Διαφήμιση

Official rom ή Global rom

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Official rom ή Global rom

      Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για τον χρόνο που αφιερώνετε για τις τόσο χρήσιμες πληροφορίες και οδηγίες που μας χαρίζετε!!!
      Είμαι στα πρόθυρα αγοράς της συσκευής xiaomi mi5 και διαβάζοντας αρκετά άρθρα και οδηγίες που έχετε γράψει θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
      1. Να το παραγγείλω με Official rom (English - Chinese) όπου το θετικό θα είναι οι αυτόματες ενημερώσεις. Το bootloader φαντάζομαι θα είναι κλειδωμένο σε αυτή την περίπτωση.
      2. Να το παραγγείλω με Global rom? Το Vickmall με ενημέρωσε ότι μπορεί να μου το προσφέρει με Ελληνική γλώσα , εγκατεστημένο play store καθως και να μου αφαιρέσει τις κινεζικες εφαρμογες, επίσης αναφέρει ότι η global rom παίρνει αναβαθμίσεις. Απο τι γνωριζω όμως εάν το κατάστημα σου περάσει τα ανωτερω θα εχεις μια custom rom όπου δεν θα εχεις τα ανάλογα update.
      3. Το bootloader σε global rom ειναι κλειδωμενο ή ξεκλείδωτο?
      4. Δεν με ενοχλει το κινητο να ειναι στην Αγγλικη Γλωσσα αρκει να εχει play store και απο οτι με ενημερωσε το Vickmall μπορει στην Official rom να κανουν εγκατασταση το play store.
      5. Πως λοιπόν να παραγγείλω το κινητο ωστε να μην αντιμετωπιζω συχνα προβληματα λειτουργιών. Επίσης ο bootloader να ειναι ξεκλειδωτος ή κλειδωμένος ?
      6.Εαν θελήσω να περάσω την δική μας ελληνική rom που εχουμε στη σελίδα μας , το κινητό πως ειναι καλυτερα να το παραγγειλω με official rom ή global rom , ο bootloader να ειναι κλειδωμενος ή ξεκλείδωτος?
      7. Επισης θα ηθελα να ρωτησω απο ποια on line shops αγοραζουν κινητα τα περισσότερα μέλη μας, υπαρχουν καταστηματα με εκπτωσεις? Τι μου προτείνετε?

      Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας!
    • Εδώ μπορείς να δεις ποιες είναι οι official Xiaomi Mi 5 official Roms
      Καμία official δεν έχει ακόμα ελληνικά, πλην μερικών developer που έχουν κυκλοφορήσει τώρα τελευταία.
      Xiaomi Mi 5 Global = Έχει πολλές γλώσσες και Αγγλικά αλλά όχι Ελληνικά (ακόμα), έχει αυτόματες ενημερώσεις, έχει google play store, δεν μπορείς να ξεκλειδώσεις τον bootloader
      Xiaomi Mi 5 China = Έχει μόνο Αγγλικά και Κινέζικά, έχει αυτόματες ενημερώσεις, δεν έχει google play store, μπορείς να ξεκλειδώσεις τον bootloader

      Ελπίζω να βοήθησα :)

      Καλώς ήρθες στην παρέα μας :thumbsup:
    • Eυχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.
      Στην επικοινωνία που είχα με το vickmall μου διευκρίνησαν ότι
      1. Εάν το παραγγείλω με Offical CN rom(only have Chinese and English μπορούν να κάνουν install το google play store καθώς και να αφαιρέσουν ορισμένα κινέζικα apps αλλά όχι όλα.( Κατά την παραλαβή του υπάρχει τρόπος να τα αφαιρέσω απο μόνος μου?) Θα έχω όμως OTA update. Επίσης μου είπαν ότι οι περισσότεροι που το αγοράζουν με την Offical CN rom το κάνουν για να περάσουν τη δική τους custom rom, εδώ είναι αυτό που μου λες ότι μπορώ να ξεκλειδώσω τον bootloader. Σε αυτή την περίπτωση μπορώ να περάσω τη δική μας custom rom (Ελληνική).
      2. Εάν το παραγγείλω με τη Global rom όπως μου αναφέρεις δεν θα μπορώ να ξεκλειδώσω τον bootloader και αυτό μου φαίνεται δεσμευτικό και φαντάζομαι η διαδικασία να τον ξεκλειδώσω στην περίπτωση που θέλω να βάλω την δική μας custom rom θα είναι πολύπλοκη.
      3. Υπάρχει και η δυνατότητα να το παραγγείλω με Multi-language Rom θα έχω Ελληνικά και play store αλλά βλέπω πολλά απο τα μέλη μας αντιμετώπισαν διάφορα προβλήματα.
      Θα ήθελα να μου προτείνατε ποια είναι η καλύτερη επιλογή απο τις ανωτέρω τρείς (3). Τα περισσότερα μέλη σε ποια επιλογή καταλήγουν?

      Ευχαριστώ πολύ
    • Διαφήμιση
    • Πλην της Multi-language Rom οι οποίες βγάζουν πολλά προβλήματα όλες οι άλλες επιλογές είναι καλές.

