Διαφήμιση

Redmi Note 2 - errors bugs και άλλα πολλά προβλήματα

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Redmi Note 2 - errors bugs και άλλα πολλά προβλήματα

      Καλησπέρα σας,

      Είχα γράψει ξανά στην σελίδα πριν περίπου 5 μήνες όταν και είχα πρώτο αγοράσει το redmi note 2 (ανάθεμα την ώρα), μετά από πολλές ώρες και αλλεπάλληλες συνομιλίες με τους συντονιστές της σελίδας που βοήθησαν σημαντικά και τους ευχαριστώ για την καθοδήγηση τους, κατάφερα και το "έφτιαξα" από τα πολλά προβλήματα που εμφάνιζε η συσκευή εγκαθιστώντας τότε την 5.12.24 developer την οποία φοράει μέχρι και σήμερα.

      Στο διάστημα αυτό υπήρχαν φορές που έκανε κάποια κουλά αλλά δεν ήταν συγκρίσιμα με αυτά που είχε αρχικά εμφανίσει η συσκευή, οπότε δεν είχα ασχοληθεί. Το να κάνει 10 κολλήματα μέσα σε 4 μήνες μου φαινόταν πλέον αμελητέο μετά την όποια ταλαιπωρία είχα αντιμετωπίσει στις αρχές. Βέβαια το κακό παράγινε και σκέφτομαι να μπω ξανά στην ταλαιπωρία της καθαρής εγκατάστασης για να βάλω κάποια πιο σταθερή rom που μπορεί να υπάρχει σήμερα. Θα απαριθμήσω κάποια προβλήματα που έχει εμφανίσει η συσκευή.

      1) Έχω κατεβάσει μία εφαρμογή MX player για πάσης φύσεως αναπαραγωγή, συνήθως μουσικής. Στην αρχή όταν άκουγα συνδυαστικά μουσική με το να είμαι παράλληλα στο Facebook σταματούσε η εφαρμογή της μουσικής να δουλεύει, όποτε έπρεπε να ξανά μπω να την ανοίξω. Πολλές φορές ξανά έκλεινε κάποια άλλη άκυρη στιγμή. Βέβαια τώρα έχει εξελιχθεί το πρόβλημα η εφαρμογή κλείνει ακόμα και αν δεν δουλεύει τίποτα στο κινητό. Εκεί που ακούω μουσική απλά κλείνει. Σκέφτηκα ότι μπορεί να φταίει η συγκεκριμένη εφαρμογή και κατέβασα το MOBI MUSIC PLAYER που είχε εξίσου καλές κριτικές στο playstore. Ίσα ίσα για να μου αποδείξει ότι απλά φταίει το τηλέφωνο αφού και αυτή η εφαρμογή 4 μέρες μετά παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα.

      2) Όταν κάνω πολύ χρήση του κινητού και δεν κάνω καθημερινά καθαρισμό των σκουπιδιών δείχνει να κολλάει και αυτό είναι κατανοητό, ok ως εδώ. Όταν όμως πάω να κάνω καθαρισμό των σκουπιδιών και κολλάει στο σκαναρισμα με αποτέλεσμα να μην ολοκληρώνεται το καθάρισμα, άρα αναγκάζομαι να πατήσω διακοπή και κάνει μερικό καθαρισμό. Όποτε πάλι υπολειτουργεί και αναγκάζομαι να το κάνω restart μπας και καθαρίσει έτσι. Είναι πρόβλημα.

      3) Σπαστικές ενδείξεις μη ανταπόκρισης της αφής. Π.x Παίρνεις τηλέφωνο, ο συνδρομητής δεν απαντά, θες να το κλείσεις, έλα όμως που ενώ φαίνεται εικονικά ότι πατάς το κουμπί εκείνο δεν κλείνει και συνεχίζει να καλεί.. Θεέ μου πόσες φορές έφτασα τόσο κοντά στο να το κλοτσήσω από το μπαλκόνι το κ%#$τηλέφωνο επειδή δεν ανταποκρινόταν η αφή. Παρόμοια παραδείγματα με το να σε καλεί κάποιος και ενώ κάνεις την κίνηση να απαντήσεις να μην ενεργοποιείται η κλήση και το τηλέφωνο να συνεχίζει να χτυπάει ανελέητα και να σε νευριάζει, η καλύτερη στιγμή όταν βρίσκεσαι στο μετρό και σε κοιτάνε όλοι με ένα ύφος ΤΙ ΘΑ ΓΊΝΕΙ ΦΙΛΑΡΆΚΙ ΘΑ ΤΟ ΣΗΚΏΣΕΙΣ;;; ΠΡΟΣΠΑΘΏ ΠΑΙΔΙΆ! Επίσης άλλες πάλι φορές μπορεί να μην ξεκλειδώνει ενώ κάνεις την κίνηση προς τα πάνω. Αυτό πιο σπάνια όμως.

