Διαφήμιση

Πρόβλημα με unbrick σε Redmi Note 3 Pro (Snapdragon)

    • Οδηγός
    • Σημαντικό
    • RedMi Note 3 Pro

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Πρόβλημα με unbrick σε Redmi Note 3 Pro (Snapdragon)

      Καλησπέρα σε όλους,

      Ως νέο μέλος θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την αποδοχή της ένταξής μου στην μεγάλη παρέα του Forum.

      Στη συνέχεια θα ήθελα να ζητήσω την βοήθειά σας, καθώς ύστερα από επιτυχής εγκατάσταση bootloader TWRP και στην προσπάθειά μου να εγκαταστήσω Ελληνική έκδοση ROM στο (3 ημερών) ολοκαίνουργιο (!!!!!!!) RN3 Pro (3GB Snapdragon) κάτι πήγε στραβά και το τηλέφωνο δεν λειτουργεί !!! Διαβάζοντας και ψάχνοντας συνεχώς στο internet, δοκίμασα όλους τους πιθανούς τρόπους επαναφοράς του τηλεφώνου κυρίως μέσω fastboot, μιάς και στον TWRP (φορτώνει μεν, αλλά) δεν λειτουργεί το touch screen της οθόνης (μη μπορώντας να εκτελέσω εντολές) με αποτέλεσμα όλες οι προσπάθειές μου να πέσουν στο κενό !!!

      Όσον αφορά το fastboot mode, ύστερα από το μπλοκάρισμα του τηλεφώνου, δεν εμφανίζεται πια το Xiaomi Logo με το λαγουδάκι, αλλά το Logo του Linux σε μικρό μέγεθος στη μέση της οθόνης!

      Στις διάφορες προσπάθειες που έκανα (αφού κατέβασα το MiFlash και όλα τα ανάλογα official fastboot roms από το site της Xiaomi) ακόμη και με την μέθοδο "reboot-edl" δεν κατάφερα να επαναφέρω το τηλέφωνο σε κανονική λειτουργία !!!

      Να σημειώσω πως σε όλες τις εκδόσεις του MiFlash (x64 και Beta) και σε όλες τις εργοστασιακές Fastboot (Global όχι Chinese) Roms (Stable αλλά και Developer) τα MiFlash δεν κατάφεραν να εγκαταστήσουν τις εργοστασιακές (Fastboot) Roms, βγάζοντας συνεχώς σφάλμα εύρεσης αρχείων .bat (ανάλογα με τις επιλογές που έκανα από το Flashing Menu) !!!

      Θα ήθελα λοιπόν να παρακαλέσω τα μέλη, εάν κάποιος γνωρίζει τον τρόπο επαναφοράς του τηλεφώνου ή εάν μπορεί να βοηθήσει με οποιονδήποτε τρόπο.



      Ευχαριστώ εκ των προτέρων

      sjbd54
      (computerrage)
    • Σύνδεσε το κινητό στον υπολογιστή και πες μου πως το βλέπει..


    • Σε κατάσταση fastboot mode το βλέπει σαν "Marsall London Bootloader Interface !!!" Έκανα προσπάθειες με τους drivers αλλά δεν κατάφερα τίποτε !!! (Windows 10 Pro x64)
      (computerrage)
    • Διαφήμιση
    • Καλά το βλέπει...όπως είσαι δώσε fastboot oem device-info
      Αν δυσκολευτείς εδώ..


    • Διαφήμιση
    • Αν τον ξεκλείδωσες εσύ πας εδώ και βάζεις μία official ρομ..


    • Τον bootloader τον είχα ξεκλειδώσει πριν μπρικάρει το κινητό, αφού το είχα κάνει root πρώτα, Μέχρι και το ρουτάριασμα όλα πήγαιναν καλά, αφού το κινητό έκανε boot κανονικά (ρουταρισμένο) στο official rom! Όσον αφορά τις official fastboot roms τις έχω κατεβάσει όλες εκτός από τις chinese versions ...



      SORRY !!!!!!!!!!!!!!!!

      Ο bootloader έχει πρόβλημα !!!
      Images
      • bootloader failed.PNG

        29,18 kB, 979×515, viewed 163 times
      (computerrage)
    • Ελπίζω να τον έλεγξες τώρα γτ μπορεί να ξανα κλειδωσε..
      Η λύση είναι καθαρή εγκατάσταση στο κινητό σου με τον οδηγό που σου δωσα..


    • Εννοείς ότι το κινητό έτσι όπως είναι τώρα μπορεί να γίνει καθαρή εγκατάσταση? (Δες τα προηγούμενα posts μου, γιατί τελικά ο bootloader είναι κλειδωμένος !!!)
      (computerrage)
    • Διαφήμιση
    • Να κάνεις αυτό που σου λέω για να βρούμε άκρη.,
      Βάλτο κινητό σε fastboot και κατέβασε αυτό.. αποσυμπίεσε το.. Τρέξε το edl.cmd και πες μου πως το βλέπει ο υπολογιστής..
      Λογικά θα πάει στις θύρες com.