Διαφήμιση

Ελληνικός οδηγός Unbrick Xiaomi Mi5 με κλειδωμένο bootloader

    • Οδηγός
    • Mi-5

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • σε fastboot μπαίνει?

      Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ο/H dubio έγραψε:

      λοιπον εκανα image translate στο google.δεν παιρνιεται δυστυχως.την global δε μαφηνει καν να την περασω,
      κατεβασα κ την κινεζικη stable,(την ιδια δηλαδη που υποτιθεται οτι εχει) κ ξεκιναει να την περασει αλλα αποτυχαινει.
      Την κατσαμε την βαρκα ε?ψαχνω τωρα τον οδηγο με το καλωδιο κλπ κλπ.
      Μια ερωτηση ακομα παιδια, για να ξεκλειδωθει ο bootloader πρεπει να λειτουργει το κινητο κανονικα?δηλαδη με το bootloop στο οποιο βρισκεται δε μπορω να το κανω ε?
      α!ευχαριστω εκ των προτερων!

      Μην αγχώνεσαι φίλε, θα κάνεις μια χαρά πρωτοχρονιά. Το τηλέφωνο σου δεν είναι bricked, o λόγος που μπαίνει σε bootloop είναι πως το MiPcSuite δεν κάνει αυτόματα wipe τα δεδομένα μετά από κάθε flash. H τελευταία China stable έχει μπει κανονικά αλλά δε μπορεί να κάνει boot γιατί τα δεδομένα χρήστη από το προηγούμενο ROM δεν είναι συμβατά με αυτήν. Αυτό που χρειάζεται να κάνεις για να φύγει το bootloop είναι wipe τα δεδομένα μέσω του κινέζικου MiPCSuite. Ακολουθείς την ίδια διαδικασία που θα ακολουθούσες για να κάνεις flash το κινητό σου μέχρι το σημείο που το συνδέεις στο PC και πατάς το κουμπί αυτό:



      Στο παράθυρο που θα σου ανοίξει με τα 3 κουμπιά, αντί για το 1ο κουμπί, πάτα το 2ο και μετά στο διάλογο που θα σου βγάλει πάτα το αριστερά (κόκκινο) κουμπί. Στο Recovery Mode του τηλεφώνου σου θα φανεί μια μπάρα εξέλιξης της διαδικασίας. Μόλις αυτή ολοκληρωθεί, κάνε restart το κινητό σου και λογικά θα κάνει κανονικό boot.
    • δεν το πιστεύω ρε φίλε.αυτό ήταν!
      έπιασε! τελικά υπάρχει Άγιος Βασίλης!
      χίλια ευχαριστω φιλε μου!!!!!!!
      όλα τα παιδια φυσικα
      ουουουου!!!!
      πολύ χαρά!!!

      αληθεια,τωρα πως το γυρναω σε global stable με ασφάλεια?(εναν οδηγό)
      βασικά εάν επιλέξω με το κινέζικο pc suite ή το αγγλικό να βάλω την global τωρα θα το κανει ή θα χουμε πάλι θέματα?
    • Διαφήμιση
    • Ο/H dubio έγραψε:

      δεν το πιστεύω ρε φίλε.αυτό ήταν!
      έπιασε! τελικά υπάρχει Άγιος Βασίλης!
      χίλια ευχαριστω φιλε μου!!!!!!!
      όλα τα παιδια φυσικα
      αληθεια,τωρα πως το γυρναω σε global stable με ασφάλεια?(εναν οδηγό)
      ουουουου!!!!
      πολύ χαρά!!!

      Έμαθα πως ήσουν καλό παιδί φέτος οπότε χαλάλι σου :thumbup: .

      Καλό πάντως θα ήταν να προστεθεί αυτή η πληροφορία στον οδηγό για το unbrick μέσω MiPcSuite του Mi5 γιατί θα γλιτώσει πολύ κόσμο από άσκοπο ψάξιμο και πανικό. Γενικά το flash μέσω PcSuite σε κλειδωμένο Mi5 με πειραγμένο MIUI ΔΕΝ κάνει brick το τηλέφωνο, το bootloop είναι καθαρά αποτέλεσμα των προγενέστερων userdata.

      Όσο για flash σε global, από τη στιγμή που το MiPcSuite δεν τις αναγνωρίζει καθόλου, θα πρέπει να περιμένεις να σου ξεκλειδώσουν τον bootloader ώστε να μπορέσεις να την περάσεις με το miFlash σε fastboot mode.
    • να το δοκιμασω μια με το αγγλικο pc suite(με shift επιλεγοντας την rom) ή ζορίζω την τυχη μου?
      κι εγω νομιζω θα πρεπει να προστεθεί γιατι ακολούθησα τον οδηγό κ εφτασα στο bootloop.
      κ πραγματικά με γλιτωσες από πανικό κ κόπο.(δε κοιμηθηκα το βράδυ σε λέω!)
    • Ο/H dubio έγραψε:

      να το δοκιμασω μια με το αγγλικο pc suite(με shift επιλεγοντας την rom) ή ζορίζω την τυχη μου?
      κι εγω νομιζω θα πρεπει να προστεθεί γιατι ακολούθησα τον οδηγό κ εφτασα στο bootloop.
      κ πραγματικά με γλιτωσες από πανικό κ κόπο.(δε κοιμηθηκα το βράδυ σε λέω!)

