Διαφήμιση

Ελληνικός οδηγός Unbrick Xiaomi Mi5 με κλειδωμένο bootloader

    • Οδηγός
    • Mi-5

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Αν τελικά περάσω την official Chinese θα έχω θέματα με τις εφαρμογές Google; Το ρωτάω γιατί έχω όλες τις επαφές μου στο google και επίσης κάποιες εφαρμογές μου είναι απαραίτητες για την δουλειά.
    • Ο/H babis79st έγραψε:

      Αν τελικά περάσω την official Chinese θα έχω θέματα με τις εφαρμογές Google; Το ρωτάω γιατί έχω όλες τις επαφές μου στο google και επίσης κάποιες εφαρμογές μου είναι απαραίτητες για την δουλειά.
      Οι China ρομ δεν έχουν εφαρμογές Google μονο οι global επίσης στην τελευταία miui8 global beta έχει γίνει καλύτερη μετάφραση η Ελληνική γλώσσα σε σύγκριση με τις προηγούμενες επίσημες ρομ.
      Mi 11i 8/256
    • Ο/H trifos έγραψε:

      Ο/H babis79st έγραψε:

      Αν τελικά περάσω την official Chinese θα έχω θέματα με τις εφαρμογές Google; Το ρωτάω γιατί έχω όλες τις επαφές μου στο google και επίσης κάποιες εφαρμογές μου είναι απαραίτητες για την δουλειά.
      Οι China ρομ δεν έχουν εφαρμογές Google μονο οι global επίσης στην τελευταία miui8 global beta έχει γίνει καλύτερη μετάφραση η Ελληνική γλώσσα σε σύγκριση με τις προηγούμενες επίσημες ρομ.
      Δηλαδή εγώ που έχω unofficial rom, αν κάνω update σε official Chinese ,θα χάσω όλες τις google εφαρμογές;
    • Διαφήμιση
    • Babis79st εγώ που έκανα την ίδια διαδικασία την παρασκευή με κινητό mi5 από minideal πέρασα την κινέζικη stable με κλειδωμένο bootloader(όπως κι εσυ). Μετά ο updater και το MiPCsuite δε δέχονταν αλλαγή σε official stable ή dev.
      H μόνη επιλογή μετά ήταν ξεκλείδωμα bootloader (μου το έκανε και με την china stable) και πέρασμα της official dev (ή όποια θες) με fastboot. (με fastboot θα σβηστούν τα πάντα απο το κινητό σου)
    • Ο/H Dardanian έγραψε:

      Babis79st εγώ που έκανα την ίδια διαδικασία την παρασκευή με κινητό mi5 από minideal πέρασα την κινέζικη stable με κλειδωμένο bootloader(όπως κι εσυ). Μετά ο updater και το MiPCsuite δε δέχονταν αλλαγή σε official stable ή dev.
      H μόνη επιλογή μετά ήταν ξεκλείδωμα bootloader (μου το έκανε και με την china stable) και πέρασμα της official dev (ή όποια θες) με fastboot. (με fastboot θα σβηστούν τα πάντα απο το κινητό σου)
      η κινέζικη stable δεν είναι official stable; μπερδεύομαι. Και με την κινέζικη stable το κινητό πώς ήταν ; Εννοώ από google υπηρεσίες, από bugs και γενικά δούλευε ρολόι;
    • Γεια σας

      έχω κάνει τα παραπάνω βήματα και είμαι με bootloop

      καμιά ιδέα από κει και πέρα;

      mi 5 fake rom


      καλημέρα

      να κάνουμε μια ανακεφαλαίωση
      άδεια για update bootloader είχα λάβει πριν λίγες μέρες.
      χθες παρέλαβα το κινητό μου και είχε rom 7.2.8.0.0.
      άνοιξα το κινητό και το χάζεψα λίγο. συνδέθηκα στο mobile app της xiaomi και δεν ξέρω από εκεί αν ξεκλείδωσα τον bootloader.
      συνέδεσα το κινητό στον Η/Υ και έβαλα 2 rom στη μνήμη του κινητού και δοκίμασα μπας και τα πάρει σαν update και δεν τα πήρε.
      fastboot μετά και με το pc suite μου έβγαλε να κάνει αναβάθμιση στην 8.0.10.0. μετά από κάτι λιγότερο από 3 ώρες μου έβγαλε ότι η αναβάθμιση ολοκληρώθηκε με επιτυχία και έκανε μόνο του επανεκκίνησή το κινητό . από τότε bootloop και δεν το βλέπει κανονικά όταν το συνδέω. το βλέπει σαν φορητή συσκευή mi5. όταν το συνδέω σε fastboot στο xiaomi pc αν βάλω R.Flash μου λέει ότι έχω 8.0.10.10 και ότι η τελευταία Rom είναι αυτή, οπότε είμαι updated. με shift και R.Flash επέλεξα την 6.9.15 που είχα κατεβάσει και με fastboot δείχνει να μου την περνάει κανονικά. μετά από κανένα 30 λεπτό δείχνει να ολοκληρώνεται η διαδικασία αλλά μου βγάζει σφάλμα στον Η/Υ και το μήνυμα είναι couldn't update Sign in to your Mi Account MIUI forum ask questions or find answers.