      4) Τις προάλλες έτυχε το εξής και φρίκαρα, δεν λειτουργούσε το κουμπί κλειδώματος! Το πατούσες και εκείνο σε έγραφε στα παλιά του τα παπούτσια! το τηλέφωνο παρέμενε ενεργό με την οθόνη ολάνοιχτη άρα δεν μπορούσα να το βάλω στην τσέπη ή πουθενά γιατί ποιος ξέρει τι θα πατιόταν. Το πατούσα παρατεταμένα και guess what! δεν άνοιγε ούτε η οθόνη για να κάνω restart! ΤΈΛΕΙΑ! Έχει γίνει 2 φορές αυτό άμα τριτώσει δεν ξέρω πως θα αντιδράσω.

      5) Έχει εμφανίσει κατά καιρούς κάποια lagαρισματα όταν κάνεις swipe δεξιά αριστερά στο "μενού" τα οποία δεν βελτιώνονται ούτε με καθαρισμό της Ram.

      6) Υπάρχουν εφαρμογές που κολλάνε και αργούν να ανοίξουν ή δεν ανοίγουν και καθόλου. Αυτό έχει γίνει και με τα shazam/viber και με παιχνίδια κατά καιρούς. Κατάφερνα να μπαίνω στις εφαρμογές κάνοντας συνεχώς προσπάθεια να τις ανοίγω.

      Για να απαντήσω σε κάποιες απορίες που μπορεί να δημιουργηθούν, το κινητό είναι αυθεντικό. Είχα κάνει τον σχετικό έλεγχο ύστερα από καθοδήγηση από moderator μέσα από την ιστοσελίδα της xiaomi με το υδατογράφημα που έχει πάνω στο κουτί. Είναι το redmi note 2 prime / 32gb / 2gb ram/octa-core 4G. Δεν είναι φορτωμένο πολύ, έχει περίπου 20gb free, έχει και κάρτα μνήμης 8gb και συνήθως η ram του όταν το λειτουργώ κυμαίνεται στα 700mb free.

      Θα ήθελα να μου προτείνεται μια rom σταθερή όσο το δυνατόν γίνεται να μην βγάζει προβλήματα, δεν με ενδιαφέρει να είναι developer, με ενδιαφέρει να μην με κάνει beta tester. Πήρα το τηλέφωνο με το σκεπτικό ότι θα με εξυπηρετήσει και δεν θα ασχοληθώ ποτέ μαζί του. Η xiaomi έχει αποτύχει παταγωδώς να με κερδίσει σαν πελάτη και όποιος με έχει ρωτήσει απλά τους λέω μακρυά από xiaomi. Γιατί τι να το κάνεις το γαμάτο hardware αν το λογισμικό είναι για τα μπάζα.

      Ευχαριστώ, Greg
    • Καλησπέρα :)

      Μερικά από τα προβλήματα δεν είναι προβλήματα ούτε των εφαρμογών, ούτε της ρομ αλλά ούτε της συσκευής, είναι μάλλον θέμα ρυθμίσεων.

      Δοκίμασε ένα διάστημα την συσκευή χωρίς την SD cart να δεις συμπεριφορά...ενδέχεται να δημιουργούνται προβλήματα από παλιές SD κάρτες.

