Διαφήμιση

Πρόβλημα με φλασάρισμα rom

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • Ο/H MIUI_ART έγραψε:

      Το Unlock με ανεπίσημο τρόπο κρύβει κινδύνους για μελλοντικό Brick, και καλό είναι να αποφεύγεται.

      Αν στο PC σου έχεις συνδεθεί στο Mi-Account με άλλο λογαριασμό, ίσως έχουν κρατηθεί Cookies και Cache Files από αυτό και να μπερδεύει την διαδικασία.
      Το είχα αντιμετωπίσει και εγώ στο δικό μου PC όταν είχα προσπαθήσει να κάνω Unlock την συσκευή ενός μέλους που δεν είχε PC.

      To Μόνο που βοήθησε τελικά να ξεκλειδώσω την συσκευή και να ξεφύγω από το Could Not Verify Device, ήταν να κάνω την διαδικασία στο Laptop του γιού μου που δεν το είχα χρησιμοποιήσει ποτέ μου για σύνδεση σε Mi-Account.

      Ελπίζω να βρεις σύντομα λύση στο πρόβλημά σου. ;)
      Τι κινδύνους κρύβει το unofficial unlock στο Mi4c; Με Miui rom ή με άλλη πχ Cyanogen, Ivan κλπ ;
    • Ένας unofficial τρόπος ξεκλειδώματος ενός κινητού υπάρχει περίπτωση να οδηγήσει το κινητό σε brick! Αυτό δεν είναι στάνταρ για το Mi4c μιας και πολλοί έχουν ξεκλειδώσει με τον unofficial τρόπο το Mi4c και δεν έχει παρουσιαστεί κάτι. Και Ελληνική ρομ εγκατέστησαν και όλα καλά. Από κει και πέρα όμως δεν ξες από που θα σου έρθει! Εμείς δεν το προτείνουμε γιατί δεν ξέρουμε πότε και κάτω από ποιες συνθήκες μπορεί να γίνει η ζημιά. Ίσως με το mi4c δεν υπάρχει πρόβλημα να ξεκλειδώνεις έτσι αλλά δεν το ξέρουμε κιόλας! Το ότι μπορείς να ξεκλειδώσεις το mi4c unofficial και να περάσεις την Ελληνική ρομ χωρίς πρόβλημα αυτό είναι γνωστό. Αλλά αν το κάνει κάποιος αυτό πρέπει να ξέρει ότι το κάνει με δική του ευθύνη και όχι με προτροπή από εμάς εδώ! Πρέπει να γνωρίζει ότι το ξεκλειδώνει unofficial με ότι κρύβει αυτό από πίσω (ίσως και τίποτα για το συγκεκριμένο μοντέλο).
    • ,

      Ο/H lallasgr έγραψε:

      Ένας unofficial τρόπος ξεκλειδώματος ενός κινητού υπάρχει περίπτωση να οδηγήσει το κινητό σε brick! Αυτό δεν είναι στάνταρ για το Mi4c μιας και πολλοί έχουν ξεκλειδώσει με τον unofficial τρόπο το Mi4c και δεν έχει παρουσιαστεί κάτι. Και Ελληνική ρομ εγκατέστησαν και όλα καλά. Από κει και πέρα όμως δεν ξες από που θα σου έρθει! Εμείς δεν το προτείνουμε γιατί δεν ξέρουμε πότε και κάτω από ποιες συνθήκες μπορεί να γίνει η ζημιά. Ίσως με το mi4c δεν υπάρχει πρόβλημα να ξεκλειδώνεις έτσι αλλά δεν το ξέρουμε κιόλας! Το ότι μπορείς να ξεκλειδώσεις το mi4c unofficial και να περάσεις την Ελληνική ρομ χωρίς πρόβλημα αυτό είναι γνωστό. Αλλά αν το κάνει κάποιος αυτό πρέπει να ξέρει ότι το κάνει με δική του ευθύνη και όχι με προτροπή από εμάς εδώ! Πρέπει να γνωρίζει ότι το ξεκλειδώνει unofficial με ότι κρύβει αυτό από πίσω (ίσως και τίποτα για το συγκεκριμένο μοντέλο).
      Συγγνώμη, αλλά και με τον official τρόπο ξεκλειδώματος, οι αλλαγές rom γίνονται με ευθύνη των χρηστών και έχουν παρατηρηρηθεί brick κατά την εγκατάσταση stable,dev,gtv από ό τι παρακολουθώ στο forum. Υπάρχει βέβαια η αμέριστη βοήθεια που παρέχεται προς τα μέλη από τους εξπέρ, και η επίλυση των προβλημάτων, στο μέγιστο ποσοστό και με μέγιστο βαθμό επιτυχίας.

      Αλλά μου μοιάζει η απειλή brick λίγο με προσπάθεια τρομοκράτησης των χρηστών που εξαναγκάζονται να ξεκλειδώσουν ανεπίσημα, όχι αυθαίρετα ή από αντίδραση , αλλά αφού έχουν ταλαιπωρηθεί, στο κατω κάτω γιά ένα τηλέφωνο, από τις ολιγωρίες της μαμάς Xiaomi, στο Mi4c που κλείνει 9 μήνες στην αγορά.

      Πρέπει ντε και καλά να τηρηθεί η μόνη και αποκλειστική λύση (???) Xiaomi;
    • Διαφήμιση
    • @ribo είσαι ελεύθερος να κάνεις ότι θέλεις με την συσκευή σου. Αυτό είναι αυτονόητο και αδιαπραγμάτευτο.

      Εμεις απλά προειδοποιούμε. Γιατι πολλές φορές εχουν εμφανιστεί γνώστες του αντικειμένου που απλά δεν τους ήρθαν τα πράγματα όπως τα περιμεναν

      Μην μας κατηγορείς ότι τρομοκρατούμε τους κατόχους των xiaomi. Κανεις δεν τρομοκρατεί κανέναν ..
    • Ούτε σε εμένα δούλεψε ο official τρόπος και αναγκάστηκα να πάω με τον unofficial χωρίς όμως κανένα πρόβλημα.
      Πιστεύω δε θα έχεις πρόβλημα αλλά φυσικά ποτέ δε ξέρεις..

      Μια γρήγορη ερώτηση:
      Θέλω να πάω από stable 7.3.1.0 σε stable 7.5.2.0.
      Είναι καλύτερα να το κάνω μέσω updater ή μέσω TWRP?
    • Διαφήμιση