Διαφήμιση

XRN2 δεν φορτίζεται η μπαταρία (όχι, δεν είναι θέμα ζελατίνας στη μπαταρία) - Pls help!

    Αυτή η σελίδα κάνει χρήση των Cookies. Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα για τα Cookies, κάντε κλικ στις Περισσότερες πληροφορίες

    • XRN2 δεν φορτίζεται η μπαταρία (όχι, δεν είναι θέμα ζελατίνας στη μπαταρία) - Pls help!

      Γεια χαρά στην καταπληκτική κοινότητα μας! :)

      Γράφω μετά από κάμποσο καιρό, εξαιτίας ενός ξαφνικού προβλήματος που παρουσίασε το XRN2 της κόρης μου: αδυναμίας φόρτισης μπαταρίας. Για να προλάβω πιθανές βιαστικές απαντήσεις, ενημερώνω ότι η συσκευή χρησιμοποιείται πάνω από 6 μήνες, σίγουρα δεν είναι θέμα αφαίρεσης της ζελατίνας από καινούρια μπαταρία. :P Πιθανολογώ ότι κάτι χάλασε στη θύρα φόρτισης του κινητού (μάλλον κάποια επαφή ξεκόλλησε), διότι έλεγξα πως η μπαταρία δεν έχει πρόβλημα (την έβαλα στο XRN2p του αδερφού της & φορτίζει κανονικά).

      Ερωτήσεις:
      1. Αν όντως είναι θέμα επαφής, πιστεύετε πως μπορώ να το φτιάξω μόνος μου; (σημ.: πιάνουν τα χέρια μου, αλλά έχω σχεδόν ανύπαρκτη εμπειρία σε ηλεκτροκολλήσεις)
        1. Υπάρχει κάποιο θέμα-οδηγός που να δείχνει/λέει κάτι σχετικό; (έψαξα αλλά δεν βρήκα)
      2. Αν δεν μπορώ να το επισκευάσω (ή/& δεν είναι πρόβλημα επαφής), μπορεί κάποιος να μου συστήσει καλό-γρήγορο-οικονομικό επισκευαστή στη φτωχομάνα Θεσσαλονίκη; (η κόρη μου φεύγει αύριο για camping)
      3. Σκέφτεται κάποιος ότι μπορεί να φταίει κάτι άλλο;
      Ευχαριστώ a priori όσους αγαπητούς συνforumίτες απαντήσουν! :thumbsup:



      edit: Δεν έχω αλλάξει ROM εδώ & μήνες. Φοράει την 5.12.31
      ...lost in translation...
    • Συμφωνα με αυτά που λές είναι σίγουρα σπασμενο usb port. Μπορείς να απευθυνθείς εδώ => Qubestores - service φλασαρισμα λογισμικου Θεσσαλονίκη

      Μακάρι να έχουν ανταλλακτικό και να το φτιάξουν αυθημερόν ...


      Ο/H evankouros έγραψε:

      (σημ.: πιάνουν τα χέρια μου, αλλά έχω σχεδόν ανύπαρκτη εμπειρία σε ηλεκτροκολλήσεις
      Ηλεκτροκόλληση σε κινητό βρε?? :lol: :lol: Ούτε ασημοκόλληση δεν μπορείς να κάνεις σε κινητο ... όχι ηλεκτροκόλληση. Μάλλον μπορείς, αλλά μετά την ηλεκτροκόλληση .... δεν θα υπάρχει κινητό!!! :lol: :lol:
    • ΧΑ-ΧΑ! :lol: Ηλεκτροκόλληση με soldering iron (αλλιώς τη λένε;), όχι με μεγάλο για να φτιάξω κάγκελα!

      Κι εγώ κάπου σ' αυτό το microUSB port του κινητού πιστεύω ότι οφείλεται το πρόβλημα. Σκέφτηκα μήπως απλά είχε ξεκολλήσει κάποια επαφή & μπορούσα να την κολλήσω. Θα πάρω τηλ. εκεί που μου πρότεινες για να ρωτήσω αν έχουν ανταλλακτικό.

      Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! :)
      ...lost in translation...
    • Διαφήμιση
    • Το παθαίνουν όλες οι κόρες (και η δική μου με ενα παλιοcubot) οταν τους παίρνει ο υπνος στο chating με συνδεδεμενο το τηλέφωνο στον φορτιστή. :D
      Εγώ παντως, μιας και το usb είναι κολλημένο στην πλακέτα, κόλλησα ένα - ενα τα ποδαρακια, κάτω από μεγενθυντικο φακό και φορώντας τα γυαλιά πρεσβυωπιας. :)
      Σε σένα θα είναι πολύ πιο εύκολο μιας και είναι xiaomi
      Η MIUI είναι η Χαλκιδική των ROMs...
      ...και σαν την Χαλκιδική....ΔΕΝ ΕΧΕΙ!! ;)
    • Το πήγα εκεί που είπε ο Bodai. Το επισκεύασαν αυθημερόν. Δεν χρειάστηκε αλλαγή όλης της πλακέτας, προφανώς κάποια κολληση έγινε. Κόστος 20€ (+ΦΠΑ).

      info:
      Μου είπαν ότι το πρόβλημα στη θύρα φόρτισης των τηλεφώνων/tablet συνήθως δημιουργείται όταν τα φορτίζουμε & ταυτόχρονα τα χρησιμοποιούμε, διότι κουνιέται το βύσμα στην υποδοχή.

      OffTopic
      Τελευταία ουτε με μεγενθυντικο φακό και φορώντας τα γυαλιά πρεσβυωπιας βλέπω τέτοια μικροπράγματα... :razz:
      ...lost in translation...
    • Διαφήμιση