Διαφήμιση

Νέος κάτοχος / Πρώτα «θεματάκια» και απορίες για το Redmi Note 3 Pro...

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Νέος κάτοχος / Πρώτα «θεματάκια» και απορίες για το Redmi Note 3 Pro...

      Γεια χαρά σε όλου σας.
      Αν και δεν είμαι νέο μέλος, (είχα γραφτεί με αφορμή το Mi Band V1.0 όταν το πήρα), από τώρα και στο εξής θα ασχολούμαι ενεργά με το πολύ καλό φόρουμ σας.
      Ο λόγος είναι ότι από χθες είμαι κι εγώ κάτοχος (για πρώτη φορά) Xiaomi κινητού (Redmi Note 3 Pro).
      Οι πρώτες εντυπώσεις τόσο από τη συσκευή όσο από το MIUI είναι πραγματικά ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ. :thumbsup:
      Αγόρασα το κινητό από το Vickmall περίπου 180+ ευρώ μαζί με extra θήκη + Tempered Glass, (πέρα από τα δώρα που δίνουν).
      Ζήτησα και μου ήρθε με την Developer ROM. Το μόνο που έκαναν από το μαγαζί ήταν ένας γενικός έλεγχος της συσκευής και εγκατάσταση του PlayStore.

      Πραγματικά χάθηκα στα μενού-υπομενού του MIUI καθώς δεν είχα πρωτύτερη εμπειρία και βρήκα πολλά και χρήσιμα πραγματάκια που ενσωματώνει η MIUI 8.
      Με την πληθώρα ρυθμίσεων που ενσωματώνει, γλυτώνεις την ανάγκη εγκατάστασης αρκετών εφαρμογών... :thumbup:
      'Έκανα άμεσα αναβάθμιση, οπότε δεν έχω εικόνα για την 7 v6.5.28 Beta με την οποία ήρθε η συσκευή.
      Μετά την αναβάθμιση λοιπόν έχω την τελευταία MIUI 8 v6.7.21 Beta

      Πάμε τώρα στα προβλήματα που εντόπισα, (αν είναι προβλήματα δηλαδή και δε φταίει κάτι άλλο γι' αυτά).

      Πρόβλημα 1: Είτε καλέσω κάποιον, είτε με καλέσει εκείνος, η κλήση γίνεται πάντα με ανοιχτή ακρόαση και ενώ πατάω κάτω αριστερά, εκεί που γράφει Speaker, δεν απενεργοποιείται με τίποτα! :S
      Που μπορεί να οφείλεται αυτό; Μήπως μου διαφεύγει κάτι; Δε βρήκα κάποια άλλη σχετική ρύθμιση ή κουμπί που να παραπέμπει σε ενεργοποίηση/απενεργοποίηση της ανοιχτής ακρόασης!

      Πρόβλημα 2: Μιας και αντιμετώπισα πρόβλημα χθες με τη σύνδεσή μου στο σπίτι και τυχαίνει να έχω data από την WIND, (σήμερα λήγουν), δοκίμασα να κατεβάσω κάποιες εφαρμογές από το PlayStore μέσω 4G που έχω εδώ αλλά αυτό εξακολουθούσε να ψάχνει για WiFi για να κατεβάσει!
      Εννοείται ότι ξετσέκαρα την επιλογή Only from WiFi αλλά δεν άλλαξε κάτι.

      Επίσης, πέρα από τα παραπάνω, έχω κάποιες απορίες που αφορούν τις ROM.

      1. Στο φάκελο εργαλεία (Tools) υπάρχει το Feedback, (το βρήκα πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο), για αναφορά προβλημάτων σφαλμάτων κλπ. στην MIUI.
      Αυτό υπάρχει κανονικά και στην αντίστοιχη ελληνική Rom? (την οποία σκοπεύω να περάσω από βδομάδα).

      2. Παρατήρησα ότι το ραδιόφωνο λειτουργεί χωρίς ακουστικά. :P Πράγμα που με ενδιαφέρει. Να υποθέσω ότι αυτή η δυνατότητα παραμένει ως έχει και στην ελληνική έκδοση;

      3. Στην Επεξεργασία του προφίλ στο φόρουμ, υπάρχει η δυνατότητα ειδοποίησης για ΟΤΑ Updates. Εκεί υπάρχουν οι επιλογές: GTV Developer, GTV Stable και Gkalen ROM.
      Οι δύο πρώτες προφανώς είναι οι επίσημες ROM από των Developer, (Beta και Stable αντίστοιχα) η Gkalen ROM ποια είναι;
      Σκέφτηκα μήπως είναι η ελληνική αλλά από όσο ξέρω η ελληνική δεν προσφέρει ακόμα OTA Updates...

