Διαφήμιση

Xiaomi Mi WiFi 3 - Xiaomi Router 3 Smart WiFi Repeater 4 Antennas 1167Mbps Dual Band 128MB Flash ROM

    • Review
    • Xiaomi

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Παιδιά, από κάλυψη πώς πάει; Έχω μεγάλη πληγή στο σπίτι, είναι γύρω στα 100 μέτρα με έναν σταθερό υπολογιστή σε δεύτερο όροφο όπου είναι το modem. Και από εκεί και πέρα όλα τα δωμάτια έχουν πρόβλημα. Δεν είναι τόσο ότι είναι μακρυά όσο μάλλον ότι οι τοίχοι είναι "χτισμένοι". Ακόμη και στο μπαλκόνι που είναι έναν όροφο ακριβώς κάτω από εκεί που είναι το modem πιάνει με πολύ ζόρι. Και το modem είχε αγοραστεί καινούριο Asus. Είχα προσπαθήσει με κάποια repeater αλλά ήταν σκέτη απογοήτευση, προτιμούσα να έχω μισή γραμμή πάρα αυτό. Υπάρχει περίπτωση να μου δώσει λύση το συγκεκριμένο; Μόνο από Κίνα ελπίζω πλέον..

      Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Ο/H Neszus έγραψε:

      Παιδιά, από κάλυψη πώς πάει; Έχω μεγάλη πληγή στο σπίτι, είναι γύρω στα 100 μέτρα με έναν σταθερό υπολογιστή σε δεύτερο όροφο όπου είναι το modem. Και από εκεί και πέρα όλα τα δωμάτια έχουν πρόβλημα. Δεν είναι τόσο ότι είναι μακρυά όσο μάλλον ότι οι τοίχοι είναι "χτισμένοι". Ακόμη και στο μπαλκόνι που είναι έναν όροφο ακριβώς κάτω από εκεί που είναι το modem πιάνει με πολύ ζόρι. Και το modem είχε αγοραστεί καινούριο Asus. Είχα προσπαθήσει με κάποια repeater αλλά ήταν σκέτη απογοήτευση, προτιμούσα να έχω μισή γραμμή πάρα αυτό. Υπάρχει περίπτωση να μου δώσει λύση το συγκεκριμένο; Μόνο από Κίνα ελπίζω πλέον..

      Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
      Χωρίς να είμαι ειδικός μπορώ να σου πω ότι στη περίπτωση μου η αγορά του router + το xiaomi amplifier μου έλυσαν κάθε πρόβλημα σε κάθε γωνιά του σπιτιού.

      Μάλιστα παρήγγειλα και άλλο για σπίτι φίλου με + 2 amplifiers.
      Won't Back Down
    • Διαφήμιση
    • Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου φίλε μου :)

      Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    • Μου ήρθε προχθές παιδιά και από τότε αντιμετωπίζω διάφορα

      Για αρχή όμως να σας πω σε τι φάση βρίσκομαι για να καταλάβετε (αν καταλάβετε) τι μου κάνει...

      Έχω ένα συνδρομητικό πρόγραμμα με δικό τους ρούτερ το οποίο τραβάει γραμμή από το τηλέφωνο. Δηλαδή από το τηλέφωνο πηγαίνει σύρμα στο ρούτερ και από το ρούτερ σε ένα κουτί (σαν άντροιτ κουτάκι είναι της εταιρίας - αποκωδικοποιητής στην ουσία) και από εκεί στην τηλεόραση.

      Όλα μέχρι εδώ καλά.

      Επειδή όμως μέχρι το μισό σπίτι φτάνει το κωλορούτερ σε wifi (το σπίτι δεν είναι τεράστιο... απλά το ρούτερ τους δεν λέει) , και μιας και ήθελα και ρούτερ για το χωριό είπα 2 σε ένα να πάρω το ρούτερ της Xiaomi.

      Έτσι το αγόρασα και με μηχανισμό που μεταφέρει το σύρμα από τη πρίζα στις άλλες πρίζες (powerline) το μεταφέρω από την μία άκρη του σπιτιού στην άλλη και από εκεί προσθέτω το ρούτερ της Xiaomi.

      Όταν το κάνω search το βρίσκω και συνδέεται μάλιστα και μου δίνει και ίντερνετ ΑΛΛΑ χωρίς κωδικό. Άρα μπορεί να μπει ο καθένας σε όλη τη γειτονιά. Παίζοντας λίγο μαζί του και πριν προσπαθήσω να βάλω το ελληνικό με ανοιίγει σε κάτι ρυθμίσεις του miwifi (σε όποια ιστοσελίδα και να μπω άμα ενωθεί μαζί του) και μου βγάζει κάτι τέτοια:







      Και με αυτά και με τα άλλα φτάνω σε κάποια φάση όπου τα καταφέρνω να το κλειδώσω με κωδικό δικό μου και να του αλλάξω και όνομα σε αυτό που θέλω.

      Ενώνομαι στο ίντερνετ από το ρούτερ κανονικά και είναι και πολύ γρήγορο.

