Διαφήμιση

Ελληνικός οδηγός Flash την GTV Rom μέσω εντολών adb (adb sideload method)

    • Οδηγός
    • Xiaomi
    • MIUI

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Εξαιρετικος οδηγος μου φαινεται.
      Την περιπτωση απο custom vendor rom (7.9.5.2.0) --> ελληνικη latest gtv την καλυπτει?
      Μολις ξεκλειδωσει η xiaomi τον bootloader μου με το καλο, γιατι με το mipcsuite αγανακτησα και εχω ξεμεινει με την custom του gearbest.
    • Όποιο καλό παιδάκι χρησιμοποιεί MacOS και θέλει να μη ψάχνει windows για το ADB, μπορεί να κάνει τα παρακάτω:

      Ανοίγεις το terminal (Applications -> Utilities -> Terminal ή με συντόμευση, ανοίγεις Finder και πατάς Shift + Cmd + U, σου ανοίγει τα Utilites και πατάς διπλό κλικ στο terminal) ***Συγχωρέστε με αλλά δεν ξέρω τους ελληνικούς όρους για να τους γράψω, οπότε με τη λογική κάποιος που τα έχει στα Ελληνικά μπορεί σίγουρα να τα βρει***

      Αν δεν έχεις εγκατεστημένο το Homebrew (αν αναρωτήθηκες μόλις τι είναι αυτό, σημαίνει πως δεν το έχεις 100%) οπότε και πληκτρολογείς (καλά πλάκα κάνω, μπορείς και copy-paste) την παρακάτω εντολή για να το εγκαταστήσεις

      ruby -e "$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/Homebrew/install/master/install)"

      Αφού έχεις το Homebrew (είναι κάτι σαν το Google Play, με εφαρμογές αλλά σε πιο Matrix περιβάλλον :) ), πληκτρολογείς το παρακάτω για να εγκατασταθεί το ADB

      brew install android-platform-tools

      Κι είμαστε έτοιμοι :)

      Γράφοντας π.χ. adb devices βλέπουμε τις συσκευές που έχουμε. Μπορούμε να κάνουμε ότι μας γράφει φυσικά κι ο @lallasgr στην αρχή. Δοκιμασμένο και τεσταρισμένο :)

      Πάρτε κι ένα screenshot από το δικό μου
    • Διαφήμιση
    • Φίλε @lallasgr
      Άλλος ένας πολύ καλός οδηγός όπως μας έχεις συνηθίσει. Μπράβο σου.
      Θα μπορούσες όμως να προσθέσεις μια παράγραφο στην αρχή στην οποία να εξηγείς (μια και θα γνωρίζεις ποιο καλά από εμάς) τα είδει των τρόπων που μπορούμε να κάνουμε flash μια Ρομ;
      Τουλάχιστον στο δικό μου μυαλό, όσες φορές και να το διαβάσω, την στιγμή που το χρειάζομαι είναι μπερδεμένα. Έχουμε Fastboot, edl, sideload κ.τ.λ. Αν μπορείς πες μας λίγο πότε χρησιμοποιούμε το καθένα με τι επεξεργαστή (MTK ή Snapdragon), πως μπαίνουμε στο καθένα mode, τι μορφή και ονομασία πρέπει να έχει το αρχείο που θα flash-άρουμε και ότι άλλο χρειάζεται να γνωρίζουμε για να έχουμε πλήρη εικόνα.
      Αν υπάρχουν κάπου όλες αυτές οι πληροφορίες συγκεντρωμένες σε παρακαλώ βάλε το link γιατί δεν το έχω βρει και νομίζω οι πληροφορίες αυτές θα είναι χρήσιμες και σε άλλους εκτός από μένα. Σίγουρα υπάρχουν μεμονωμένα σε διάφορους οδηγούς αλλά δεν τα έχω βρει όλα μαζί. :thumbup:
      Να είσαι καλά και να συνεχίσεις να κάνεις οδηγούς για να μαθαίνουμε.
      Μπράβο και πάλι.
      Xiaomi Mi 9 (Cepheus)- MiUi 11 by Xiaomi-Miui.gr 12.5.6 Stable - TWRP : 3.3.1_25/08/2019 Android 10


      :) Γίνε και εσύ VIP μέλος και βοήθα αυτούς που σε βοηθάνε. :)