      Επίσης, εκτός από το καθαρισμό μέσα από την συσκευή, καλό θα είναι να κάνεις και έναν καθαρισμό από το TWRP
      Αναβάθμιση ---> Τρεις τελίτσες πάνω δεξιά ---> Επανεκκίνηση σε λειτουργία recovery ---> wipe ---> advance wipe ---> cache + dalvick art/cache ---> reboot

      Από προσωπική πείρα, μία από τις καλύτερες ρομ που έχουν περάσει από την συσκευή ειδικά σε θέμα μπαταρίας είναι η 6.6.30 developer και μάλλον και η τελευταία 6.7.7 developer...αλλά είναι developer....για stable περίμενε να σου απαντήσει κάποιος άλλος :)


      ΥΓ. Έγινε μεταφορά στην κατηγορία της συσκευής και επεξεργασία του τίτλου
    • Με 7.3.2 stable δεν έχω τα προβλήματα που γράφεις. Δες και ένα καθαρισμό όπως σου προτείνει ο @NasDriver και αναλόγως πράττεις.

      Redmi Note 2 Rom 7.3.2.0
    • Διαφήμιση
    • Αυτα που γραφεις @muj αδικουν μια πολυ καλη συσκευη την οποια ειχα για 9 μηνες στην κατοχη μου χωρις προβληματα.Πρεπει να καταλαβεις τα smartphone ανεξάρτητος μαρκας χρειαζ. να γινονται περιοδικα αναβαθμισεις στο λογισμικο τους για να λειτουργουν σωστα.Εχεις μια εκδοση rom αυτη τιν στιγμη απο τον δεκεμβριο του 2015 οποτε τα οποια προβληματα ειναι λογικο να υπαρχουν .Το λογισμικο ειναι ενα δυναμικο στοιχειο που βελτιώνεται συνεχώς.
      Κατεβασε την τελευταια stable απο Εδω και κανε την εγκατασταση απο το twrp αφου πρωτα κανεις factory reset (wipe data,dalvik cache,cache).
    • Να προσθέσω σαν extra ότι 1 ώρα μετά από αυτή την δημοσίευση το κινητό σταμάτησε να μου αναγνωρίζει και την κάρτα μνήμης. Και πως θα μπορούσα να μην το αδικήσω όταν ένα κινητό brand new από το κουτί του εμφάνιζε προβλήματα από τις πρώτες κιόλας τρεις μέρες. Νομίζω είναι απόλυτα δικαιολογημένη η αγανάκτηση μου γιατί δεν μου έχει προσφέρει ούτε τα μισά που προσφέρουν συσκευές των 70€.
    • @muj dev βάζουν συνήθως όσοι θέλουν να πειράζουν συχνά το κινητό. Εσύ από ότι καταλαβαίνω δεν θες, γιατί δεν περνάς stable. Επίσης σου προτάθηκε να κάνεις έναν καθαρισμό χωρίς να χάσεις δεδομένα και δεν αναφέρει αν το έκανες και παραμένουν τα προβλήματα. Τέλος όπως κάθε συσκευή έχει και ορισμένες ατέλειες που παρατηρούνται σε κάποιο ποσοστό γι αυτό παρέχονται οι εγγυήσεις. Βέβαια όταν παραγγελνουμε από έξω αναλαμβάνουμε και το ρίσκο της δυσκολίας της εγγύησης. Θα πρότεινα να βάλεις την 7.5.1.0 stable που εδώ και κάποιες ώρες δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα.

      Redmi Note 2 Rom 7.5.1.0
    • Ο/H chrdes έγραψε:

      @muj dev βάζουν συνήθως όσοι θέλουν να πειράζουν συχνά το κινητό. Εσύ από ότι καταλαβαίνω δεν θες, γιατί δεν περνάς stable. Επίσης σου προτάθηκε να κάνεις έναν καθαρισμό χωρίς να χάσεις δεδομένα και δεν αναφέρει αν το έκανες και παραμένουν τα προβλήματα. Τέλος όπως κάθε συσκευή έχει και ορισμένες ατέλειες που παρατηρούνται σε κάποιο ποσοστό γι αυτό παρέχονται οι εγγυήσεις. Βέβαια όταν παραγγελνουμε από έξω αναλαμβάνουμε και το ρίσκο της δυσκολίας της εγγύησης. Θα πρότεινα να βάλεις την 7.5.1.0 stable που εδώ και κάποιες ώρες δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα.

