

      Ας τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή...
      πριν 8-9 μήνες αγόρασα (από το minideal) το Xiaomi Redmi 2 NOTE. Διάβασα όλες τις οδηγίες για το πως να αλλάξω recovery για να βάλω την μεταφρασμένη της κοινότητας (HERMES). Δυσκολεύτηκα,αλλά τα κατάφερα! Από τότε αλλάζω κάθε φορά που η κοινότητα βγαζει update rom. (Ευχαριστώ πολύ όλους και ειδικά τον Hermes)

      Αποφάσισα λοιπόν να δώσω στην γυναίκα μου αυτό το κινητό και να αγοράζω το xiaomi Rerdmi 3 NOTE (Slagdragon)!! :)

      Προχθές ήρθε το κινητό (αγορά πάλι από minideal).
      Κατά την παραγγελιά επέλεξα --Multi-language Rom & Google play store installed-- το ίδιο είχα επιλέξει και όταν αγόρασα το Xiaomi Redmi 2 NOTE.
      Το νέο μου κινητό ήρθε με Android 5.1.1 και MIUI 7.xxx (με Ελληνικά (οχι full Ελληνικά) και Play Store -οπως ειχε και το Xiaomi Redmi 2 NOTE)
      Συνδέομαι κανονικά στο Play Store, ήρθαν όλες οι επαφές μου κτλ. Το τηλέφωνο δούλευε κανονικά!

      Το συνδέω με καλώδιο με το PC (MiPCSuite) --που να μην το έκανα ποτέ μου !!!

      Βρίσκει το MIUI 8.0.1.0 Ωραία λέω... το κατεβάζω το κάνει εγκατάσταση και... εδώ αρχίζουν τα προβλήματα μου :-x

      Ενώ είχα συνδεθεί στο play store, τώρα δεν μπορώ... (το εικονίδιο του υπήρχε, αλλά δεν συνδέεται)
      Κάνω factory reset και.... τα πράγματα έγιναν χειρότερα :-x
      Εξαφανίστηκε οτιδήποτε ελληνικό, το τηλέφωνο γέμισε κινεζικά προγράμματα και για επιλογή γλώσσας έχει 2 κινέζικες και 1 Αγγλική!!!
      play store, GMail ούτε για δείγμα!!!

      Ρίχνομαι λοιπόν με τα μούτρα στο διάβασμα.
      Διαπιστώνω ότι για να αλλάζω recovery θα πρέπει να βάλω άλλο bootloader,ο οποίος είναι κλειδωμένος από την xiaomi
      έκανα αίτηση στην xiaomi για να πάρω το "οκ"και περιμένω...
      έκανα και την δοκιμή (με το adb fastboot.exe) για να δω αν το κινητό μου έχει κλειδωμένο bootloader και όντως είναι κλειδωμένος.
      διαβάζω όμως ότι ο (Hennessy) έχει recovery (TWRP recovery 3.0.0 by mic (Hennessy)) που μπαίνει σε όλα τα xiaomi :grin:
      Παιδιά έχω μπερδευτεί... κάθε βοήθεια δεκτή 8o

      Ευχαριστώ
    • Είχες unofficial rom και έβαλες official..
      Τώρα κάνεις άιτηση για ξεκλείδωμα και κατεβάζεις μία recovery ρομ china developer..
      Την περνάς μέσω updater, ξεκλειδώνεις, και περνάς την Ελληνική..
      όλα αυτά είναι ε΄δω.....................


    • :) Καλος ηρθες φιλε μου.
      Από εδώ και περα θα ευχαριστείς το φιλο Kenzo.... :lol:
      Redmi note 2 = Hermes
      Redmi note 3 (ΜΤΚ)=Hennessy
      Redmi note 3 (sd) = Kenzo Το δικο σου. Τα = είναι οι κωδικες ονομασίες των συσκευών όχι ο δημιουργος της ρομ ;)
      Θα ψαξεις για τους οδηγούς του Redmi note 3 pro

      Διαβασε εδώ από το δασκαλο
      Γενική κουβέντα για το Redmi Note 3 Pro
      You may think you can fly - but you better not try
    • Διαφήμιση
    • :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
      @geoanto555 Εκανα μιση ωρα να το γραψω? lol :dash:
      You may think you can fly - but you better not try
    • Σας ευχαριστώ geoanto555 και Thracia για την πολύτιμη βοήθεια σας :thumbsup:
      Μου πήρε 4-5 ώρες (μαζί με τους drivers που δεν ενεργοποιούσασταν με τίποτε) αλλά άξιζε! Τώρα χαίρομαι το Xiaomi μου :grin:
      Που να φανταστώ ότι το Hermes, Hennessy και Kenzo είναι κωδικές ονομασίες των συσκευών :lol:
      Γέλασα και εγώ όταν το διάβασα :lol: (μα τόσο άσχετος πια!!! :lol: :lol: :lol: )


      Έχω δύο απορίες ακόμα
      1) Οι οδηγίες έλεγαν να μην κάνω update.zip (για root) μέσα απο το recovery.
      Τώρα που θα το βρω το update.zip και από που θα το τρέξω; Από το Android ή από το Recovery;

      2) Έβαλα την τελευταία Stable (xiaomi-miui-hellas-5.1_kenzo_Stable-V7.5.2.0.zip) για την συσκευή μου
      (Redmi 3 Note με Snapdragon 650) που είναι η ίδια και για το Redmi note 3 pro. Κάπου διάβασα στο forum ότι έχει

      καθυστερήσει το MIUI 8 διότι η ROM θα βγει μαζί με Android 6. Αληθεύει; :love:

      Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων...
    • 1.Αν θέλεις να έχεις ρουτ πρέπει να μπεις στο twrp και να φλάσάρεις το αρχείο zip που θα είναι χύμα στον αποθηκευτικό χώρο...
      2. Για stable λίγο δύσκολο τώρα....
      Σε λίγες μέρες θα βγει miui 8 σε lollipop..


    • μπαίνω στο recovery (στον αποθηκευτικό χώρο του τηλεφώνου δεν υπάρχει αρχείο .zip)
      Όμως όταν επιλέξω reboot, με ρωτάει "Install SuperSU now?" Swipe to install

      να κάνω αυτό;
    • Διαφήμιση
    • Κάντο αλλά αν μπεις και δεν το χει κάνει άνοιξε την ρομ και πάρτο από μέσα..


    • Αν δεν υπάρχει μέσα λογικά δεν θα το βρει για να το τρεξει...
      Καλύτερα αποσυμπίεσαι την ρομ και βάλτο χειροκίνητα.


    • Διαφήμιση
    • Ο/H george.zaxos έγραψε:

      Έγινε root, σε ευχαριστώ!
      Με αποσυμπίεση έτσι; Δοκίμασες με αυτό του twrp?