      έχει συμβεί σε κανέναν κάτι παρόμοιο ;

      σε Recovery mode έκανα ότι έκανα και όχι σε fastboot
    • Ο/H babis79st έγραψε:

      Ο/H Dardanian έγραψε:

      Babis79st εγώ που έκανα την ίδια διαδικασία την παρασκευή με κινητό mi5 από minideal πέρασα την κινέζικη stable με κλειδωμένο bootloader(όπως κι εσυ). Μετά ο updater και το MiPCsuite δε δέχονταν αλλαγή σε official stable ή dev.
      H μόνη επιλογή μετά ήταν ξεκλείδωμα bootloader (μου το έκανε και με την china stable) και πέρασμα της official dev (ή όποια θες) με fastboot. (με fastboot θα σβηστούν τα πάντα απο το κινητό σου)
      η κινέζικη stable δεν είναι official stable; μπερδεύομαι. Και με την κινέζικη stable το κινητό πώς ήταν ; Εννοώ από google υπηρεσίες, από bugs και γενικά δούλευε ρολόι;
      Οι επίσημες ρομ είναι China stable/beta και global stable/beta και τις κατεβάζεις απο την επίσημη σελίδα en miuicom.Με τις κινέζικες δεν έχεις Google services και εχει γλώσσα αγγλικά και κινέζικα ενω με την global εχεις Google services stable και beta όπου η beta έχει και Ελληνικά.
      Mi 11i 8/256
    • Διαφήμιση
    • Ο/H trifos έγραψε:

      Ο/H babis79st έγραψε:

      Ο/H Dardanian έγραψε:

      Babis79st εγώ που έκανα την ίδια διαδικασία την παρασκευή με κινητό mi5 από minideal πέρασα την κινέζικη stable με κλειδωμένο bootloader(όπως κι εσυ). Μετά ο updater και το MiPCsuite δε δέχονταν αλλαγή σε official stable ή dev.
      H μόνη επιλογή μετά ήταν ξεκλείδωμα bootloader (μου το έκανε και με την china stable) και πέρασμα της official dev (ή όποια θες) με fastboot. (με fastboot θα σβηστούν τα πάντα απο το κινητό σου)
      η κινέζικη stable δεν είναι official stable; μπερδεύομαι. Και με την κινέζικη stable το κινητό πώς ήταν ; Εννοώ από google υπηρεσίες, από bugs και γενικά δούλευε ρολόι;
      Οι επίσημες ρομ είναι China stable/beta και global stable/beta και τις κατεβάζεις απο την επίσημη σελίδα en miuicom.Με τις κινέζικες δεν έχεις Google services και εχει γλώσσα αγγλικά και κινέζικα ενω με την global εχεις Google services stable και beta όπου η beta έχει και Ελληνικά

      Ο/H trifos έγραψε:

      Ο/H babis79st έγραψε:

      Ο/H Dardanian έγραψε:

      Babis79st εγώ που έκανα την ίδια διαδικασία την παρασκευή με κινητό mi5 από minideal πέρασα την κινέζικη stable με κλειδωμένο bootloader(όπως κι εσυ). Μετά ο updater και το MiPCsuite δε δέχονταν αλλαγή σε official stable ή dev.
      H μόνη επιλογή μετά ήταν ξεκλείδωμα bootloader (μου το έκανε και με την china stable) και πέρασμα της official dev (ή όποια θες) με fastboot. (με fastboot θα σβηστούν τα πάντα απο το κινητό σου)
      η κινέζικη stable δεν είναι official stable; μπερδεύομαι. Και με την κινέζικη stable το κινητό πώς ήταν ; Εννοώ από google υπηρεσίες, από bugs και γενικά δούλευε ρολόι;
      Οι επίσημες ρομ είναι China stable/beta και global stable/beta και τις κατεβάζεις απο την επίσημη σελίδα en miuicom.Με τις κινέζικες δεν έχεις Google services και εχει γλώσσα αγγλικά και κινέζικα ενω με την global εχεις Google services stable και beta όπου η beta έχει και Ελληνικά.
      δηλαδή αν πάω σε επίσημη κινέζικη θα χάσω το google service που έχω τώρα; και αν ναι μπορώ να περάσω μέσω miui store όπως έχω δει σε κάτι video στο YouTube;
    • Καλησπερα εχω ακτιβως την ιδια ρομ οπως ο πρωτος φιλος,
      Η διαδιακασια ξεκλειδωμα του bootloader και μετα να ακουλουθησουμε το tutorial αυτου του νηματος ειναι σωστο?
      'Η υπαρχει καποια αλλη διαδικασια
      ευχαριστω πολυ!!
    • Αν ξεκλειδώσεις μετά μπορείς να βάλεις ρομ και με άλλους τρόπους...


    • Διαφήμιση
    • Αρχικά υπαρχει καποιο bug στο mi suite ? γιατι δεν μου βρησκει το τηλεφωνο πιο συγκεκριμενα μου εμφανιζει αυτο : "you need to update your device before using Mi suite..." ενω εχω σε debugging mode το κινητο

      Πρεπει να χρησιμοποιησω το mi flash tool ?

      Ευχαριστω