      Δε θα αναγνωρίσει την global Rom το MiPcSuite, είτε είναι η Αγγλική είτε είναι η Κινέζικη έκδοση της εφαρμογής, οπότε και δε θα σε αφήσει να την κάνεις flash. Μπορείς αν θέλεις να περάσεις την κινέζική dev η οποία τρέχει πάνω σε Nougat αλλά θα δυσκολευτείς μετά να περάσεις το play store και γενικά θα έχεις θέματα με τις υπηρεσίες της Google, οπότε άστο καλύτερα. Περίμενε μέχρι να σου στείλουν μήνυμα για unlock και τα ξαναλέμε για global Rom.
    • ενταξει φίλε μου, θα κάνω αυτό που μου λες.
      σευχαριστώ πολύ κ σου εύχομαι καλή πρωτοχρονιά!
      θα ξαναενοχλήσω του χρόνου πάλι!!
      Images
      • 2017.png

        10,64 kB, 300×168, viewed 436 times
    • Διαφήμιση
    • Ας ξεκινήσω από την αρχή. Εδώ και καιρό έχω εγκαταστήσει και πάλι official global dev και ο λόγος ήταν το nfc και η πληρωμές μέσω winbank. Μάλιστα με official ξαναξεκλείδωσα bootloader ωστε να δοκιμάσω το nfc pay και δεν λειτουργουσε. Έτσι κλείδωσα τον bootloader μέσω ADB και το κρατάμε αυτό!!( δοκίμασα να ξεκλειδώσω επίσημα και γινόταν-και μετά ξανακλείδωσα.

      Μια χαρά η official, έχει και ελληνικά αλλά κάτι δεν πάει καλά με την μπαταρία και λέω δεν βάζω official stable να δω τι γίνεται? Ενω στο redmi 3 pro της γυναίκας έγινε η μετάβαση μέσω updater μια χαρά σε εμένα βγάζει αδυναμία επαλήθευσης ενημέρωσης " you're allow to flash the newest stable version published by miui forum from deveolp ( δεν γράφω λάθος) version olny".

      και ακολουθώντας της οδηγίες της xiaomi ονομάζω το αρχείο update.zip και πάω όπως λέει μέσω updater (μάλλον ισχύει για παλιότερα xiaomi) και μπαινω με power + volume up σε recovery. στο Mi 5 δεν έχει menu αλλά σε προτρέπει να συνδεθείς με mi suite το οποίο δεν λειτουργεί έτσι κι αλλιώς με mi5. Άστο λέω και πάω να ξεκινήσω το κινητό μου. Έκπληκτος βλέπω να ξαναμπαίνει σε recovery! ότι και να έκανα ή σε fastboot η σε recovery..

      αποφασίζω να κάνω flash αλλά δεν με αφήνει γιατί είνα κλειδωμένος ο bootloader έλεος!!!! και το χειρότερο είναι ότι δεν έχω δικαιώματα να ξεκλειδώσω με έχουν μποκάρει για κάποιο λόγο και ούτε αίτηση δεν μπορώ να κάνω!!! ( τις δοκιμες τις είχα κάνει με άλλο acount που έχω δικαιώματα) και είμαι με δεμένα χέρια.

      βρίσκω τον οδηγό σας και αναπτερώνονται οι ελπίδες μου γιατί νόμιζα ότι είμαι χαμένος. Είχα σκεφτεί να δοκιμάσω κινέζικο mi suite αλλά με προλάβατε και κατέβασα το δικό σας. Και συνδέοντας το κινητό βλέπω ότι η εφαρμοφή δεν το αναγνωρίζει.. εκεί έφαγα γερό χαστούκι, και πραγματικά θα ήθελα να μου απαντήσετε στο γιατί δεν συνδέθηκε όσες φορές κι αν προσπάθησα!!

      δοκίμασα τα βγάλω και να βάλω drivers και έκανα και μια επανεκκίνηση το pc. Όπως περίμενα λοιπόν και χωρίς να είναι συνδεδεμένο το κινητό αυτό κάνει επανεκκίνηση μόνο του και λειτουργεί κανονικά..
      Σίγουρα σας κούρασα αλλά προσπάθησα να είμαι περιγραφικός ώστε όποιος προσπαθήσει να βοηθήσει να έχει όλα τα βηματά μου. Ευχαριστώ
    • άλλος ένας ευχαριστημένος πελάτης!!!!! :mrgreen:
      Είναι επικίνδυνο να έχεις δίκιο, όταν η εξουσία έχει άδικο!!

    • Διαφήμιση