      Για να ξεκλειδώσεις και να βάλεις την ελληνική με λίγη προσοχή στα βήματα των οδηγών είναι το πολύ 3 ώρες υπόθεση μαζί με τα downloads των roms και συγκεκριμένα:
      1. Να βάλεις official developer china (αν δεν την έχεις)
      2. Να κάνεις unlock
      3. Να βάλεις το TWRP
      4. Να βάλεις την ελληνική
      5. Να ανοίξει η συσκευή

      Θα σου έλεγα να πας απευθείας για την Ελληνική αλλά καταλαβαίνεις ότι η τελική απόφαση είναι δική σου :)
    • Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια!
      Θα ήθελα και μια τελευταία διευκρίνηση , εάν παραγγείλω το κινητό με την Offical Global rom
      η διαδικασία για να βάλω αργότερα την Ελληνική custom είναι η ίδια με το αν είχα Offical CN rom(only have Chinese and English) ? Επίσης μου είπες να βάλω την official developer china

      εννοείς να τους πω να κάνουν εγκατάσταση τη συγκεκριμένη?
    • Με όποια ρομ και να έρθει η συσκευώ θα σου έλεγα να περάσεις μόνος σου την official fastboot rom ώστε να είσαι σίγουρος ότι έχει καθαρή εγκατάσταση και έχει καθαρίσει η συσκευή από ότι και αν έχουν κάνει-πειράξει.
      Από εκεί και μετά βάζεις όποια ρομ θες.
    • Μην ασχολεισαι με τις roms των μαγαζιων, δεν εχει νοημα. Ποτε δεν θα ξερεις τι εχει γινει ακριβως, οποτε παλι απο την αρχη θα το πας.
      Το πολυ πολυ ζητα το με την αγγλοκινεζικη, το ξεκλειδωνεις με request που ειναι μια απλη διαδικασια, και μετα βαζεις την ελληνικη.
      Τα OTA updates οσο πρακτικα και αν ειναι, εαν το αρχειο δεν κατεβει σωστα, μπορει να δημιουργησει θεματα.
      (Σε ολες τις μαρκες κινητων..)
      1000 φορες καλυτερα κατεβασμα σε pc και ελεγχο οτι το zip ειναι σωστο, και μετα την περνας μεσω usb σε 3 λεπτα.
    • Διαφήμιση
    • Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια!
      Μολις παρω το κινητο με την Official Global Rom( χωρις ελληνικα) κανω τις εξης ενεργειες για να βαλω την δικη μας Ελληνικη Rom:
      1. Ακολουθω τον οδηγο Φλας Ofcicial Rom με το mi suite ακομηκαι αν ειναι κλειδωμενος ο bootloader ωστε να περασω την official developer china.
      2. Ξεκλειδωνω τον bootloader παλι με τον αντιστοιχο οδηγο.
      3. Βαζω την δικη μας Ελληνικη Rom.
      Ειναι η σωστη διαδικασια?
      Αυτο που δεν εχω κατταλαβει η official fast boot rom ποια ειναι ? Εννοεις την official developer china?
      Ευχαριστω!
    • Πολύ σωστά τα έχεις καταλάβει :)

      Η official fastboot rom δεν εμφανίζεται σαν αναβάθμιση και μπορεί να εγκατασταθεί μόνο με ειδικά προγράμματα όπως mi flash, SP flash tool, flasify κτλ.και στην ουσία στείνει την συσκευή από την αρχή. Μπορείς να βρεις fastboot rom stable και developer.

      Η official rom αναβάθμισης εμφανίζεται σαν αναβάθμιση, μπαίνει πάνω από την προηγούμενη αντίστοιχη και δεν στείνει την συσκευή όπως η fastboot, απλά την αναβαθμίζει.
    • Αρα, πριν βαλω την official developer china πρεπει να κανω εγκατασταση την official fastboot ωστε να καθθαρισει η συσκευή?
      Αν σου ειναι ευκολο μου στελνεις τον οδηγο? Να βαλω developer ή stable τι μου προτεινεις?
    • Εδώ θα βρεις τους οδηγούς για την συσκευή σου Γενικό ευρετήριο οδηγών για κάθε συσκευή
      Όπως είπα και ποιο πριν υπάρχει και official developer fastboot rom ---> και βάζεις developer για unlock και κάνεις καθαρή εγκατάσταση ;)

      Ποια ρομ είναι καλύτερη για το Mi5 θα σε γελάσω μιας και δεν έχω την συσκευή αλλά μπορείς να κοιτάξεις στην αντίστοιχη κατηγορία της συσκευής σου τι λένε άλλα παιδιά που έχουν Mi5 :)
    • Διαφήμιση
    • Ευχαριστώ και πάλι.
      Σήμερα έκανα την παραγγελία του κινητού απο Alliexpress σε πολύ καλή τιμή, θα έρθει με official Global Rom.
      Μόλις το παραλάβω βάζω την Ελληνική.
      Κατά την παραγγελία για τον τρόπο αποστολής επέλεξα
      standard shipping χωρίς να πληρώσω μεταφορικά.Υπήρχε και η επιλογή με DHL. Ο πωλητής μου έστειλε σε μήνυμα ( And we will declare it as Cellphone with low value to help you pay less tax)Αυτό σημαίνει ότι θα π[ληρώσω φόρους?Πίστευα ότι με το standad shipping δεν πληρώνεις κάτι γιαυτό αργεί και να το παραλάβεις.