Διαφήμιση

Xiaomi Mi WiFi 3 - Xiaomi Router 3 Smart WiFi Repeater 4 Antennas 1167Mbps Dual Band 128MB Flash ROM

• Review
    • Xiaomi

Διανομή της XTRV-7.12.14 & ARΩMA ROM (VIP μέλη):

Έχουν παραδοθεί οι πρώτες 29 Miui 9 Developer ROM, και μπορείτε να τις κατεβάσετε από τον Updater (VIP Μέλη).
    H ROM για το Mi-6 (Sagit) αναστέλλεται μέχρι το τέλος του έτους επειδή ετοιμάζεται η μετάβαση της ROM σε Android 8.0.

Τα VIP mail λόγο αλλαγών στον Server θα τα παραλάβετε μετά τις 7μμ σήμερα.
    Τα μέλη που δεν είναι VIP, λόγο αλλαγών στον Server, θα λάβουν τις λίστες με τις ROM μέχρι τις 7:30μμ σήμερα.

Ευχαριστούμε για την υποστήριξή σας !!!

• Ο/H George Kaggelaris έγραψε:

Ο/H vasilik έγραψε:

Το ασύρματο δίκτυο που δημιουργεί είναι της μορφής 192.168.10.XX διότι δεν μπορεί στο ίδιο 192.168.1.XX.
      Γιατί δεν μπορεί στο ίδιο;
      Αν βάλεις στο ασύρματο router DHCP passthrough ή Relay (αν υπάρχει αυτή η επιλογή) και απενεργοποιήσεις τον δικό του DHCP Server, λογικά θα πάρει IP από τον DHCP server του modem.
      To xiaomi δεν βλέπω να έχει αυτή την λειτουργία που αναφέρεις. Μου εμφανίζει αυτό το μνμ λάθους, όταν επιχειρώ να βάλω να έχει δ/νσεις 192.168.1.ΧΧ
      "IP LAN and WAN IP can not be in the same network segment." Στην τελική, ας δίνει δίκτυο της μορφής 192.168.10.ΧΧ αρκεί να μπορούσαν να βλέπονται οι ip μεταξύ τους... Κάπως γίνεται αλλά δεν το θυμάμαι! :)

Ο/H Bodai έγραψε:

Ο/H vasilik έγραψε:

το οποίο το συνδέω σε ένα 24αρι switch (192.168.1.2)
      Τι ακριβώς έχεις ρυθμίσει στο switch? Εχω 2 switch στο δικτυο του σπιτιού και μοιράζουν απευθείας τις ip που δινει ο DHCP ..
      το switch μια χαρά είναι και δίνει τις ip του dhcp του modem.
      Η ρύθμιση που του έχω κάνει είναι να έχει static ip και Subnet Mask: 255.255.255.0 & Gateway: 192.168.1.1
      Διαφήμιση
    • Ο/H vasilik έγραψε:

Η ρύθμιση που του έχω κάνει είναι να έχει static ip και Subnet Mask: 255.255.255.0 & Gateway: 192.168.1.1
      Αν το δεχεται βάλτου να κάνει packet forward μεταξύ των 192.168.1.χ & 192.168.10.χ
    • Ο/H Bodai έγραψε:

Ο/H vasilik έγραψε:

Αν το δεχεται βάλτου να κάνει packet forward μεταξύ των 192.168.1.χ & 192.168.10.χ
      Λογικά θα μπορεί να το κάνει (Netgear GS724Tv4). Προτού το ψάξω θα ήθελα να μου πείτε ως πιο έμπειροι εαν αξίζει αυτό το σκεπτικό, δηλαδή να έχω συνδεδεμένο το ασύρματο ρούτερ σε μία πόρτα του switch για μεγαλύτερη ασφάλεια/διαχείριση bandwith. Εαν όχι, ας τα συνδέσω σε σειρά για να μην περιπλέκω τις ρυθμίσεις...

Επίσης, έχουν βγάλει αγγλική rom για το router 3 ή συνεχίζουμε με την μετάφραση του chrome/google ? :)

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!
    • Ο/H vasilik έγραψε:

Προτού το ψάξω θα ήθελα να μου πείτε ως πιο έμπειροι εαν αξίζει αυτό το σκεπτικό, δηλαδή να έχω συνδεδεμένο το ασύρματο ρούτερ σε μία πόρτα του switch για μεγαλύτερη ασφάλεια/διαχείριση bandwith.
      Μια λύση θα ήταν να τα συνδέσεις σε σειρά και για ασφάλεια να χρησιμοποιήσεις MAC Filtering στο ασύρματο router, ώστε να ορίζεις εσύ ποιές συσκευές θα μπορούν να συνδέονται στο ασύρματό σου δίκτυο.
      Διαφήμιση
    • Σε ευχαριστώ Γιώργο! Βλέπω ότι το ασύρματο έχει επιλογή wired Relay! Επιλέγοντάς την, το router άρχισε και δίνει IP της μορφής 192.168.1.ΧΧ, όπως ήθελα δηλαδή!!!

Με την επιλογή αυτή η σελίδα του router δεν δείχνει πλέον τις περισσότερες επιλογές (πχ. ποιες συσκευές είναι συνδεδεμένες και με τι traffic, το storage, κλπ) αλλά δεν με πειράζει.