      Αυτά προς το παρόν και ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
      Με το βλέμμα στη Marinaleda...
    • Εγω θα έκανα μία επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων , πέρασμα του google play (παιχνιδακι) κ στήσιμο του τηλεφώνου απο την αρχή για να μαι σίγουρος.

      Εσυ, επειδή σε κόβω, θέλεις να παιδευτεις, προσπάθησε τα εξής:

      1) settings-->apps--> phone, telephone, dialer ή κάτι τέτοιο....κάνε clear το cache

      2) στην επιφάνεια εργασίας έχει ένα φάκελο tools με διάφορα εικονίδια μέσα, πατά το downloads, τελιτσες, ρυθμίσεις, κάτι θα βρεις εκεί μέσα.
      Αλλιώς clear cache ότι βρεις κ έχει τη λέξη "google" στα settings-->apps όπως παραπάνω, αφαίρεση του λογαριασμού Gmail από settings-->accounts-->Google και προσθήκη του από την αρχή...

      H galen rom είναι developer miui 8 Ελληνικη και είναι εξαιρετική...

      Welcone on board...
      Είναι επικίνδυνο να έχεις δίκιο, όταν η εξουσία έχει άδικο!!

    • Κάνε καθαρή εγκατάσταση την Ελληνική άλλα ποιο μπροστά ελεξε το αν είναι κλειδωμένο για περισσότερα διάβασε εδώ xiaomi-miui.gr/community/index…?postID=173072#post173072

      και εδω xiaomi-miui.gr/community/index…?postID=173229#post173229


      xiaomi-miui.gr/community/index…?postID=176466#post176466


      και οσο για τον @gkalen διαβασε εδω xiaomi-miui.gr/community/index…?postID=176393#post176393
    • Διαφήμιση
    • Ο/H PHILIMON έγραψε:

      3. Στην Επεξεργασία του προφίλ στο φόρουμ, υπάρχει η δυνατότητα ειδοποίησης για ΟΤΑ Updates. Εκεί υπάρχουν οι επιλογές: GTV Developer, GTV Stable και Gkalen ROM.
      Οι δύο πρώτες προφανώς είναι οι επίσημες ROM από των Developer, (Beta και Stable αντίστοιχα) η Gkalen ROM ποια είναι;
      Σκέφτηκα μήπως είναι η ελληνική αλλά από όσο ξέρω η ελληνική δεν προσφέρει ακόμα OTA Updates...
      H υπηρεσία Αποστολής Mail με τις διαθέσιμες ROM, είναι ενεργή μόνο σε VIP μέλη.
      Τα ViP μέλη λαμβάνουν mail με τις ROM που βγαίνουν (GTV Developer-Stable & Gkalen ROM), και μπορούν να τις κατεβάσουν άμεσα και στην συσκευή τους.

      => Επίσημη έναρξη της VIP υπηρεσίας μας προς όλα τα μέλη μας !!!
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις...

      Το πρώτο πρόβλημα λύθηκε χωρίς καν να το καταλάβω, μετά από κάποια τεστ που έκανα με τα δίκτυα, (4G, 3G, 2G).
      Δεν έκανα κάποιου είδους καθάρισμα, (cache). Απλά δέχτηκα κλήση μετά και είδα ότι όλα καλά.
      Δεν φταίει κάποια από τις αλλαγές που έκανα πάντως, αφού το ρύθμισα πάλι όπως ακριβώς ήταν και πριν και δεν έχω πρόβλημα πια.
      Υποθέτω ότι απλά είχε φάει κάποιο κόλλημα και με κάποια από τις αλλαγές ξεκόλλησε. Τέλος καλό, όλα καλά.

