Διαφήμιση

Flash την Ελληνική ROM στο RedMi 3s(land)

    • Οδηγός
    • Σημαντικό
    • Redmi 3S
    • MIUI

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Flash την Ελληνική ROM στο RedMi 3s(land)



      Αυτός ο οδηγός είναι αποκλειστικά για το RedMi 3s land


      Ακολουθούμε αυτόν τον οδηγό μόνο εαν έχουμε ξεκλειδώσει τον bootloader του κινητού μας..

      Αν όχι δες εδώ -->Ξεκλείδωμα bootloader

      Αν είμαστε σίγουροι ότι έχουμε ξεκλειδώσει συνεχίζουμε....Αλλιώς.........Έλεγχος bootloader

      Κατεβάζουμε τα απαραίτητα αρχεία για υπολογιστή και κινητό.

      1.adb.zip
      2.twrp_land_3.1.0-0_orange.img
      3.Την ρομ για το κινητό μας..όποια θέλουμε από τις 2
      α)Τελευταία stable
      b)Τελευταία developer

      Θα πρέπει να έχουμε εγκαταστήσει στον υπολογιστή μας drivers..
      Θα χρειαστούμε το mipcsuite και σε κάποιες περιπτώσεις (windows 10) θα χρειαστεί και αυτό Universal ADB Drivers (recommended)

      Αποσυμπιέζουμε το αρχείο adb.zip κάπου στον υπολογιστή μας....
      Ανοίγουμε τον φάκελο και πρέπει να δούμε κάτι τέτοιο μέσα......




      Κάνουμε με κρατημένο το shift στον υπολοιστή μας δεξί κλικ μέσα(σε ένα κενό σημείο) στον φάκελο που είμαστε και άνοιγμα παραθύρου εντολών εδώ..



      Θα ανοίξει το "παράθυρο"



      Υπάρχει και ο εναλλακτικός τρόπος να ανοίξουμε την command prompt
      Ενώ είμαστε μέσα στο φάκελο adb πληκτρολογούμε στην διεύθυνση cmd..κ enter κάπως έτσι..




      Συνδέουμε το κινητό με τον υπολογιστή.

      Πρέπει να πάμε στην συσκευή μας και να την προετοιμάσουμε για το ADB

      Settings (Ρυθμίσεις) => Additional Settings (Πρόσθετες ρυθμίσεις) => Developer options (Επιλ. για προγραμματιστές) και να ενεργοποιήσουμε το USB Debugging (Εντοπισμός σφαλμάτων USB)

      Προσέχουμε αν υπάρχει κουμπί για την ενεργοποίηση του FastBoot Mode και το ενεργοποιούμε και αυτό.

      Αν δεν βρίσκουμε την επιλογή developer options πάμε Ρυθμίσεις/σχετικά με το τηλέφωνο και "χτυπάμε" πολλές φορές πάνω στο "έκδοση Miui"

      Παίρνουμε το αρχείο της ρομ που κατεβάσαμε και το αποθηκεύουμε χύμα μέσα στο κινητό όπως είναι σαν zip..(δεν το αποσυμπιέζουμε)

      Πάμε στην γραμμή εντολών και δίνουμε
      adb devices για να δούμε αν το κινητό μας αναγνωρίζεσαι σωστά...
      Προσοχή εδώ.. στο κινητό πολύ πιθανόν να βγει ένα μήνυμα για την σύνδεση με τον υπολογιστή

      Εμείς θα κάνουμε κλικ στο always allow.. .και οκ



      Αν έχει συνδεθεί σωστά το κινητό και όλα είναι εντάξει μετά την εντολή adb devices θα δούμε κάτι τέτοιο




      Αν δούμε δίπλα στον κωδικό το όνομα device είμαστε εντάξει και μπορούμε να συνεχίσουμε...
      Αν δούμε την λέξη Unauthorized δίπλα στον κωδικό σημαίνει ότι δεν έχουμε δώσει άδεια από το κινητό μας..
      Δίνουμε τις εντολές με την σειρά
      adb kill-server
      adb start-server
      adb devices και περιμένουμε να δούμε το προηγούμενο μήνυμα "allow usb debugging"--->>always allow και ok.

      Αν είναι όλα οκ ξεκινάμε την διαδικασία..

      Βάζουμε το κινητό μας σε fastboot mode
      με την εντολή


      adb reboot bootloader.
      Στην περίπτωση που μας βγάλει bootloader is disabled κλείνουμε το κινητό και το βάζουμε χειροκίνητα σε fastboot mode με volume -(κάτω) & power.

      Δίνουμε την εντολή fastboot devices για να δούμε αν και εδώ αναγνωρίζεται σωστά..
      Θα πάρουμε ότι και πριν... έναν κωδικό και το fastboot δίπλα..


      Ήρθε η ώρα να εγκαταστήσουμε το recovery μας..


      Πάμε στον υπολογιστή και βρίσκουμε το αρχείο twrp_land_3.1.0-0_orange.img

      Όπως είναι το παίρνουμε και το αντιγράφουμε στον φάκελο adb.. θα είναι κάπως έτσι..



      Συνεχίζουμε με την εγκατάσταση του αρχείου που μόλις αντιγράψαμε..


      Δίνουμε
      fastboot flash recovery twrp_land_3.1.0-0_orange.img και βλέπουμε να ολοκληρώνεται..



      Είσοδο στο recovery που μόλις εγκαταστήσαμε..