      Redmi Note 2 Rom 7.5.1.0
      Οι πρώτες Rom που είχα βάλει ήταν stable και έβγαλαν όλες προβλήματα γιαυτό μετά στράφηκα στις developer. Αν απαντάω στο ερώτημα σου. Όσο για το δεύτερο σκέλος θα κάνω τον καθαρισμό σύντομα.
    • Διαφήμιση
    • Μόλις έκανα τον καθαρισμό, θα το αφήσω για λίγο μήπως δω κάποια αλλαγή. Πάντως μετά τον καθαρισμό συνεχίζει να μην διαβάζει την κάρτα μνήμης.
    • Ο/H muj έγραψε:

      Οι πρώτες Rom που είχα βάλει ήταν stable και έβγαλαν όλες προβλήματα γιαυτό μετά στράφηκα στις developer. Αν απαντάω στο ερώτημα σου. Όσο για το δεύτερο σκέλος θα κάνω τον καθαρισμό σύντομα.
      Αγαπητέ μου φίλε,

      Θα πρέπει να καταλάβεις ότι το 90% των περίεργων συμπεριφορών (Lags - Παγώματα - Κρεμάσματα - Μη ανταπόκριση της συσκευής μετά από Sleep ktl.) οφείλονται σε κακής ποιότητας SD-Card.
      Μάλιστα αν αυτή είναι αργή σε ταχύτητα, μετατρέπει την συσκευή σου σε χελώνα, ενώ θα έπρεπε να ήταν λαγός.

      Ενας από τους λόγους που οι ναυαρχίδες όλων των εταιρειών αποφεύγουν σα το διάολο το λιβάνι να βάλλουν SD Card σε αυτές, είναι αυτά που σου περιέγραψα παραπάνω.

      Τώρα βλέπω εκ μέρους σου μία προδιάθεση να βγάζεις χολή για την συσκευή σου, που το μόνο που σου ζητάει για να μην υποφέρει, είναι Αναβάθμιση - και μία καλής ποιότητας SD Card.
      Αν θέλεις την συμβουλή μου,,,,,

      Άλλαξε SD Card
      Κάνε Factory Reset
      Προχώρα σε Update με Ενημερωμένο Λογισμικό

      Και θα δεις ότι θα κάνεις τον βάτραχο που κρατάς στα χέρια σου, σε ένα πανέμορφο και γρήγορο άλογο. :thumbsup:



      Ο/H muj έγραψε:

      Η xiaomi έχει αποτύχει παταγωδώς να με κερδίσει σαν πελάτη και όποιος με έχει ρωτήσει απλά τους λέω μακρυά από xiaomi. Γιατί τι να το κάνεις το γαμάτο hardware αν το λογισμικό είναι για τα μπάζα.
      Αυτή σου η θέση ταιριάζει ακριβώς με το ανέκδοτο, όπου κάποιος μπήκε στην εθνική οδό στο αντίθετο ρεύμα, και λέει όλους τους άλλους οδηγούς στραβάδια γιατί οδηγούν ανάποδα στο ρεύμα.. :lol:


      Δεν μπορεί να έχει γίνει η συσκευή σου Best Seller και όλοι να την εγκωμιάζουν, και εσύ να την θάβεις ως ότι χειρότερο. :D


      Think about it ;) Είσαι σε λάθος κατεύθυνση... :lol:
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)
    • Αργά ή γρήγορα θα πας σε αναβαθμιση. Αν αποφασίσει να κάνεις factory reset και να χάσεις τα δεδομένα σου μπορείς να περάσεις την τελευταία stable. Όσο για την κάρτα που δεν διαβάζει μήπως έχει πρόβλημα ή κάρτα; Μπορείς να τη δοκιμάσεις σε άλλο τηλέφωνο ή σε laptop με windows;

      Redmi Note 2 Rom 7.5.1.0
    • Ο/H MIUI_ART έγραψε:

      Ο/H muj έγραψε:

      Οι πρώτες Rom που είχα βάλει ήταν stable και έβγαλαν όλες προβλήματα γιαυτό μετά στράφηκα στις developer. Αν απαντάω στο ερώτημα σου. Όσο για το δεύτερο σκέλος θα κάνω τον καθαρισμό σύντομα.
      Αγαπητέ μου φίλε,
      Θα πρέπει να καταλάβεις ότι το 90% των περίεργων συμπεριφορών (Lags - Παγώματα - Κρεμάσματα - Μη ανταπόκριση της συσκευής μετά από Sleep ktl.) οφείλονται σε κακής ποιότητας SD-Card.
      Μάλιστα αν αυτή είναι αργή σε ταχύτητα, μετατρέπει την συσκευή σου σε χελώνα, ενώ θα έπρεπε να ήταν λαγός.