      Η Gkalen ROM τώρα, από ότι κατάλαβα είναι καθαρή custom-ιά, από τον gkalen.
      Έχει μάλιστα πολύ ενδιαφέρον ο οδηγός που έχει για μαγείρεμα και πολύ πιθανόν να ασχοληθώ στο μέλλον τροποποιώντας RΟΜ καθαρά για τα δικά μου γούστα.
      Προς το παρόν όμως θέλω να περάσω την «επίσημη» ελληνική. Για την ακρίβεια την επόμενη που θα βγει, αφού αύριο λογικά θα την έχουμε... ;)
      Με το βλέμμα στη Marinaleda...
    • όποια και να βάλεις καλο θα κάνεις στην συσκευή σου αλλά μην ξεχάσεις καθαρή εγκατάσταση 100%
    • @PHILIMON
      Όσο δεν έχεις ακόμα στήσει πλήρως τη συσκευή σου έχεις την ευκαιρία να δοκιμάσεις κάποιες ρομ και ν'αποφασισεις ποια καλύπτει τις ανάγκες σου.
      Σε ότι άλλες απορίες μπορεί να έχεις σχετικά με την Custom rom ή για κάποιο μαγειρεμα , μπορούμε να τα πούμε στο τόπικ με τα μαγειρεματα ..
      Και φαντάζομαι βέβαια ότι έχεις ξεκλειδώσει bootloader και έχεις βάλει Twrp για να μπορείς να προχωρησεις σε φλασαρισματα..
      Οι ρομς βγαίνουν παρασκευή απόγευμα με σαββατο πρωί ..
    • Διαφήμιση
    • Βασικά περιμένω την έγκριση για το ξεκλείδωμα του Bootloader, (χθες την έκανα).
      Σε πρώτη φάση όπως είπα, θα περάσω αυτήν που θα βγει αύριο και με τον καιρό θα ασχοληθώ και με τα υπόλοιπα...
      Θέλω πρώτα να εξοικειωθώ με το MIUI και της δυνατότητές του και να έχω και μια σεβαστή εμπειρία πριν δοκιμάσω οτιδήποτε άλλο.
      Αν βέβαια τύχει να αντιμετωπίσω τίποτε προβλήματα, ίσως αναγκαστώ να το κάνω αυτό νωρίτερα...

      Αλήθεια, πως τα βλέπεις τα πράγματα σχετικά με την Marshmallow?
      Είναι το μόνο πράγμα που με έχει «χαλάσει» κάπως στο Redmi Note 3 Pro.

      Το θεωρούσα ως δεδομένο ότι θα πάρει επίσημα την 6 αλλά από ότι φαίνεται τίποτα δεν είναι σίγουρο. Παρόλο που πρόκειται για φρέσκο μοντέλο!
      Βασικά με ενδιαφέρει πολύ αυτό για δύο λόγους. Την καλύτερη διαχείριση ενέργειας και την αναγνώριση κάρτας microSD ως εσωτερική!
      Είμαι από αυτούς που περνάνε πραγματικά ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ εφαρμογές στο κινητό τους και ο συνδυασμός των δύο αυτών χαρακτηριστικών μου είναι μάλλον απαραίτητος.
      Ενδεικτικά να πω ότι στο προηγούμενο κινητό μου είχα φτάσει περίπου τις 400 εγκατεστημένες εφαρμογές, (πέρα από του συστήματος),
      ενώ παλιότερα που είχα ένα iPhone 3Gs 32άρι, το είχα πραγματικά τερματίσει! Είχα περάσει συνολικά πάνω από 700 εφαρμογές και παιχνίδια!!!
      (ΟΚ το ξέρω, είμαι υπερβολικός σε αυτό :rolleyes: )

      Επίσης, τώρα που τη θυμήθηκα. Επειδή οι Drivers είναι περίεργη φάση και θέλω να ρίξω μια ματιά στο Mi PC Suite, τι είναι καλύτερο;
      Να περάσω πρώτα αυτό, (που λογικά θα περάσει και τους drivers της συσκευής) ή μήπως να περάσω πρώτα τους adb όπως περιγράφεται εδώ
      και μετά να περάσω το Mi PC Suite;
      Με το βλέμμα στη Marinaleda...
    • @PHILIMON
      Φίλε μου , δεν μπορείς να φλασαρεις τίποτα γιατί θα μπρικαρεις τη συσκευή..
      Πρώτα θα κάνεις αυτά που λέει εδώ ... Ελληνικός οδηγός Unbrick/Flash Official Rom για το Redmi Note 3 Pro (Kenzo)

      Αφού τελειωσεις με την εγκατάσταση της αγγλοκινεζικης official Developer rom , και ξεκλειδώσεις bootloader τότε προχωράς εδώ .. Flash την Ελληνική ROM στο RedMi Note 3 PRO (Για πρώτη φορά)

      Εφόσον λοιπόν ολοκληρώσεις τα παραπάνω , τοτε και μόνο τότε θα μπορέσει να φλασαρεις κανονικά ότι θες στο τηλ... αλλιώς θα έχεις πρόβλημα..
    • Μα δεν είπα τίποτα για Flash-άρισμα!
      Απλά για τους Drivers ρώτησα.
      Μιας και θα ήθελα να τσεκάρω το Mi PC Suite.

