Διαφήμιση

Καρφιτσωμένο Aλλαγή από unofficial σε official ρομ ή Ελληνική.(redmi note 3 pro)

    • Οδηγός
    • RedMi Note 3 Pro

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Aλλαγή από unofficial σε official ρομ ή Ελληνική.(redmi note 3 pro)



      Αγόρασα το κινητό με unofficial rom τι πρέπει να κάνω;


      Καταρχήν μπορούμε να ξεχωρίσουμε μία ρομ αν είναι unofficial από :

      1. Το νουμεράκι που έχει στην έκδοση miui. Στις official εκδόσεις ο κωδικός είναι στάνταρ (πχ 7.2.2.0)
      Αν δείτε έκδοση 7.3.6.0.0 (με 2 μηδενικά) ή 7.99.99.00 ή οτιδήποτε περίεργο κάντε μία αναζήτηση για το αν είναι official.
      2. Έχει Ελληνικά..Οι Official εκδόσεις stable (προς το παρών ξεκινάνε από 7.) και δεν έχουν Ελληνικά.
      3. Δεν παίρνει αναβαθμίσεις.

      4. Γενικά δεν λειτουργεί σωστά.

      Αν τελικά καταλήξουμε ότι έχουμε unofficial έκδοση καλά είναι να απαλλαγούμε από αυτή.

      Υπάρχουν διάφοροι τρόποι και θα τους αναλύσουμε αμέσως..
      Αρχικά αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να περάσουμε official rom.


      Αν θέλουμε να βάλουμε μία official rom και να μείνουμε σε αυτήν έχουμε 4 επιλογές:


      1.Κινέζικη stable rom. Έχει διάφορες Κινέζικες εφαρμογές και μέχρι
      τελευταία δεν είχε playstore(έπρεπε να το εγκαταστήσουμε μόνοι μας).
      Παίρνει αναβαθμίσεις μία φορά το 2μηνο περίπου.
      2. Κινέζικη developer rom.Και γι αυτή ισχύουν τα ίδια με την προηγούμενη. Η διαφορά είναι ότι αναβαθμίζεται κάθε βδομάδα.
      3.Παγκόσμια stable . Χωρίς Κινέζικες εφαρμογές ,χωρίς Ελληνικά(προς το
      παρών) με playstore.Αναβαθμίζεται όπως και η Κινέζικη μία στο 2μηνο.
      4.Παγκόσμια developer. Ίδια με την stable με ποσοστό περίπου 35% κάλυψης

      Ελληνικής γλώσσας,playstore, και εβδομαδιαίες αναβαθμίσεις.

      Ο τρόπος που μπορούμε να εγκαταστήσουμε τις official διαφέρει από ρομ σε ρομ..

      Ο εύκολος τρόπος είναι αυτός του MiPcSuite με οδηγό τον Ελληνικός οδηγός Flash Official Rom με το Mi PC Suite .
      Με τον οδηγό αυτόν μπορούμε να εγκαταστήσουμε τις 2 πρώτες Κινέζικες ρομ και όχι πάντα..
      Ο δύσκολος τρόπος είναι αυτός του MiFlash με οδηγό τον Ελληνικός οδηγός Unbrick/Flash Official Rom για το Redmi Note 3 Pro
      Με τον συγκεκριμένο οδηγό μπορούμε να εγκαταστήσουμε τις 3 πρώτες ρομ( Τις 2 Κινέζικες και την Παγκόσμια stable).
      Δυστυχώς παρατηρήθηκε ότι με τον
      συγκεκριμένο οδηγό δεν μπορούμε να εγκαταστήσουμε την τελευταίας μας ρομ
      παγκόσμια developer) Προσοχή μην το επιχειρήσετε.. μπορεί να BRICKΑΡΕΙ
      Η τελευταία είναι η πιο δύσκολη στην εγκατάσταση και θέλει να κάνουμε "διπλό κόπο"
      Αρχικά πρέπει να εγκαταστήσουμε την παγκόσμια stable με τον οδηγό miflash και έπειτα να μπούμε στο κινητό και να την φλασάρουμε μέσω του updater....

      Με το πέρασμα της official ρομ θα κλειδώσει και ο bootloader στην περίπτωση που ήταν ξεκλείδωτος με unofficial τρόπο.
      Αν θέλουμε τώρα να βάλουμε μία από τις Ελληνικές ρομ η λύση είναι(σχεδόν) μονόδρομος.
      Αρχικά πρέπει να κάνουμε αίτηση για ξεκλείδωμα bootloader .
      Αφότου ολοκληρωθεί η αίτηση θα πάρετε απάντηση μέσα σε 3-4 μέρες μέσω sms..
      Κατα την διάρκεια αυτής της αναμονής καλά είναι να διαβάσετε τους οδηγούς που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε.
      Καταρχήν να σας πω ότι η σίγουρη λύση για να ξεκλειδώσουμε bootloader είναι να έχουμε την Κινέζικη developer rom.
      Έτσι θα ακολουθήσουμε έναν από τους 2 οδηγούς(mipcsuite ,miflash) για να την εγκαταστήσουμε.
      Οι οδηγοί είναι λίγο πάνω.......