      ΌΜΩΣ, μου κλειδώνει τον αποδικοποιητή και δεν μπορώ να δω κανένα κανάλι στην τηλεόραση ΑΛΛΑ και το κεντρικό ίντερνετ. Δοκίμασα να το κάνω reset (πράγμα εύκολο) και ξαναφτιάχνει και ξανακάνω τη διαδικασία αλλά πάλι τα ίδια.

      Το έχω κάνει 7-8 φορές και δεν λέω να βρω άκρη. Επίσης με το ελληνικό πρόγραμμα δεν με αφήνει καν να ενωθώ μαζί του. Κάνει έλεγχο και εκεί που του λέω σύνδεση πάει για λίγο και μετά ξανά έλεγχο και πάει έτσι συνέχεια.

      Καμιά βοήθεια? Κανείς? Κάτι που κάνω λάθος? (πχ σκέφτηκα πως μπορεί να μη δικαιούμαι να βάλω άλλο κωδικό στο ένα ρούτερ και άλλο στον άλλον - αν και το έχω δει αυτό να λειτουργεί σε άλλα σπίτια)...

      Άντε ξεφτέρια μου και έμεινα έτσι

      ΘΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΝΝΝΝΝΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞΞ
    • Ο router της Xiaomi δεν είναι συνδεδεμένο με το μόντεμ ενσύρματα, σωστά!? Οπότε δουλεύει σαν repeater. Η τελευταία φωτό δείχνει το δίκτυο και από κάτω βάζεις κωδικό. Εάν είναι repeater, λίγα μπορείς να κάνεις. Το κουτί που λες της τηλεόρασης, από που παίρνει σήμα τελικά, το μόντεμ ή τον ρούτερ (μην ξεχνάς το xiaomi είναι μόνο ρούτερ). Τις πρίζες τις θέλεις για να μεταφέρεις/επεκτείνεις το σήμα?
    • Ο/H maddoctor έγραψε:

      Ο router της Xiaomi δεν είναι συνδεδεμένο με το μόντεμ ενσύρματα, σωστά!? Οπότε δουλεύει σαν repeater. Η τελευταία φωτό δείχνει το δίκτυο και από κάτω βάζεις κωδικό. Εάν είναι repeater, λίγα μπορείς να κάνεις. Το κουτί που λες της τηλεόρασης, από που παίρνει σήμα τελικά, το μόντεμ ή τον ρούτερ (μην ξεχνάς το xiaomi είναι μόνο ρούτερ). Τις πρίζες τις θέλεις για να μεταφέρεις/επεκτείνεις το σήμα?
      Ναι με τι πρίζες απλά τραβάω ίντερνετ στην άλλη άκρη του σπιτιού αλλά είναι ενσύρματες και όχι wifi ώστε να μου κάνουν δουλειά. Άρα εκεί ναι θέλω repeater.

      Βασικά πάει κάπως έτσι
      Γραμμή Τηλεφώνου -> Κουτί μόντεμ-ρούτερ -> Αποκωδικοποιητή της τηλεόρασης αλλά και γραμμή για το powerline και από το 2ο powerline στην άλλη άκρη του σπιτιού στο xiaomi wifi
    • Διαφήμιση
    • Στο Xiaomi έχεις συνδέσει κάτι ενσύρματα πάνω του? Δεν μπορείς να κάνεις την σύνδεση τηλέφωνο->μόντεμ-ρούτερ->xiaomi-> κουτί τηλεόρασης και ασύρματα ότι άλλο!? Δεν φτάνει το ασύρματο δίκτυο στην άλλη άκρη του σπιτιού?
    • Ο/H maddoctor έγραψε:

      το Xiaomi έχεις συνδέσει κάτι ενσύρματα πάνω του? Δεν μπορείς να κάνεις την σύνδεση τηλέφωνο->μόντεμ-ρούτερ->xiaomi-> κουτί τηλεόρασης και ασύρματα ότι άλλο!? Δεν φτάνει το ασύρματο δίκτυο στην άλλη άκρη του σπιτιού?
      Ναι ρε σύνδεσα το powerline πάνω του. Φτάνει αλλά με μία γραμμή... Τί να το κάνω? Τί να μου συνεχίσει?

      Το θέμα είναι να μου το δώσει στο μάξιμουμ του. Γι`αυτό έβαλα και το powerline πάνω του που σου δίνει 100% σχεδόν της απόδοσης.
    • Σε ποια ip πρέπει να μπεις όταν κάνεις ρυθμίσεις στο modem/router και σε ποια για να κάνεις τις ρυθμίσεις της τηλεόρασης?
    • Διαφήμιση
    • Έτσι όμως είναι repeater το xiaomi. Έπρεπε τότε να βάλεις τον repeater της xiaomi, και πιο φθηνά θα σου ερχόταν και λογικά φουλ σήμα θα είχες με πλήρη διαχείριση του xiaomi. Στο μενού του xiaomi δεν μπαίνεις με chrome? Συνδέσου με το κινητό πάνω του, δες τι νούμερο σου λέει στην πύλη και μπες εκεί να το σετάρεις.