      Εδώ έχουμε 3εις επιλογές

      1.Δίνουμε fastboot reboot κρατώντας το volume +(πάνω) κρατημένο περιμένοντας να μπει σε recovery
      2.Δίνουμε fastboot boot twrp_land_3.1.0-0_orange.img για να μπει απευθείας μόνο του [/b]
      3.Αποσυνδέουμε το κινητό μας από τον υπολογιστή και κρατάμε το κουμπί power(παρατεταμένα) για να κλείσει.. Με το που μαυρίσει η οθόνη

      αμέσως πατάμε και κρατάμε το volume +(πάνω) για να μπει..

      Είσοδος πρώτη φορά στο twrp

      Στην πρώτη είσοδο θα μας βγάλει ένα μήνυμα..........

      κλικ στο never show this.... & swipe to allow modification.

      Επόμενο βήμα είναι να καθαρίσουμε το προηγούμενο λογισμικό από σκουπίδια και διάφορα.

      Θα μπούμε στο menu wipe/advanced wipe/τικ σε dalvik art cache,cache,data και swipe to wipe..




      Σε μερικά δευτερόλεπτα θα τελειώσει και θα γράψει done στο κέντρο της οθόνης μας


      Στην περίπτωση που μας βγάλει σφάλματα θα πρέπει να γυρίσουμε πίσω και να κάνουμε wipe/ format data.
      Μετά από αυτο θα γυρίσουμε πίσω και θα κάνουμε reboot recovery..
      Θα ξανα μπούμε σε twrp και θα κάνουμε τα wipe από την αρχή..


      Εμείς με το κάτω αριστερό βελάκι θα γυρίσουμε πίσω-πίσω μέχρι να δούμε το install πάνω αριστερά.
      Θα μπούμε μέσα.. θα επιλέξουμε την ρομ και θα κάνουμε κλικ swipe to confirm flash




      Η εγκατάσταση θα διαρκέσει περίπου 3-4 λεπτά...Κατά την διάρκεια αυτή καλά είναι να βλέπουμε την οθόνη
      του κινητού μας για κάποιο σφάλμα...(κόκκινα γράμματα)

      Όταν τελειώσει (με το καλό) θα μας βγάλει 2 επιλογές στο κάτω μέρος της οθόνης μας.

      Επιλέγουμε reboot system και χαλαρώνουμε περιμένοντας να ανοίξει το κινητό μας.
      Το πρώτο boot μπορεί να πάρει αρκετό χρόνο μην σας ανησυχεί αυτό..Ίσως και 15 λεπτά....

      Και ναι!!! Έχουμε Ελληνική ρομ...


    • Ευχαριστούμε. Πολύ καλή δουλειά

      Στάλθηκε από το Redmi 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ωραιος , το ευχαριστω ειναι πολυ λιγο για την δουλεια που εχεις προσφερει εδω μεσα. Αντε να ερθει και το δικο μου Redmi 3s ;) :)
    • Διαφήμιση
    • Στην αρχη της διαδικασιας στο cmd πατωντας adb devices και enter μου εμφανιζει αριστερα τον αριθμο της συσκευης κ δεξια τη λεξη device και οχι αυτο που φαινεται στη φωτογραφια...οταν δινω kill και start και μετα adb devices μου εμφανιζεται οπως πρεπει..την πρωτη φορα που το εκανα μου εβγαλε Unauthorized...παιζει κατι με τους drivers η ειναι κατι αλλο..?
    • Πρέπει να κλικάρεις από το κινητό το μήνυμα που σου πετάει...
      Always+ok


    • Την πρωτη φορα που το εκανα μου εβγαλε Unauthorized και εκανα kill και start και μετα αφου μου πεταξε το μνμ στο κινητο εκανα always και μου το εμφανισε κανονικα...για να μη σε μπερδευω οταν λεω οτι δεν μου εμφανιζει αυτο που πρεπει εννοω οτι απο τη στιγμη που εκανα το always..και ξαναμπηκα στο cmd να δω αν εστρωσε δεν μου βγαζει τις δυο προτασεις απο κατω
      * daemon.......
      * daemon.......
      και μετα list of devices αλλα μου εμφανιζει κατευθειαν την συσκευη και δεν ξερω αν αυτο ειναι προβλημα η φυσιολογικο...
      Images
      • scr2.jpg

        23,27 kB, 660×527, viewed 296 times
    • Διαφήμιση
    • Έκανα και εγώ τον οδηγό σήμερα μιας και παρέλαβα το κινητό του αδελφού μου

      Όλα καλά. Προστέθηκε άλλο ένα Xiaomi στον στενό μου χώρο...

      Εκείνο που με παραξένεψε είναι πως μετά το Install το Reboot διάρκησε 40 λεπτά περίπου ?(

      Τέσπα... ¨Ολα καλά
    • Ο/H mixaliscy έγραψε:

      το Reboot διάρκησε 40 λεπτά περίπου
      Σοβαρά τόσο πολύ; Πολύ περίεργο......


    • Ο/H geoanto555 έγραψε:

      Σοβαρά τόσο πολύ; Πολύ περίεργο......
      Ναι και δεν μου κόλλησε καν στο MI logo, ούτε στη μπάρα που κτίζει τη μνήμη cache αλλά στο Powered by Android και τις 3 τελείες από κάτω.

      Ήταν εκεί για μισή ώρα περίπου και άλλα 10 πριν που οκ, ήταν στα λογικά πλαίσια
    • Διαφήμιση
    • Ο/H mixaliscy έγραψε:

      Ήταν εκεί για μισή ώρα περίπου και άλλα 10 πριν που οκ, ήταν στα λογικά πλαίσια
      Μπράβο που περίμενες...... το είχα σκίσει στις επανακκινήσεις εγώ...(ανυπόμονος΄..)