Διαφήμιση

Επανεκκινήσεις σε Mi4

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H ntel0s έγραψε:

      Ο/H cyberguy έγραψε:

      και εγω απο την ωρα που αλλαξα την ρυθμιση που ανέφερες δεν εχω προβλήματα με restart. Το πρόβλημα εντοπίστηκε :D
      Εμενα μου εοχε κανει επανεκκίνηση τοτε παλι μετα απο πολλες ωρες λειτπυργιας και αλλαξα ρομ παλι. Τωρα ειμαι στην 7.5.3. stable, δεν εχει κανει ακομα επανεκκίνηση αλλα εχω θεμα με τις θερμοκρασιες... Σε δουλεια να βρίσκομαι δηλαδη.. :) Ποια ρομ φορας εσυ @cyberguy ?
      την GTV_6.7.28 και εμενα μου ανεβαζει θερμοκρασια, αλλα το εχω εντοπισει μονο με το pokemon go οταν εξω εχει 35 βαθμους. μαλιστα μια φορα κολλησε το κινητο δεν εκανε καν restart λογο θερμοκρασιας. Αλλα το εχω δει να ξεπερναει τους 45
    • τσαμπα χαρηκα, εκανε και παλι επανεκκίνηση αλλα καμια σχεση ο ρυθμος με τον οποιο εκανε παλαιοτερα
    • Ο/H cyberguy έγραψε:

      τσαμπα χαρηκα, εκανε και παλι επανεκκίνηση αλλα καμια σχεση ο ρυθμος με τον οποιο εκανε παλαιοτερα
      Εκανε και σε εμενα με 7.5.3 μια φορα ως τωρα. Σκεφτομαι να γυρισω σε kitkat. Μπορει να μην ειχε τοσο καλη διαχειριση ραμ αλλα δεν ειχα προβληματα...
      Xiaomi Redmi Note 8T
    • Διαφήμιση
    • Και εγώ με 7.5.3. κάνει επανεκκίνηση 1φορα ανά 1-2 ημέρες. Ενώ το πρόβλημα με dual mic noise suspension παραμένει. Τι να πω.

      Στάλθηκε από το MI 4W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Μαλλον θα ειμαι ο πρωτος που θα γυρισει σε Kitkat...μετα τις 15 Αυγουστου μαλλον θα γυρισω σε KitKat να σας πω τι γινετε εκει στα παλια..
      Xiaomi Redmi Note 8T
    • Ο/H ntel0s έγραψε:

      Μαλλον θα ειμαι ο πρωτος που θα γυρισει σε Kitkat...μετα τις 15 Αυγουστου μαλλον θα γυρισω σε KitKat να σας πω τι γινετε εκει στα παλια..
      Για δοκίμασε με αυτή τη ROM.
    • και εγω μια απο τα ιδια παιδια....με την gtv 6.4.7.
      πολλες επανεκινησεις ....και εχτες ενω ηταν κλειδωμενο ξεκινησε να χτυπαει απο μονο του σαν εισερχομενη κληση με μαυρη ομως οθονη και δεν δουλευε τιποτα αλλο...ουτε κουμπι ουτε τιποτα..χτυπουσε περιπου ενα λεπτο και μετα σταματησε κνωντας επανεκινηση...εννοειτε οτι δεν υπηρχε καποια εισερχομενη κληση.....μαλλον θα πρεπει να γυρισουμε στα παλια που δεν μου ειχε παρουσιασει το παραμικρο θεμα...
    • Διαφήμιση
    • Αντιμετωπίζω ακριβώς τα ίδια προβλήματα που αναφέρει και ο ntel0s. H rom που φοράει το Mi4 είναι η 7.5.3.0 (stable).
      To έχω παρατηρήσει εδώ και 3-4 τελευταίες αναβαθμίσεις να μου συμβαίνει (stable versions).
      Μήπως τελικά βρέθηκε καμιά λύση γιατί έχει καταντήσει σπαστικό.
    • To έχει δοκιμάσει κανείς αυτό ;

      Its not hardware problem. When the temperature increases, the OS is toggling down the CPU frequency to monitor the temperature. What is weird is, I haven't noticed any of those issues on my phone, even though my phone reaches 45-48 C. But battery temp and processor temp are different. Battery will not be as hot as the processor.
      Anyway, if that is the issue you are facing;
      according to the thread, do this:

      You need a root explorer, like solid explorer, or equivalent
      Navigate to /system > /etc > find the file thermal-engine-8974.conf
      Open that file.
      You should find the contents as shown in that thread.
      Now delete the stuff highlighted in RED in that thread.
      Save , exit, reboot.
      Done.

      sampling 5000

      [CPU0_MONITOR]
      algo_type monitor
      sensor cpu0
      sampling 1000
      thresholds 55000 60000 65000 70000 85000 105000 115000
      thresholds_clr 50000 55000 60000 66000 80000 90000 110000
      actions cpu cpu cpu cpu cpu cpu shutdown
      action_info 1728000 1497600 1190400 1036800 960000 6528000 0
      [CPU1_MONITOR]
      algo_type monitor
      sensor cpu1
      sampling 65
      thresholds 115000
      thresholds_clr 110000
      actions shutdown
      action_info 0
      [CPU2_MONITOR]
      algo_type monitor
      sensor cpu2
      sampling 65
      thresholds 115000
      thresholds_clr 110000
      actions shutdown
      action_info 0
      [CPU3_MONITOR]
      algo_type monitor
      sensor cpu3
      sampling 65
      thresholds 115000
      thresholds_clr 110000
      actions shutdown
      action_info 0

      algo_type monitor
      sensor batt_temp
      sampling 1000
      thresholds 380 395 500 550
      thresholds_clr 370 385 450 500
      actions cpu+hotplug_2+hotplug_3 cpu+hotplug_3 cpu cpu
      action_info 1190400+1+0 1190400+1 1036800 960000


      This may not be the ideal way to do it, have to actually do it using ADB, if you plan on doing it, reply here, I will post how to do it!

      Your device must be rooted to do any of these.

      EDIT: found that file. Even I have it, but have not noticed anything of the sort stated here. The method above should work.
    • @angelkexa νομιζω παρακατω αν διαβασεις γραφουν οτι το δοκιμασαν κι αλλοι αλλα τιποτα. @dnomikos μολις βρω χρονο θα το δοκιμασω και θα σου πψ εντυπωσεις.. θα γινω beta tester!
      Xiaomi Redmi Note 8T
    • Ο/H ntel0s έγραψε:

      @angelkexa νομιζω παρακατω αν διαβασεις γραφουν οτι το δοκιμασαν κι αλλοι αλλα τιποτα. @dnomikos μολις βρω χρονο θα το δοκιμασω και θα σου πψ εντυπωσεις.. θα γινω beta tester!
      Δεν βιαζόμαστε...αφού σε λίγες ώρες θα βγεί η επόμενη, περίμενε μια και καλή αύριο να βάλεις την 6.8.11 :)
    • Διαφήμιση