Διαφήμιση

Ελληνικός οδηγός Flash την GTV Rom μέσω εντολών adb (adb sideload method)

    • Οδηγός
    • Xiaomi
    • MIUI

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H number7 έγραψε:

      εχεις δικιο και σ ευχαριστω για τη βοηθεια. εγω πρεπει να ειχα κατεβασει το 3.0.2, οποτε λογικα αλλη εκδοση. σορυ απλλα το κεφαλι μου εχει γινει καζανι :) . Μολις το φλασαρα και εχω μπει στο περιβαλλον. Στην αρχη παταμε allow write files, σωστα?
      Για να βγω απο recovery ποια επιλογη παταω στο reboot? (system, power off, recovery, bootloader)
      Ρωταω γιατι τρεμω μη δω κανα bootloop...
      Ναι σωστά allow write files. Αν έχεις system (συνήθως έχεις :) ) πατάς reboot system.
      Μην αγχώνεσαι... είναι λίγο σκυλιά για να πεθάνουν. Απλά όταν θα διαβάζεις έναν οδηγό, προσπάθησε να τον τηρείς κατά γράμμα. Έτσι θα αποφύγεις τις κακοτοπιές... Τώρα μπορείς να ακολουθήσεις τα βήματα που αναφέρονται στην αρχή αυτού του Topic για να περάσεις μια ελληνική rom και να ξενοιάσεις :)
    • φιλε δε σε προλαβα και πατησα power off. εκει freezαρε το twrp και αναγκαστικα πατησα το power button (δε νομιζω να εφταιξε το power off). Τωρα εχω κολλησει στο mi boot screen κανα 8λεπτο. δεν κανει τπτ. μαλλον για bootloop παμε και η μλκ ειναι οτι δεν εχω και πολυ μπαταρια για φλασαρισμα παλι στην κινεζικη official stable. Με εχει γλεντησει

      Μηπως κανω βλακειες και δεν γινεται να βαλεις twrp se chinese official stable rom και θελει developers??
    • Ο/H number7 έγραψε:

      φιλε δε σε προλαβα και πατησα power off. εκει freezαρε το twrp και αναγκαστικα πατησα το power button (δε νομιζω να εφταιξε το power off). Τωρα εχω κολλησει στο mi boot screen κανα 8λεπτο. δεν κανει τπτ. μαλλον για bootloop παμε και η μλκ ειναι οτι δεν εχω και πολυ μπαταρια για φλασαρισμα παλι στην κινεζικη official stable. Με εχει γλεντησει
      Κράτα πατημένο το Power για να κλείσει. Μόλις κλείσει, άφησε και πάτησε πάλι Power + Volume Up, μόλις εμφανιστεί το MI μπορείς να αφήσεις το Power. Λογικά θα μπει σε Recovery. Όχι;
    • Διαφήμιση
    • σε recovery μπαινει με το vol+. Το προβλημα ειναι οτι freezarei οταν πας να βγεις με reboot. Και αν το κλεισεις μενει μετα στην αρχικη και δεν bootαρει το συστημα.
    • Ωραία. Έτσι κι αλλιώς αν κατάλαβα δεν το θέλεις το σύστημα; Θέλεις να βάλεις την ελληνική. Σωστά;

      Τράβα το λοιπόν ένα Factory Reset, μην κάνεις reboot. Γύρισε πίσω, κάνε κι ένα Wipe System και Data να καθαρίσει πλήρως το τηλέφωνο και μετά ακολούθησε τις οδηγίες από το πρώτο Post για να περάσεις την ελληνική rom που είναι για το κινητό σου. Διάβασε πρώτα το πρώτο post για να μπεις στο νόημα του τι θα κάνεις.
    • Μηπως ομως υπαρχει περιπτωση ασυμβατοτητας με το twrp και το κανουμε μπρικι? Αν δε λειτουργησει αυτο, θα υπαρχει γυρισμος τουλαχιστον με φλασαρισμα σε official?
      Αν πιστευεις οτι θα πετυχει η οτι δεν υπαρχει σοβαρος κινδυνος για το κινητο τοτε να το δοκιμασω.

      Αυτο που σκεφτομαι ειναι αν το twrp freezarei το κινητο τωρα, δεν ειναι πολυ πιθανο να το freezarei και μετα?
    • Για να μη σε πάρω στο λαιμό μου μιας κι εγώ δεν έχω τη δική σου συσκευή, αν θέλεις περίμενε να σου το σιγουρέψει και κάποιος πιο έμπειρος. Εγώ πάντως πριν 2 ημέρες έκανα ότι σου έγραψα παραπάνω, διέγραψα τα πάντα, πέρασα με ADB τη rom κι όλα καλά. Στη θέση σου πρώτα, θα έκανα ένα test με το adb ότι αναγνωρίζει το τηλέφωνο (εμφανίζει δίνοντας adb devices στο command prompt, τον αριθμό του τηλεφώνου και δίπλα τη λέξη device) και μετά θα προχωρούσα στο flashing της rom.
      Αλλά καλού κακού περίμενε να ακούσεις και καμιά άλλη γνώμη :)
    • Διαφήμιση
    • to fastboot και οι εντολες adb σε cmd δουλευουν κανονικα. με το twrp ειναι το προβλημα. Τι να πω, σκεφτομαι να το επιχειρησω γιατι εχω αγανακτησει...
    • Ο/H number7 έγραψε:

      to fastboot και οι εντολες adb σε cmd δουλευουν κανονικα. με το twrp ειναι το προβλημα. Τι να πω, σκεφτομαι να το επιχειρησω γιατι εχω αγανακτησει...
      Με το TWRP τι πρόβλημα έχεις;
    • δεν μπορει να κανει reboot-exit και freezαρει. Επισης, και τις 2 εκδοσεις (3.0.0, 3.0.2) που εχω δοκιμασει οδηγουν το κινητο σε bootloop (no-boot).
      Μεχρι στιγμης αυτα, δεν το εχω χρησιμοποιησει αλλωστε.
    • μα προφανώς έχεις θέμα με τη rom που είναι τώρα περασμένη γι' αυτό δε μπορεί να boot-άρει στο system... Αν π.χ. κάνεις reboot recovery θα δεις πως θα κάνει κανονικά reboot στο TWRP. Το πρόβλημα σου δε νομίζω να είναι το TWRP αλλά η rom που φοράς. Flashaρεις τη σωστή... ΠΡΟΣΕΧΕ όμως, τη ΣΩΣΤΗ rom για το τηλέφωνο σου και λογικά θα είσαι οκ. Την ελληνική rom θα την πάρεις από το forum εδώ όχι γενικά από κάποιο άλλο μέρος του πλανήτη... :)
    • Διαφήμιση