Το mac filtering είναι κλασικός τρόπος αλλά πολλές φορές νομίζω ότι ξεπερνιέται. Θα ζυγίσω τις δύο επιλογές με βάση αυτά που μου είπατε και θα το δω στην πορεία. Σημασία έχει ότι με την βοήθειά σας βρέθηκε τρόπος! :)

ΥΓ. Με wired Relay τα IP των συσκευών έχουν :
      IP modem: 192.168.1.1
      IP switch: 192.168.1.2
      IP wireless router: 192.168.1.3
    • Ο/H vasilik έγραψε:

Το mac filtering είναι κλασικός τρόπος αλλά πολλές φορές νομίζω ότι ξεπερνιέται.
      Πίστεψε με αν κάποιος έχει τις γνώσεις να το ξεπεράσει αυτό, δύσκολα τον σταματάς ..
    • Καλησπερα σας παιδια και καλο καλοκαιρι σε ολους.
      λοιπον εχω 2 αποριες ,
      γινετε να βαλουμε οριο στο ποση ταχυτητα μοιραζει , και αν πως ?
      επισεις δεν ξερω τι παιζει με την εφαρμογη , την μια ειναι ελληνικα και την αλλη στα κινεζικα.
      Διαφήμιση
    • Ο/H taxudromos έγραψε:

Καλησπερα σας παιδια και καλο καλοκαιρι σε ολους.
      λοιπον εχω 2 αποριες ,
      γινετε να βαλουμε οριο στο ποση ταχυτητα μοιραζει , και αν πως ?
      επισεις δεν ξερω τι παιζει με την εφαρμογη , την μια ειναι ελληνικα και την αλλη στα κινεζικα.
      Ενεργοποιείς το QoS. Κινέζικα δείχνει όταν είσαι θεωρητικά offline. Βγες - μπες και θα δεις ελληνικά
    • Μόλις τον παρήγγειλα. Με ενδιαφέρει το QoS στο Wifi και ότι μπορώ να καθορίζω όπως θέλω την πρόσβαση στις συσκευές μπας και βάλω κάποιο όριο στα παιδιά..
      Έχω φυσικά κι άλλους τρόπους (μηχανικός δικτύων είμαι) αλλά θέλω κάτι πιο ευέλικτο από το να στήνω πράγματα..
      Σημείωση προς κάποιους που είδα να ρωτάνε πράγματα:
      Από ότι φαίνεται είναι εξ ορισμού router το μηχανάκι (θα δω περισσότερα όταν το πάρω στα χέρια μου). Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορείτε να έχετε στο wan port και το lan port στο ίδιο υποδίκτυο, αλλιώς τί να τον κάνετε το router (l3 device); Αυτή είναι η δουλειά του, να κάνει τον τροχονόμο μεταξύ των υποδικτύων. Αν δεν το θέλετε αυτό τότε χρειάζεστε απλό access point (l2 device), οπότε θα παίζατε παντού, wired & wirelless με το ίδιο δίκτυο. Όποιος θέλει να ρωτήσει κάτι που δεν έχει ήδη απαντηθεί σε αυτό τον τομέα, ελεύθερα.
      Οι περισσότερες συσκευές που έχω δει που έχουν πολλαπλές ιδιότητες (wifi access point/router/repeater) έχουν πρόβλημα με το dhcp relay (δηλαδή το να περνάνε το αίτημα του ασύρματου πελάτη για ip διεύθυνση προς τον dhcp server που συνήθως είναι ο router του παρόχου). Στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν μου έχουν παίξει σωστά..
      Θα δούμε τί ψάρια θα πιάσει κι αυτός ο κινέζος..
      Ένα μόνο παράπονο το οποίο βγάζει και μάτι. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗ 802.1n & ac και να έχεις 10/100 lan ports? Χάθηκαν τα gigabit ports? Αν θέλουμε δηλαδή να μοιράσουμε αρχεία από NAS να μην έχουμε τουλάχιστον 300Mbps access? Ξέρω, δεν είναι σταθερά 300 Mbps η πρόσβαση αλλά έλεος πια, πόσο πιο ακριβό θα ήταν;
      Γ.
    • αν αγοράσω το καινούργιο το "3g" που έχει usb 3, 1000αρι switch και wan και ειναι dual core θα έχω πρόβλημα με τα κινέζικα?
      Υπάρχει απο την μαμά εταιρία αγγλικό firmware η πρέπει να περιμένουμε να βγει αγγλική έκδοση.

Ακόμα υπάρχει firmware του τύπου ddwrt κλπ για τα xiaomi router ?

=============== Αυγ 14th 2017, 2:12pm ===============
      ξέχασα να ρωτήσω σαν repeater μπορει να δουλέψει με κάποιον τρόπο?
    • Το firmware είναι κινέζικο αλλά ανοίγεις την σελίδα του απο Chrome με google translate.

Η εφαρμογή του κινητού είναι στα Ελληνικά :thumbsup:

Repeater γίνεται, στην ουσία αυτή είναι η δουλειά του :D
      Είναι μόνο router όχι modem ;)