      Ενας από τους λόγους που οι ναυαρχίδες όλων των εταιρειών αποφεύγουν σα το διάολο το λιβάνι να βάλλουν SD Card σε αυτές, είναι αυτά που σου περιέγραψα παραπάνω.

      Τώρα βλέπω εκ μέρους σου μία προδιάθεση να βγάζεις χολή για την συσκευή σου, που το μόνο που σου ζητάει για να μην υποφέρει, είναι Αναβάθμιση - και μία καλής ποιότητας SD Card.
      Αν θέλεις την συμβουλή μου,,,,,

      Άλλαξε SD Card
      Κάνε Factory Reset
      Προχώρα σε Update με Ενημερωμένο Λογισμικό

      Και θα δεις ότι θα κάνεις τον βάτραχο που κρατάς στα χέρια σου, σε ένα πανέμορφο και γρήγορο άλογο. :thumbsup:



      Ο/H muj έγραψε:

      Η xiaomi έχει αποτύχει παταγωδώς να με κερδίσει σαν πελάτη και όποιος με έχει ρωτήσει απλά τους λέω μακρυά από xiaomi. Γιατί τι να το κάνεις το γαμάτο hardware αν το λογισμικό είναι για τα μπάζα.
      Αυτή σου η θέση ταιριάζει ακριβώς με το ανέκδοτο, όπου κάποιος μπήκε στην εθνική οδό στο αντίθετο ρεύμα, και λέει όλους τους άλλους οδηγούς στραβάδια γιατί οδηγούν ανάποδα στο ρεύμα.. :lol:
      Δεν μπορεί να έχει γίνει η συσκευή σου Best Seller και όλοι να την εγκωμιάζουν, και εσύ να την θάβεις ως ότι χειρότερο. :D

      Think about it ;) Είσαι σε λάθος κατεύθυνση... :lol:
      Αν πραγματικά για όλα ευθύνεται η SD card , πάω αύριο και σκάω ένα 50άρικο να πάρω την καλύτερη της αγοράς. Η χολή που βγάζω είναι η πικρία μου για μια συσκευή που την πίστεψα ότι θα είναι η καλύτερη μου αγορά από θέμα συσκευής, όταν μεγάλο εταιρείες όπως η Samsung και η Sony, με απογοήτευσαν οικτρά, πόσο μάλλον τα απαράδεκτα service που είχαν. Γιατί όταν σου λέει η Samsung πάρε και 2 χρόνια εγγύηση για το galaxy και καταλήγεις να το στέλνεις 3 φορές και τις 3 να σου λένε μάγκα μου στο φτιάξαμε και μετά από 3 ώρες η συσκευή να βγάζει το ίδιο πρόβλημα, τότε θεώρησα ότι με κοροϊδεύουν και δεν με σέβονται σαν πελάτη. Και έτσι αποφάσισα να κάνω στροφή στην Xiaomi γιατί οι συσκευές φαινόντουσαν πολύ υποσχόμενες για τα χρήματα που ζητούσαν. Άλλα και εδώ νιώθω απογοητευμένος και δεν θέλω να το πάω επί του προσωπικού, ούτε κατακρίνω την δουλειά των συντονιστών της σελίδας, αλλά την ίδια την εταιρεία. Γιατί δεν μπορώ να δεχτώ ότι μια best seller συσκευή εμφάνισε μόνο σε μένα όλα αυτά τα προβλήματα.. τόσο γκαντέμης είμαι δηλαδή;;;
    • Διαφήμιση
    • Μα για αυτό το λόγο φτιάξαμε αυτή την κοινότητα βρε.. :D

      Για να βοηθήσουμε όλους όσους έχουν προβλήματα, και δεν υπάρχει καμία προδιάθεση να σε κατηγορήσω για τίποτα σε προσωπικό επίπεδο.
      Να εστιάσω την προσοχή σου προσπαθώ στην αιτία των προβλημάτων σου, και να σε βοηθήσουμε να τα λύσεις.

      Και όλα τα παραπάνω με διάθεση πειράγματος - αστείου :thumbsup:
      Γίνε και εσύ εύκολα V.I.P μέλος !



      ή επέλεξε να κάνεις μία δωρεά
      Δωρεά προς την κοινότητα (Donation)