      (bell)
      Μπορεί να κάνω λάθος - δες τι λένε και οι άλλοι
      Amazfit Custom WatchFaces
    • πριν λιγο περασα την ελληνικη dev 6.7.21 μεσω του adb sideload ο οδηγος δουλευε αψογα.
      ειχα προβλημα με την rom global dev 6.7.21 οπου μεσου recovery δεν μου την φορτωνε
      και με τα wipe που εκανα ειχα soft brick.
      thnks lallasgr.
      Οι τίγρεις της οργής είναι σοφότερες από τα άλογα της μόρφωσης




    • Διαφήμιση
    • Ζητω τη βοηθεια σας.
      Προσπαθω να κανω flash απο κινεζικη official stable (unlocked bl) σε ελληνικη MIUI 8-6.7.21. Εχω το Mi-4s.
      Το προβλημα μου ειναι στην εγκατασταση του TWRP. Υπαρχει εκδοση για το μοντελο μου? Γιατι κατεβασα μια twrp 3.0.2 aqua απο το androidfilehost.com (υπαρχει περιπτωση να ηταν για το mi-4c και να μην το ειδα καλα) (mega.nz/14dfaa5a-8f42-4092-9237-ddd70d8bfba6) και ενω φανηκε κομπλε στο πρωτο recovery boot, μολις εκανα reboot, αρχισαν τα bootloops και αναγκαστηκα να ξαναφλασαρω την κινεζικη official stable 7.5.2 μεσω miflash.

      1)Εχει καποιος λινκ του twrp για mi-4s? (κ οχι κινεζικα γιατι πιο πριν ειχα βαλει το twrp 2.8.7.1 και εκανα fastboot flash recovery το αρχικο. μηπως επαιξε κ αυτο ρολο για το softbrick?)

      2)Υπαρχει καποιος τροπος να φλασαρω στην ελληνικη, χωρις εγκατασταση twrp? (η διαδικασια fastboot μου δουλευει κανονικα, οπως και το miflash)

      ΥΓ: παιδευομαι 4 μερες με το ρημαδι να ξεφορτωθω την vendor rom και ειναι κριμα να κωλωσουμε εδω που φτασαμε... ||
    • Ο/H number7 έγραψε:



      1)Εχει καποιος λινκ του twrp για mi-4s? (κ οχι κινεζικα γιατι πιο πριν ειχα βαλει το twrp 2.8.7.1 και εκανα fastboot flash recovery το αρχικο. μηπως επαιξε κ αυτο ρολο για το softbrick?)

      2)Υπαρχει καποιος τροπος να φλασαρω στην ελληνικη, χωρις εγκατασταση twrp? (η διαδικασια fastboot μου δουλευει κανονικα, οπως και το miflash)
      1) https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/12933-TWRP-3-0-x-by-mic-για-Xiaomi-συσκευές/

      2) Νομίζω πως όχι :)
    • 1) Ρωταω επειδη εδω δεν αναφερεται η συσκευη (https://twrp.me/Devices/) και επειδη μου δημιουργησε bootloops οταν το δοκιμασα (λογικα ηταν το ιδιο αρχειο αυτο που κατεβασα με αυτο π λες).

      Υπαρχει καποιος με Mi-4s που να εχει βαλει το twrp ή να εχει φλασαρει σε ελληνικη?
    • Ο/H number7 έγραψε:

      1) Ρωταω επειδη εδω δεν αναφερεται η συσκευη (https://twrp.me/Devices/) και επειδη μου δημιουργησε bootloops οταν το δοκιμασα (λογικα ηταν το ιδιο αρχειο αυτο που κατεβασα με αυτο π λες).

      Υπαρχει καποιος με Mi-4s που να εχει βαλει το twrp ή να εχει φλασαρει σε ελληνικη?
      Άλλο link έστειλα εγώ, άλλο link αναφέρεις εσύ!
      Στο link που σου έστειλα, υπάρχει για τη συσκευή σου Mi4s (Aqua).

      Κατέβασες αυτό το πέρασες όπως λέει ο οδηγός και δημιούργησε bootloops ?
    • Διαφήμιση
    • εχεις δικιο και σ ευχαριστω για τη βοηθεια. εγω πρεπει να ειχα κατεβασει το 3.0.2, οποτε λογικα αλλη εκδοση. σορυ απλλα το κεφαλι μου εχει γινει καζανι :) . Μολις το φλασαρα και εχω μπει στο περιβαλλον. Στην αρχη παταμε allow write files, σωστα?
      Για να βγω απο recovery ποια επιλογη παταω στο reboot? (system, power off, recovery, bootloader)
      Ρωταω γιατι τρεμω μη δω κανα bootloop...