      Εν τω μεταξύ ούτως ή άλλως την αγγλο-κινέζικη Developer ROM έχω στο κινητό μου.
      Φυσικά θα κάνω καλού κακού τον έλεγχο που περιγράφεται εδώ αλλά αυτό όταν ασχοληθώ με Flash-άρισμα, (αφού πρώτα λάβω και την έγκριση).

      Αυτό που ρώτησα ουσιαστικά είναι ποιος είναι ο ορθότερος τρόπος να περαστούν οι Drivers για το Redmi Note 3 Pro.
      Μέσω του Mi PC Suite, που λογικά θα τους περάσει κατά την εγκατάσταση ή όπως περιγράφεται εδώ;

      Προέκυψε και άλλο ένα μικρό θεματάκι αν γνωρίζει να βοηθήσει κάποιος.
      Υπάρχει μια εφαρμογή στο PlayStore, το Charge Cycle Battery Stats (του οποίου μάλιστα έχω κάνει την ελληνική μετάφραση), που μετράει τους κύκλους φόρτισης της μπαταρίας.
      Το έχω περάσει σε διάφορα κινητά και Tablets γνωστών και φίλων και ποτέ δεν προέκυψε πρόβλημα με τη λειτουργία του.
      Στο Redmi Note 3 Pro όμως βλέπω ότι δε λειτουργεί. Λογικά είναι θέμα ρυθμίσεων αλλά χρειάζομαι λίγη βοήθεια.

      Πιο συγκεκριμένα στη διαχείριση χρήσης της μπαταρίας απ' τις εφαρμογές έχω επιλέξει για το Charge Cycle Counter No restrictions και Allow.



      Τι άλλο μου διαφεύγει; ?(
      Με το βλέμμα στη Marinaleda...
    • Δεν έδωσα απάντηση σε αυτά που ρωτησες , απλά σου ξεκαθάρισα την διαδικασία που πρέπει ν'ακολουθησεις , μη τυχόν και δεν το γνωριζες ..
      Οι drivers θα περαστούν αυτόματα όπως ειπες και με τη βοήθεια του MI suite ..
      Για την εφαρμογή μπαταρίας που λες , δε γνωρίζω και θα ήταν καλύτερα να απαντήσει κάποιος άλλος , έχω τελείως διαφορετική άποψη για τέτοιου είδους εφαρμογές και ποτέ δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω κάτι τέτοιο , πόσο μάλλον όταν στις ρομς μου χρησιμοποιώ battery tweaks and scripts , συν ότι από το επόμενο update θα συμπεριληφθεί και το MPdecision ..
    • Διαφήμιση
    • Ο/H gkalen έγραψε:

      ...έχω τελείως διαφορετική άποψη για τέτοιου είδους εφαρμογές και ποτέ δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω κάτι τέτοιο , πόσο μάλλον όταν στις ρομς μου χρησιμοποιώ battery tweaks and scripts , συν ότι από το επόμενο update θα συμπεριληφθεί και το MPdecision
      Επειδή προσωπικά με ενδιαφέρει το να γνωρίζω πόσους κύκλους φόρτισης έχει η μπαταρία μου, θα ήθελα όταν έχεις λίγο χρόνο και όρεξη να μου το εξηγήσεις λίγο αυτό που λες. Δηλαδή γιατί είσαι αρνητικός, τι κάνουν τα battery tweaks and scripts που λες στις δικές σου ROM και τέλος τι είναι (επιγραμματικά) το MPdecision? Το έψαξα λίγο στο Google άλλα δε μπορώ να πω ότι μου μου είναι ξεκάθαρο τι ακριβώς κάνει. Το Charge Cycle Counter πάντως που με ενδιαφέρει δεν είναι καθόλου παρεμβατικό. Ουσιαστικά αυτό που κάνει είναι απλά να κρατάει στατιστικά για τις φορτίσεις που κάνεις. Αν διαβάσεις και την περιγραφή στο PlayStore...
      Με το βλέμμα στη Marinaleda...