      Όταν τελειώσουμε με το ξεκλείδωμα bootloader για να βεβαιωθούμε ότι όλα πήγαν καλά θα κάνουμε έναν έλεγχο...
      Πως τσεκάρουμε αν ο bootloader είναι κλειδωμένος ή ξεκλείδωτος


      Αν το τεστ μας δείξει ότι έχουμε ξεκλειδώσει με επιτυχία είμαστε πανέτοιμοι να ακολουθήσουμε τον οδηγό
      Flash την Ελληνική ROM στο RedMi Note 3 PRO (Για πρώτη φορά)


      Για να εγκαταστήσουμε το custom recovery (twrp) και την Ελληνική ρομ.




      Με τι ρομ να το αγοράσω; Έχω 5 επιλογές.


      a)Official Κινέζικη stable. Αγγλοκινέζικη ρομ με κινέζικες εφαρμογές χωρίς playstore.
      b)Οfficial Global stable. Πολλές γλώσσες, δεν έχει Ελληνικά , έχει playstore.(πιστεύω θα μπει Ελληνική γλώσσα σύντομα)
      c)Official Global developer. Πολλές γλώσσες +Ελληνικά(προς το παρών κάλυψη 35%)με playstore .
      d)Οfficial Κινέζικη developer. Αγγλοκινέζικη ρομ με κινέζικες εφαρμογές χωρίς playstore
      e)Multi rom. Έχει Ελληνική γλώσσα αλλά είναι η ρομ με τα περισσότερα προβλήματα.Για μένα ακατάλληλη.


      1.Στην περίπτωση που θέλω να ξεκλειδώσω bootloader το παίρνω με την official dev (ειναι η ρομ που ξεκλειδώνεις απευθείας)
      2. Στην περίπτωση που θέλω Aγγλικά και με ενδιαφέρουν οι αυτόματες αναβαθμίσεις το παίρνω με Global stable.(Έχει και playstore)
      Αν πάρετε το κινητό με Αγγλοκινέζικη ρομ(dev,stable) ή global δεν θα έχει Ελληνικό πληκτρολόγιο.
      Μπαίνουμε στο playstore (οδηγίες εγκατάστασης πιο κάτω) και κατεβάζουμε swiftkey ή google keyboard.


    • Ότι καλύτερο!
      Είχα αρχίσει εδώ και μέρες να κάνω ένα text file ώστε να έχω μαζεμένους όλους τους οδηγούς για το κινητό, ώστε με το που έρθει να είμαι έτοιμος!
      Ευτηχώς, υπάρχετε εσείς που μας λύνετε τα χέρια. Θενκ γιου!
    • Μπράβο Γιωργάρε πλήρης οδηγός και ευκολος να το καταλάβουν ολοι :)

      Θα βοηθήσει πολλα παιδιά με τα βήματα που εχει.
      Ευχαριστούμε φιλε
    • Διαφήμιση
    • Μόλις μου ήρθε η έγκριση από την εταιρεία για το ξεκλείδωμα... Το μόνο που μένει είναι να έρθει το κινητό.. Παιδιά μόνο μια ερώτηση το ίδιο ισχύει και για το 3s??

      Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      ο εχθρός του καλού ειναι το καλύτερο 8-)
    • Ο/H DiamantisAth έγραψε:

      Παιδιά μόνο μια ερώτηση το ίδιο ισχύει και για το 3s??
      Ναι, το ίδιο... :D
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Γειά σας μόλις γράφτηκα στην κοινότητα και έχω κάτι απορίες. Διάβασα στο φόρουμ όλα τα θέματα σχετικά με official/unofficial Roms και φοβάμαι πως μάλλον έχω unofficial.

      Χθες αγόρασα το κινητό και ο πωλητής με διαβεβαίωσε ότι το κινητό έχει ελληνικά και μάλιστα είναι official όχι απο μετάφραση. Μετά απο τα ποστ που είδα στο φόρουμ πιστεύω πως τελικά έχω μια unofficial ROM, αλλά κοίταξα στο google και δεν βρίσκω την έκδοση της πουθενά.

      Θα σας ανέβασω ένα screen shot με τις πληροφορίες να μου πείτε αν είναι official ή όχι. (Διάβασα ότι αν είναι στα ελληνικά πιθανός θα είναι unofficial αλλά μου μοιάζει πολύ ο αριθμός με την official οπότε θέλω να βεβαιωθώ.)
      Images
      • Screenshot_2016-08-19-12-51-32_com.android.settings.png

        165,42 kB, 1.080×1.920, viewed 260 times
    • Διαφήμιση
    • Όπως θα διάβασες και στον οδηγό έχεις ρομ με 2 μηδενικά και Ελληνικά.
      Kαράunofficial δηλαδή..


    • Αν το αφήσω όπως έχει υπάρχει περίπτωση να βγάλει προβλήματα και να κολλάει ή να χαλάσει γρήγορα? Αλλιώς ποιά Ρομ πρέπει να βάλω για να έχω αγγλικά για γλώσσα?
    • καλησπερα κ από μένα...ευχαριστώ εκ των προτέρων αλλά θα μπορούσαμε να μου πείτε αν ή συγκεκριμένη έκδοση είναι official ή όχι...γιατί δεν μπορώ να καταλάβω
      Images
      • Screenshot_2016-08-25-15-10-25-550_com.android.settings.png

        143,46 kB, 1.080×1.920, viewed 234 times
    • Διαφήμιση
    • Ο/H petros1610 έγραψε:

      γιατί δεν μπορώ να καταλάβω
      Η συγκεκριμένη ρομ είναι official global developer..Μπορείς να μείνεις σε αυτή,.. ή να ξεκλειδώσεις απευθείας και να περάσεις Ελληνική.